Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Kulmuni ei kannata EU:n uutta yhteisvelkaa – ”Koronaelvytyspaketin piti olla ainutkertainen”

23.5.2025 13:25
Lue lisää 
Kiinteistökaupat
Koronapandemia on vauhdittanut vuoden 2020 kiinteistökauppaa niin omakotitalojen kuin kesämökkienkin osalta (Kuva: Paula Åström)

Asunto- tai mökkikaupat mielessä? – Nämä tavallisimmat virheet kannattaa ehdottomasti välttää

Suomenmaa 8.5.2021 21:00, muokattu 7.5.2021 14:28
a– a+
Kiinteistökaupat

Koronapandemia vauhditti vuoden 2020 kiinteistökauppaa niin omakotitalojen kuin kesämökkienkin osalta ja sama trendi on jatkunut myös alkuvuonna 2021.

Kiinteistöriitoihin ja -juridiikkaan erikoistuneen Kiinteistölakimies Groupin toimitusjohtaja Henri Alinen muistuttaa, että pientalokaupoilla myös omistajan muisti- ja vastuullista kasvaa.

Kiinteistökauppaa sääntelevän Maakaaren mukaan kiinteistön ostaja ei saa kaupan jälkeen vedota virheisiin, jotka ostaja olisi voinut havaita ennen kaupan tekemistä tai joista hänen täytyy olettaa tienneen kauppaa tehtäessä. 
 
– Harmittavan yleinen virhe on se, että liitetiedostoja ja raportteja ei lueta kunnolla läpi ostovaiheessa. Sanoisin, että jopa joka neljäs oikeuteenkin asti päätynyt kiista uuden ja vanhan omistajan tai taloyhtlön välillä olisi ollut estettävissä huolellisella taustatyöllä, Alinen painottaa. 

Kiinteistölakimies Groupin juristit ovatkin laatineet kuusikohtaisen muistilistan kiinteistön ostajalle: 

  1. Älä kiirehdi!

Kauppakirjaluonnoksen läpikäymiseen on syytä varata kunnolla aikaa. Liitteitä ei saa ohittaa: kuntotarkastukset, rakennuslupa-asiakirjat ja piirustukset kannattaa käydä huolella lävitse tarvittaessa asiantuntijan avustuksella, ettei myöhemmin synny kaupoista epäselvyyttä. Tärkeä muistettava nyrkkisääntö on, että mitään ei saa kuitata ennen kuin on lukenut ja ymmärtänyt koko kauppakirjaluonnoksen sisällön. 

2. Ole rohkeasti tietämätön – kysy, kysy ja kysy

Kysymysten määrässä ei ole syytä säästellä. Jos asiakirjat tuottavat harmaita hiuksia, on hyvä tukeutua ammattilaisen apuun myös ostovaiheessa. Välittäjältä kannattaa myös pyytää apua avointen kysymysten selvittämisessä. 

3. Tilaa kuntotarkastus luotettavalta taholta

Tärkeä lähtökohta on se, että kuntotarkastus pitää olla tehtynä ennen kuin jättää ostotarjouksen. Kuntotarkastastajissa on eroa, joten siinäkään kohdassa ei ole varaa oikoa, vaan on tärkeää valita laadukas ja luotettava kumppani.

4. Tutustu talon historiaan

Varsinkin vanhemmissa kohteissa on syytä käydä tehdyt remontit ja korjaustyöt huolella läpi. Tärkeintä on selvittää remonttihistorian vuosiluvut ja remonttien tekijöiden nimet. 
 
– Kannattaa ottaa huomioon taloyhtiön korjausvelka. Esimerkiksi joissain vanhemmissa rivitaloissa isoimmissa remonteissa on säästelty ja silloin sitä voi olla paljonkin, muistuttaa Henri Alinen.

5. Tutki myös karttaliite

 Erityisesti kesämökkiä ostaessa on hyvä katsoa suurennuslasilla myös karttaliite. Sieltä on syytä tarkistaa ainakin muutama arkinen, mutta tärkeä asia: Onhan ranta osa tonttia? Meneekö pihatie vain omalla tontilla?
 
– Niitäkin tilanteita on tullut vastaan, että esimerkiksi osa mökkitiestä kulkee naapurin tontilla ja se on paljastunut vasta uusien naapureiden myötä, toimitusjohtaja Alinen huomauttaa.

6. Dokumentoi ja säästä kaikki kaupankäynnin asiakirjat

Ostovaiheen kaikki asiakirjat sähköpostiviestejä ja asuntoilmoitusta myöden on syytä pitää tallessa sen varalta, jos riitatilanteita kuitenkin ilmenee. 
 
– Kaupankäyntiin liittyvän tiedon katoaminen on kurjaa ja aiheuttaa mahdollisessa ongelmatilanteessa vain lisää harmia. Kaikki kaupankäynnin vaiheet on syytä kirjata mustaa valkoisella ja huolehtia siitä, että dokumentit tarvittaessa löytyvät vielä vuosienkin jälkeen, summaa Alinen. 

Lue myös

Keskustan Kurvinen: Ulosoton käytäntöihin tarvitaan joustavuutta palkanmaksajien näkökulmasta

Kansanedustaja Antti Kurvinen (kesk.) on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen, jossa hän peräänkuuluttaa ulosoton...
24.5.2025 12:14

Pojat menestyvät paremmin pitkässä matematiikassa, tytöt äidinkielessä

Lukiolaistytöt pärjäävät keskimäärin ylioppilaskokeissa poikia paremmin.
24.5.2025 12:00

Puolustusministeri Häkkänen Ylellä: Venäjän sotilasvarustelu itärajan tuntumassa ei ole uutinen tai yllätys

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoo, ettei Venäjän sotilaallisessa varustautumisessa itärajan tuntumassa ole mitään...
24.5.2025 11:00

Aihetunnisteet

kesämökki kiinteistökauppa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Keskusta kurmuutti Essayahia alhaisista tuottajahinnoista – Ministerin mukaan hallitus ”yksinkertaistaa” maataloutta
Uutiset | 22.5.2025 18:32
“Aänestäjät Pohjois-Pohjanmaalla pitivät erityisesti perussuomalaisten petosta törkeänä”– keskustaedustajilta suorat sanat Oulaskankaan tapauksesta 
Uutiset | 23.5.2025 10:49
Huonoja uutisia Trumpin Kultakupolille
Uutiset | 23.5.2025 21:49
Ikävä yllätys: Trumpin tullit iskivät verkkoshoppailijoihin
Uutiset | 23.5.2025 21:39
Tutkimus: Näin moni yli 80-vuotias autoilee yhä
Uutiset | 23.5.2025 12:03
Historia | Hitlerin pyöveli valitsi helpoimman tien – häikäilemätön poliisijohtaja yritti pelastaa itsensä käymällä mielikuvituksellisia rauhanneuvotteluja
Uutiset | 23.5.2025 21:00
Toimittajalta | Liikenneministerin raideleveyshanke on pahimman luokan haihattelua   
Uutiset | 23.5.2025 8:00
OP-ryhmä: Monelta unohtuu tärkeä turvatoimi pankkiasioissa – ”Huijari vie rahat tilisiirtojen avulla”
Uutiset | 23.5.2025 9:48
Nato-maasta reaktio Trumpin hurjaan vaatimukseen: Olemme valmiita
Uutiset | 22.5.2025 21:49
S-Pankille liki 7,7 miljoonan seuraamusmaksu ja julkinen varoitus
Uutiset | 23.5.2025 16:59
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Jos Ukraina kykenee pitämään pintansa, Venäjällä on edessään vaikeuksia, sanoo brittiasiantuntija
Uutiset | 17.5.2025 16:55
Venäjän asevoimat: Ukraina on tehnyt laajan lennokkihyökkäyksen Venäjälle
Uutiset | 21.5.2025 9:06
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Zelenskyi: Karu arvio Putinin aikeista
Uutiset | 20.5.2025 13:36
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01

Uusimmat

Keskustan Kurvinen: Ulosoton käytäntöihin tarvitaan joustavuutta palkanmaksajien näkökulmasta
Uutiset | 24.5.2025 12:14
Pojat menestyvät paremmin pitkässä matematiikassa, tytöt äidinkielessä
Uutiset | 24.5.2025 12:00
Puolustusministeri Häkkänen Ylellä: Venäjän sotilasvarustelu itärajan tuntumassa ei ole uutinen tai yllätys
Uutiset | 24.5.2025 11:00
Presidentti Zelenskyi vaatii lisäpakotteita Venäjää vastaan
Uutiset | 24.5.2025 10:56
”Hän ei arvosta autismikirjon ihmisiä” – Trumpin hallinnon terveysministerin puheet herättävät pelkoa
Uutiset | 24.5.2025 10:01
Mikä on kate Purran puheille ”pienemmästä valtiosta”? – Professori: Sitähän tämä hallitus on tekemässä
Uutiset | 24.5.2025 8:00
Vain reilu neljännes naisista ajattelee, että hallitus on kohdellut heitä reilusti
Uutiset | 24.5.2025 0:01
Huolestuttava tieto kuudesluokkalaisista
Uutiset | 23.5.2025 22:01
Huonoja uutisia Trumpin Kultakupolille
Uutiset | 23.5.2025 21:49
Ikävä yllätys: Trumpin tullit iskivät verkkoshoppailijoihin
Uutiset | 23.5.2025 21:39
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Oikeistohallitus nähtiin jo, nyt punnitaan Kaikkosen ja Lindtmanin vaihtoehtoja
Uutiset | 21.5.2025 15:12
Toimittajalta | Voi tätä kiemurtelua! – Hallitus törmäsi ”toksiseen” sanaan
Uutiset | 20.5.2025 15:45
Macron tarjoaa jälleen Ranskan ydinsateenvarjoa – mutta onko siitä Euroopan turvallisuuden takeeksi? 
Uutiset | 20.5.2025 15:40

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Kurvinen: Ulosoton käytäntöihin tarvitaan joustavuutta palkanmaksajien näkökulmasta
Uutiset | 24.5.2025 12:14
Pojat menestyvät paremmin pitkässä matematiikassa, tytöt äidinkielessä
Uutiset | 24.5.2025 12:00
Puolustusministeri Häkkänen Ylellä: Venäjän sotilasvarustelu itärajan tuntumassa ei ole uutinen tai yllätys
Uutiset | 24.5.2025 11:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Paljastus sisäpiiristä: Tästä Putin marisi Trumpille
Uutiset | 21.5.2025 21:03
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Uudistusvelka kasvaa korkoa korolle – aika lyhentää sitä
Mielipide | 24.5.2025 8:00
Lukijalta: Sopeuttaminen ei voi tarkoittaa palvelujen purkamista – valmisteluun tarvitaan poliittinen suunta
Mielipide | 23.5.2025 14:45
Lukijalta: Ministeri Essayahin puheet ja teot sekä niiden välinen kuilu
Mielipide | 23.5.2025 14:23
Lukijalta: Hyvää työelämää, arvoja ja periaateohjelmaa?
Mielipide | 23.5.2025 13:32
Lukijalta: Ministeri Essayahin puheet ja teot sekä niiden välinen kuilu
Mielipide | 23.5.2025 14:23
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Lukijalta: Kuuleeko Suomi palestiinalaisten hätää – myös vaikeneminen on valinta
Mielipide | 21.5.2025 10:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallituksen talouslinja ja keskustan järjestötyö puhuttivat Päijät-Hämeen keskustan vuosikokouksessa
Uutiset | 23.5.2025 14:33
“Aänestäjät Pohjois-Pohjanmaalla pitivät erityisesti perussuomalaisten petosta törkeänä”– keskustaedustajilta suorat sanat Oulaskankaan tapauksesta 
Uutiset | 23.5.2025 10:49
”Väestöpolitiikka ei ole mielipidekysymys” – Keskustavaikuttaja listaa kolme pointtia kevään vaaleista
Uutiset | 23.5.2025 7:30
“Aänestäjät Pohjois-Pohjanmaalla pitivät erityisesti perussuomalaisten petosta törkeänä”– keskustaedustajilta suorat sanat Oulaskankaan tapauksesta 
Uutiset | 23.5.2025 10:49
”Väestöpolitiikka ei ole mielipidekysymys” – Keskustavaikuttaja listaa kolme pointtia kevään vaaleista
Uutiset | 23.5.2025 7:30
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste