Lukijalta: Ihmisen, rahan vai valtion valtaa?
Kolme on vallan lähdettä maailmassa, kuulee sanottavan usein: ihmisen, valtion ja rahan valta.
Valtion valtaa edustavat mm. suuri julkinen talous, lainsäädäntö ja tulonsiirrot. Rahan valta on korporaatiovaltaa – suuryritykset, pankit ja niiden ympärille järjestäytynyt globaali kaupallis-teollinen systeemi. Ihmisen valta taas ponnistaa kansalaisten tarpeista ja niiden kuulemisesta.
Politiikassa hieman karrikoiden vasemmisto ajaa valtionvaltaa ja oikeistolla on käsi rahan vallassa. Keskustan ydin tulee olla ihmisen vallassa ja ihmisten palvelemisessa, ihminen keskiöön -ajattelussa.
Ihminen keskiöön -ajattelu muuttaa tapaa, jolla hahmotamme politiikan vaikutuksia. Otan ajankohtaisen esimerkin talouspolitiikasta.
Valtiokeskeinen ajattelu katsoo yhteisöveron alennusta julkisen talouden näkökulmasta. Se korostaa syntyvää julkisen talouden vajetta. Valtion valtaa ajava kokee yhteisöveron alentamisen vastenmielisenä tai uhkana.
Raha- ja korporaatiokeskeinen ajattelu näkee yhteisöveronalennuksen myönteisenä. Suuren pääoman tulovero laskee. Voitot ja kannustimet paranevat. Kaupallis-teollisen blokin olot paranevat.
Ihmiskeskeinen ajattelu taas hakee verotuksesta ihmisille hyödyllisiä ns. systeemisiä muutoksia. Siksi keskustan kasvuryhmä on ehdottanut sekä siirtymistä yhteisöverossa Viron veromallin suuntaan eli jakamattoman voiton alempaan verotukseen että kaikille yhtä ja yhtenäistä osinkoveroprosenttia.
Kasvuryhmän ehdotukset tarkastelevat verotusta ihmisten kannalta. Yhteisöverossa Viron veromallin suuntaan meneminen voisi luoda ihmisille työtä investointien myötä.
Kasvuryhmän jälkimmäinen ehdotus yhtenäisestä osinkoverosta on jopa hieman radikaali. Nyt suuri osa instituutiosijoittajista maksaa osingoista nollaveroa, kun miljoona suomalaista ihmistä maksaa 30 %. Kasvuryhmän ehdotuksessa kaikille yhtenäinen noin seitsemän prosenttia mahdollistaisi ihmisten vaurastumisen. Ja olisi valtion verotulojen kannalta neutraali.
Keskustan tulevaisuus on ihminen keskiöön -ajattelussa ja vallan lähde ihmisten tarpeiden ymmärtämisessä. Ihminen keskiöön -ajattelu voi mennä läpi kaikkien politiikkalohkojen, kuten yllä olevat esimerkit talouspolitiikan kovimman ytimen aiheista havainnollistavat.
Hyvää Juhannusta toivottaen,
Petri Roininen
Keskustan kasvuryhmän puheenjohtaja
Vantaan keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja
Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/