Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kysely | Kotihoidon tuen lakkautus ei maistu suomalaisille – ”Vahva selkänoja keskustan linjalle”

15.10.2026 10:49
Lue lisää 
Yhdysvallat
Joe Biden aikoo pysäyttää ympäri planeettaa Yhdysvaltain valtavien sotilaallisten resurssien käytön. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Joe Biden haluaa päättää USA:n maailmanpoliisin roolin – pitkän Afganistanin-operaation opetukset ovat karvaat

STT 5.9.2021 10:28, muokattu 5.9.2021 15:52
a– a+
Yhdysvallat

”Amerikka on palannut”, kuuluu Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin tunnuslause. Hänen määräämänsä joukkojen kotiutus Afganistanista osoittaa, että Amerikka ei kuitenkaan palaa totutulla tavalla.

Kabulin evakuoinnin lisäksi Biden johtaa paljon laajempaa perääntymistä: hän aikoo pysäyttää ympäri planeettaa Yhdysvaltain valtavien sotilaallisten resurssien käytön.

Maailmanpoliisin roolissaan suurvalta on pitkään pyrkinyt sekä tukahduttamaan konflikteja että levittämään omia arvojaan.

–  Tämä päätös Afganistanista ei koske vain Afganistania. Kyse on suurten sotilasoperaatioiden aikakauden päättymisestä ulkomailla, Biden sanoi äskettäin puheessaan.

Presidentin mukaan ihmisoikeudet ovat yhä maan ulkopolitiikan keskiössä.

–  Mutta tapa edistää niitä ei ole sotilaiden loputtoman lähettämisen kautta. Strategiamme on muututtava, hän korosti.

Benjamin Haddad, ajatuspaja Atlantic Councilin ohjelmajohtaja ja transatlanttisten suhteiden asiantuntija, luonnehtii Bidenin puhetta erittäin merkittäväksi.

–  Se oli Yhdysvaltojen presidentin viime vuosikymmenten kaikkein vaikuttavimpia liberaalin kansainvälistymisen torjuvia kannanottoja, Haddad arvioi.

Bidenin linjapuhe oli epäilemättä järkytys niille amerikkalaisille, jotka haluavat ajatella maansa olevan voittamaton suurvalta ja kylmän sodan voittaja. Useimmat mielipidekyselyt kuitenkin osoittavat, että vahva enemmistö yhdysvaltalaisista tukee Bidenin linjausta.

Bidenin presidenttikautta pidetään yleisesti Donald Trumpin hallinnon hylkäämisenä ja nollauksena. Moni asia muuttuikin sillä hetkellä, kun Biden asteli Valkoiseen taloon 20. tammikuuta.

Kuitenkin Bidenin halu luopua Yhdysvaltain maailmanpoliisin roolista on silkkaa Trumpia.

–  Kun Biden ilmoitti, että on aika lopettaa tämä ikuinen sota Afganistanissa, puhuja olisi yhtä helposti voinut olla Trump, arvioi Charles Franklin, Marquette Law Schoolin professori.

Franklinin mukaan Yhdysvaltain kansa ei ole sitoutunut suureen kansainväliseen rooliin.

–  Eikä varmasti sellaiseen, mitä Yhdysvallat tavoitteli ja minkä se sai 1950–1990-luvuilla, Franklin sanoi uutistoimisto AFP:lle.

Erityisesti Afganistanin osalta kyselyt osoittavat vahvaa tukea poistumiselle. Tuoreen kyselyn mukaan pitkän operaation halusi päättää 77 prosenttia amerikkalaisista.

Bidenin ja Trumpin näkemysten moniin eroihin kuuluu se, että Trump kannattaa jyrkkää eristäytymispolitiikkaa, mutta Biden suhtautuu hyvin myönteisesti liittoumien rakentamiseen.

Bidenin visiossa Yhdysvallat ei ole maailmanlaajuinen poliisi, mutta se voi olla ystävällinen yhteisön johtaja.

Bidenin hallinto toikin Yhdysvallat nopeasti takaisin ilmastosopimukseen sekä esimerkiksi suurvaltojen ja Iranin välisiin neuvotteluihin ydinpolitiikasta. Samoin se arvostaa yhteistyötä sotilasliitto Naton piirissä.

On arvioitu, että Bidenin kesäkuun matka Eurooppaan G7-ryhmän ja Naton huippukokouksiin muistutti diplomaattista vastinetta bändin kokoontumiselle yhteen.

Yhdysvaltain liittolaiset saattavat silti olla hermostuneita, sanovat analyytikot.

–  Liittolaiset ovat jonkin verran turhautuneita, koska Yhdysvaltojen lähtö Afganistanista ei ollut koordinoitu. Yhdysvaltain viestin on oltava hyvin johdonmukainen menetetyn uskottavuuden palauttamiseksi, sanoo Tricia Bacon, American Universityn oikeustieteen laitoksen terrorismin torjunnan asiantuntija.

Eurooppalaiset kumppanit eivät ole ainoita, jotka ihmettelevät, täydentää Washingtonissa toimivan ajatushautomon Arab Centerin tutkimusjohtaja Imad Harb.

–  Moni arabihallinto on tottunut läheiseen suhteeseen Yhdysvaltoihin. Niiden pitäisi olla huolissaan Afganistanin tapahtumista, Harb kirjoittaa.

Lue myös

USU: Kolme puoluetta lakkauttaisi nykymuotoisen kotihoidon tuen

Kokoomus, SDP ja vihreät kannattavat nykymuotoisen kotihoidontuen lakkauttamista. Asia selviää Uutissuomalaisen (USU) kyselystä. Asiaa...
16.10.2026 7:00

Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline

Nürnbergin oikeudenkäyntien kuolemantuomioiden täytäntöönpanosta tulee perjantaina kuluneeksi tasan 80 vuotta
15.10.2026 22:00

Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa

Kun yhdysvaltalainen ABC-televisiokanava laski helmikuussa 1983 ilmoille seitsemänosaisen megaluokan jättiläissarjansa Sodan tuulet (The...
15.10.2026 21:26

Aihetunnisteet

biden Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Hormuzinsalmella iskuja aluksiin, yhden kerrottiin uponneen
Uutiset | 14.10.2026 14:58
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Hallitus sai haukut eläkevarojen imuroinnista budjetin tilkkeeksi – keskusta tyrmäsi rahaministeriön eläkeiän nostohaaveet
Uutiset | 13.10.2026 18:14
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Tuore rauhannobelisti Pillay: Trump tarvitsee oppitunnin kansainvälisestä oikeudesta
Uutiset | 14.10.2026 17:26
Historia | Varsovan radiomasto oli maailman korkein rakennelma ja sosialistinen ihme – loppu tuli sekunneissa
Uutiset | 13.10.2026 21:15
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15

Uusimmat

USU: Kolme puoluetta lakkauttaisi nykymuotoisen kotihoidon tuen
Uutiset | 16.10.2026 7:00
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa
Uutiset | 15.10.2026 21:26
Hallitus esittää uutta puolustuskeksintölakia
Uutiset | 15.10.2026 18:52
Keskusta syytti hallitusta löperöstä linjasta EU:n ennallistamisasetuksessa – elinkeinoministeri myönsi olevansa huolissaan
Uutiset | 15.10.2026 18:06
EU-maiden johtajat riensivät Ukrainan tueksi huippukokouksessaan
Uutiset | 15.10.2026 17:40
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
Trump: Texasin Fort Hoodin ampujaa ei teloiteta suorassa lähetyksessä
Uutiset | 15.10.2026 17:34
Ukraina sanoo tuhonneensa neljä venäläistä hävittäjää
Uutiset | 15.10.2026 17:27
Kuljetusalan etujärjestö polttoainetuesta: Tärkeä, mutta riittämätön
Uutiset | 15.10.2026 17:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Kolme puoluetta lakkauttaisi nykymuotoisen kotihoidon tuen
Uutiset | 16.10.2026 7:00
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Televisio | Monumentaalinen Sodan tuulet toi maailmansodan olohuoneisiin – jatko-osan shokeeraava holokaustin kuvaus oli monelle liikaa
Uutiset | 15.10.2026 21:26
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luonnonsuojelu on investointi hyvinvointiin
Mielipide | 15.10.2026 14:20
Lukijalta: Lentoasemat ovat tärkeitä pohjoisen elinvoimalle
Mielipide | 15.10.2026 10:55
Lukijalta: Kulttuuri on sielun ravintoa
Mielipide | 15.10.2026 10:52
Lukijalta: Ikäihmiset ovat hoivansa ja palkkionsa ansainneet
Mielipide | 15.10.2026 10:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste