Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Norja

Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”

22.3.2026 22:02
Lue lisää 
Historia
Lentotukialus Intrepid Leytenlahden taistelussa 24. lokakuuta 1944. (Kuva: U.S.Navy/Wikimedia Commons)

Supertaistelulaivoista ei ollut apua – Japani murjottiin pahoin historian suurimmassa meritaistelussa 80 vuotta sitten

Pekka Pohjolainen 26.10.2024 21:10, muokattu 26.10.2024 22:34
a– a+
Historia

Filippiineillä käytiin tasan 80 vuotta sitten yksi Tyynenmeren sotanäyttämön kuuluisimmista taisteluista, jolla oli tuhoisat seuraamukset Japanin sotataloudelle ja -koneistolle.

Kesäkuussa 1944 amerikkalaiset olivat onnistuneet rikkomaan Japanin strategisen puolustusrenkaan Mariaanien saarilla, mikä avasi uusille B-29 Superfortress -pommikoneille mahdollisuuden Japanin kotisaarien pommittamiseen.

Japanilaiset kävivät vastahyökkäykseen 19.-20. kesäkuuta 1944 Filippiinienmeren taistelussa, mutta onnettomin seuraamuksin. Yhdysvaltain laivasto onnistui tuhoamaan kolme japanilaista lentotukialusta, Shokakun, Taihon ja Hiyon ja lähes 650 lentokonetta, mikä oli noin 90 prosenttia Japanin laivaston ilmavoimista.

Seuraava etappi amerikkalaisilla oli Filippiinit, josta kenraali Douglas MacArthur oli joutunut nöyryyttävästi vetäytymään keväällä 1942. Lokakuun 20. päivänä 1944 hän teki suurieleiseen tyylinsä paluun saarille kahlaamalla maihin Leytenlahdella.

Japanilaisten vastaisku oli kuitenkin tulossa kolmelta eri suunnalta. Vara-amiraali Jisaburo Ozawan komentama 3. laivasto suuntasi Luzonin saaren itäpuolelle ja vara-amiraali Takeo Kuritan 2. laivasto pohjoisen kautta Leytelle. Vara-amiraali Kiyohide Shiman komentaman 5. laivaston oli tarkoitus koukata Leytelle etelän kautta.

Ozawalla oli käytössään kymmenen lentotukialusta, joilla oli kuitenkin vain 116 lentokonetta. Ozawan osaston olikin tarkoitus toimia ”houkutuslintuna”, joka vetäisi amerikkalaisten huomion puolueensa.

Kuritan keskiseen iskuryhmään kuului seitsemän taistelulaivaa, 11 raskasta risteilijää ja 19 hävittäjää. Shimalla oli käytössään kaksi raskasta risteilijää, kevyt risteilijä ja yhdeksän hävittäjää.

Kenraali Douglas MacArthur nousee maihin Leytenlahdella. (U.S. Army/ Gaetano Fallace/Wikimedia Commons)

Amerikkalainen sukellusvene Darter oli partioimassa Palawanin saaren luoteispuolella, kun sen tutka havaitsi yöllä 23. lokakuuta maalin noin 30 kilometrin etäisyydellä. Pian osoittautui, että vihollismuodostelmassa oli ainakin kymmenen raskasta alusta ja lukuisia hävittäjiä.

Kello 6.30 Darter pääsi ampumaan amiraali Kuritan lippulaivaa, risteilijä Atagoa kohti kuusi torpedoa, joista neljä osui. Kurita joutui esikuntineen pelastautumaan kumilautoille uppoavasta aluksesta.

Kaksi torpedoa osui Atagon takana kulkeneeseen risteilijä Takaoon, joka jäi ajelehtimaan rampana. Toinen amerikkalainen sukellusvene Dace ampui neljä torpedoa risteilijä Maiaan, joka räjähti taivaan tuuliin.

Illansuussa amiraali Kurita pääsi taistelulaiva Yamatolle ja otti laivaston jälleen komentoonsa. Eteneminen sujui jälleen suunnitellusti ja seuraavana päivänä oli tarkoitus edetä Sibujaninmeren poikki.

Amerikkalaiset kokivat lokakuun 24. päivän aamuna yllättävän menetyksen, kun yksinäinen japanilainen syöksypommittaja pääsi iskemään pilvestä yllättäen kevyen tukilaivan Princetonin kimppuun. Pommin räjähdys laivan uumenissa sytytti voimakkaan bensiinipalon ja räjähdysten ketjureaktion.

Kun risteilijä Birmingham saapui sammutusavuksi, tukialuksessa tapahtui ankara räjähdys, joka tappoi yli 200 risteilijän kannella seissyttä miestä. Pelastusyritykset todettiin toivottomiksi ja Princeton upotettiin torpedoilla.

Noin kello 10 taistelulaiva Yamaton tutka havaitsi suurehkon, lähenevän lentokonemuodostelman idässä. Hyökkäys alkoi pian parinkymmenen hävittäjän, noin kymmenen torpedokoneen ja suunnilleen yhtä monen syöksypommittajan voimalla.

Amerikkalaisilta tukialuksilta nousseiden koneiden hyökkäysaallot seurasivat toistaan. Varsinkin toinen japanilaisten ”supertaistelulaivoista”, Yamaton sisaralus Musashi oli suurissa vaikeuksissa. Jättiläisaluksen keula painui syvemmälle, vauhti hidastui ja alus alkoi jäädä muodostelmasta. Illalla alus upposi.

Taistelulaiva Musashi lokakuussa 1944 Borneolla. (Tobei Shiraishi/Wikimedia Commons)

Yhdysvaltalaiset olettivat virheellisesti Kuritan ryhmän tuhotuksi ja perääntyvän. Samaan aikaan yhdysvaltalaiset havaitsivat pohjoisessa Ozawan ryhmän laivoja, joten amiraali William F. Halsey suuntasi 3. laivaston pohjoiseen hyökätäkseen niiden kimppuun.

Kyseessä oli kuitenkin japanilaisten virittämä ansa, jossa syöttinä toimiva Ozawan heikko tukialusryhmä houkutteli amerikkalaiset jättämään San Bernardinon salmen ja maihinnousujoukkojen selustan suojattomaksi.

Vara-amiraali Nishimuran osasto saapui Surigaonsalmeen aamulla 25. lokakuuta. Se kohtasi amiraali Jesse B. Oldendorfin taistelulaivat, jotka ruhjoivat japanilaiset pahoin. Taistelulaivat Jamashiro, Fuso ja useita risteilijöitä upotettiin lähes ilman omia tappioita.

Taistelu jäi historian viimeiseksi klassiseksi tykistöalusten meritaisteluksi, jossa Yhdysvaltain taistelulaivat olivat ryhmittyneet viholliseen nähden poikittain ja pystyivät siten ampumaan koko aseistuksellaan. Japanilaiset pystyivät sitä vastoin käyttämään vain eteenpäin suunnattuja aseitaan.

Aamulla 25. lokakuuta hieman ennen kello seitsemää Kurita törmäsi täysin yllättäen kontra-amiraali Clifton Spraguen saattuetukilaivaosastoon, joka oli tukemassa maihinnousua. Kuritan osasto oli täysin ylivoimainen verrattuna yhdysvaltalaisten pieniin ja heikkoihin laivoihin.

Amerikkalaiset lähettivät vähät koneensa japanilaisten kimppuun ja laittoivat laivat levittämään suojaksi savua. Epäselvässä tilanteessa Kurita luuli saaneensa vastaan Yhdysvaltain 3. laivaston isot tukialukset, jotka olisivat olleet vaarallinen vastustaja.

Täydellisen voiton kynnyksellä Kurita, jolla oli väärä käsitys kokonaistilanteesta, käski laivansa vetäytymään, mikä hämmästytti amerikkalaisia.

Yhdysvaltain 3. laivaston lentotukialuksilta nousseet lentokoneet onnistuivat aamulla 25. lokakuuta löytämään amiraali Ozawan komentaman pääosaston. Tukialuskoneet pääsivät tekemään useita ilmahyökkäyksiä ihanteellisissa olosuhteissa, ja upottivat kaikki japanilaiset tukialukset.

Leytenlahden taistelu käytiin 24.-26.10.1944. (Wikimedia Commons)

Taisteluun osallistuneiden sota-alusten koko huomioiden Leytenlahden taistelu on historian suurin meritaistelu.

Taistelua käytiin yli 250 000 neliökilometrin alueella, ja mukana oli satoja aluksia, muun muassa maailman suurimmat sotalaivat Yamato ja Musashi. Taisteluun osallistui lähes 200 000 sotilasta niin ilmassa, aalloilla kuin pinnan alla.

Japani menetti taistelussa muun muassa kolme taistelulaivaa, Musashin, Fuson ja Yamashiron, sekä lentotukialus Zuikakun, kolme kevyttä tukialusta ja seitsemän raskasta risteiljää.

Yhdysvaltojen tappiolistalle kirjattiin muun muassa kevyt tukialus Princeton ja saattuetukialukset Gambier Bay ja St. Lo.

Vaikka amerikkalaiset saavuttivat merkittävän voiton, Leytenlahden sekavaa meritaistelua ei voi pitää minään erityisen suurena sotilasstrategisena menestystarinana. Amerikkalaisten taistelunjohto amiraali William Halseysta lähtien teki useita virheliikkeitä osin huonon harkinnan, osin erilaisten väärinkäsitysten ja viestiliikenteeseen liittyvien ongelmien seuraamuksena.

Saattuetukialus St. Lo oli ensimmäinen kamikazelentäjän kohteeksi joutunut sota-alus. (U.S. Navy/Wikimedia Commons)

Japanilaisten näkökulmasta Leytenlahden taistelu oli katastrofaalinen, joskaan ei sodan ison kuvan kannalta enää erityisen käänteentekevä episodi.

Yhdysvaltojen teollinen ja materiaalinen ylivoima oli taistelun aikaan jo niin merkittävä, että japanilaiset eivät taistelun voittamallakaan olisi pystyneet muuttamaan sodan kulkua enää itselleen suotuisaan suuntaan.

Japanin keisarillinen laivaston epäonnistuminen Leytessä maihinnousseiden liittoutuneiden karkottamisessa merkitsi kuitenkin Filippiinien väistämätöntä menetystä. Se vei puolestaan Japanin lähes eristyksiin Kaakkois-Aasiasta miehittämiltään alueilta, joiden resursseja se tarvitsi kipeästi sotakoneistonsa pyörittämiseen.

Japanin pahoin siipeensä saaneesta keisarillisesta laivastosta ei ollut enää Leyten tappion jälkeen merkittäviin operaatioihin.

Lue myös

Idän uhka herättää levottomuutta: "Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys"

Norjan pitäisi pyrkiä jälleen Euroopan unionin jäseneksi, sanoo maan suurimman oppositiopuolueen, konservatiivisen Høyren puheenjohtaja...
22.3.2026 22:02

Tee tämä nyt huonekasveillesi – "Muuten kasvi kasvattaa vain juuria"

Otollinen aika huonekasvien mullan vaihdolle on käsillä nyt. Ei silti haittaa, vaikka mullanvaihto...
22.3.2026 21:45

Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa

Suomalaiset työnantajat käyttävät tekoälyä rekrytoinnissa vielä melko vähän ja varovaisesti, kertoo työnhakupalvelu Duunitorin...
22.3.2026 21:31

Aihetunnisteet

Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
CNN: F-35-hävittäjä teki pakkolaskun iranilaistulituksen vuoksi
Uutiset | 20.3.2026 12:57
Ennuste: Monia piinaava tukala ilmiö iskee viikonloppuna
Uutiset | 20.3.2026 21:02
Putin lähetti iranilaisille tervehdyksen
Uutiset | 21.3.2026 13:23
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Nuorten tulevaisuusuusko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Uskoisitko? Orkidea voi kesällä kukkia myös ulkona koivujen keskellä
Uutiset | 21.3.2026 21:45
Outo tunne kurkussa? – Näissä tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 21.3.2026 21:31
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Näin asiantuntijat kommentoivat USA:n päätöstä iranilaisöljyn myynnistä
Uutiset | 21.3.2026 17:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30
Hyvästi paikallinen yhteistyö – Uusi laki rikkoo kuntien toimivia palveluita
Uutiset | 17.3.2026 15:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Idän uhka herättää levottomuutta: ”Meitä palvelisi parhaiten EU:n täysjäsenyys”
Uutiset | 22.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Näin työnantajat hyödyntävät tekoälyä rekrytoinnissa
Uutiset | 22.3.2026 21:31
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko Suomi rakentamassa globaalia vastavoimaa Yhdysvalloille?
Mielipide | 20.3.2026 17:31
Lukijalta: Järjestöt – turhaa byrokratiaa vai yhteiskunnan selkäranka?
Mielipide | 20.3.2026 12:17
Lukijalta: Miksi ydinenergialain rajoitukset suojaavat paremmin kuin ydinsota
Mielipide | 20.3.2026 12:14
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste