Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Terveys

Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti

9.2.2026 19:26
Lue lisää 
Mielipide
(Kuva: Maria Seppälä)

Kenen joukoissa seisot, keskusta?

Jouko Talonen 10.8.2019 10:56, muokattu 9.8.2019 11:04
a– a+
Mielipide

Keskustan palaaminen ”alkiolaisille” juurille näkyy osittain siinä, että nykyisen hallituksen talous- ja sosiaalipoliittisissa tavoitteissa on paljon hyvää. Kauppakamarit ja suurpääoma kyllä aina selviävät, mutta selviääkö pieni ihminen?

Sen sijaan keskustan henkinen perintö ja arvot uhkaavat hukkua yhä lisääntyvään arvoliberalismiin.

Kansanedustaja Pekka Aittakumpu kaipasi Suomenmaassa 9.7.2019  arvokonservatiivista ehdokasta puolueen puheenjohtajataistoon, koska nyt molemmat tarjokkaat ovat liberaaleja.

Huolestuttavaa oli myös ministeri Annika Saarikon kannanotto kirkon kannalta hyvin herkkään Pride-keskusteluun 25.6.2019. Keskustassa on perinteisesti kunnioitettu uskonnollisten yhteisöjen sisäistä autonomiaa opillisissa ja teologisissa kysymyksissä.

Lähtökohtaisesti valtiovallan virallisten edustajien sekaantuminen kirkkojen dogmaan, kulttiin ja sisäiseen päätöksentekoon on ongelmallista uskonnollisen yhteisön erityislaatuisen aseman takia.

Eurooppalaisessa kirkkohistoriassa on tästä asenteesta riittävän pelottavia jälkiä. Kansallisosialistinen Saksa käytti evankelisen kirkon ”saksalaisten kristittyjen” siipeä politiikkansa välineenä 1930-luvulla.

Ruotsin sosialidemokraattien kirkkopolitiikan seurauksena maan suurimmasta uskonyhteisöstä kehittyi vähitellen ”folkehemmets kyrka” 1930-luvulta alkaen.

Neuvostoliitto ja KGB käyttivät härskisti maan ortodoksikirkkoa valtion ulkopolitiikan kädenpidennyksenä erityisesti 1950–luvulta alkaen.

Näissä asioissa keskustapuolueen kirkkopoliittisella toimikunnalla oli hyvin herkkä taju 1980-luvulla, jolloin olin sen jäsenenä. Sekä Johannes Virolainen että Paavo Väyrynen ymmärsivät näitä asioita.

Keskustalla on edelleen vahva kannatus maakunnissa niin sanottujen uskonnollisten herätysliikkeiden keskuudessa. Otan vain yhden esimerkin.

Tutkimukseni mukaan vuosina 1917–2019 valitusta lestadiolaislähtöisestä 47 kansanedustajasta 2/3 on kuulunut maalaisliittoon/keskustapuolueeseen/keskustaan. Vastaavasti 11 lestadiolaistaustaisesta valtioneuvoston jäsenestä vuosina 1919–2019 kuului 10 samaan poliittiseen jatkumoon.

Tuleva tutkimus voisi selvittää vielä evankelisen liikkeen ja herännäisyyden roolia keskustalaisessa kansanliikkeessä.

Aatteellisesti yhä liberaalimmassa keskustassa ei ole tajuttu kulttuurimarxilaisuuden piilofunktiota läntisessä Euroopassa eikä nähty esimerkiksi gender-ideologian yhteiskuntaa syövyttävää vaikutusta.

Perussuomalaiset eivät ehkä kaikessa edusta – alkiolais-vennamolaisista juuristaan huolimatta – ”alkiolaisuutta” aatteellis-historiallisessa mielessä, mutta puolueessa on ikään kuin intuitiivisesti tajuttu, mitä kulttuurimarxilaisuus ja punavihreä agenda tuottavat. Ei siis ihme, että keskustasta valuu väkeä erityisesti perussuomalaisiin. 

Keskusta voi nykyisillä aate- ja arvovalinnoillaan supistua Ruotsin Center-puolueen tyyliseksi liberaalipuolueeksi. Kun sosialidemokraatit, vasemmisto, vihreät ja valtaosaltaan kokoomus ovat jo arvoliberaaleja puolueita, sille kentälle on vaikea enää tunkeutua.

Jouko Talonen

professori

Vantaa

Lue myös

Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi

Pääministeri Petteri Orpo perää yrityksiltä vastuuta, vaikka politiikka on vuosikymmenet hylännyt vastuuttomasti tärkeimmän kotimaisen yrityskenttänsä...
9.2.2026 15:36

Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?

Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon maailman eniten rahaa, jopa 60 prosenttia...
9.2.2026 15:31

Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu

Orpon-Purran hallitus painii valtiontalouden tasapainottamisen kimpussa etsien verotuskohteita, jotka eivät pelästyttäisi heidän poliittisia...
9.2.2026 15:28

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Miksi maailman kriisien kuvastoon kuuluu valkoinen Toyota-maasturi? Jäljet johtavat Gibraltarille
Uutiset | 7.2.2026 21:35
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Jokioisten Leipä menetti tehtaansa jo toistamiseen rajussa tulipalossa
Uutiset | 9.2.2026 2:28
Kaikkonen vaatii kotitalousvähennyksen palauttamista – ”Yksi hallituksen lyhytnäköisimmistä päätöksistä”
Uutiset | 9.2.2026 9:11
Kun Katajanokalta pääsi Kanadaan – linjalaiva Aleksandr Pushkin tarjosi Atlantin ylityksen neuvostoluksuksella
Uutiset | 6.2.2026 21:04
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Tältä näyttää loppuviikon sää
Uutiset | 3.2.2026 17:30
Hätkähdyttävä paljastus Kremlin jättimäisestä sotakassasta
Uutiset | 4.2.2026 22:13
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Morris Marina kyhättiin museotekniikasta lakkovahtien varjossa – brittiauto muistetaan legendaarisen huonona, mutta kaupaksi se kävi
Uutiset | 31.1.2026 21:20
Helena Takalo joutui todella kuumottavaan tilanteeseen olympiavoittonsa jälkeen 50 vuotta sitten
Uutiset | 1.2.2026 20:00
Tässä on Suomen kielen pisin sana – erikoinen keksintö 1920-luvulta
Uutiset | 2.2.2026 21:00
HS: Ruoka kallistuu entisestään hallituksen hankkeen vuoksi – ”Monilla on tosi tiukkaa muutenkin”
Uutiset | 2.2.2026 14:38
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Olympialaisissa on itketty, buuattu, pelätty pahinta ja tuuletettu villisti – Katso kuvat
Tarinat | 9.2.2026 21:01
Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti
Uutiset | 9.2.2026 19:26
Ex-ministeri: Britannian ammukset loppuisivat kahdeksassa päivässä suursodassa
Uutiset | 9.2.2026 18:55
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22
Skotlannin työväenpuolueen johtaja vaatii Britannian pääministeri Starmeria eroamaan
Uutiset | 9.2.2026 17:53
Australiassa Israelin presidentin vierailua vastustavat mielenosoitukset äityivät väkivaltaisiksi
Uutiset | 9.2.2026 17:52
”Lasten säilöönotto tulisi yksiselitteisesti kieltää” – Muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen lakimuutoksille kritiikkiä
Uutiset | 9.2.2026 17:20
EU vaatii demokratia-aktivisti ja mediamoguli Jimmy Lain vapauttamista Hongkongissa
Uutiset | 9.2.2026 16:28
Itä-Ukrainassa vuonna 2014 tapahtuneista sotarikoksista tuomittu venäläismies ei halunnut kommentoida kuvaa, jossa tähtää konetuliaseella
Uutiset | 9.2.2026 15:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Sulloiko hallitus erityistalousalueet mappi Ö:hön? – ”Onhan se iso pettymys”, Harri Broman tilittää
Uutiset | 8.2.2026 9:01
Mikko Polvinen avoimena suuren päätöksensä taustoista: ”Nyt vihdoin voin sanoa ääneen” 
Uutiset | 6.2.2026 15:23
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Tämä vie huipputehokkaan laihdutuslääkkeen hyödyt
Uutiset | 9.2.2026 21:31
Olympialaisissa on itketty, buuattu, pelätty pahinta ja tuuletettu villisti – Katso kuvat
Tarinat | 9.2.2026 21:01
Turhaan ruokaan menee jopa viidennes suomalaisten kauppabudjetista, tutkimus paljasti
Uutiset | 9.2.2026 19:26
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomi muuttui tasavallasta ylikansalliseksi rahavallaksi
Mielipide | 9.2.2026 15:36
Lukijalta: Miksi suomalaiset poliitikot tarvitsevat julkisen talouden hoitoon enemmän rahaa kuin ulkomaiset kollegansa?
Mielipide | 9.2.2026 15:31
Lukijalta: Eläkeläisten verotus on tabu
Mielipide | 9.2.2026 15:28
Lukijalta: Suomessa on kaikkien aikojen alkoholimyönteisin hallitus
Mielipide | 9.2.2026 15:22
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mummorallista arkkuralliin
Mielipide | 3.2.2026 14:59
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Perhepolitiikka ratkaisee Suomen tulevaisuuden
Mielipide | 3.2.2026 14:51

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustan Kalmari: Helsingin kaupunginvaltuuston ei tule puolittaa kotimaisten kotieläintuotteiden käyttöä
Uutiset | 5.2.2026 9:30
Huoli heräsi: ”Säästöt revitään naisten selkänahasta”
Uutiset | 4.2.2026 13:23
Vanhanen kehottaa hautaamaan vanhat EU-asenteet – ”Keskustassa pitäisi uskaltaa”
Uutiset | 3.2.2026 21:50
HS: Hanna Kosonen jättää politiikan – ”Joku ämpäri on täynnä”
Uutiset | 3.2.2026 9:36
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste