Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

USA:n pörssit nousivat ja öljyn hinnat laskivat Trumpin peruttua uudet iskut Iraniin

12.6.2026 5:03
Lue lisää 
Piirikokous
Inna Kallioinen esitti puoluejohdolle suoran kysymyksen: – Jos keskustan tulevaisuudesta ollaan huolissaan, miksi nuorkeskustan edustajia ei ole hallitusneuvotteluissa mukana? (Kuva: Jari Laukkanen)

Uudellamaalla halutaan eroon alueiden vastakkainasettelusta ja toivotaan keskustalta huomiota nuorille vaikuttajille – "Antakaa nuorille tilaa ja kuunnelkaa, mitä heillä on asiaa"

Hallitusneuvottelijat saivat kokouksesta runsaasti evästyksiä: ”Keskusta on saanut hallitusneuvotteluissa nyt sellaisen aseman, että kynnyskysymyksistä toivottavasti pystytään pitämään kiinni”
Lauri Heikkilä 16.5.2019 12:38, muokattu 16.5.2019 12:55
a– a+
Piirikokous

Uudenmaan keskusta odottaa uudelta hallitukselta jatkoa hyvälle työllisyyskehitykselle ja tarkalle taloudenpidolle. Se on ainoa tae uusille panostuksille, piiri linjaa kannanotossaan.

– Ilmasto on tämän hallituskauden yksi kärkiteema, halusimme tai emme. Uudenmaan Keskusta katsoo, että Suomen pitää keskittyä ilmasto-osaamisen vientiin sinne, missä ongelmat ovat suurimpia. Kotimaassa tulee kehittää jo hyväksi todettuja ilmastonmuutoksen torjuntakeinoja edelleen, mutta siten, että niistä mahdollisesti aiheutuvat lisäkustannukset jakautuvat tasaisesti maamme asukkaille.

Uudenmaan piirin keskustaväki kokoontui keskiviikkona vuosikokoukseen Kauniaisissa. Kokousväkeä puhuttivat sekä menneet että tulevat vaalit, kuin myös keskustan tila ja hallitusneuvottelujen kysymykset.

– Keskusta on saanut hallitusneuvotteluissa nyt sellaisen aseman, että kynnyskysymyksistä toivottavasti pystytään pitämään kiinni ja saadaan edistettyä keskustalaista politiikkaa, keskustan Uudenmaan piirin puheenjohtaja Jasi Kuokkanen arvioi.

Ehkä eniten keskustelua herätti aluepolitiikan tulevaisuus ja alueiden vastakkainasettelu.

– On muistettava, että kun tehdään esimerkiksi uusmaalaista politiikkaa, se ei ole jakoa kaupunki- ja maaseutupolitiikkaan. Tällaista vastakkainasettelua on turha pitää yllä, mutta jopa me keskustalaiset syyllistymme siihen. Kuilua asuinpaikkojen välille on turha luoda, eikä jako ole läheskään aina kovin selkeäkään. Onko esimerkiksi haja-asutusalueella Porvoossa asuva maalainen vai kaupunkilainen, Outi Lankia kysyi.

– Pitää muistaa, että keskustalainen puhe koko maan ja kaikkien alueiden puolella olemisesta tarkoittaa myös pääkaupunkiseutua. Välillä se tuntuu unohtuvan, Aili Pesonen sanoi.

Sara Saramäki kannustaa keskustalaisia lähtemään mukaan päiväkotiryhmien maksimikoon rajoittamista kannattavaan Lapselle syli-kansalaisaloitteeseen. (Kuva: Jari Laukkanen)

Hallitusneuvotteluihin paikalla olevat puoluejohdon edustajat Katri Kulmuni ja Antti Kaikkonen saivat uusmaalaisilta vahvaa osviittaa.

– Vihreiden mantraa ympäristölle haitallisista tuista vastaan on syytä taistella neuvotteluissa. Sillä puheella ei ole juuri sisältöä, Taneli Kalliokoski evästi.

– Työvoiman liikkuvuus Suomessa on nykyään heikkoa. Toisaalla on työttömyyttä, toisaalla pulaa työvoimasta, esimerkiksi Itä-Suomessa ei tahdo löytyä metallimiehiä avoimille paikoille. On hieman erikoista, ettei asuinpaikkaa pysty vaihtamaan työpaikan mukana, Jorma Pappila pohti.

Sara Saramäen huolena oli työn ja perheen yhdistämisen vaikeudet.

– Etenkin osa-aikaisen työn tekeminen on perhevapaiden yhteydessä on aika vaikea yhtälö. Työnantajakustannukset ovat vanhempainvapaalta osa-aikaiseen työhön palkkaamisessa liian kalliit, joten politiikassa on löydettävä asiaan ratkaisuja.

Keskustan tarve uusien kasvojen esiin nostamiselle huomioitiin myös laajasti.

– Meidän on tartuttava tähän resurssiin, mikä meillä on. Vaaleissa oli useita menestyneitä, nousevia ehdokkaita, jotka meidän kannattaa nyt nostaa piikkipaikoillemme, Raija Kallioinen sanoi.

– Antakaa nuorille tilaa ja kuunnelkaa, mitä heillä on asiaa! Meidän nuoret osaavat asioita, he rakentavat itselleen elämää ja samalla myös pitävät meistä ”vanhoista horiskoista” huolta, Tuulia Koskinen painotti.

Inna Kallioista ihmetytti nuorkeskustan puuttuminen hallitusneuvotteluista.

– Jos haluamme nostaa keskustan kannatuksen kuopasta ja kirkastaa puolueen linjaa, on saatava lisää nuoria mukaan ja aktivoida nuoria paremmin mukaan puolueen toimintaan. Minkä takia nuorten osaaminen heitettiin hukkaan, eikä hallitusneuvotteluihin kutsuttu mukaan nuorkeskustan edustajia, kuten niin moni muu puolue teki?

Paikalla olleet puoluejohdon edustajat Kulmuni ja Kaikkonen vastasivat, että puolueen kaikki kansanedustajat, myös nuoremmasta polvesta ovat mukana neuvotteluissa, mutta neuvottelijat myös kasattiin kokoon melko nopealla aikataululla, sillä neuvotteluihin meneminen oli lopulta nopea ja yllättävä ratkaisu.

Kannanotossaan Uudenmaan piiri haluaa muistaa myös eurovaalien tärkeyden. Piiri kannustaa keskustaväkeä aktivoitumaan vaaleissa ja kansalaisia käyttämään äänioikeuttaan.

– EU on rauhan ja yhtenäisyyden unioni, jonka avulla mahdollistetaan ja luodaan yhteistä kehitystä ja vakautta. Yhdessä EU-maat ovat enemmän. EU:n kautta Suomi voi vaikuttaa suuriin tärkeisiin asioihin maailmalla.

Lue myös

Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat

Keskusta haluaa tästä eteenpäin kieltää ilotulitteet muilta kuin ammattilaisilta ja selvittää useamman kuin...
8.6.2026 12:10

Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – "Saatanan tunarit", ehdottaa puoluekokousvieras

Suomenmaa kysyi puoluekokousvierailta ajatuksia viime aikojen lippalakkikuittailuista.
7.6.2026 20:30

Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun

Keskustan vihreä lippumeri täytti keskustan kadut ja Keskustorin Tampereella sunnuntaina Narvan soittokunnan reippaan...
7.6.2026 17:50

Aihetunnisteet

piirikokous uudenmaan keskusta uusimaa vaalit2019

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
IL: Ylilääkäri varoittaa yleistyvästä vaarasta Suomen lähialueilla – ”Tätä ei aina hiffata”
Uutiset | 10.6.2026 22:01
Raaseporissa hukkuneet vanhempi ja lapsi eivät poliisin käsityksen mukaan olleet uimassa
Uutiset | 11.6.2026 16:35
Hinnat nousevat nyt jyrkästi – Trump: ”Rakastan inflaatiota”
Uutiset | 11.6.2026 21:53
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Lähi-idän kriisi kiihdyttää inflaation tänä vuonna 2,4 prosenttiin, ennustaa Suomen Pankki
Uutiset | 12.6.2026 11:02
Keskustan Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Uutiset | 12.6.2026 10:54
Järjestöt suosittelevat: Työntekijöille maksetaan palkka, jos droonivaara estää työnteon – OAJ:lle ei pelkkä suositus riitä
Uutiset | 12.6.2026 10:14
Europarlamentaarikot Salla ja Niinistö Kultaranta-keskusteluissa: Yhdysvallat ei enää ole luotettava kumppani
Uutiset | 12.6.2026 9:54
NYT: Yhdysvallat aikoo vähentää kolmanneksella Euroopassa olevien F-15- ja F-16-hävittäjien määrää
Uutiset | 12.6.2026 9:49
Etelä-Korean entiselle presidentille 30 vuoden vankeustuomio lennokkien lähettämisestä Pohjois-Koreaan
Uutiset | 12.6.2026 8:40
Palkanmaksusta drooniuhkatilanteissa päästy sopuun, ministeriö tiedottaa sisällöstä tänään
Uutiset | 12.6.2026 8:20
Iran kiistää päässeensä sopuun Yhdysvaltain kanssa
Uutiset | 12.6.2026 8:15
Thaimaan prinsessa Bajrakitiyabha on kuollut 47-vuotiaana
Uutiset | 12.6.2026 8:09
Britannian uudeksi puolustusministeriksi ex-upseeri Dan Jarvis
Uutiset | 12.6.2026 6:57
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lähi-idän kriisi kiihdyttää inflaation tänä vuonna 2,4 prosenttiin, ennustaa Suomen Pankki
Uutiset | 12.6.2026 11:02
Keskustan Siponen: Ennallistamissuunnitelma tuotava eduskunnan käsittelyyn
Uutiset | 12.6.2026 10:54
Järjestöt suosittelevat: Työntekijöille maksetaan palkka, jos droonivaara estää työnteon – OAJ:lle ei pelkkä suositus riitä
Uutiset | 12.6.2026 10:14
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste