Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle

21.4.2026 11:18
Lue lisää 
Eduskunta
Paineen alla työskentelevän sosiaali- ja terveysvaliokunnan ilmapiiri on noussut myös keskusteluun. Kuvassa varapuheenjohtaja Mia Laiho (kok.). (Kuva: Lehtikuva)

Sote-valiokunnassa ratkaisujen päivä – varapuheenjohtaja arvoituksellisena työilmapiiristä

Suomenmaa – STT / Kaisu Suopanki 4.12.2025 10:40, muokattu 4.12.2025 10:42
a– a+
Eduskunta

Rankan työpaineen alla puurtavassa sosiaali- ja terveysvaliokunnassa on tänään ratkaisujen päivä. Tänään selviää, ehtiikö valiokunta saada ajoissa valmiiksi mietinnöt, jotka koskevat teknologiaa vanhusten hoivassa, apteekkilakia ja toimeentulolakia. Ne ovat niin kutsuttuja budjettilakeja, jotka tulisi saada valmiiksi viimeistään maanantaina, jos lakimuutokset halutaan mukaan ensi vuoden budjettiin, jota eduskunta käsittelee ensi viikolla.

Eduskunnan prosessien mukaisesti mietintöä ennen käydään valmistava keskustelu, jonka jälkeen valiokuntaneuvoksilla on yleensä kaksi päivää aikaa kirjoittaa mietintö valmiiksi. Valiokunnan varapuheenjohtaja Mia Laiho (kok.) sanoo STT:lle, että myös tiukempi aikataulu on mahdollinen.

– Jos aikataulu venyy ja on tarpeen, sitten kaikki toimivat tiukemmassa aikataulussa. Kyllä mietintöjä on tehty yön ylikin, Laiho sanoi torstaina ennen valiokunnan kokousta.

Laihon mukaan valiokunta käsittelee perjantaina ainakin ”jonkun” mietinnön. Hän sanoo pitävänsä mahdollisena, että kaikki mietinnöt saadaan valmiiksi.

– Jos asioita hoidetaan eteenpäin asianmukaisesti, niin tässä on ihan mahdollista saada ne tehtyä.

Oppositioedustajat kertoivat eilen vaatineensa, että vanhuspalvelulaki ja apteekkilaki lähetettäisiin takaisin perustuslakivaliokunnan käsittelyyn niissä esiintyvien perustuslaillisten ongelmien vuoksi. 

Vanhuspalvelulaissa huolena on esimerkiksi vanhusten itsemääräämisoikeuden toteutuminen, jos he eivät voi itse päättää, valvotaanko heitä teknologian keinoin.

Laiho kertoo, että molemmista esityksistä käydään tänään keskustelua. Hän ei halua ottaa kantaa opposition vaatimuksiin.

– Toivottavasti saamme päätökset nyt tässä tehtyä. Teknologian käyttö hoivassa on tällä hetkellä haasteellisin esitys, Laiho sanoo.

Apteekkilain käsittely on tuskin sitä helpompi, sillä kokoomuksen esitys jakaa kantoja myös hallituskumppani perussuomalaisissa. Laki vaarantaisi etenkin haja-asutusalueiden apteekkien olemassaolon.

Mikäli mietinnöt eivät valmistu budjettikäsittelyä varten valmiiksi, siirtyvät ne kevätkaudelle. Laiho sanoo, että esitykset käsitellään huolellisesti aikataulupaineesta huolimatta.

– Haluamme tehdä huolellista ja hyvää lainsäädäntöä. Jos on esitys, joka selkeästi vaatii sitä, ilman muuta se pitää vaan jättää (keväälle), Laiho sanoo.

Näillä näkymin valiokunnalle sovitaan kokous myös maanantaille, jolloin on viimeinen mahdollisuus saada mietinnöt valmiiksi. Kuitenkin asiantuntijakuulemiset on lopetettu vasta toimeentulotukilain muutosten osalta, joten toistaiseksi vain siitä voidaan käydä valmistava keskustelu.

Paineen alla työskentelevän valiokunnan ilmapiiri on noussut myös keskusteluun. Miten Laiho kuvailee valiokunnan tämän hetkistä tunnelmaa?

– Kyllä tässä viedään asioita eteenpäin ja kukin tietenkin itse vastaa siitä, että työtä tehdään rakentavassa hengessä ja eduskunnan työtapoja ja sääntöjä kunnioittain, Laiho sanoo.

Koetko, että kaikki ovat kunnioittaneet näitä työtapoja ja sääntöjä? 

– En halua siihen ottaa kantaa.

Lue myös

Apteekit, toimeentulotuki ja vanhuspalvelulaki jumittavat edelleen sosiaali- ja terveysvaliokunnassa – työskentely etenee "etanan vauhdilla"

Oppositioedustajien mukaan apteekkiuudistusta ja teknologian hyödyntämistä ikäihmisten hoidossa käsittelevät lait tulisi lähettää takaisin perustuslakivaliokuntaan.
3.12.2025 17:29

Hallituspuolueiden edustajat marssivat ulos sote-valiokunnan kokouksesta

Tänään selvinnee, ehtiikö valiokunta saada valmiiksi muutokset apteekkilakiin, toimeentulolakiin ja vanhuspalvelulakiin.
3.12.2025 10:24

Keskustaedustaja: Hallituksen apteekkilaissa muhii iso riski – "Ei ole järkeä"

Markku Siposen mukaan ministeriön korjausehdotus on ”pikkuviilaus”, joka ei korjaa apteekkilain isoja ongelmia.
28.11.2025 14:56

Aihetunnisteet

Eduskunta Kokoomus Politiikka Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
CNN: Vance pakkaa laukkuaan
Uutiset | 20.4.2026 18:21
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Heräätkö usein aamuyöllä? Kyseessä ei ehkä olekaan unihäiriö
Uutiset | 20.4.2026 22:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Kompostikyttäys historiaan? Hallituksen norminpurkijoilta esitys
Uutiset | 20.4.2026 16:01
Yhdysvallat otti haltuunsa iranilaisen rahtialuksen – Iran vannoo kostoa
Uutiset | 20.4.2026 3:04
Muutos: Pepsin valmistus ja jakelu siirtyy Suomessa uudelle yhtiölle
Uutiset | 21.4.2026 11:18
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Lidl avaa uusia myymälöitä
Uutiset | 16.4.2026 8:51
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Moskova julkaisi osoitteita – ”Potentiaalisia maaleja”
Uutiset | 17.4.2026 21:45
Takatalvi uhkaa jopa etelässä
Uutiset | 18.4.2026 13:30
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Milloin ja missä otettiin Suomen ensimmäinen valokuva? – Yllättävä yhteys Alfred Nobeliin
Uutiset | 21.4.2026 23:00
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Voittaja kiipesi lipputankoon ja suomalaiset vedättivät venäläisiä – Näin olympiaprotestit saivat alkunsa
Uutiset | 21.4.2026 21:31
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Daavidin linko puhutti – Eduskunta pui kansalaisaloitetta puolustushankintojen kiristämisestä
Uutiset | 21.4.2026 19:25
STT:n tiedot: Valtionhallintoon pohdittavana kymmenien miljoonien säästöt – yt-uhka päälle suurimmalle osalle hallinnonaloista
Uutiset | 21.4.2026 18:36
Orpo vaitonainen kehysriihen tilanteesta
Uutiset | 21.4.2026 17:56
Valtonen uskoo Ukrainan tukilainan ja Venäjä-pakotteiden etenevän tällä viikolla
Uutiset | 21.4.2026 16:49
Ministeriöt: Verkot pois Kyrönjoesta ja mereltä, pyöriäiset menevät niihin
Uutiset | 21.4.2026 15:59
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Kello käy, talous kyntää – hallitus vaeltaa viimeiseen isoon savottaansa tyhjin taskuin
Uutiset | 21.4.2026 6:00
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00
”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Milloin ja missä otettiin Suomen ensimmäinen valokuva? – Yllättävä yhteys Alfred Nobeliin
Uutiset | 21.4.2026 23:00
Tämä tunne alushousuissa saa monen tuntemaan häpeää – Ei kuitenkaan kannattaisi
Uutiset | 21.4.2026 22:01
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kotimaista ja kotiruokaa
Mielipide | 21.4.2026 13:46
Lukijalta: Missä viipyvät vesisateet?
Mielipide | 21.4.2026 13:41
Lukijalta: Lähihoitajan osaamista tulee hyödyntää psykiatrisen potilaan hoidossa
Mielipide | 21.4.2026 13:38
Lukijalta: Ensimmäinen työpaikka ratkaisee
Mielipide | 21.4.2026 13:01
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Heikommista huolehtiminen on sivistystä
Mielipide | 16.4.2026 14:43
Lukijalta: Hiljainen voima – evakkonaisten perintö
Mielipide | 20.4.2026 15:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: ”Tämä on historiallinen jaettu tahtotila krääsäralliin puuttumiseksi”
Uutiset | 20.4.2026 14:58
Kurvinen hakee jatkokautta kansanedustajana
Uutiset | 20.4.2026 13:30
Uudenmaan Keskusta esittää Kaikkosta jatkokaudelle puoluejohtajana – Roininen mukaan varapuheenjohtajakisaan
Uutiset | 20.4.2026 9:56
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste