Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta

Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi

8.9.2026 15:58
Lue lisää 
Talous
Virolaisyhtiön toiminta muistuttaa Turun telakalla ilmi tullutta ukrainalaistyöntekijöiden riistoa, josta STT uutisoi viime viikon lauantaina. (Kuva: Lehtikuva)

"Taas sama juttu" – Turun telakan hämärät virolaisjärjestelyt ovat tuttuja myös rakennusalalla

Rakennusliitto asetti virolaisyhtiö Hodes Workforcen saartoon tehtyään rakennustyömaalle tarkastuksen loppuvuonna 2021.
Suomenmaa–STT/Jecaterina Mantsinen 4.10.2025 10:10, muokattu 4.10.2025 11:18
a– a+
Talous

Turun telakalla ukrainalaisten työehtoja polkeneiden yhtiöiden järjestelyt vastuuhenkilöineen ovat tuttuja myös rakennusalalla.

Rakennusliiton vanhempi asiantuntija Toni Malmström kertoo, että virolaisyhtiö tuli työmaatarkastuksessa vastaan ensimmäisen kerran loppuvuodesta 2021. Kyse oli Helsingin kaupungin kerrostalotyömaasta Laajasalossa.

– Aliurakointiketjun häntäpäässä olleen Hodes Workforcen Virosta lähetetyillä ukrainalaistyöntekijöillä ei ollut työnteko-oikeutta Suomeen. Kun palkkoja tarkasteltiin, kävi ilmi, että työnantaja varasti keskimäärin 2 000 euroa kunkin työntekijän kuukausipalkasta, Malmström sanoo STT:lle.

Työntekijät tekivät suuria työtuntimääriä, palkat olivat alle työehtosopimuksen, ja lisiä jäi puuttumaan. Kohtelu koski Malmströmin mukaan kourallista ukrainalaisia.

Hodes Workforce ei koskaan suostunut maksamaan saatavia, joten Rakennusliitto, pääurakoitsija ja Helsingin kaupunki sulkivat yhtiön pois työmaalta.

Lisäksi liitto julisti yhtiön saartoon, Malmström kertoo. Saarto tarkoittaa liiton ilmoitusta, että yhtiön kanssa ei pidä Suomessa toimia.

Virolaisyhtiön toiminta muistuttaa Turun telakalla ilmi tullutta ukrainalaistyöntekijöiden riistoa, josta STT uutisoi viime viikon lauantaina.

Hodes Workforce kytkeytyy Meyer Turun aliurakoitsijoihin myös omistuskuvioiden kautta. Yhtiön entinen omistaja, 29-vuotias virolaismies omistaa nykyään HSSM:n, jossa ukrainalaisten telakkatyöntekijöiden riistoa ja siirtelyä on tapahtunut.

Toinen Rakennusliiton tietoon tullut tapaus oli tammikuussa 2023 Helsingin keskustassa sijaitsevan hotellin Grand Hansan työmaalla. Hotelli on kiinteistössä vuokralaisena, ja kiinteistön omistaa Helsingin yliopiston ylioppilaskuntien sijoitusyhtiö Ylva.

Hotellityömaalla ukrainalaisten rakennustyöntekijöiden työnantaja oli Hodes Rental.

– Taas sama juttu. Ukrainalaisille työntekijöille ei maksettu työehtosopimuksen mukaisia palkkoja. Silloin asia ratkesi niin, että väliurakoitsija maksoi puuttuvat palkat Hodes Rentalin puolesta, Malmström sanoo.

Myöhemmin vuonna 2023 Hodes Rental tuli uudelleen vastaan työmaatarkastuksissa.

– Työntekijöiden palkkasaatavia korjattiin eräällä työmaalla Kuopiossa ja kertaalleen Turun telakalla Rakennusliiton alaisissa työehtosopimuksissa. Näissä tapauksissa Hodes Rental maksoi omille työntekijöilleen puutteet, jotka eivät olleet mittavia.

Malmström sanoo, että vuosien 2021 ja 2023 havainnot ovat vain sattuneet tulemaan esille työmaatarkastuksissa. Hän uskoo, että kuvio rakennusalalla on paljon laajempi.

– Nämä eivät ole varmasti ainoita keissejä, vaan vain jäävuoren huippu.

Helsingin kaupungilta kerrotaan, että kerrostalotyömaan tapauksen tultua ilmi pääurakoitsijalta vaadittiin kirjallinen selvitys ja toimia epäkohtien korjaamiseksi.

– Rakennusurakan urakkasopimusasiakirjoissa on kirjattu urakoitsijoille vaatimuksia, joilla pyritään estämään tämän kaltaiset tapahtumat. Valitettavasti joitakin epäkohtia ilmenee satunnaisesti, kaupunki kertoo sähköpostivastauksessaan.

Ylva kertoo, että hotellin rakennustyömaan pääurakoitsija sai Hodes Rentalin epäillyistä väärinkäytöksistä tiedon pääurakoitsijan sopimuskumppanilta, jonka alihankkijana Hodes Rental toimi.

Työmaalla käynnistettiin Ylvan mukaan välittömästi toimet asian selvittämiseksi.

Hodes Workforcen tavoin myös Hodes Rentalin taustalta paljastuu omistuskuvio, joka osoittaa jälleen samoihin yhtiöihin ja henkilöihin kuin Turun telakan tapauksessa.

GreenWorkersinä nykyään tunnetun Hodes Rentalin omistaa Kiovassa kirjoilla oleva ukrainalaismies. Hän puolestaan kytkeytyy useiden yhtiöiden ja järjestelyjen kautta virolaismieheen, joka on ollut kotimaassaan vuosia viranomaisten kynsissä kryptovaluutta- ja kuoriyhtiöbisneksessään ilmenneiden epäselvyyksien vuoksi.

Hodes Rental työllisti Teollisuusliiton mukaan ukrainalaisia telakkatyöntekijöitä Turun telakalla ainakin vuosina 2023–2024.

Työntekijöitä päätyi kuitenkin työskentelemään Optima Marine -nimiseen yhtiöön, ja liiton mukaan ainakin yhden työntekijän työsuhde päätettiin tämän tiedusteltua syytä työnantajayrityksen vaihdokselle.

Optima Marinen taas on aiemmin omistanut sama 29-vuotias virolaismies, joka omisti aiemmin myös Hodes Workforcen ja omistaa nykyään HSSM:n.

STT yritti jo syyskuussa tavoitella virolaisyhtiöiden vastuuhenkilöitä tuloksetta.

Malmströmin mukaan monimutkaiset yritysjärjestelyt ovat tietoista toimintaa.

– Taitavasti yritetään piilotella sitä todellista kuviota, ja jos joku pääsee jäljille, voidaan kätevästi joku yritys pullauttaa siitä välistä pois. Jäljet katoavat. On hyvin tyypillistä rakennusalallakin, että on tällaisia yrityshimmeleitä ja bulvaaneita välissä pelkkinä niminä.

Kyse on Malmströmin mukaan hyvin tiedossa olevasta ilmiöstä.

– Viron viranomaiset ovat ihan julkisesti sanoneet, että työperäinen hyväksikäyttö on liiketoimintamalli useissa Suomessa toimivissa virolaisissa rakennusalan yrityksissä.

Mistä se kertoo, että työehtoja polkevat, epämääräisiin järjestelyihin verhoutuvat yhtiöt toimivat Suomessa näin laajasti? Ja että toimijat selviävät paljastuttuaankin kuivin jaloin ja jatkavat samaan malliin?

– Näyttää siltä, että Suomessa ei edelleenkään ole riittäviä keinoja puuttua tai sanktioida työntekijöiden hyväksikäyttöä, Malmström sanoo.

Hänen mukaansa epäkohtiin puuttuminen liittojen ja jopa viranomaisten taholta on ”kuin yksittäisten tulipalojen sammuttelua”.

– Annetaan jokin nuhtelu, ja sen jälkeen ongelma vain ajautuu seuraavalle työmaalle. Yhtiö vaihtaa nimeään, mutta samat henkilöt pyörivät taustalla.

Malmströmin mukaan työntekijöiden hyväksikäyttöä kitkisi tehokkaasti se, jos pääurakoitsija vastaisi koko alihankintaketjusta. Tämä edellyttäisi muutosta tilaajavastuulakiin, jonka mukaan tällä hetkellä kukin sopijakumppani vastaa vain omasta aliurakoitsijastaan.

– Ainakin rakennusalalla on hyvin harvoin ongelmia pääurakoitsijan tai sen suoran sopimuskumppanin palkanmaksussa tai työsuhteissa.

Ongelmana on myös pieni kiinnijäämisen riski.

– Ja kun jää kiinni, ei saa kunnollista rangaistusta. Aluehallintovirasto saattaa kirjoittaa yritykselle kehotuksen, että ensi kerralla sitten pitää maksaa palkkaa oikein. Ammattiliitoilla ei ole kanneoikeutta, eikä alipalkkaus ole kriminalisoitu edelleenkään.

Lue myös

HS: Turun telakalta paljastunut yhä vakavampaa ukrainalaisten riistoa

Turun telakalta on paljastunut aiempaa vakavampaa ukrainalaisten työntekijöiden riistoa, kertoi Helsingin Sanomat perjantaina.Lehden...
3.10.2025 17:06

Aihetunnisteet

Kotimaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Kärytä voi näinkin – Poliisille tuli erikoisempi tehtävä
Uutiset | 7.9.2026 22:01
Perussuomalaisista yllättävä hyökkäys kokoomuksen kimppuun eduskunnassa – asevientilinja haukuttiin vasemmistolaiseksi
Uutiset | 8.9.2026 15:58
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Parahdus koulujen nykymenosta: ”Voi hyvää päivää!”
Uutiset | 8.9.2026 12:18
Polttoaineen hintapomppu kurittaa: ”Kipuraja on ylittynyt”
Uutiset | 8.9.2026 11:18
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Suomi mukana yhteislausunnossa vaatimassa Israelia lopettamaan Länsirannan siirtokuntien laajentamisen
Uutiset | 8.9.2026 17:10
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Sotahistoria | Brittihävittäjä syntyi vanhana – ”Viimeinen kaksitaso” Gloster Gladiator teki mahdottomasta mahdollista
Uutiset | 7.9.2026 21:12
Täystyrmäys sotasuunnitelmalle: Putinille valehdellaan
Uutiset | 7.9.2026 22:05
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Uusimmat

Yle täyttää tänään sata vuotta
Uutiset | 9.9.2026 9:15
Alkon myynti alkoi 9 minuuttia myöhemmin – taustalla surullinen ilmiö
Uutiset | 9.9.2026 9:09
IS-kysely: Garden-kohu voi rokottaa kokoomusta vaaleissa
Uutiset | 9.9.2026 8:28
Norjan kuningas Harald V haudataan tänään – Osloon kerääntyy runsaasti kuninkaallisia ja valtiojohtajia
Uutiset | 9.9.2026 8:02
40-vuotias | Jatkuva kulttuurisota kyllästyttää – Jouni Ovaska taistelee ”tylsän” politiikan puolesta
Uutiset | 9.9.2026 7:00
Kela: Maahan muuttaneet äidit vähentäneet kotihoidon tuen käyttöä
Uutiset | 9.9.2026 6:00
Viime kuussa tehtiin vähemmän käytettyjen asuntojen kauppoja kuin yhdessäkään elokuussa yli 20 vuoteen
Uutiset | 9.9.2026 0:00
Jättimäinen palkankorotus maailman eniten tienaavalle pääministerille
Uutiset | 8.9.2026 22:02
Ida Siekmann heitti peittonsa ja hyppäsi – Hänestä tuli Berliinin muurin ensimmäinen uhri
Uutiset | 8.9.2026 21:31
Luonto | Painajaismainen vitsaus piinasi USA:n sydänmaita – sitten tapahtui käänne, jota kukaan ei osannut selittää
Uutiset | 8.9.2026 21:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Saksa | DDR:n raunioilta Berliinin leikkauksiin – näin idästä rakentui äärioikeiston mahtilinnake
Uutiset | 7.9.2026 15:50
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Yle täyttää tänään sata vuotta
Uutiset | 9.9.2026 9:15
Alkon myynti alkoi 9 minuuttia myöhemmin – taustalla surullinen ilmiö
Uutiset | 9.9.2026 9:09
IS-kysely: Garden-kohu voi rokottaa kokoomusta vaaleissa
Uutiset | 9.9.2026 8:28
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ammattiosaajien saatavuus haastaa pohjoisen yrityksiä 
Mielipide | 8.9.2026 18:47
Lukijalta: Ryhtiliike koko kansaan
Mielipide | 8.9.2026 18:39
Lukijalta: Lipposen hallituksen teko on aika korjata
Mielipide | 8.9.2026 18:34
Lukijalta: Iskevätkö edustajat Hoskonen ja Honkonen nyrkkiä pöytään perustuslakivaliokunnassa?
Mielipide | 8.9.2026 18:28

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keski-Suomen Keskusta nimesi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta – Joonas Könttä pyrkii takaisin eduskuntaan
Uutiset | 7.9.2026 10:11
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste