Etelä-Korea suuttui Ukrainalle – Jupakka voi mutkistaa neuvotteluja aseavusta
Etelä-Korean presidentin kanslia vaatii Ukrainalta virallista selitystä ja anteeksipyyntöä siitä, ettei pohjoiskorealaisten sotavankien siirtoa pidetty sovitusti salassa.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi kertoi viime viikolla, että Ukraina oli lähettänyt kaksi vangiksi otettua pohjoiskorealaista sotilasta Etelä-Koreaan.
Etelä-Korean presidentti Lee Jae-myung arvosteli Zelenskyin lausuntoa ja sanoi olevansa hyvin pettynyt luottamuksellisen tiedon julkistamiseen. Presidentin kanslia sanoi Etelä-Korean harkitsevan mahdollisia jatkotoimia.
Zelenskyin avustaja puolusti presidentin lausuntoa ja sanoi, että sotilaiden luovutuksen salaaminen olisi ollut Ukrainan kaltaisessa avoimessa maassa epätavallista.
Ukraina otti kiinni kaksi Venäjän puolella taistellutta pohjoiskorealaista sotilasta viime vuoden alussa. Kertoessaan luovutuksesta viime viikolla Zelenskyi sanoi, ettei heitä ollut helppo vangita elävinä.
Jupakka voi vaikeuttaa neuvotteluja aseavusta Etelä-Koreasta Ukrainaan. Etelä-Korea ei toistaiseksi ole luovuttanut aseita Ukrainalle, mutta on harkinnut puolustukseen käytettävien varusteiden antamista.