Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Amnesty International -ihmisoikeusjärjestön pääsihteeri Agnes Callamard kysyy, haluaako Suomi olla tällä tavalla sidoksissa valtioon, joka tekee todella hirvittäviä rikoksia. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Amnesty Internationalin pääsihteeri: Suomi rikkoo kansainvälisiä velvoitteitaan tehdessään puolustus­hankintoja Israelista

Amnesty Internationalin pääsihteeri Agnes Callamard tapasi perjantaina Suomen presidentin Alexander Stubbin
STT-Milja Rämö 23.5.2026 7:16, muokattu 23.5.2026 9:19
a– a+
Politiikka

Suomi rikkoo kansainvälisiä velvoitteitaan tehdessään puolustushankintoja Israelista, toteaa kansainvälisen Amnesty International -ihmisoikeusjärjestön pääsihteeri Agnes Callamard STT:n haastattelussa.

– Suomalaisten tulee kysyä itseltään, haluavatko he puolustusstrategiansa ja -järjestelmänsä olevan riippuvainen valtiosta, joka on loukannut miljoonien ihmisten oikeuksia, ei vain yhden tai kahden vuoden ajan vaan vuosikymmenten ajan. Valtiosta, joka mitä todennäköisimmin syyllistyy kansanmurhaan ja etniseen puhdistukseen, Callamard sanoo STT:lle Helsingissä.

Amnesty International julkaisi viime syksynä raportin, jossa kerrottiin yrityksistä, jotka edistävät kansainvälisen oikeuden vastaisia toimia palestiinalaisalueilla. Callamardin mukaan järjestön raportissa mainittiin ainakin kolme yritystä, jotka ovat osa yrityksiä, joilta Suomen hallitus harkitsee tekevänsä puolustushankintoja.

– Israel ei ole ainoa maa maailmassa, joka pystyy rakentamaan drooneja, valmistamaan aseita ja integroimaan tekoälyä. Vaihtoehtoja löytyy Euroopasta ja muualta maailmasta.

Callamard sanoo, että tilanne on verrattavissa siihen, että joku valtio sanoisi ostavansa venäläisiä aseita, koska mitään muuta ei ole tarjolla.

– Haluaako Suomi olla tällä tavalla sidoksissa valtioon, joka tekee todella hirvittäviä rikoksia, jotka ovat yhtä vakavia tai pahempia kuin mitä Venäjä tekee Ukrainassa.aluaako Suomi olla tällä tavalla sidoksissa valtioon, joka tekee todella hirvittäviä rikoksia

Suomi on sopinut Israelin kanssa merkittävistä puolustushankinnoista kuten Daavidin linko -ilmatorjuntajärjestelmästä.

Kansainvälisen oikeuden mukaan maiden hallituksilla ei tulisi olla minkäänlaisia kauppasuhteita, jotka edistävät laitonta miehitystä, apartheidia tai kansanmurhaa, Callamard listaa. Hän korostaa, että laiton miehitys palestiinalaisalueilla ei ole vain Amnesty Internationalin kanta vaan YK:n ja Kansainvälisen tuomioistuimen (ICJ) kanta. ICJ näkee Israelin harjoittavan apartheidia.

– Sitä mitä me pidämme kansanmurhana, toiset saattavat pitää rikoksina ihmisyyttä vastaan Gazassa, Callamard sanoo.

YK:n riippumaton tutkintakomissio on katsonut, että Israel on syyllistynyt kansanmurhaan Gazassa.

Callamard tapasi perjantaina Suomen presidentin Alexander Stubbin.

– Minun täytyi nostaa esiin kaksinaismoraali. Se, että Suomi, ei hän henkilökohtaisesti, mutta Suomen hallitus, on kytkeytynyt toimintaan ja tukee myös Israelia tavoilla, jotka ovat erittäin ongelmallisia, Callamard sanoo.

– En usko, että hän väitti muuta, pääsihteeri sanoo Stubbista.

Stubb ja Callamard keskustelivat myös muun muassa kansainvälisen järjestelmän murroksesta ja sääntöpohjaisen kansainvälisen järjestelmän murenemisesta. Callamard sanoo, että järjestelmä on tällä hetkellä halvaantunut.

Stubb puhuu paljon maailmanjärjestyksestä, jossa niin sanotun globaalin etelän maille jakautuu valtaa nykyistä enemmän. Callamard näkee, että näiden maiden olevan tärkeässä asemassa. Hän kuitenkin huomauttaa, että suurimmalle osalle maailman maista lännen ehdoton tuki Israelille on erittäin ongelmallista, kun tarkastellaan esimerkiksi sitä, että Israelia vastaan ei ole asetettu samanlaisia toimia kuin Venäjää vastaan.

– Se tuhoaa kaiken mahdollisen uskottavuuden, jota lännellä saattaisi olla siltojen rakentamiseen.

Lue myös

"Nyt rotia tähän hommaan" – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi

Puolueen vaalimenestys kiteytyy usein yhteen mieleenpainuvaan iskulauseeseen. Keskustapiirien puheenjohtajat tarttuivat haasteeseen ja pyöräyttivät...
20.9.2026 12:01

"Suomi kuntoon" sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä

Millä teemoilla ja sloganeilla keskustan pitäisi lähteä tuleviin eduskuntavaaleihin? Suomenmaa kysyi tätä keskustan...
20.9.2026 12:00

Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan

Ekonomistin mielestä sopeutukset olisi järkevintä toteuttaa leikkausten ja veronkorotusten yhdistelmällä, mutta leikkauksia painottaen.
20.9.2026 8:16

Aihetunnisteet

Amnesty amnesty international ihmisoikeudet Israel kansainvälinen oikeus Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Trump allekirjoitti lain Venäjä-pakotteista
Uutiset | 19.9.2026 16:26
Tanska ja USA pääsivät sopuun Grönlannista – ”Näen tämän näyttävänä tappiona Trumpille”
Uutiset | 19.9.2026 9:44
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Metsästys | Kehno laukaus Utahin vuorilla synnytti magnum-imperiumin – Roy Weatherby myi ylitehokkaita luksuskivääreitä Hollywood-tähdille
Uutiset | 19.9.2026 21:40
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Älä tee tätä virhettä takan poltossa – voi tukkia savukanavat
Uutiset | 19.9.2026 20:13
Kreml turvautuu nyt Stalinin aikaisiin toimintatapoihin: ”Ihmisjahtiin investoidaan merkittäviä resursseja”
Uutiset | 19.9.2026 19:32
Sofia Virta aikoo esittää epäluottamusta puolustusministeri Häkkäsen toiminnasta
Uutiset | 19.9.2026 17:55
Lohi HS:lle: On sähkö­autoilijoiden vuoro maksaa enemmän
Uutiset | 19.9.2026 17:28
EU pyytää Yhdysvaltoja harkitsemaan uudelleen viisumien epäämistä palestiinalaishallinnon jäseniltä
Uutiset | 19.9.2026 16:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Nyt rotia tähän hommaan” – Tällaisia sloganeita piiripomoilta syntyi
Uutiset | 20.9.2026 12:01
”Suomi kuntoon” sytyttää yhä – Keskustan piiripomot kertovat, mihin tulevissa vaaleissa pitäisi iskeä
Uutiset | 20.9.2026 12:00
Velkajarru | Vesa Vihriälä pitää jättisäästöjä mahdollisena, mutta varoittaa sahaamasta itseään jalkaan
Uutiset | 20.9.2026 8:16
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste