Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskustan puoluevaltuusto

”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle

25.4.2026 11:20
Lue lisää 
Kiina
HK Foodsin hallituksen puheenjohtaja Reijo Kiskola osallistui Suomen ja Kiinan väliseen yritysfoorumiin torstaina Shanghaissa. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva)

Suomalaiset kananvarpaat liikkuvat pian Kiinaan – samaan aikaan lihatalojen Kiina-riski uhkaa toteutua

STT / Mika-Matti Taskinen 1.11.2024 13:14, muokattu 1.11.2024 14:03
a– a+
Kiina

Suomen valtiovierailu Kiinaan oli erityisen juhlan aihe suomalaisille lihataloille, kun presidentti Alexander Stubbin ja maa- ja metsätalousministeri Sari Essayahin (kd.) läsnäolo vei maaliin kauan hierotun siipikarjan vientiluvan.

Jo entuudestaan sianlihaa Kiinaan kuljettavien Atrian ja HK Foodsin mielissä kummittelee kuitenkin Kiinan avaama tutkinta siitä, vääristääkö Euroopasta tuotu sianliha Kiinassa kilpailua. Se voi johtaa tuntuviin kauppatulleihin.

Torstaina Shanghaissa Suomen ja Kiinan väliseen yritysfoorumiin osallistuneella Atrian toimitusjohtajalla Kai Gyllströmillä on hymy herkässä. Suomen hartaasti valmistelema siipikarjan vientilupa-asia on vahvistettu muutama päivä aiemmin.

Gyllström kuvaa, että se vei seitsemän vuotta, johon mahtui jos jonkinlaisia tullivaatimuksia ja tuotantotilojen auditointeja.

Myös HK Foodsin hallituksen puheenjohtaja Reijo Kiskola kertoo, että yhtiössä ollaan valmiita käärimään hihat.

– Rauman-tehtaalla ollaan valmiita aloittamaan vienti heti, kun tulee tilauksia ja rajat aukeavat, Kiskola sanoo Shanghaissa.

Atria kertoo, että ainakin aluksi Kiinaan vietävät kanatuotteet ovat suomalaisittain eksoottisemmasta päästä.

– Päätuote, jota tänne lähdetään tuomaan, on jalat. Ne ovat sellaisia tuotteita, jotka eivät suomalaiseen ruokakulttuuriin kuulu. Se on meille iso mahdollisuus, jos voimme saada niistäkin arvoa, Gyllström kuvailee.

HK:lla suunnitelmat ovat samansuuntaiset. Kanan jalat, varpaat ja sisäelimet ovat Kiinassa kysyttyjä tuotteita, mutta Euroopassa niille ei juuri ole markkinaa.

– Kiinassa arvostus on aika iso. Etenkin naiset arvostavat kanan jalkaosissa olevaa kollageenia, joka parantaa ihoa. Se on se pointti, jolla me saadaan ihan hyvää hintaa vaihtoehtoismarkkinaan verrattuna, Kiskola selittää.

Atrialla kokonaisvienti on noin sadan miljoonan euron luokkaa vuositasolla. Siitä Kiinan markkina on nykyisellään noin 15 prosenttia. Gyllström uskoo, että kananjalat voivat tuoda ”merkittävän” lisäpiristeen Kiinan-liikevaihtoon.

Molemmilla lihataloilla on jo nykyisellään liiketoimintaa Kiinassa, jonne yhtiöt vievät sianlihaa ja sianlihavalmisteita. HK:n viennistä Kiinan sianlihamarkkina muodostaa nykyisellään noin 15 prosenttia, ja Kiskola ilmaisee huolensa.

– Tässä globaalissa poliittisessa tilanteessa on uhkakuvia, kun toisaalta EU asettaa tulleja jollekin tuotteelle, niin – kuinka ollakaan – Kiina saattaa asettaa kasvavia tulleja sitten elintarvikkeille.

Kiskola viittaa EU:n langettamiin lisätulleihin kiinalaisille sähköautoille, mitä Kiina on protestoinut kovasanaisesti. Tämä voi realisoida lihatalojen Kiinaan liittyvät riskit, sillä vastavuoroisesti Kiina ilmoitti käynnistävänsä dumppaustutkinnat esimerkiksi Euroopasta Kiinaan viedystä sianlihasta ja maitotaloustuotteista.

Atrian Gyllström kertoo, että kiinalaisten kanssa on asiassa käyty vuoropuhelua, ja toimitusjohtaja uskoo, että Kiinan fokus saattaa olla kohdistunut suurempiin tuotantomaihin, kuten Tanskaan, Hollantiin ja Espanjaan.

– Totta kai tämä on riski, että tämä koskisi myös Suomea. Emme ole tässä vaiheessa saaneet minkäänlaista indikaatiota, että mitä tulee ja millaisella magnitudilla, Gyllström sanoo.

HK:n Kiskola arvioi, että mikäli Kiinan sikatullit tulisivat voimaan, se vaikuttaisi laajemmin Euroopan sianlihanmarkkinoihin.

– Se lisää painetta koko EU:n alueelle löytää Kiinaan viedylle sianlihatuotteistolle uutta markkinaa ja sitä kautta se saattaa painaa hintatasoa sianlihalle, Kiskola sanoo.

– Se on kieltämättä vahinko, jos näin tapahtuu.

Lue myös

Harvia pyrkii istuttamaan saunakulttuuria Kiinaan

Geopoliittiset jännitteet ovat luoneet synkkiä pilviä myös Kiinan-kaupan ylle, ja esimerkiksi elintarviketoimialan yrityksillä...
1.11.2024 13:12

Aihetunnisteet

Kiina Talous vienti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Löyhkä leviää taas – MTK:n mukaan se on hyvä merkki 
Uutiset | 23.4.2026 20:58
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
Huippututkijoiden kuolemat ja katoamiset herättävät kysymyksiä Yhdysvalloissa
Uutiset | 24.4.2026 22:20
Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Miksi polttopuut pitää tehdä heti keväällä? – Asiantuntija kertoo
Uutiset | 19.4.2026 19:00
Kyyn puremat lisääntyivät rajusti – koiranomistajien syytä olla valppaana
Uutiset | 18.4.2026 21:02
Ne olivat vuosisadan häät, hehkutettiin – Kaikki päättyi katastrofiin
Uutiset | 17.4.2026 22:16
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Keskusta valjastaisi tekoälyn tuottavuustalkoisiin: ”Puhutaan miljardiluokan mahdollisuudesta”
Uutiset | 25.4.2026 14:38
Venäjä iski rajusti Itä-Ukrainaan – Zelenskyi kiirehtii ilmatorjunnan vahvistamista
Uutiset | 25.4.2026 12:40
Kurvinen: Keskusta on pienten paikkakuntien ainoa tuki ja turva
Uutiset | 25.4.2026 12:11
SDP:n Lindtmanilta ilmoitus välikysymyksestä – kutsuu muita oppositiopuolueita mukaan
Uutiset | 25.4.2026 12:02
Kaikkonen: Kehysriihi epäonnistui täysin, hallituksen luottamus mitataan
Uutiset | 25.4.2026 11:26
”Usko tulevaisuuteen on murennettu” – keskustan puoluevaltuutetuilta risuja hallitukselle
Uutiset | 25.4.2026 11:20
Purra Ylellä: Sosiaalihuollon asiakasmaksukorotukset kohdistettiin heihin, joilla on enemmän maksuvalmiutta
Uutiset | 25.4.2026 11:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
Riikka Purralle näytettiin ovea, kun oppositio haukkui riihen antia kyselytunnilla – ”Aivan jäätävä epäonnistuminen”
Uutiset | 23.4.2026 18:44
60-vuotias | Korona-aika teki Mika Lintilästä jääkiekon kultamitalistin
Uutiset | 19.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51
Yölle luvattu pakkasta, mutta lumisateet väistyvät sunnuntaina
Uutiset | 25.4.2026 15:20
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kannanotto Parolan terveysaseman puolesta
Mielipide | 24.4.2026 14:43
Lukijalta: Riskiraskaus ei ole valinta, miksi siitä rangaistaan maksulla?
Mielipide | 24.4.2026 9:29
Lukijalta: Hyvinvoiva perhe – kasvatuksen ikivanha osaaja
Mielipide | 23.4.2026 15:01
Lukijalta: Hallitus opettaa elämään velaksi, se on kehysriihen ydin!
Mielipide | 23.4.2026 14:55
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30
Lukijalta: “Ei kuulu meille tai minulle” – soten kallein lause
Mielipide | 22.4.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusviraston johtokunnan jäseneksi
Uutiset | 24.4.2026 17:38
Karjalan Keskustan piirikokous teki valintoja puoluevaltuustoon
Uutiset | 24.4.2026 17:24
Pirkanmaan keskustapiiri nimesi 13 eduskuntavaaliehdokasta – tavoitteena vaalivoitto ja kolme kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 18:08
Satakunnan keskustan tavoitteena kaksi kansanedustajaa
Uutiset | 18.4.2026 17:40
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste