Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Supo

Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta

26.8.2026 13:28
Lue lisää 

Suurmiehen elämä päättyi

Suomenmaa 14.5.2017 4:00, muokattu 13.5.2017 23:12
a– a+
Pääkirjoitus

Suomi menetti suurmiehen, kun presidentti Mauno Koivisto kuoli myöhään perjantai-iltana. Hän nautti suomalaisten suurta arvostusta ja ansaitsee kansakunnan kunnioituksen.

Mauno Koiviston elämä oli oikeastaan suomalainen sankaritarina.

Hän syntyi vaatimattomiin oloihin, teki nuoruusvuosinaan tavallisia töitä Turun satamassa mutta opiskeli aina korkeimpaan oppiarvoon asti. Hän toimi valtiovarainministerinä, Suomen Pankin pääjohtajana ja kahteen otteeseen pääministerinä, kunnes hänet valittiin presidentiksi vuonna 1982 ja uudestaan 1988.

Erityisesti Koiviston toiseen presidenttikauteen osui monta suurta ulkopoliittista murrosta. Koivistolla oli niissä kaikissa suuri rooli, sillä tuolloin perustuslaki sanoi, että Suomen suhteista ulkovaltoihin määrää tasavallan presidentti.

Neuvostoliitto hajosi. Euroopan jako päättyi. Koko neuvostoblokki joutui mullistuksiin. Suomelle merkittävää oli, että Viron itsenäisyys palautui. Itänaapurissamme nähtiin kaksi vallankaappausyritystä. Myös Suomen EU-jäsenyys tuli eteen.

Itänaapurin tapahtumat olivat niin järisyttäviä, että niitä seurattiin Suomessa hermostuneesti ja niihin reagoitiin hyvin varovaisesti. Mutta kun kaikki kävi ilmeiseksi, Koiviston johdolla tehtiin nopeita ja oikeita ratkaisuja. Suomi sanoutui irti YYA-sopimuksesta, ja vielä samana vuonna Koivisto arvioi, että Suomestakin voisi tulla EU:n jäsen.

Mutta myös taloudessa kuohui. Suomenkin piti sopeutua moderniin globalisaatioon nopeasti. Tämä kävi hankalimman kautta. Rahan liikkeiden vapauttaminen, Neuvostoliiton hajoaminen ja taitamaton valtion talouden hoito yhdessä veivät Suomen vuosikymmenten pahimpaan lamaan.

Koivistoakin on tästä syytetty. Talouspolitiikan vastuunalaiset ovat kuitenkin hallituksissa sekä suuryrityksissä. Ehkä suurimmat syylliset olivatkin ne, jotka käyttivät uuden ajan tuloa holtittomasti ja ahneesti.

Koivisto ei ollut koskaan kansanedustaja. Ehkä tämän takia hänen persoonaansa ei juurikaan liitetty poliitikko-nimitykseen liittyvää painolastia – vaikka hän olikin ennen presidenttivuosiaan hyvin aktiivinen sosiaalidemokraatti.

Silti hän arvosti eduskuntaa ja parlamentarismia.

Niinpä hänen presidenttiaikoinaan maata johti kolme pääministeriä vuorollaan, kaikki eri puolueista. Suorastaan merkille pantavaa on, että Koivisto nosti pääministeriksi selkeästi puoluekantaisen kokoomuslaisen ensi kertaa yli neljäänkymmeneen vuoteen

Sisäpoliitikkonakin Koivisto oli taitava. Hän ymmärsi, että politiikkaan kuuluu myös politiikan tekemisen taito. Tätä osaamistaan hän käytti, tosin säästeliäästi, myös presidenttiaikanaan. Keskustan silloinen johtokin joutui sen tunnustamaan, vaikka vaikeaa se oli.

Muutenkin keskustalla on ollut suhtautumisvaikeuksia Koivistoon. Ne ovat kummunneet enemmänkin valtapolitiikasta ja asemien menettämisen vaikeudesta kuin varsinaisen presidentin työn linjoista. Ulkopolitiikkaa Koivisto hoiti hyvin, eikä sitä työtä ole keskustassa pyritty kiistämään.

Mutta Koivisto katkaisi keskustasta nousseen presidentin pitkän ajanjakson ja vielä niin, että vuoden 1982 vaalin tulos ällistytti koko keskustaväkeä. Koiviston kansansuosioon ei haluttu uskoa, vaikka se oli käsin kosketeltavissa.

Mauno Koivisto oli suurelle kansalle kaukopartiomies, joka nousi satamajätkästä tohtoriksi ja kansakunnan huipulle.

Tuota kansansuosiota on kuitenkin helppo ymmärtää, on sen syntyyn sitten vaikutettu tietoisesti tai ei.

Koivisto oli suurelle kansalle kaukopartiomies, joka nousi satamajätkästä tohtoriksi ja kansakunnan huipulle. Hiuskiehkurat, reikäiset sukat, halonhakkuutarinat Tähtelästä ja suuren käden heilahdus lentopallossa täydensivät mielikuvaa. Kun vielä mukaan otetaan muutama peloton poliittinen teko tai omaperäinen ärähdys, ovat kansakuntaa sykähdyttäneen sankaritarinan ainekset koossa.

Eikä siinä harhaan osutakaan.

 

Lue myös

Pääkirjoitus

Media-alan tilanne on murheellinen

Media-alan riento on viime vuosina ollut raadollista. Paperilehtien levikit ovat laskeneet tasaista tahtia...
7.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Maailman levottomat ajat korostavat kansanvaltaa ja tekevät presidentinvaalista tavallistakin tärkeämmät

Sodan hulluus ja maailman levottomuus ovat tunkeutuneet suomalaistenkin tajuntaan kuluneen vuoden aikana yhä...
4.12.2023 21:00
Pääkirjoitus

Sisäpolitiikka on rempallaan

Presidentti Urho Kekkonen tokaisi joskus, että jos jommankumman pitää olla rempallaan, ulko- tai...
1.12.2023 21:00

Aihetunnisteet

koivisto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Toimittajalta

Samuli Vänttilä:
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Pekka Pohjolainen:
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
Pekka Pohjolainen:
Toimittajalta | Isänmaallisuus sulaa lompakolla – oikeiston verokammo ajaa maanpuolustuksenkin edelle
Uutiset | 3.6.2026 14:38
Lauri Heikkilä:
Toimittajalta | Lindtman vihjasi sinipunasta, mutta SDP:n kenttäväki lienee eri mieltä
Uutiset | 25.5.2026 14:08
Pekka Pohjolainen:
Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Kanadalaisprovinssin pääministeri uhkaa katkaista sähkötoimitukset Yhdysvaltoihin – ”Trumpin on syytä ostaa paristoja”
Uutiset | 25.8.2026 8:32
Perussuomalaiset vedätettiin hyväksymään Garden Helsinki -esitys, sanoo ryhmänjohtaja Mäkelä
Uutiset | 25.8.2026 14:38
”Valkoinen joutsen” on Venäjän ydinpelotteen kauas kurottava käsi – lentomatkustajan rakeinen salakuva hätkähdytti länttä 1981
Uutiset | 25.8.2026 21:12
CIA:n johtaja on vierailulla Venäjällä, kertoo uutiskanava CBS
Uutiset | 25.8.2026 18:03
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Tiesitkö? Kuningas Harald rikkoi pitkän putken syntyessään – Pakeni myöhemmin natseja
Uutiset | 24.8.2026 21:46
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallituspuolueet eri linjoilla lasten somekiellosta – kokoomusministeri syyttää perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta
Uutiset | 26.8.2026 14:56
Orpo STT:lle: Supo-selvityksestä on ollut tieto sisäministeriössä
Uutiset | 26.8.2026 14:49
SDP haluaa puuttua tuottamattomien tilojen maataloustukiin – ”Se on se ensimmäinen viesti”
Uutiset | 26.8.2026 14:48
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kiihtyykö kapitalismin kierre kevätvaalien jälkeen?
Mielipide | 26.8.2026 13:31
Lukijalta: Suomi ei tunnista skaalautuvan bisneksen etuja ja vaaroja
Mielipide | 26.8.2026 10:10
Lukijalta: Liikunta kuuluu kaikille eläkeläisille – rakennetaan valtakunnallinen senioriliikuntaetu.
Mielipide | 25.8.2026 17:22
Lukijalta: Vantaan Kilterin koulun parakista kaupunginvaltuustoon
Mielipide | 25.8.2026 16:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste