Trump ja Putin tekivät diilin: Venäjä toimittaa dieseliä Yhdysvaltoihin
Kremlin mukaan Venäjä on valmis toimittamaan öljyä Yhdysvaltoihin ja maailmanmarkkinoille.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoi myöhään perjantaina Venäjän vapauttavan välittömästi 300 000 tonnia dieseliä polttoainemarkkinoille Yhdysvalloissa ja globaalisti. Trump kertoi sopineensa asiasta keskusteluissa Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa.
Trumpin mukaan Venäjä toimittaa lisäksi puoli miljoonaa tonnia ensi kuussa ja miljoona tonnia pian sen jälkeen. Myöhemmin pitäisi luvassa olla vielä kolme miljoonaa tonnia lisää.
Kreml vahvisti Trumpin ilmoittamat luvut. Kremlin mukaan Venäjä on valmis toimittamaan öljyä ja öljytuotteita markkinoille sekä Yhdysvaltoihin että globaalisti.
Polttoaineiden hinnat ovat nousseet voimakkaasti Lähi-idän sodan ja meriliikenteelle tärkeän Hormuzinsalmen sulkemisen vuoksi. Kohonneet elinkustannukset ovat tärkeä teema Yhdysvaltojen marraskuisissa välivaaleissa, joissa republikaanit voivat menettää kongressin hallinnan.
Varhain lauantaina ukrainalaislehti Kyiv Independent kertoi tiettävästi drooni-iskun seurauksena syttyneestä tulipalosta öljynlastausterminaalissa Donin Rostovin kaupungissa Etelä-Venäjällä.
Lehden mukaan kyseisessä terminaalissa käsitellään vientiin tarkoitettuja öljytuotteita, mukaan lukien Etelä-Venäjän tärkeimpiin polttoaineen toimittajiin lukeutuvan Novoshakhtinskin öljynjalostamon tuotteita.
Sosiaalisessa mediassa levinneissä videoissa näkyi suuria liekkejä ja paksua savua nousevan paikalta. Kyiv Independent ei pystynyt itsenäisesti vahvistamaan kuvamateriaalia tai määrittämään vahinkojen laajuutta.
Ukraina ei välittömästi ilmoittautunut iskun tekijäksi. Maa on toistuvasti tehnyt drooni-iskuja öljyterminaaleihin Venäjällä.
Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi tuomitsee jyrkästi venäläisöljyn vapauttamisen markkinoille. Zelenskyi kritisoi Trumpin päätöstä suostua ottamaan vastaan venäläistä öljyä.
– Se ei todellakaan ole rehellistä, se ei todellakaan ole kumppaneillemme sopivaa, ja mielestäni se on heikko päätös, Zelenskyi kommentoi toimittajille tuoreeltaan.
Zelenskyin mukaan päätös tarkoittaa lisärahaa Venäjän sotakassaan ja rohkaisee Putinia käymään yhä voimakkaampaa sotaa.
Yhdysvaltain valtiovarainministeriö on antanut Venäjälle tilapäisen luvan toimittaa dieseliä markkinoille. Lupa on voimassa huhtikuun loppuun.
Yhdysvaltojen myöntämät tilapäiset energian myyntiluvat ovat huolestuttaneet Ukrainan tukijoita, koska Venäjä voi energian myynnistä saaduilla tuloilla täyttää sotakassaansa.
Trumpin ilmoitus tuli samaan aikaan, kun Yhdysvaltain, Ukrainan ja Euroopan edustajat tapasivat Yhdysvalloissa keskustellakseen sodan lopettamisesta Ukrainassa.
Yhdysvaltain erityislähettiläs Steve Witkoff kertoi ensimmäisen neuvottelupäivän päättyneen lauantain vastaisena yönä Suomen aikaa. Hänen mukaansa osapuolet keskustelivat mahdollisista keinoista tilanteen lieventämiseksi.
Witkoffin mukaan tapaaminen auttoi tunnistamaan aihepiirejä, joita voidaan käsitellä tarkemmin Yhdysvaltain seuraavissa keskusteluissa Venäjän kanssa. Hän ei kuitenkaan ottanut kantaa siihen, jatkuvatko neuvottelut Ukrainan ja Euroopan edustajien kanssa vielä lauantaina, kuten aiemmin oli kaavailtu.
Yhdysvaltojen välittämät neuvottelut Ukrainan ja Venäjän kanssa ovat olleet pitkään jumissa, kun Yhdysvallat on keskittynyt Irania vastaan aloittamaansa sotaan.