Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Piirikokous
Inna Kallioinen esitti puoluejohdolle suoran kysymyksen: – Jos keskustan tulevaisuudesta ollaan huolissaan, miksi nuorkeskustan edustajia ei ole hallitusneuvotteluissa mukana? (Kuva: Jari Laukkanen)

Uudellamaalla halutaan eroon alueiden vastakkainasettelusta ja toivotaan keskustalta huomiota nuorille vaikuttajille – "Antakaa nuorille tilaa ja kuunnelkaa, mitä heillä on asiaa"

Hallitusneuvottelijat saivat kokouksesta runsaasti evästyksiä: ”Keskusta on saanut hallitusneuvotteluissa nyt sellaisen aseman, että kynnyskysymyksistä toivottavasti pystytään pitämään kiinni”
Lauri Heikkilä 16.5.2019 12:38, muokattu 16.5.2019 12:55
a– a+
Piirikokous

Uudenmaan keskusta odottaa uudelta hallitukselta jatkoa hyvälle työllisyyskehitykselle ja tarkalle taloudenpidolle. Se on ainoa tae uusille panostuksille, piiri linjaa kannanotossaan.

– Ilmasto on tämän hallituskauden yksi kärkiteema, halusimme tai emme. Uudenmaan Keskusta katsoo, että Suomen pitää keskittyä ilmasto-osaamisen vientiin sinne, missä ongelmat ovat suurimpia. Kotimaassa tulee kehittää jo hyväksi todettuja ilmastonmuutoksen torjuntakeinoja edelleen, mutta siten, että niistä mahdollisesti aiheutuvat lisäkustannukset jakautuvat tasaisesti maamme asukkaille.

Uudenmaan piirin keskustaväki kokoontui keskiviikkona vuosikokoukseen Kauniaisissa. Kokousväkeä puhuttivat sekä menneet että tulevat vaalit, kuin myös keskustan tila ja hallitusneuvottelujen kysymykset.

– Keskusta on saanut hallitusneuvotteluissa nyt sellaisen aseman, että kynnyskysymyksistä toivottavasti pystytään pitämään kiinni ja saadaan edistettyä keskustalaista politiikkaa, keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtaja Jasi Kuokkanen arvioi.

Ehkä eniten keskustelua herätti aluepolitiikan tulevaisuus ja alueiden vastakkainasettelu.

– On muistettava, että kun tehdään esimerkiksi uusmaalaista politiikkaa, se ei ole jakoa kaupunki- ja maaseutupolitiikkaan. Tällaista vastakkainasettelua on turha pitää yllä, mutta jopa me keskustalaiset syyllistymme siihen. Kuilua asuinpaikkojen välille on turha luoda, eikä jako ole läheskään aina kovin selkeäkään. Onko esimerkiksi haja-asutusalueella Porvoossa asuva maalainen vai kaupunkilainen, Outi Lankia kysyi.

– Pitää muistaa, että keskustalainen puhe koko maan ja kaikkien alueiden puolella olemisesta tarkoittaa myös pääkaupunkiseutua. Välillä se tuntuu unohtuvan, Aili Pesonen sanoi.

Sara Saramäki kannustaa keskustalaisia lähtemään mukaan päiväkotiryhmien maksimikoon rajoittamista kannattavaan Lapselle syli-kansalaisaloitteeseen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Hallitusneuvotteluihin paikalla olevat puoluejohdon edustajat Katri Kulmuni ja Antti Kaikkonen saivat uusmaalaisilta vahvaa osviittaa.

– Vihreiden mantraa ympäristölle haitallisista tuista vastaan on syytä taistella neuvotteluissa. Sillä puheella ei ole juuri sisältöä, Taneli Kalliokoski evästi.

– Työvoiman liikkuvuus Suomessa on nykyään heikkoa. Toisaalla on työttömyyttä, toisaalla pulaa työvoimasta, esimerkiksi Itä-Suomessa ei tahdo löytyä metallimiehiä avoimille paikoille. On hieman erikoista, ettei asuinpaikkaa pysty vaihtamaan työpaikan mukana, Jorma Pappila pohti.

Sara Saramäen huolena oli työn ja perheen yhdistämisen vaikeudet.

– Etenkin osa-aikaisen työn tekeminen on perhevapaiden yhteydessä on aika vaikea yhtälö. Työnantajakustannukset ovat vanhempainvapaalta osa-aikaiseen työhön palkkaamisessa liian kalliit, joten politiikassa on löydettävä asiaan ratkaisuja.

Keskustan tarve uusien kasvojen esiin nostamiselle huomioitiin myös laajasti.

– Meidän on tartuttava tähän resurssiin, mikä meillä on. Vaaleissa oli useita menestyneitä, nousevia ehdokkaita, jotka meidän kannattaa nyt nostaa piikkipaikoillemme, Raija Kallioinen sanoi.

– Antakaa nuorille tilaa ja kuunnelkaa, mitä heillä on asiaa! Meidän nuoret osaavat asioita, he rakentavat itselleen elämää ja samalla myös pitävät meistä ”vanhoista horiskoista” huolta, Tuulia Koskinen painotti.

Inna Kallioista ihmetytti nuorkeskustan puuttuminen hallitusneuvotteluista.

– Jos haluamme nostaa keskustan kannatuksen kuopasta ja kirkastaa puolueen linjaa, on saatava lisää nuoria mukaan ja aktivoida nuoria paremmin mukaan puolueen toimintaan. Minkä takia nuorten osaaminen heitettiin hukkaan, eikä hallitusneuvotteluihin kutsuttu mukaan nuorkeskustan edustajia, kuten niin moni muu puolue teki?

Paikalla olleet puoluejohdon edustajat Kulmuni ja Kaikkonen vastasivat, että puolueen kaikki kansanedustajat, myös nuoremmasta polvesta ovat mukana neuvotteluissa, mutta neuvottelijat myös kasattiin kokoon melko nopealla aikataululla, sillä neuvotteluihin meneminen oli lopulta nopea ja yllättävä ratkaisu.

Kannanotossaan Uudenmaan piiri haluaa muistaa myös eurovaalien tärkeyden. Piiri kannustaa keskustaväkeä aktivoitumaan vaaleissa ja kansalaisia käyttämään äänioikeuttaan.

– EU on rauhan ja yhtenäisyyden unioni, jonka avulla mahdollistetaan ja luodaan yhteistä kehitystä ja vakautta. Yhdessä EU-maat ovat enemmän. EU:n kautta Suomi voi vaikuttaa suuriin tärkeisiin asioihin maailmalla.

Lue myös

Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva

”Tarvitsemme maatalouspolitiikan, joka tukee pitkäjänteisiä investointeja ja kannustaa nuoria viljelijöitä mukaan alalle”
10.7.2025 16:41

Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen

Europarlamentaarikko Katri Kulmuni (kesk./Renew) on valittu ryhmänsä varjoneuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä käsittelevään lainsäädäntöesitykseen. Kulmuni kertoo...
10.7.2025 11:30

Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä

Kansanedustaja Mikko Savola (kesk.) peräänkuuluttaa yhteistyötä niin kuntien sisällä kuin seutukunnallakin. Ähtärin kaupunginvaltuuston puheenjohtajana...
28.6.2025 10:29

Aihetunnisteet

piirikokous uudenmaan keskusta uusimaa vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Katso punkkivinkit – ”jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti”
Uutiset | 13.7.2025 19:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Onko sade ilman puhdistaja vai päin vastoin? – Tieku: Näin sade vaikuttaa, nämä ovat parhaat tuulensuunnat
Uutiset | 12.7.2025 23:00
Natsien raamattu täyttää sata vuotta – tekijänoikeus säilyi
Uutiset | 12.7.2025 22:30
Silmät ovat koetuksella kesän olosuhteissa – katso vinkit silmien ja lasien suojaamiseen
Uutiset | 12.7.2025 22:00
Luuletko olevasi hyvä uimari? – Hyvinvointialueelta varoitus
Uutiset | 12.7.2025 21:00
Sinilevä voi olla koiralle hengenvaarallista – yksi teko voi auttaa
Uutiset | 12.7.2025 20:00
Kirjat | Patriootti luotti sanan mahtiin
Uutiset | 12.7.2025 18:00
Miten tunnistaa petoksen? – Asiantuntija neuvoo
Uutiset | 12.7.2025 14:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tämä on suosituinta metsästystä – 2,9 miljoonaa metsästyspäivää
Uutiset | 13.7.2025 21:00
Katso punkkivinkit – ”jokainen purema kannattaa ottaa vakavasti”
Uutiset | 13.7.2025 19:00
Kirjat | Sunny Car Center suisti Hämeenlinnan apatiaan, joka jatkuu yhä
Uutiset | 13.7.2025 12:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste