Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Turvallisuuspolitiikka

Nato-maan puolustusministeri ravistelee: ”Uusi uhka”

14.11.2025 22:10
Lue lisää 
Mielipide
(Kuva: Maria Seppälä)

Inkluusio romuttaa koulutusjärjestelmämme perustan

Antti Roine 7.11.2019 10:00, muokattu 7.11.2019 9:25
a– a+
Mielipide

Historiallisten faktojen perusteella on helppo nähdä, että ne yhteiskunnat menestyvät, jotka arvostavat koulutusta ja panostavat siihen.

Suomen koulutusjärjestelmällä on ollut ratkaiseva vaikutus siihen taloudelliseen ihmeeseen, joka maassamme on tapahtunut viimeisen sadan vuoden aikana.

Kaikille meille on annettu jo syntymässä hyvin erilaisia lahjoja. Koulutuksen tavoitteena on jalostaa nämä lahjat edistämään yksilön omaa kehitystä, mutta myös hyödyttämään koko yhteiskuntaa, joka on meidän henkisen ja taloudellisen hyvinvointimme perusta.

Vuonna 2010 perusopetuslakia muutettiin kohti inklusiivista mallia, jonka tavoitteena on siirtää mahdollisimman monet oppilaat lähtökohtaisesti yleisopetuksen pariin, lähes riippumatta siitä miten paljon oppilas kaipaa erityistä tukea.

Tulokset ovat nyt jo näkyvissä mm laskevissa Pisa-tuloksissa, ja vähitellen ne johtavat myös toisen asteen ja yliopisto-opetuksen tason laskuun.

Maalaisjärjen avulla inkluusion tulokset olisi ollut helppo päätellä jo ennen vuoden 2010 lakimuutoksia.

Kaikkien oppilaiden erityislahjoja on mahdotonta jalostaa, jos opettajan aika menee erityistä tukea vaativien oppilaiden tukemiseen ja luokan järjestyksen valvontaan ilman toimivia keinoja.

Vaikka työrauha onnistuttaisiinkin järjestämään, mennään opetuksessa väistämättä luokan heikoimpien lapsien ehdoilla.

Käytännön kokemusten perusteella inkluusioluokassa lahjakkaat oppilaat koulutetaan pääsemään vähällä. Lopputuloksena yhteiskunta menettää huippulahjakkaiden, kuten myös keskitason oppilaiden valtavan kehityspotentiaalin.

Samalla erityistä tukea vaativat oppilaat eivät saa tarpeeksi apua ja onnistumisen tunteita, minkä seurauksena he saattavat päätyä yhteiskunnan vastuulle koko eliniäkseen.

Vuonna 2016 opetussuunnitelmaan lisättiin ilmiöpohjainen oppiminen, jonka tavoitteena on yhdistää oppiaineiden sisältöjä ja kannustaa oppilaita itseohjautuvuuteen.

Kauniina ajatuksena on se, että oppilas itse selvittää opetusaiheiden sisältöjä ja asettaa samalla itselleen oppimistavoitteita.

Pitkän työkokemuksen perusteella väitän, että tämä idea ei toimi käytännössä, koska tässä oppilaita opetetaan aktiivisesti tekemään vain sitä, mikä on kivaa.

Todellisessa elämässä välillä on pakko tehdä myös sellaisia hommia, jotka eivät miellytä. Ikävä kyllä, liian usein tämän tyyppinen vapaa kasvatus tuottaa itsekkäitä aikuisia.

Perusongelma on se, että lapsi ei voi tietää etukäteen mikä on palkitsevaa ja mikä on hänen oma alansa, ellei häntä nuorena kannusteta perehtymään erilaisiin asioihin. Moni ihminen on lapsena pakotettu opettelemaan asioita, joista hän aikuisena eniten nauttii.

Ilmiöoppimista kannattaa tietysti hyödyntää tapauskohtaisesti eikä tappaa lapsien luontaista uteliaisuutta, mitä usein perinteisessä koulujärjestelmässä tehdään. Lapsille ei ole kuitenkaan syytä antaa liikaa vastuuta liian varhain.

Monissa kunnissa lapsiamme käytetään nollatutkimuksen koekaniineina erilaisissa pilottihankkeissa.

Inkluusiota ja ilmiöoppimista käytetään jopa säästökeinona muun muassa kasvattamalla ryhmäkokoja, vaikka lahjakkaiden ja heikompien oppilaiden yhtäaikaisessa ohjauksessa opetusresurssien tarve lisääntyy.

Säästöjen nimissä myös ammatillisen perusopetuksen ja ammattikorkeakoulujen koulutustunteja on vähennetty. Nämä ”säästöt” johtavat vääjäämättä osaamistason ja myös koko yhteiskuntamme kilpailukyvyn laskuun.

Kannattaa myös muistaa, että meidän kaikkien viimeisessä päästötodistuksessa koulumenestyksellä tai loistavalla uralla ei juuri ole merkitystä, vaan sillä miten olemme lahjojamme käyttäneet lähimmäistemme auttamiseen ja tasa-arvoisen yhteiskunnan rakentamiseen.

Antti Roine

Ulvila

Lue myös

Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 

Haen jatkokautta Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana. Minulla on intoa ja motivaatiota lähteä luotsaamaan piiriämme...
14.11.2025 15:49

Lukijalta: Oulujokivarren kunnat energiamurroksen edelläkävijöinä

Oulujokivarteen on muodostumassa laaja energiaekosysteemien verkosto. Alueen kunnat Oulu, Muhos, Utajärvi ja Vaala...
14.11.2025 9:48

Lukijalta: Viranhaltijoiden kunnioitettava demokraattista päätöksentekoa

Keskustan Oulun kunnallisjärjestö ry. on tyrmistynyt ja huolissaan Oulun kaupungin päätöksenteon prosesseista. Viime...
14.11.2025 9:37

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pelättyjä aivosairauksia voitaisiin estää paremmin, jos ihmisiltä mitattaisiin myös näitä pitoisuuksia, sanoo tutkimus
Uutiset | 12.11.2025 23:14
Tämä on yleisin syy kissan joutumiselle eläinlääkäriin
Uutiset | 13.11.2025 23:00
Väitös: Tämä lapsen kokemus lisää koulupudokkuuden riskiä
Uutiset | 14.11.2025 21:15
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
USA jatkaa Taiwanin aseistamista – Kiina tyrmistyi
Uutiset | 14.11.2025 14:48
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Palkintomatkasta alkoi vuosikausien taistelu Kekkosta vastaan – suomalainen poikkeusnobelisti oli ristiriitainen hahmo myös tiedemaailmassa
Uutiset | 14.11.2025 21:30
Tätä remontoijat katuvat eniten – vastaus ei ole itse tekeminen
Uutiset | 12.11.2025 23:00
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
”Mitäköhän ihmettä juuri luin?” – Keskustan ryhmänjohtaja Kurvinen ihmettelee Orpon toimintaa
Uutiset | 14.11.2025 15:50
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01
Harvardin aivotutkimus: Tämä määrä alkoholia on erityisen kriittinen
Uutiset | 8.11.2025 23:05
Ilmailu | Brittein saarten vahtikoiran suorituskyky oli hirmuinen – suomalaisässä pääsi legendaarisen kylmän sodan hävittäjän puikkoihin
Uutiset | 8.11.2025 21:20
Ex-kansanedustajien sopeutumiseläkkeiden lakkauttaminen on säästänyt miljoonia euroja, kertoo Iltalehti
Uutiset | 10.11.2025 10:26
Toimittajalta | Finnair saisi lopettaa kurjuuden maksimoinnin
Uutiset | 11.11.2025 11:35
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Milloin jouluvalot saa sytyttää? Näin suomalaiset vastasivat kyselyssä
Uutiset | 10.11.2025 15:25
Nämä lihakset unohtuvat helposti – Vaikuttaa myös seksuaalitoimintoihin
Uutiset | 7.11.2025 21:30
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Tutkimus: Vaikeasti havaittava syöpätyyppi yleistyy nyt vauhdilla
Uutiset | 22.10.2025 23:12
HS: Sydänlääkäri järkyttyi – ”Tätä ihmiset eivät halua kuulla”
Uutiset | 25.10.2025 22:01
Yleinen sairaus aiheuttaa verenvuotoja aivoihin: ”Älä jätä huomiotta”
Uutiset | 5.11.2025 11:00
Ruoasta löytyi apu vakavaan vatsavaivaan: ”Erittäin tehokas”
Uutiset | 31.10.2025 8:00
Näiden oireiden alkaessa lääkäriin on jo kiire
Uutiset | 6.11.2025 9:30
Tutkimus: Tämä rutiini suojaa muistisairaudelta
Uutiset | 5.11.2025 9:35
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
IS: Asiantuntijalta varoitus puutostilasta – yhteys Alzheimerin tautiin
Uutiset | 23.10.2025 22:35
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Uusimmat

Zelenskyi: Ukrainan valtio-omisteisten energiayhtiöiden talous joutuu syyniin
Uutiset | 15.11.2025 17:57
Suomen olympiamitalitoivo hävisi yllättäen
Uutiset | 15.11.2025 16:38
Kurvinen IS:lle: Sanna Marin sotkee demarien kuvioita, eikä Antti Lindtmanilla ole näyttöjä
Uutiset | 15.11.2025 16:28
Öljytankkerin kurssi muuttui äkisti – Iran vahvisti kaapanneensa sen Persianlahdella
Uutiset | 15.11.2025 15:30
Suomi on saatava kasvun uralle, Pohjois-Karjalan Keskusta vaatii – ”Taloutta on hyydytetty hallituksen päätöksillä”
Uutiset | 15.11.2025 15:12
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Venäjältä Suomeen rajan yli tullut sotilastaustainen mies on poistettu maasta, kertoo rajavartiosto
Uutiset | 15.11.2025 14:46
Lindtman haki tukea näkemyksilleen aina Tarja Halosesta ja Paavo Lipposesta asti – Piikitteli hallitusta
Uutiset | 15.11.2025 14:19
Yksittäisiä viipyilijöitä on Suomessa tavallista enemmän – Suurin osa muuttolinnuista on kuitenkin jo lähtenyt
Uutiset | 15.11.2025 13:55
Trump aikoo vaatia BBC:ltä miljardien korvauksia – Aikoo keskustella asiasta myös Starmerin kanssa
Uutiset | 15.11.2025 13:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Timo Mehtälä tuohtui Teboil-moraaliposeerauksesta yrittäjien ahdingossa – ”Tätä minä en voi hyväksyä”
Uutiset | 12.11.2025 11:20
Kauhu tuli kaduille – Tutkija: Eurooppaan iski ”ennennäkemätön” terrori-iskujen aalto 10 vuotta sitten
Uutiset | 12.11.2025 23:02
Aurinkovoima vaatii tilaa, mistä se on pois? – ”Se on fakta, joka pelaa Suomen pussiin”
Uutiset | 11.11.2025 11:25

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Zelenskyi: Ukrainan valtio-omisteisten energiayhtiöiden talous joutuu syyniin
Uutiset | 15.11.2025 17:57
Suomen olympiamitalitoivo hävisi yllättäen
Uutiset | 15.11.2025 16:38
Kurvinen IS:lle: Sanna Marin sotkee demarien kuvioita, eikä Antti Lindtmanilla ole näyttöjä
Uutiset | 15.11.2025 16:28
Vakava terveysvaroitus miljoonien ihmisten suosimasta valmisteesta
Uutiset | 6.11.2025 9:10
Suomessa myydyssä kanelissa on myrkkyä, miksi se saa olla markkinoilla?
Uutiset | 9.11.2025 19:00
Pelätty syöpä tappaa Suomessa nopeammin kuin Ruotsissa – Tässä syy
Uutiset | 9.11.2025 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Haen jatkokautta keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtajana 
Mielipide | 14.11.2025 15:49
Lukijalta: Oulujokivarren kunnat energiamurroksen edelläkävijöinä
Mielipide | 14.11.2025 9:48
Lukijalta: Viranhaltijoiden kunnioitettava demokraattista päätöksentekoa
Mielipide | 14.11.2025 9:37
Lukijalta: Kunnanlääkäri takaisin
Mielipide | 14.11.2025 9:33
Lukijalta: Ovatko venäläiset menettäneet järkensä?
Mielipide | 10.11.2025 10:22
Lukijalta: Keskustan momentum olisi nyt
Mielipide | 7.11.2025 10:31
Lukijalta: Nykyinen talousmalli ei enää kanna – Suomi tarvitsee suuria suunnanmuutoksia
Mielipide | 11.11.2025 17:19
Lukijalta: Meidän kaikkien on tehtävä enemmän itsemurhien ennaltaehkäisemiseksi
Mielipide | 11.11.2025 15:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomi on saatava kasvun uralle, Pohjois-Karjalan Keskusta vaatii – ”Taloutta on hyydytetty hallituksen päätöksillä”
Uutiset | 15.11.2025 15:12
Tiukka kisa: Anna Vauhkonen valittiin keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtajaksi yhden äänen erolla
Uutiset | 15.11.2025 14:59
Keskusta linjasi tekoälyn hyödyntämisestä – “Ei vain muutamien alojen yksinoikeus”
Uutiset | 14.11.2025 10:30
Tyrmistys uudesta etätyölinjauksesta: ”Härskiä”
Uutiset | 10.11.2025 16:31
Maatalous ja työllisyys nousivat keskustelun ytimeen – Pekka Kuusisto jatkaa Varsinais-Suomen keskustan johdossa
Uutiset | 10.11.2025 10:41
Rajua ryöpytystä hyvinvointialueen pullapäätökselle: ”Maalaisjärki on kadonnut”
Uutiset | 11.11.2025 16:42
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste