Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eduskunta
Pikkuparlamentti Eduskuntatalon suunnalta nähtynä kesällä 2022. (Kuva: Leonhard Lenz/Wikimedia Commons)

Eduskunnan Pikkuparlamentti täytti jo 20 vuotta – muistatko, mitä purettiin alta pois?

Pekka Pohjolainen 23.9.2024 20:00, muokattu 23.9.2024 14:17
a– a+
Eduskunta

Eduskunta sai merkittävän lisäyksen työtiloihinsa 20 vuotta sitten, kun Pikkuparlamentiksi ristitty eduskunnan lisärakennus otettiin käyttöön.

Arkkitehtitoimisto Pekka Helinin suunnittelemassa Pikkuparlamentissa on työhuoneita sekä muun muassa suuren valiokunnan ja ulkoasiainvaliokunnan kokoushuoneet, auditorio, oikeusasiamiehen toimisto sekä Kansalaisinfo, josta voi noutaa eduskunnan materiaalia.

Syyskuussa 2004 valmistunut lisärakennus maksoi kalusteineen 56 miljoonaa euroa. Talo oli valtioneuvos Riitta Uosukaisen pitkän puhemieskauden suurin aikaansaannos, joskin Uosukainen ehti itse eläkkeelle ennen rakennuksen valmistumista.

Eduskunnan tarve lisätiloille oli aikanaan suuri, mutta lisärakennuksellakin oli vastustajansa. Näkyvin heistä oli kokoomuslainen valtiovarainministeri Sauli Niinistö joka lopulta äänestikin eduskunnassa hanketta vastaan joulun 2000 alla.

Etukäteen oli arvioitu, että muutamat eduskunnan takapenkkiläiset vastustavat hanketta, mutta ministerin kanta oli yllätys. Niinistön temppu tuohdutti kansanedustajia laajalti. Vihreiden Anni Sinnemäki nousi otsikoihin käytyään äänestyksen jälkeen näyttämässä Niinistölle keskisormea eduskunnan tupakkahuoneessa.

Niinistön äänestyskäyttäytyminen johti lukuisiin arviointikokouksiin ja tavattomaan määrään päivittelyä eduskunnan käytävillä ja kuppilassa.

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ben Zyskowicz joutui kovaan myllytykseen kerrottuaan etukäteen muille ryhmille, että kokoomus ja eritoten Niinistö pysyvät ruodussa. Toisen kokoomusministerin Kimmo Sasin liittyminen Niinistön rintamaan tuli täytenä yllätyksenä sekin.

Lisärakennuksen työmaa. (Sakari Kiuru/Museovirasto)

Kokoomuksen ylimääräisessä ryhmäkokouksessa asiasta nousi kova myräkkä. Zyskowicz kokosi ryhmän kannaksi, että kokoomus seisoo lisärakennuksen ja budjettisovun takana, eikä hyväksy Niinistön ja Sasin menettelyä. Viesti vietiin muihin ryhmiin ja Sasi pyysi ryhmältään anteeksi äänestyskäyttäytymistään.

Niinistöstä tuli tiettävästi ensimmäinen valtiovarainministeri, jota oma ryhmä on nuhdellut hallituksen esitystä vastaan äänestämisestä budjettia käsiteltäessä.

Oppositiossa olleen keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Mauri Pekkarinen purki pettymystään kokoomuksen ryhmään. Hänen mukaansa kokoomusryhmän johto oli houkutellut kaikki muut hankkeen taakse lupaamalla ryhmänsä pysyvän ruodussa. Keskusta piti äänestyksen jälkeen ryhmäkokouksen, jossa Niinistö sai kuulla kunniansa.

Niinistö herätti tuohtumusta myös demarileirissä. SDP:n ryhmäjohtaja Antti Kalliomäki katsoi, että kokoomus saa selvittää asian keskuudessaan.

Lisärakennus sai nimensä paikalla vuodesta 1973 sijainneelta kesäravintola Pikkuparlamentilta. Paikka oli sijaintinsa vuoksi poliitikkojen suosiossa, mutta rakennus oli rakenteiltaan heppoinen 1970-luvun arkkitehtuurin edustaja.

– Elokuun tummuvina ja lämpiminä iltoina se tuntui ihan mannermaiselta paikalta, aivan kuin olisi ollut jossain keskieurooppalaisessa kaupungissa. Kiva valaistus ja se että tuntui kuin olisi ollut ulkona ja sisällä samaan aikaan oli ihan huippua, Georg Jori Wrede kirjoittaa Facebookin Helsinki vanhoissa kuvissa -sivustolla.

Ravintola purettiin syksyllä 2001.

Ravintola Pikkuparlamenttia puretaan syksyllä 2001. (Pekka Vyhtinen/Museovirasto)

Pikkuparlamentin koristelemiseksi järjestettiin aikanaan Suomen kaikkien aikojen laajin taidekilpailu. Sisustuksessa käytettiin Suomessa esiintyviä kivi- ja puulajeja; tervaleppä, mänty, kuusi, koivu, vaahtera, saarni – jopa tontilla kasvaneet mustapoppelit hyödynnettiin.

Pikkuparlamentin edessä on Eila Hiltusen veistos Menneen ritarit, joka paljastettiin yleisen ja yhtäläisen äänioikeuden muistomerkkinä osana eduskunnan 100-vuotisjuhlallisuuksia. Sisäänkäynnin vieressä on Jukka Lehtisen teräsveistos Oma maa mansikka. Veistos on sijoitettu altaaseen, johon on istutettu aluskasvillisuudeksi ahomansikkaa.

Viimeisimpänä taideteoksena Pikkuparlamentin edustalle valmistui Kirsi Kaulasen suunnittelema presidentti Mauno Koiviston muistomerkki vuonna 2023.

Lue myös

"Saunassa tietysti aina käydään" – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta

Varhaisperunat, kala ja makkara kuuluvat monen suomalaisen juhannuspöytään.
19.6.2026 10:30

Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – "Perheet ovat hirveän yksin"

Elämä pääkaupunkiseudulla vaihtui lapsuudenkotiin Muhoksella. Samassa talossa asuu myös Tiusasen oma äiti.
19.6.2026 8:31

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään

Lihavuuslääkkeet kuten Wegovy ja Ozempic voivat tuottaa jopa 15 prosentin painonlaskun vuodessa, mutta...
18.6.2026 22:53

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Ukraina iski Moskovaan – ainakin 17 haavoittunut
Uutiset | 18.6.2026 15:38
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Aivan tavallisessa omakotitalossa Virossa opetetaan siviileille droonitaitoja – ”Jos tappaa viisi venäläistä…”
Uutiset | 18.6.2026 13:32
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Saunassa tietysti aina käydään” – Kyselimme ihmisiltä, miten he aikovat viettää juhannusta
Uutiset | 19.6.2026 10:30
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste