Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Ajatuspaja Toivo: Enemmistö suomalaisista hyväksyisi kuntien tai hyvinvointialueiden yhdistämiset

28.9.2026 12:30
Lue lisää 
Isis-perheet
Syyrian al-Holin leiriltä palaavien mahdollisesti aiheuttama uhka arvioidaan yksilöllisesti, Supo kertoo. (Kuva: AFP / Lehtikuva / Delil Souleiman)

Tutkija Isisin riveissä toimineista naisista: Osa voi haluta jättää ideologian taakseen, osa voi jatkaa toimintaansa

STT:n tietojen mukaan kaikki leirillä olevat naiset eivät halua palata Suomeen
STT-Sanna Raita-aho 20.12.2020 21:12, muokattu 21.12.2020 10:22
a– a+
Isis-perheet

Suomi kotoutti viikonloppuna al-Holin leiriltä kaksi naista lapsineen, mikä käynnisti jälleen keskustelun naisten muodostamasta turvallisuusuhasta.

Naisten rooliin jihadistiliikkeissä perehtynyt asiantuntija Ann-Sofie Nyström ei ota kantaa sunnuntaina palanneisiin naisiin, vaan puhuu yleisellä tasolla.

–  Jotkut Syyriaan lähteneistä saattavat olla jo jättäneet ideologian taaksensa, toiset saattavat edelleen olla antautuneita ideologiaan eivätkä ole halukkaita jättämään sitä taakseen. Euroopasta on tietoa jihadistisessä liikehdinnässä mukana olevista naisista, jotka ovat esimerkiksi aktiivisesti toimineet rekrytoijina sosiaalisessa mediassa.

Hän huomauttaa, että Suomessa ei ole tehty tutkimusta pelkistä naisista, joten tutkijat nojaavat kansainvälisiin tutkimuksiin.

Kalifaatissa osa naisista on toiminut muun muassa rekrytoijina ja niin sanottuina moraalipoliiseina. Osa naispoliiseista on myös kuulustellut ja osallistunut esimerkiksi jesidinaisten kiduttamiseen.

Nyströmin mukaan osa naisista voi kuitenkin haluta myös irtautua liikkeestä.

–  Heille on tärkeää tarjota tukea tässä prosessissa esimerkiksi exit-työn kautta. Ääriliikkeestä ja ajattelusta irtautuminen on pitkä prosessi, joka vaatii tukea ammattilaisilta.

Nyström muistuttaa myös lasten tilanteesta.

–  Ennen kuin puhutaan aikuisten esittämästä turvallisuusuhasta, tulisi puhua lasten oikeudesta turvalliseen kasvatusympäristöön. On täysin selvää, että al-Hol ei ole turvallinen paikka. Jotkut lapset ovat kokeneet niin hirveitä asioita, että he kärsivät post-traumaattisesta stressihäiriöstä.

Suomalaisnaisten kohdalla ei ole ainakaan julkisesti tiedossa, mitä he ovat alueella tehneet. Suojelupoliisi (supo) kertoi, että jokaisen al-Holin leiriltä palaavan mahdollisesti aiheuttama uhka arvioidaan yksilöllisesti.

Viime vuonna supo totesi, että naiset todennäköisesti jatkavat terroristista toimintaansa.

Ylen ja Helsingin Sanomien mukaan toinen sunnuntaina Suomeen saapuneista naisista on julkisuudessa esiintynyt Sanna. Sannaan ei ole ainakaan julkisuudessa yhdistetty alueelle menoa lukuun ottamatta konkreettisia Isisiä tukevia kannanottoja tai tekoja.

Toinen palanneista naisista on taas HS:n mukaan kirjoittanut Twitteriin Isisin ideologiaa tukevia kommentteja. Nainen kirjoitti tekstejä tililtä, jonka nimi on suomeksi ”Äiti Terroristi”. Naisen julkaisuissa muun muassa ylistetään Isisin veritekoja. Kirjoitukset on tehty viitisen vuotta sitten.

STT:n tietojen mukaan osa leirillä yhä olevista naisista ei haluaisi palata Suomeen. Myös HS kertoi sunnuntaina, että osa leireille jääneistä naisista on niin radikalisoituneita, etteivät he halua palata Suomeen.

Ulkoministeriön al-Holin operaatiosta vastannut erityisedustaja Jussi Tanner kertoi harkinneensa asiaa vuoden ja kertoi pitäneensä ”ilmeisenä, että Suomen ja suomalaisten turvallisuuden kannalta vaarallisin vaihtoehto on jättää heidät sinne leirille”.

Myös Nyström arvioi, että leiriä tuskin olisi mahdollista ylläpitää sellaisenaan pitkällä tähtäimellä.

–  Joidenkin mukaan leiri on aikapommi, ja mikäli leiriläiset pääsevät sieltä pakoon, meillä on joukko Isistä kannattaneita henkilöitä, jotka ovat vapaalla jalalla. En puhu tästä Suomeen saapuneista naisista, sillä en ota kantaa heidän tilanteeseensa enkä heidän ideologiseen vakaumukseensa. Leirillä on kuitenkin sellaisia henkilöitä, jotka ovat osallistuneet Isikseen toimintaan vapaasta tahdostaan.

Lue myös

Uusi arjen vaara näyttää yllättävän monet suomalaiset – "Jokaisen olisi hyvä varautua"

Ilmastonmuutos tekee rankkasateista ja hulevesitulvista yhä yleisempiä myös kaupungeissa. Tuoreen kyselyn mukaan moni...
28.9.2026 21:23

Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?

Saksan hyökkäys Norjaan huhtikuussa 1940 käynnisti kuukausia kestäneen taistelun Pohjois-Euroopan hallinnasta. Liittoutuneiden yritys torjua...
28.9.2026 21:13

Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio

Syövän ja muiden vakavien sairauksien pelko on hyvin yleinen vaiva. Moni potee sitä...
28.9.2026 21:01

Aihetunnisteet

al-Hol isis Syyria

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Iran: Ei mitään aikeita neuvotella Yhdysvaltojen kanssa – öljyn hinta karkasi yli 107 dollarin
Uutiset | 28.9.2026 11:25
Myös tämä eurooppalainen hallitsija pakeni lapsena natseja – Lähtö oli dramaattinen
Uutiset | 27.9.2026 21:01
Espanjan kuningaspari saapuu Suomeen – Edellinen vierailu melkein 40 vuotta sitten
Uutiset | 25.9.2026 13:24
Unkarin parlamentti perui kahden Orbanin ministerin ja pääministeri Magyarin syytesuojan
Uutiset | 28.9.2026 13:22
Etelä-Korea suuttui Ukrainalle – Jupakka voi mutkistaa neuvotteluja aseavusta
Uutiset | 28.9.2026 9:11
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Trump lataa tylyn arvion Kremlistä: ”Menettänyt hallinnan”
Uutiset | 21.9.2026 21:02
Googlen ex-pomolta hyytävä varoitus Venäjästä – tekoäly ohjaa pian ”tuhannen droonin parvia”
Uutiset | 20.9.2026 21:02
Diabeteksen ja muistisairauden yhdistelmä yleistyy Suomessa, kertoo Diabetes-lehti
Uutiset | 22.9.2026 19:32
Miksi koira kallistelee päätään? Tutkimus selittää hellyttävän eleen taustaa
Uutiset | 22.9.2026 22:07
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Uusimmat

Uusi arjen vaara näyttää yllättävän monet suomalaiset – ”Jokaisen olisi hyvä varautua”
Uutiset | 28.9.2026 21:23
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio
Uutiset | 28.9.2026 21:01
”Käyttöön ihan ilman mutkuja” – Autojen äkkijarrutukset voisi välttää yksinkertaisella teolla
Uutiset | 28.9.2026 20:21
Jalkapallomaajoukkueella edessä poliittisesti erittäin virittynyt ottelu: ”Huuhkajat seisoo ukrainalaisten rinnalla”
Uutiset | 28.9.2026 17:03
Stubb yhdysvaltalaismedialle: Google ei jää viimeiseksi suomalaisiin datakeskuksiin investoivaksi yhtiöksi
Uutiset | 28.9.2026 16:27
Häkkänen varauksellinen von der Leyenin linjapuheavausta kohtaan
Uutiset | 28.9.2026 15:27
Visby-luokan korvetti Suomen merialueiden valvontaan
Uutiset | 28.9.2026 15:13
Lentotukikohtaa uhanneen terrori-iskun valmistelusta epäillyt ovat Britannian kansalaisia
Uutiset | 28.9.2026 15:09
Keskustan Ovaska vaatii hallitukselta välittömiä ratkaisuja polttoainekriisiin
Uutiset | 28.9.2026 15:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Uusi arjen vaara näyttää yllättävän monet suomalaiset – ”Jokaisen olisi hyvä varautua”
Uutiset | 28.9.2026 21:23
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Pelkäätkö syöpää? – HT: Psykiatrilta olennainen huomio
Uutiset | 28.9.2026 21:01
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mahdollisuus vaikuttaa on meidän käsissämme
Mielipide | 28.9.2026 10:26
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä ihmisestä avun tarvitsijaa
Mielipide | 28.9.2026 9:35
Lukijalta: Kuka päättää Lapin asioista tulevaisuudessa?
Mielipide | 28.9.2026 9:16
Lukijalta: Nostetaan matematiikan osaajapula ja syyt siihen julkiseen keskusteluun
Mielipide | 28.9.2026 9:03

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste