Media: Kaksi kuollut ampumisessa Etelä-Espanjassa – Tekijä otettu kiinni
Espanjan kansalliskaarti tutkii maassa maanantaina tapahtunutta ampumista perheväkivaltana, uutisoi espanjalainen uutistoimisto Efe. 25-vuotias mies on otettu kiinni epäiltynä vanhempiensa ampumisesta ja neljän muun ihmisen haavoittamisesta.
Haavoittuneiden joukossa on epäillyn alle 1-vuotias lapsi. Lapsen lisäksi haavoittuneiden joukossa on myös toinen alaikäinen.
Viranomaisten mukaan epäilyllä saattaa olla mielenterveyden häiriö. Paikallislehden mukaan epäilty sairastaa skitsofreniaa.
Viranomaisten mukaan epäillyllä ei ollut aseenkatonlupaa.
Espanjalaisen el Pais -lehden mukaan epäilty ampuja otettiin kiinni sen jälkeen, kun tämä oli antautunut poliisille. Efe kertoi aiemmin, että tekijä oli paennut.
Ampuminen tapahtui El Ejidon kunnassa Almeriassa.
Tarkennettu otsikkoa 19.5.2026 kello 9:48 tiedolla, että tekijä on otettu kiinni. Korjattu klo 10.48 virheellinen tieto, jonka mukaan ampumisessa olisivat kuolleet uhrin vanhemmat. Kuolleet olivat epäillyn tekijän vanhemmat.