Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Eduskuntavaalit
Petteri Orpon kokoomuksella on tällä hetkellä kaikki syyt olla huolissaan erityisesti perussuomalaisista. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Gallup-johdon sulaminen uhkaa kokoomusta

Alkuvuoden kannatuskyselyt ennakoivat vaalitulosta melko huonosti, kirjoittaa Pekka Pohjolainen Näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 15.1.2023 10:00, muokattu 16.1.2023 15:19
a– a+
Eduskuntavaalit

Vaalinaluskuukausien gallupkyselyjen tuloksia luetaan ja analysoidaan suurella intohimolla ja kiinnostuksella, mutta kuinka hyvin niistä voi lopulta ennustaa vaalien lopputulosta?

Suoralta kädeltäkin vastaus on, ettei kovinkaan hyvin. Gallupit eivät ole mitään ennusteita ja suurelta osalta kansaa äänestyspäätökset ovat vielä miettimättä. Kyselyillä on virhemarginaalinsa ja ne mittaavat aina jo mennyttä aikaa.

Asiaa voi lähestyä myös toteutuneiden kehityskulkujen näkökulmasta. Nykyisen puoluekentän ajanlasku alkaa oikeastaan keväästä 2011, jolloin Timo Soinin perussuomalaiset saivat kuuluisan vaalivoittonsa, niin sanotun jytkyn, lohkaisemalla eduskunnasta peräti 39 paikkaa.

Totta on, että vuonna 2011 ja sen jälkeen käydyissä kaksissa eduskuntavaaleissa tammikuussa Ylen Taloustutkimuksella teettämässä mittauksessa gallupjohtajan paikkaa pitänyt puolue on pitänyt ykköspaikkansa vaaleihin asti.

Vuonna 2011 kokoomus onnistui tässä hallituksen kakkospuolueena. Keväällä 2015 Juha Sipilän johtama keskusta piti opposition kakkospuolueena kyselyiden näyttämän ykköspaikan ja keväällä 2019 saman teki suurin oppositiopuolue SDP.

Edellisten eduskuntavaalien mittauksia ja tuloksia vasten tämänhetkinen gallup-johtaja kokoomus voi siten periaatteessa suhtautua luottavaisesti siihen, että puolue löytyy ykköspuolueen paikalta myös, kun eduskuntavaalien äänet on laskettu.

Kokoomuksenkaan ei kannata kuitenkaan nuolaista ennen kuin tipahtaa, sillä gallup-johtajan kannatuksella on taipumusta sulaa ennen vaaleja.

Ylen tammikuun mittauksessa kokoomukselle mitattiin laskua prosenttiyksikön verran samalla, kun kakkoseksi nousseille perussuomalaisille mitattiin lähes kahden prosenttiyksikön nousu. Eroa puolueiden väliin jäi vain 3,7 prosenttiyksikköä.

Vertailun vuoksi: kevään 2015 eduskuntavaaleissa keskusta oli vielä tammikuussa aivan omilla luvuillaan 26,8 prosentissa. Kaulaa gallup-kakkonen kokoomukseen oli peräti 9,7 prosenttiyksikköä.

Keskustan vaalitulos jäi kuitenkin 21,1 prosenttiin, mikä oli 3,8 prosenttiyksikköä viimeistä Ylen kyselyäkin heikompi luku. Ero kakkoseksi yltäneeseen kokoomukseen kutistui 2,9 prosenttiyksikköön.

Myös vuoden 2019 vaaleissa gallup-johtaja SDP oli lähellä menettää ykkössijansa. Tammikuussa SDP:lle Ylen mittaus näytti demareille 21,2 prosenttia, vaalitulos jäi 17,7 prosenttiin eli 3,5 prosenttiyksikköä heikommaksi.

Tällä hetkellä kokoomuksella on kaikki syyt olla huolissaan erityisesti perussuomalaisista, joiden kannatus on tällä vaalikaudella käynyt korkeimmillaan 24,3 prosentissa.

Vuonna 2011 Timo Soinin johdolla perussuomalaiset sai Ylen tammikuun mittauksessa 15,3 prosentin kannatuksen, mutta kipusi vaaleissa 19,1 prosenttiin vain 1,3 prosenttiyksikön päähän vaalivoittaja kokoomuksesta.

Keväällä 2015 Soinin perussuomalaiset sai Yle-Taloustutkimukselta tammikuussa 13,3 prosentin kannatuksen, toteutunut tulos oli 17,7 prosenttia. Vaalijärjestelmän tuottamana onnenpotkuna perussuomalaiset nousi eduskuntapaikoissa vieläpä yhdellä paikalla enemmän kannatusta saaneen kokoomuksen ohi.

Tammikuussa 2019 Jussi Halla-ahon johtamille perussuomalaisille mitattiin Ylellä vain 10,2 prosentin kannatus. Siitä huolimatta vuonna puoluehajaannuksen vain vajaat kaksi vuotta aiemmin kokenut puolue kiri vaaleissa kakkoseksi 17,5 prosentin kannatuksella.

Tällä kertaa perussuomalaiset kärkkyy jo tammikuussa 20 prosentin rajaa. Puolueen suoritusvarmuus ja kirikyky on nähty, mutta nyt tilanne on aivan uusi. Erityisen huolestuttava se on kokoomukselle gallupjohtajan sulamistaipumus huomioon ottaen.

Kun kokoomuksen gallup-pylvään löyhässä olevia porvariääniä kärkkyvät perussuomalaisten lisäksi pieni mutta kiusallinen Liike Nyt ja kokoomukselle kannatustaan menettänyt keskusta, voi ykköspaikan pitämisessä olla vaalikamppailun kunnolla käynnistyessä olla vielä tuskainen työ.

Kokoomuksen pussiin voi tällä kertaa kuitenkin pelata aika: vaalit käydään jo 2. huhtikuuta eli pari viikkoa totuttua aikaisemmin. Vaalit eivät ole veljeksiä, mutta pelikello on pelastanut puolueita kilpailijoiden kiriltä ennenkin.

Myös nykyinen pääministeripuolue SDP on yhä mukana kisassa ykköspaikasta, vaikka kuntohuippu oli ja meni ja puolue on joutunut ainakin tilapäisesti antamaan latua myös perussuomalaisille. Ylen tuoreimmassa mittauksessa SDP sai 18,8 prosentin kannatuksen, mikä on pääministeripuolueelle tässä vaiheessa vaalikautta kelpo tulos.

Esimerkiksi tammikuussa 2015 pääministeripuolue kokoomuksen kannatus oli Ylellä 17,1 prosenttia ja keskustan tammikuussa 2019 vain 16,1 prosenttia. Vuonna 2011 keskusta ylsi tammikuussa vielä 18,8 prosenttiin, mutta vaalitulos jäi 15,8 prosenttiin.

SDP:n kannalta karu totuus on kuitenkin, että viimeksi pääministeripuolueen aseman on vaaleissa onnistunut uusimaan Matti Vanhasen johtama keskusta vuonna 2007.

Vaalinaluskuukausien gallup-kyselyistä näkee kyllä, kenen osakkeet ovat nousussa ja kenen laskussa. Puolueiden maaliintulojärjestystä ne ovat kuitenkin ennakoineet kehnosti.

Vuoden 2011 vaaleissa yksi puolue, vuonna 2015 neljä ja vuonna 2019 kaksi puoluetta on tullut lopulta vaaleissa maaliin sijalla, jota Ylen tammikuun kysely on sille osoittanut.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Puheenvuoro

Leea Putula:
Keskusta, kuuntele opiskelijaasi!
Puheenvuoro | 30.6.2025 10:55
Antti Kaikkonen:
Nato-kokous vahvisti liittokuntaa
Puheenvuoro | 26.6.2025 13:41
Hilkka Kemppi:
Hallitus tekee korkean riskin talouspolitiikkaa 
Puheenvuoro | 19.6.2025 12:49
Markus Lohi:
Valtava virhe
Puheenvuoro | 18.6.2025 13:55
Maria Pannula:
Tulevaisuuden päättäjät kasvavat vastuusta
Puheenvuoro | 16.6.2025 18:04

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Katso punkkivinkit – ”jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti”
Uutiset | 13.7.2025 19:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste