Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Mielipide
Voimalinjoja Espoossa 17. joulukuuta 2022. (Kuva: Jussi Nukari / Lehtikuva)

Joustava suurkulutus ratkaisee sähkön hintavaihtelun ongelman

Thomas Brand, Jaakko Kaijala 10.10.2024 10:17, muokattu 10.10.2024 10:18
a– a+
Mielipide

Sähkön hintavaihtelu ja sen aiheuttama epävarmuus ovat olleet kestopuheenaihe. Suomenmaassa kerrottiin 3. lokakuuta Keskuskauppakamarin kyselystä, jonka mukaan yli kolmannes kaikista suomalaisyrityksistä – ja huimat 60 prosenttia teollisuusyrityksistä – piti sähkön hinnan vaihteluita riskinä.

Tämä heijastaa syvällä piilevää rakenteellista ongelmaa Suomen sähkömarkkinoilla, koska tuotanto ja kulutus eivät ole tasapainossa.

Sähkön hintojen vaihtelu ei kuitenkaan ole pelkästään elinkeinoelämän huoli, vaan se vaikuttaa laajasti ja salakavalasti koko yhteiskuntaan.

Hintapiikit ja sähkön hintoihin liittyvät epävarmuus aiheuttavat huolta ja murhetta kotitalouksien jo muutenkin tiukassa arjessa, mutta lisäksi se voi heikentää yritysten kilpailukykyä ja hidastaa investointeja Suomeen.

Ratkaisu ei kuitenkaan löydy “tottumisesta” tai “sopeutumisesta” hintavaihteluihin. Ratkaisu ei myöskään ole yksipuolisessa tuotannon kasvattamisessa, vaan myös kulutuksen on sopeuduttava entistä paremmin tuotannon vaihteluihin.

Sähkön hinnan epävakaus johtuu suurelta osin siitä, että energiantuotantomme on yhä riippuvaisempi sääolosuhteista ja vuodenajoista. Tuulivoiman osuus on kasvanut merkittävästi viime vuosina, mutta se on luonteeltaan epäjatkuvaa ja ennakoimatonta.

Uusiutuvat energialähteet ovat keskeisessä asemassa puhtaassa siirtymässä, mutta niiden vaihteleva tuotanto ei sovi yhteen modernin palvelullistuvan yhteiskunnan joustamattoman kulutuksen kanssa.

Samalla ydinvoimaloiden käyttökatkokset ja siirtoyhteyksien huoltotyöt pahentavat ajoittain tilannetta, mikä tekee sähkön hinnasta arvaamattoman.

Tämä asettaa merkittäviä haasteita kaikille, mutta erityisesti sähköintensiiviselle teollisuudelle, joka tarvitsee vakaata ja ennustettavaa sähkön hintaa pitkän aikavälin investointilaskelmien tueksi.

Sähkön riittävyydestä ei Energiateollisuus ry:n Pekka Salomaan mukaan ole syytä olla huolissaan, mutta on pakko ymmärtää, että sähkön kasvavat ja pahenevat hintavaihtelut ovat jatkuessaan merkittävä uhka kilpailukyvylle ja rapauttavat investointihaluja.

Sähköintensiivisen teollisuuden on vaikea suunnitella investointejaan, kun sähkön hinnassa ei ole päätä eikä häntää. Tämä luo epävarmuutta, joka voi johtaa sekä sähköntuotanto- että kulutusinvestointien viivästymiseen tai siirtymiseen muihin maihin, joissa sähkön hinta on vakaampi ja ennustettavampi.

Ongelman ratkaisemiseksi on keskeistä kasvattaa sähköjärjestelmän joustavuutta. Pelkkä tuotannon joustavoittaminen ei onnistu, vaan myös kulutuksen on joustettava uusiutuvien joustamattomuuden vuoksi.

Äärimmäisen joustavien, portaattomasti säädettävien kuluttajien, kuten joustavien datakeskusten, rooli voi olla keskeinen Gordionin solmun avaamisessa.

Joustavat datakeskukset voivat säätää tehoaan reaaliaikaisesti suurkulutuksen mittakaavassa sen mukaan, milloin sähköä on tarjolla runsaasti ja edullisesti tai niukasti ja kalliisti.

Tällainen joustaja toimii eräänlaisena virtuaalisena energiavarastona, joka auttaa tasapainottamaan tuotantoa ja kulutusta ilman tarvetta fyysisille sähköenergian varastointijärjestelmille. Tämä jousto vähentäisi ja tasoittaisi hintapiikkejä ja tukisi sähkön pohjahinnan muodostamista, mikä kannustaisi uusiin investointeihin.

Lisäksi joustavat datakeskukset voivat osallistua esimerkiksi lämmöntuotantoon, mikä tukisi Suomen ilmastotavoitteita sähköistämällä lämmitystä ja vähentämällä polttamista.

Tämäntyyppiset ratkaisut ovat keskeisiä sekä uusien tuotantoinvestointien vahvistamiseksi että tasapainottamaan tuotannon ja kulutuksen suhdetta sekä varmistamaan kohtuuhintaista ja ennustettavaa sähköä kaikille.

Suomessa on tärkeää toteuttaa myös muita joustavan kulutuksen ratkaisuja, kuten älykkäitä lämmitys- ja ilmanvaihtojärjestelmiä, automaatioratkaisuja, sähkökattiloita ja akkuratkaisuja, jotka ovat valmiita mukauttamaan kulutustaan mahdollisimman nopeasti suuresti sähkön hinnan mukaan.

Mitä enemmän tällaiset joustot voivat toimia parvina eli mahdollisimman ennustettavina ja ohjelmallisina suuren mittakaavan joustajina, sitä parempi.

Säädettävän kulutuskuorman, jonka kulutus on nopeasti, ennustettavasti ja mahdollisimman portaattomasti säädettävissä, kasvattaminen on Suomessa välttämätöntä.  

Pitkällä aikavälillä joustavat kuluttajat parantavat Suomen sähkömarkkinoiden ennustettavuutta ja vakautta, joten ei ole kovin kaukaa haettua, että Suomessa sähkön hinta voi tulevaisuudessa olla pysyvämmin Pohjois-Ruotsin tasoa tai jopa matalampi.

Tämä ei ainoastaan edistäisi kotitalouksien hyvinvointia ja teollisuuden kilpailukykyä, vaan myös parantaisi energiajärjestelmämme resilienssiä ja ilmastotavoitteiden saavuttamista. Suomi voi parhaimmillaan tehdä edullisista tuotantohetkistä vientituotteen.

Tarvitsemme uusia ratkaisuja energiamarkkinoille, jotka yhdistävät joustavan kulutuksen ja vakaan ydinvoiman ja uusiutuvat energianlähteet. Joustava kulutus tasapainottaa markkinoita ja luo vakaan pohjan pitkän aikavälin sähköintensiivisille investoinneille, joista hyötyvät lopulta kaikki.

Nyt on aika tunnustaa joustavan kulutuksen merkitys ja hyödyntää sitä sähkömarkkinoiden rakenteellisen ongelman taklaamisessa.

Thomas Brand
tutkimusjohtaja, Coinmotion Oy

Jaakko Kaijala
hallituksen puheenjohtaja, Nordblock Oy


Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. 

Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?

Mietinpäs tässä eräänä kesäiltana seuraavaa: onkohan populaarikulttuurin vaikutusta alhaiseen syntyvyyteen koskaan tutkittu kunnolla?...
4.7.2025 10:17

Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan

Tämän kesän ilonaihe viestinnän näkökulmasta on ollut lestadiolaisten Suviseurat. Herätysliike, jota on arvosteltu...
3.7.2025 13:00

Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat

Hallitus on kevään aikana valmistellut hallitusohjelman mukaisia lakihankkeita irtisanomisten ja määräaikaisten työsopimusten käytön...
2.7.2025 11:39

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Keskiaikainen tapa palasi Suomeen
Uutiset | 7.7.2025 22:00
Puola aloitti toimet – miten käy vapaan liikkuvuuden?
Uutiset | 7.7.2025 19:00
Kysely: Kotitalousvähennyksen kutistamisella suurempi vaikutus remontteihin kuin uskottiin
Uutiset | 5.7.2025 14:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Synkkä Ukraina-arvio: Liian monta virhettä
Uutiset | 1.7.2025 21:48
Kekkosenkin konsti on pelastanut suomalaisten henkiä jo 50 vuotta
Uutiset | 1.7.2025 20:45
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Presidentin puoliso saavutti hämmästyttävän korkean iän – kyseessä peräti triplaennätys
Uutiset | 24.6.2025 22:30

Uusimmat

Kekkosen sukupolvesta on elossa enää yksi ihminen – kaikkien aikojen vanhin omassa maassaan
Uutiset | 8.7.2025 22:30
Sovellus voi ohjata retkeilijän väärään paikkaan – katso Metsähallituksen vinkit
Uutiset | 8.7.2025 22:00
Tutkimus: Äitien masennusoireille selitys raskausajalta
Uutiset | 8.7.2025 21:30
Yksi omaisuusrikos tapahtuu yhä harvemmin, mutta heinäkuussa kannattaa pitää silmät auki
Uutiset | 8.7.2025 21:02
Häkellyttävän moni suomalainen ajaa, vaikka ei olisi ajokunnossa
Uutiset | 8.7.2025 20:00
Lapsiin kohdistettu mainonta muutoksessa
Uutiset | 8.7.2025 19:00
Purra huhuista EU:n uudesta velkavälineestä: Emme hyväksy
Uutiset | 8.7.2025 17:25
Trumpin aiheuttama epävarmuus jää leijumaan kauppasopimusten solmimisen jälkeenkin
Uutiset | 8.7.2025 16:23
Maasto- ja metsäpalot riivaavat Ranskaa ja Espanjaa
Uutiset | 8.7.2025 16:21
USU: Stubbin pojan valinnasta Upin tehtävään jo 13 kantelua
Uutiset | 8.7.2025 15:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kekkosen sukupolvesta on elossa enää yksi ihminen – kaikkien aikojen vanhin omassa maassaan
Uutiset | 8.7.2025 22:30
Sovellus voi ohjata retkeilijän väärään paikkaan – katso Metsähallituksen vinkit
Uutiset | 8.7.2025 22:00
Tutkimus: Äitien masennusoireille selitys raskausajalta
Uutiset | 8.7.2025 21:30
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Julkinen talous on kansalaisten palvelija, ei isäntä
Mielipide | 1.7.2025 12:46
Lukijalta: Kaiken viisauden alku on tosiasioiden tunnustaminen
Mielipide | 1.7.2025 12:52

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
Keskustayrittäjät: Työttömyyteen helpotusta parantamalla yrittämisen edellytyksiä
Uutiset | 24.6.2025 18:29
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste