Ministeri Tavio ja koko hallitus saivat eduskunnan luottamuksen luottamuslauseäänestyksissä
Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio (ps.) ja pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitus saivat eduskunnan luottamuksen keskiviikkona järjestetyissä luottamuslauseäänestyksissä.
Ministeri Tavio sai eduskunnan luottamuksen äänin 99–74. Koko hallitus sai eduskunnan luottamuksen äänin 98–76.
Ensimmäisestä äänestyksestä oli poissa 26 edustajaa ja toisesta äänestyksestä 25 edustajaa. Yksikään edustaja ei äänestänyt äänestyksissä tyhjää.
Opposition riveistä keskustan Pekka Aittakumpu äänesti Tavion luottamuksen puolesta, mutta hallitukselle epäluottamusta.
SDP esitti Taviolle ja hallitukselle epäluottamusta täysistuntokeskustelussa tiistaina. Elisa Gebhardin (sd.) ja Kimmo Kiljusen (sd.) esityksiä kannatettiin vasemmistoliitosta ja vihreistä.
SDP:n epäluottamuslause-esitysten taustalla oli Tavion päätös siitä, että Suomi jää Ukrainan jälleenrakennuksen tasa-arvoliittouman ulkopuolelle ja se, että hallitus ei viime viikolla muuttanut päätöstä. SDP:n mukaan Tavion päätös oli Suomen ulkopoliittisen linjan vastainen.