Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Jyrsijät

Syksy on myyräkuumeen riskiaikaa – halonhakkaajille erityinen varoitus

9.10.2026 21:45
Lue lisää 
Ilmastonmuutos
Naudanlihan tuottamisen ilmastovaikutuksista on käyty kovaa vääntöä. (Kuva: Maria Seppälä)

Kärnä katsoo kotimaista naudanlihaa hyljeksivien unohtavan, että juuri Suomessa sitä kannattaa tuottaa – "Nurmi ja märehtijät ovat kestävä osa ruokaketjua"

Suomenmaa 16.10.2019 10:17, muokattu 16.10.2019 11:05
a– a+
Ilmastonmuutos

Kansanedustaja lappilainen kansanedustaja Mikko Kärnä kyseenalaistaa Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan ja Helsingin päätökset kotimaisen naudanlihan käytön lopettamisesta tai vähentämisestä.

Kärnän mielestä kotimaiseen naudanlihantuotantoon on liitetty uhkakuvia, jotka eivät siihen kuulu.

– Unohdatte kokonaan nurmipeltojen hiilensidonnan, suomalaisten tuottajien pyrkimyksen hiilineutraaliin maitoketjuun sekä biokaasun hyödyntämisen navetoissa. Unohdatte, että Suomeen tuotavasta soijarehusta ei syötetä naudoille muruakaan. Unohdatte, että suomalainen ruoka on EU:n puhtainta, Kärnä kirjoittaa blogissaan (Uusi Suomi).

– Unohdatte, että juuri meidän osassamme maailmaa lihaa kannattaa tuottaa ihan jo vesivarantojemmekin vuoksi. Suurin virheenne on kuitenkin unohtaa, että noin 80 prosenttia suomalaisesta naudanlihasta tuotetaan maidontuotannon ”sivutuotteena”, mikä tekee sekä maidon, että naudanlihantuotannosta mahdollisimman vähäpäästöistä, Kärnä toteaa.

Suurin virheenne on unohtaa, että noin 80 prosenttia suomalaisesta naudanlihasta tuotetaan maidontuotannon ”sivutuotteena”.

Mikko Kärnä

Kärnä kuitenkin myöntää suomalaisten syövän liikaa lihaa.

– Mielestäni meidän tulisikin syödä sitä vähemmän, mutta laadukkaampaa, eettisemmin ja ekologisemmin tuotettua lihaa. Ratkaisu on siirtyminen kokonaan kotimaisiin tuotteisiin.

Keskustaedustaja kysyykin, miksi kaupunki ja opiskelijaravintolat eivät siirry käyttämään kokonaisuudessaan kotimaista lähiruokaa.

– Meidän härkäpapumme voittaa ilmastovaikutuksissaan soijan ja meidän maitomme ja nautamme jopa muut EU-maat.

Kärnä myös ihmettelee, miksi opiskelijaravintoloissa ja kaupunginvaltuustossa ei anneta ihmisten itse päättää, millaista ruokaa he lautasilleen haluavat.

– Minulla ei ole mitään kasvi- tai vegaanivaihtoehtoja vastaan ruokailuissa, mutta antakaa ihmisten itse päättää. Jokaisen ruokavalio on henkilökohtainen valinta ja aikuisten ihmisten erityisesti tulee saada päättää, mitä he haluavat syödä.

Kasvisruokienkin alkuperä tulisi ilmoittaa ravintoloissa, Kärnä sanoo.

– Esimerkiksi riisi, avokado, ulkomainen quinoa ja soija aiheuttavat valtavasti ongelmia niin ilmastolle, ympäristölle kuin paikallisille asukkaillekin. Miksi ette kampanjoi näiden tuotteiden kieltämisen puolesta?

– Te ette puhu alkuunkaan esimerkiksi riisin ilmastohaitoista, koska niiden vastustaminen ei sovi ideologiaanne, Kärnä näkee.

Keskustaedustaja muistuttaa suomalaisen maatalouden painivan tällä hetkellä hirvittävässä kannattavuuskriisissä, eikä nurmiviljelyä voida monilla Suomen alueilla korvata millään muulla.

– Pohjoisessa eivät erikoiskasvit menesty. Nurmi ja märehtijät ovat kestävä osa ruokaketjua pohjolassa märehtijöiden muuttaessa ihmisravinnoksi kelpaamattoman nurmen meille soveltuvaksi ravinnoksi. Samalla ne hoitavat laiduntaessaan arvokkaita perinnebiotooppeja.

Hel­sin­gin yli­o­pis­ton yli­op­pi­las­kun­nan omis­ta­ma Yl­va ilmoitti tiistaina luo­puvansa ko­ko­naan nau­dan­li­han tar­jo­a­mi­ses­ta Uni­Ca­fe-ra­vin­to­lois­saan hiilijalanjäljen pienentämiseksi.

Helsingin kaupungilla on suunnitteilla samansuuntainen liike, jossa periaatteena on välttää punaista lihaa (HS).

Kärnä kehottaa opiskelijaravintoloita ja kaupunginvaltuustoa pohtimaan päätöksiään uudelleen. Kansanedustaja kertoo olevansa valmis kutsumaan asianosaiset eduskuntaan suomalaisesta naudasta tehdyn karjalanpaistin äärelle keskustelemaan lisää.

Lue myös

Nyt puhuu tutkija Unicafen naudanlihaboikotista: "Täysin ylimitoitettu reaktio ilmastonmuutoksen torjunnan kannalta"

Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan omistamien Unicafe-ravintoloiden päätös poistaa naudanliha lounastarjonnasta on ilmastonmuutoksen torjunnan kannalta...
16.10.2019 19:17

MTK:n Marttila maailman ruokapäivänä: Suomen ruokaturvan varmistaminen edellyttää myös lihan ja maidon tuotantoa

Suomessa globaali ruokakeskustelu ja oma maataloutemme ovat menneet sekaisin, MTK toteaa
16.10.2019 12:09

Aihetunnisteet

hiilijalanjälki naudanliha

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Metsästys voi lisätä susien pihakäyntejä ja heikentää niiden geenipohjaa, kertoo suurpetoprofessori
Uutiset | 9.10.2026 13:13
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
Talitiaiset rikkoivat Suomen ennätyksen
Uutiset | 9.10.2026 15:21
Saksassa levisi tyrmistys: Ex-liittokansleri osallistui Putinin syntymäpäiväjuhliin
Uutiset | 9.10.2026 13:19
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Orpo bensan hintakriisistä: ”Aika tehdä päätöksiä” – Purran mukaan yhteisymmärrykseen ei ole päästy
Uutiset | 9.10.2026 16:07
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Metsästys voi lisätä susien pihakäyntejä ja heikentää niiden geenipohjaa, kertoo suurpetoprofessori
Uutiset | 9.10.2026 13:13
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32

Uusimmat

Essee: Mikä meitä yhdistää?
Uutiset | 10.10.2026 12:00
Vihreiden Ville Niinistö pyrkii eduskuntaan Uudenmaan vaalipiiristä
Uutiset | 10.10.2026 11:29
Orpo Ylelle: Kokoomus ei puuttuisi eläkeindekseihin
Uutiset | 10.10.2026 11:09
Mielenosoituksia koolle kutsuneen torakkapuolueen perustaja pidätettiin Intiassa
Uutiset | 10.10.2026 11:01
Orpo Ylellä: Trumpin ja Putinin dieselsopimus ”hirvittävä pettymys”
Uutiset | 10.10.2026 10:23
Lahdessa etsitty kehitysvammainen poika löytyi kuolleena
Uutiset | 10.10.2026 10:22
Ensilumi satoi Kainuussa, myös Pohjois-Pohjanmaalla paikoin pari senttiä lunta
Uutiset | 10.10.2026 10:04
Erityisen vaaralliseksi katsottu mies uhkasi poliiseja revolverilla Kärsämäellä – tuomittiin kahdesta murhan yrityksestä
Uutiset | 10.10.2026 10:01
Trump arvosteli Nobelin rauhanpalkinnon saajan valitsemista, olisi mielestään ansainnut palkinnon itse
Uutiset | 10.10.2026 9:40
Trump ja Putin tekivät diilin: Venäjä toimittaa dieseliä Yhdysvaltoihin
Uutiset | 10.10.2026 8:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Essee: Mikä meitä yhdistää?
Uutiset | 10.10.2026 12:00
Vihreiden Ville Niinistö pyrkii eduskuntaan Uudenmaan vaalipiiristä
Uutiset | 10.10.2026 11:29
Orpo Ylelle: Kokoomus ei puuttuisi eläkeindekseihin
Uutiset | 10.10.2026 11:09
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jotakin järkeä yritystukien jakoon
Mielipide | 10.10.2026 12:23
Lukijalta: Paras vaihtoehto hyvinvointialueiden lukumääräksi
Mielipide | 10.10.2026 12:19
Lukijalta: Miksi osa ihmisistä kääntyy diktatuurien puoleen?
Mielipide | 10.10.2026 12:15
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puheet hyvinvointialueiden määrän vähentämisestä pitää lopettaa, sanoo keskustan Pohjois-Karjalan piirihallitus
Uutiset | 9.10.2026 18:34
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste