Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Kotimaa

Korjausta vaatinut F-35-hävittäjä saapui Rovaniemelle

23.10.2026 18:37
Lue lisää 
Kirjat
Heikki Hasu Norjan Holmenkollenilla vuonna 1953. (Kuva: Arne F. Kopke / Riksarkivet, CC BY 4.0, (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.fi) / Wikimedia Commons)

Kirjat | Heikki Hasu opetti Urho Kekkosta hiihtämään – myös Veikko Lavi avitti poliittisella uralla

Urheilusankari oli ennen kaikkea yhteiskunnallinen ja poliittinen toimija
Lauri Heikkilä 23.8.2026 12:00, muokattu 24.8.2026 8:17
a– a+
Kirjat

Viime vuonna 99 vuoden korkeassa iässä edesmennyt Heikki Hasu tunnettiin ehkä parhaimmin urheilu-urastaan, mutta hän oli myös poliitikko. Voisi sanoa, että ennen kaikkea yhteiskunnallinen vaikuttaja.

Hasu oli viimeisinä vuosinaan paitsi vanhin elossa ollut olympiavoittaja, myös viimeinen elossa ollut keskustan edeltäjän maalaisliiton kansanedustajana toiminut henkilö.

Heikin miniä, filosofian tohtori Johanna Hasu on kirjoittanut apestaan hiljattain julkaistun elämäkerran. Hypäten maailmalle, hiihtäen kotiin -teos (Reuna 2026) kertoo kattavasti Heikki Hasun elämästä, jossa hiihto, maatalous ja politiikka muodostivat toisiaan tukevan kokonaisuuden. Ensisijaisesti hän piti itseään maanviljelijänä.

Heikki Hasu itse puhui talonpojan elämäntavasta. Urheilua harrastettiin tilan töiden ehdoilla. Kesää varten nostettiin eräänä talvena jäätä oikein urakalla, ja sittenpä vain piti hiihtää kipeällä selällä Salpausselän kisoissa.

Teoksen sitaatit etenkin Hasun ajalta Maaseudun Nuorten Liiton (MNL, nykyinen Suomen Keskustanuoret) johdossa avaavat hänen kokonaisvaltaista poliittista ajatteluaan.

Hasu toimi nuorisojärjestön varapuheenjohtajana 1953–1959 ja puheenjohtajana 1960–1964.

Toisin kuin moni urheilusta hullaantuva, Hasu näki alkiolaisesti henkisen kasvun merkityksen.

– Urheilu on vain keino, jonka avulla ihminen koettaa kasvattaa itseään, Hasu kirjoitti vuonna 1950 MNL:n Kyntäjä-lehdessä.

– Tällöin ei kuitenkaan saa rajoittua yksipuolisesti vain ruumiinsa kouluttamiseen. On huolehdittava myös henkisten ominaisuuksiensa kehittämisestä. Siksi tarvitaan myös henkisiä harrastuksia, joiden avulla nuoret voivat hioa älyään.

Heikki Hasu oli urheilu-uransa aikana myös yksi maalaisliiton nuorisojohtajista. (Kuva: Suomenmaan arkisto)

Maalaisliitto ja nuorisojärjestö osasivat kyllä hyödyntää omaa poikaansa. Urheilusankari ei ollut pelkkä pystymetsästä napattu julkkisehdokas, vaan syvällisesti aatteensa tunteva juureva maalaisliittolais-keskustalainen.

MNL markkinoi tapahtumiaan Hasulla, ja Urho Kekkosen presidenttikampanjoissa Hasu ja muutamat muut urheilijat vetosivat suorilla viesteillä urheiluväelle ehdokkaansa puolesta.

Myös nuorisolle nuorisojohtaja Hasu osoitti Kekkosen tukikirjeen omissa nimissään.

Nuorisojohtajana Hasu oli vaikuttamassa yliopistojen sijoittamiseen maan eri osiin. Kulttuuri- ja sivistyskysymykset olivat lähellä hänen sydäntään pitkin eduskuntakausia 1962–1966 ja 1967–1970. Hän piti ääntä myös sosiaalisista kysymyksistä, puolusti peruskoulu-uudistusta ja sosiaalisia uudistuksia.

Kymenlaaksolainen Hasu muisti aina oman alueensa kysymykset, mutta tuki myös muita syrjäisempiä alueita näille tärkeissä asioissa. Paikallispolitiikassa Hasu vaikutti pitkään, ensin Sippolan ja kuntaliitoksen jälkeen Anjalankosken asioissa. Nykyään Anjalankoski on osa Kouvolaa.

Vuoden 1962 presidentinvaalien valitsijamiehiä illallisella hotelli Marskissa. Puhumassa Ahti Karjalainen, eturivissä oikealta Heikki Hasu, toiminnanjohtaja Aaro Lintilä, toimittaja Kalle Haapaniemi, maanviljelijä Simo Patajoki ja kansanedustaja Mauno Pohjonen. Aaro Lintilä oli paitsi ministerinäkin toimineen Mika Lintilän isä, myös Heikki Hasun Helsingin-kämppäkaveri näiden yhteisinä eduskuntavuosina. (Kuva: Pekka Kyytinen / Kansatieteen kuvakokoelma / Museovirasto, CC BY 4.0)

Presidentin valitsijamiehenä Hasu oli 1956, 1962 ja 1968.

Vuoden 1956 vaaleissa on jäänyt ikuiseksi arvoitukseksi, kuka SDP:n K. A. Fagerholmin leiristä loikkasi Kekkosen taakse. Molemmilla piti viimeisellä kierroksella olla takanaan tasan 150 valitsijamiestä, mutta Kekkonen voitti vaalin lopulta äänin 151–149.

Tuolloin tasavallan presidenttiä ei valittu suoralla kansanvaalilla vaan valitsijamiesmenettelyllä.

Vuoden 1956 vaalin ratkaisijasta Heikki Hasulla oli teoksen mukaan aina selvä vastaus.

– Minähän se olin, ettekö tyä nyt ymmärrä?

Toden totta, ilman muuta Kekkonen tarvitsi Hasun äänen tullakseen valituksi.

Heikki Hasu kotonaan Sippolan Myllykoskella vuonna 1953. (Kuva: Kansatieteen kuvakokoelma / Pekka Kyytisen kokoelma / Museovirasto, CC BY 4.0)

Ensimmäisiä linnan juhliaan 1956 Hasu jännitti. Presidentti Kekkonen ehkä näki tämän, ja päätti vapauttaa tunnelman puhumalla rennosti.

– Tässähän on se Heikin kulta, Kekkonen sanoi kätellessään Heikin Marjatta-vaimoa.

Vaikka Kekkonen oli kova urheilumies, ja muistetaan edelleen myös kovana hiihtäjänä, Hasulla oli presidentille opetettavaakin.

Hasu näytti erään hiihtoretken aikana Kekkoselle erilaisia tekniikoita. Hasu opetti UKK:lle, että jäällä hiihtäessä ei pidä tehdä tavallista tasatyöntöä vaan sauvat kannattaa laittaa tiukasti kainaloon, ja itse käydään kyykkyyn. Sauvojen ollessa tietyssä kohdassa tulee tehdä terävä työntö.

Kekkonen oli Hasun mukaan nopea oppimaan.

Hasua oli jäänyt harmittamaan, ettei hän päässyt aikanaan opiskelemaan musiikkia. Hän ajoi musiikkiopistojen toiminnan vahvistamista alueellisesti, jotta tulevat polvet saisivat oppia asiassa.

Ehkäpä omaa harmitusta kompensoi myös yhteys laulaja-lauluntekijä Veikko Laviin, joskin yhteys taisi tulla enemmän urheilupuolelta. Lavi oli mukana tukemassa Hasun valintaa eduskuntaan. Lavikin oli jonkin aikaa mukana keskustan toiminnassa myöhemmin.

Heikki Hasu tammikuussa 2016 muutamaa kuukautta ennen 90-vuotispäiväänsä. (Kuva: Päivi Vento)

Heikki Hasu oli syntynyt 21. maaliskuuta 1926. Hän siirtyi ajasta ikuisuuteen 5. huhtikuuta 2025 hieman sen jälkeen, kun oli täyttänyt 99 vuotta. Keväällä tuli kuluneeksi sata vuotta Hasun syntymästä.

Urheilu-urallaan maastohiihdossa ja yhdistetyssä Hasu saavutti kaksi olympiakultaa, MM-kullan sekä olympia- ja MM-hopeat. Hän edusti Myllykosken Kilpa-Veikkoja.

Hasua on kuvattu sovittelevana ja erilaisia näkemyksiä suvaitsevana henkilönä. Maalaisliitto-keskustassa hän ymmärsi muita paremmin toisten puolueiden näkökohtia, eikä sulkenut lähtökohtaisesti minkäänlaista yhteistyötä pois laskuista. Samalla hän osasi ilmaista kantansa vahvasti ja ajaa tärkeinä pitämiään asioita, joihin oli syvällisesti perehtynyt. Puhujamatkoilla ja maataloustöiden ohessa hänellä oli tapana miettiä yhteiskunnallisia asioita, mistä varmasti jalostui hyvin perusteltuja, syvällisiä näkemyksiä.

Johanna Hasu: Hypäten maailmalle, hiihtäen kotiin – Heikki Hasu. Reuna 2026, 383 s.

Lue myös

Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan

Mannerheim-ristin ritarit tunnetaan harvana ja valittuna joukkona, joille myönnettiin kyseinen korkein sotilasansiomerkki jatkosodan...
23.10.2026 23:00

Luultua useampi suomalaislapsi kärsii raskausajan alkoholialtistuksesta, kertoo tutkimus

Raskaudenaikainen alkoholinkäyttö on vähentynyt Suomessa selvästi edellisiltä vuosikymmeniltä, mutta alkoholin aiheuttamat sikiövauriot ovat todennäköisesti...
23.10.2026 22:10

Unkari 1956 | János Kádár oli kansannousun petturi ja gulassikommunismin luoja – menneisyyden taakka painoi Unkarin johtajaa viime hetkiin

Toukokuun 2. päivän yönä vuonna 2007 Budapestin Kerepesin hautausmaalla tapahtui outo ja makaaberi...
23.10.2026 21:28

Aihetunnisteet

Heikki Hasu Historia keskustan historia Kirjat kulttuuri maalaisliitto Urheilu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – ”Mies meni kahtia”
Uutiset | 22.10.2026 21:30
Antti Kaikkonen väläyttää: Tulisija kaikkiin uusiin pientaloihin
Uutiset | 23.10.2026 11:25
Keskustan Siponen vaatii Orpoa julkistamaan Googlen viestit: ”Laki on laki myös pääministerille”
Uutiset | 22.10.2026 14:41
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Keskustan Mattila: Ministeri Rydman käyttää Kainuun sairaalaa poliittisen kilpensä kiillottamiseen
Uutiset | 22.10.2026 18:10
HS: Naton entinen pääsihteeri varoittaa sotilasliittoa ”epäröinnistä”
Uutiset | 22.10.2026 13:31
Venäjän dieselkuljetukset Yhdysvaltoihin käynnistyneet – tankkeri bongattu Suomenlahdella
Uutiset | 23.10.2026 13:43
Purralta kehut keskustan sähköpaketille: ”Erittäin hyviä elementtejä”
Uutiset | 22.10.2026 16:41
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
Luultua useampi suomalaislapsi kärsii raskausajan alkoholialtistuksesta, kertoo tutkimus
Uutiset | 23.10.2026 22:10
Unkari 1956 | János Kádár oli kansannousun petturi ja gulassikommunismin luoja – menneisyyden taakka painoi Unkarin johtajaa viime hetkiin
Uutiset | 23.10.2026 21:28
Ufokurpitsaa ja ”spagettia” kotimaiselta pellolta – halloween-koristeena tunnettu kasvis voi yllättää
Uutiset | 23.10.2026 21:10
Herra Virtasia on enemmän kuin rouva tai neiti Virtasia – vasta 20. yleisin suomalainen sukunimi on naisilla yleisempi kuin miehillä
Uutiset | 23.10.2026 21:00
Melania Trump sanoi varmistaneensa tulitauon Venäjän miehittämään Oleshkyyn
Uutiset | 23.10.2026 18:47
Korjausta vaatinut F-35-hävittäjä saapui Rovaniemelle
Uutiset | 23.10.2026 18:37
Arlan proteiinivanukkaita vedetään pois myynnistä – voivat sisältää lasinsiruja
Uutiset | 23.10.2026 17:18
Neljää turkulaisen hoivakodin työntekijää epäillään rikoksista – asukas kuoli joulukuussa 2025
Uutiset | 23.10.2026 17:04
Kahdelle miehelle vankeutta Seinäjoella kuusi vuotta sitten kadonneen miehen taposta – paloittelivat ruumista
Uutiset | 23.10.2026 16:51
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
Luultua useampi suomalaislapsi kärsii raskausajan alkoholialtistuksesta, kertoo tutkimus
Uutiset | 23.10.2026 22:10
Unkari 1956 | János Kádár oli kansannousun petturi ja gulassikommunismin luoja – menneisyyden taakka painoi Unkarin johtajaa viime hetkiin
Uutiset | 23.10.2026 21:28
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tämän päivän säästö voi muuttua huomisen lisälaskuksi
Mielipide | 23.10.2026 14:29
Lukijalta: Keskustan on puolustettava niitä, joiden varaan huominen rakentuu
Mielipide | 23.10.2026 13:34
Lukijalta: Kiitos Keskustanuoret
Mielipide | 23.10.2026 13:30
Lukijalta: Ruuhkamaksuilla kohti edullisempaa joukkoliikennettä
Mielipide | 23.10.2026 13:16
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata