Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Kolmen perinteisen suuren aika on tullut eduskuntavaaligallupeissa takaisin. Puoluejohtajat Antti Kaikkonen (kesk.), Petteri Orpo (kok.) ja Antti Lindtman (sd.) Suomen Yrittäjien kunta- ja aluevaalitentissä Helsingissä helmikuussa. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Toimittajalta | Oikeistohallitus nähtiin jo, nyt punnitaan Kaikkosen ja Lindtmanin vaihtoehtoja

Pääministerikisa alkaa näkyä gallupeissa, toimittaja Lauri Heikkilä arvioi
Lauri Heikkilä 21.5.2025 15:12, muokattu 23.5.2025 13:27
a– a+
Politiikka

Uusin Helsingin Sanomien kannatusmittaus näyttää vahvistavan politiikan uuden asetelman. Perinteisten puolueiden aika on tullut takaisin.

SDP on ylivoimainen ykkönen, kokoomus pitää pintansa ja keskusta nousee. SDP:n kannatus uusimmassa mittauksessa on 25,3 prosenttia, kokoomuksen 19,9 ja keskustan 15,3 prosenttia.

Perussuomalaisten romahdus on selkeä. Keskusta on jo kaukana edellä, ja pian on mahdollista, että vasemmistoliiton kannatus on suurempaa kuin perussuomalaisten kannatus. Perussuomalaisia keskiviikon gallupissa kannatti 10,5, vasemmistoliittoa 10,1 prosenttia.

Orpon hallituksen suosio ja kansalaisten luottamus hallituksen onnistumiseen on ollut alhaista. Nyt hallituspuolueiden kokoomuksen, perussuomalaisten, RKP:n ja kristillisdemokraattien yhteenlaskettu kannatus on 37,8 prosenttia.

Hallituksen epäsuosio näkyy etenkin perussuomalaisten kannatuksessa. Pääministeri Petteri Orpo voi olla tyytyväinen oman puolueensa tilanteeseen, sillä kokoomus saa tehdä haluamaansa politiikkaa kumppanien maksaessa laskun. Ainakin toistaiseksi.

Hallituksen epäsuosio ei voi olla näkymättä lopulta myös sitä vetävän kokoomuksen kannatuksessa. Vaikka kokoomuksella on uskollinen äänestäjäkunta, senkin joukossa on tyytymättömiä. Konflikti ammattijärjestöjen kanssa voi olla yllättävän kallis, jos esimerkiksi Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murron ero kokoomuksesta kielii jostakin laajemmasta liikehdinnästä.

Perussuomalaisten tilanteeseen tuskin tulee muutosta. Alue- ja kuntavaalien tappiosta huolimatta puolue on sekä puheenjohtajansa, valtiovarainministeri Riikka Purran että muiden kellokkaidensa suulla korostanut, että linja pitää. Kovasta uhosta on vaalikauden aikana siirrytty siilipuolustukseen.

Oppositiossa protesti on kanavoitunut etenkin Antti Lindtmanin SDP:n taakse. Protestimielialaa voi sanoa mittavaksi.

SDP pääsi vauhtiin heti vaalikauden alussa, kun taas keskustan oppositiokone käynnistyi vaalitappion jälkeen hitaammin. Se on kuitenkin nyt vahvasti käynnissä.

Yksi osoitus keskustan kyvystä ottaa oppositiopolitiikassa jo johtajuutta on tällä viikolla jätetty välikysymys. Keskusta masinoi välikysymyksen ja sai SDP:n siihen mukaan.

– Velkaantuminen kiihtyy. Talouden kasvu ja työpaikat ovat toiveiden varassa. Vero- ja muilla päätöksillä suositaan suurimpia yrityksiä, vaikka työpaikat tulevat ennen muuta pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Hallituksen ja lähinnä kokoomuksen omia eturyhmiä suosivat veronalennukset tehdään velaksi, keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen totesi tiistaina välikysymyksen tiedotustilaisuudessa.

Kokoomuksen kykyä olla maineensa veroinen valtionhoitaja kyseenalaistetaan kovat piipussa. Aihetta on, kun katsoo mittaria jos toistakin.

Seuraavaksi on aika kysyä, kumpi vaihtoehto on uskottavampi Suomen seuraavaksi linjaksi, Lindtmanin demarien vai Antti Kaikkosen keskustan.

Sekä SDP:n että keskustan julkilausuttu tavoite on olla vuoden 2027 eduskuntavaalien jälkeen Suomen pääministeripuolue.

Nyt kummallakin on vajaan kahden vuoden ajan tehtävänä vakuuttaa suomalaiset omasta vaihtoehdostaan. Sosiaalidemokraateilla on etumatkansa, mutta kaikki on yhä mahdollista politiikan syklissä, jossa vuosikin on pitkä aika.

Keskustan pääministeriyden puolesta puhuisivat muutamat sangen painavat seikat. Suomalaiset tuskin haluavat, että aina neljän vuoden jälkeen tehdään täyskäännöksiä, kun SDP-vetoinen hallitus vaihtuu kokoomuksen johtamaksi hallitukseksi tai toisinpäin. Keskusta jos jokin voi toimia vakauttavana voimana valtiolaivan ruorissa.

Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallitukseksi on perinteisten kolmen suuren hallitus. Sen muodostaisivat siis keskusta, kokoomus ja SDP. Tällaisen vakautta vaikeina aikoina edustavan hallituksen johdon olisi oltava selkeästi keskellä, jotta vasemmiston, keskustan ja oikeiston yhteistyö oikeasti toimisi ja olisi joka suuntaan reilu.

Talouslinjan uskottavuus on eräs tärkeistä tekijöistä kun valtionhoitajaa etsitään. SDP:n kylkiäisenä hallitukseen saattaisivat tulla vihreät ja vasemmistoliitto, jotka eivät ehkä vastaa uskottavasti ajan vaatimuksiin kasvusta ja velkakierteen katkaisusta.

Paitsi uskottavuudesta, edessä on kilpailu myös oikeudenmukaisuuden ilmatilasta. Hallituksen toimet koetaan epäoikeudenmukaisiksi, ja tälle halutaan selkeästi vastavoimaa. Tällä hetkellä tätä ilmatilaa hallitsee SDP.

Vaihtoehdot puntariin. Se, jolta löytyy kahden seuraavan vuoden aikana uskottavin kokonaisuus, on paalupaikalla vuonna 2027.

Lue myös

"Hallitus teki aivan järkyttävän tempun" – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot

Eerikki Viljanen ja Anne Kalmari kannustavat hallitusta vahvaan EU-vaikuttamiseen
12.7.2025 8:00

Supertähti tulee Suomeen

Bob Dylanin konsertti on ensimmäinen Helsingin areenalle julkistettu tapahtuma.
11.7.2025 23:30

Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua

Ikkunat kannattaa sulkea, jos ulkona on kuumempaa kuin sisällä
11.7.2025 23:00

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit 2027 kannatusmittaukset Politiikka puolueet puoluekannatus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tänä vuonna lakkojen ja suppilovahveroiden löytämisessä auttaa moderni jippo
Uutiset | 9.7.2025 19:15
Puolustusvoimat myöntää tehneensä virheitä johtajavalinnoissa
Uutiset | 11.7.2025 14:01
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hyttyskäänne luvassa – ”ryöpsähdys”
Uutiset | 10.7.2025 22:15
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Tutkimus: Väestön tasolla ruokavalio laahaa
Uutiset | 9.7.2025 21:45
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Selvitys: Nämä ovat tilatuimmat grillituotteet
Uutiset | 10.7.2025 22:30
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Ennuste: Tältä näyttää heinäkuun loppupuoliskon sää
Uutiset | 7.7.2025 21:00
Nyt se on tutkittu: Tämä on suomalaisten mielestä sopiva mökkimatka – yksi ihmisryhmä valmis pitkään matkaan
Uutiset | 2.7.2025 20:45
Black Sabbath on poikkeuksellinen yhtye myös tavalla, joka ei heti tule mieleen
Uutiset | 7.7.2025 23:00
Tieku: Unenlaatua voi parantaa helpolla ruokailukikalla
Uutiset | 9.7.2025 22:45
Tällainen ruokavalio auttaa välttämään kroonisia sairauksia 70-vuotiaaksi asti
Uutiset | 5.7.2025 20:00
Lopettamisaalto järkyttää: ”Yrittäjiä kurittavat nyt todella monet asiat”
Uutiset | 4.7.2025 11:35
Ihminen jäi junan alle
Uutiset | 1.7.2025 12:15
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Onko savusaunominen sama asia kuin vetäisi pari röökiä? – Näin sanoo tutkija
Uutiset | 20.6.2025 15:00
Kiistelty köyhän miehen suihkuhävittäjä oli huono ostos – ”Nutikalla” tehtiin silti suomalaista ilmailuhistoriaa
Uutiset | 29.6.2025 21:05
Älä aseta ruohonleikkuria tähän asentoon
Uutiset | 1.7.2025 19:45
Foreca: Myrsky näyttää entistäkin rajummalta
Uutiset | 3.7.2025 16:01
Kyiv Independent: Isku Kertshinsalmen sillalle
Uutiset | 30.6.2025 12:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00

Uusimmat

”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Idän karhupäätös tehty
Uutiset | 11.7.2025 22:00
Mitä kuuluu metsästyksen suosiolle? – Luvut kertovat
Uutiset | 11.7.2025 21:30
Mitä jos sähköt katkeavat? – Maatilat yhä riippuvaisempia
Uutiset | 11.7.2025 21:00
Turvemaiden ennallistamisesta tutkimustuloksia – ”heijastavuus ja lämpötila alkoivat muistuttaa enemmän luonnontilaisia soita”
Uutiset | 11.7.2025 20:00
Joukkomurhasta 30 vuotta – YK:n turva ei tarkoittanut mitään
Uutiset | 11.7.2025 19:00
Libanon: Rauha kiinnostaa, suhteiden normalisointi Israeliin ei
Uutiset | 11.7.2025 17:21
Yle: Ministeri Grahn-Laasosen mukaan hallitus suunnittelee muutoksia lapsilisiin sekä lapsiperheiden etuuksiin
Uutiset | 11.7.2025 17:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Homovastaiset puheet ajoivat pois, mutta Aleksi Koivisto palasi kirkkoon – nyt hän kertoo, miksi
Uutiset | 21.6.2025 15:00
Parlamentaarinen pöytä saa miljardipotin – puolustuksen Nato-rahoista hyötyy muukin yhteiskunta, uskoo SDP:n ryhmäpuheenjohtaja Tytti Tuppurainen
Uutiset | 29.6.2025 8:00
Kirjat | Karhuemo haluaa poikaset kotiin 
Uutiset | 5.7.2025 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Hallitus teki aivan järkyttävän tempun” – keskustalaisilta maatalouspoliitikoilta tylyt arviot
Uutiset | 12.7.2025 8:00
Supertähti tulee Suomeen
Uutiset | 11.7.2025 23:30
Hellevaroitus annettu – THL kertoo, miten varautua
Uutiset | 11.7.2025 23:00
Syöpä on kallis paukku etenkin Suomessa – Tutkimus: Joka viides jättänyt hoidon väliin rahasyistä
Uutiset | 5.7.2025 10:00
Uusi ”koko kansan päihde” näkyy jo hälyttävästi
Uutiset | 7.7.2025 20:00
Hoitamaton vajaus altistaa iäkkäät kaatuilulle
Uutiset | 6.7.2025 19:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Suviseurojen viestintä yllätti raikkaudellaan
Mielipide | 3.7.2025 13:00
Lukijalta: Sinkkuelämää ja syntyvyyden lasku – sattumaa vai sukupolvikokemus?
Mielipide | 4.7.2025 10:17
Lukijalta: ”Se on taas se aika kuukaudesta…”
Mielipide | 2.7.2025 11:22
Lukijalta: Työsuhdeturvan heikennysten haitat olisivat selvästi mahdollisia hyötyjä suuremmat
Mielipide | 2.7.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Keskustan Savola: seutukunta menestyy yhteistyöllä
Uutiset | 28.6.2025 10:29
Kulmuni Euroopan parlamentin keskiryhmän neuvottelijaksi Venäjän kaasutuonnin kieltämistä koskevaan esitykseen
Uutiset | 10.7.2025 11:30
Euroopan keskiryhmältä maatalouspaperi – Elsi Katainen: Yhteisen maatalouspolitiikan on turvattava viljelijöiden toimeentulo ja Euroopan ruokaturva
Uutiset | 10.7.2025 16:41
Paluumuuttaja Pietu Heiskasesta Pohjois-Karjalan Keskustanuorten uusi puheenjohtaja
Keskusta | 20.10.2017 11:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste