Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Eurooppa

Raportti: Trump pyrkii sekaantumaan Euroopan vaaleihin

23.9.2025 21:42
Lue lisää 
Mielipide
Euroopan unionin tähdet ja logo Helsingissä EU-toimiston lasivitriinissä. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

EU käyttäytyy kuin lammaslauma

Antti Roine 28.5.2024 10:33, muokattu 28.5.2024 10:35
a– a+
Mielipide

Yksi susi ohjaa ja terrorisoi lammaslaumaa mielin määrin. Lampaat ajattelevat vain omaa etuaan eivätkä käsitä, että yhteistyön avulla 27 lammasta pystyy nitistämään suden.

Aivan samoin sadan hengen mafia hallitsee sadantuhannen ihmisen kaupunkia – jos kaupunkilaiset eivät ymmärrä, että yhdessä he ovat vahvoja.

Euroopan unioni on 8 kertaa ja Nato on 24 kertaa suurempi talousmahti kuin Venäjä, mutta siitä huolimatta Venäjä ohjaa ja terrorisoi demokraattisia valtioita aivan mielensä mukaan.

Venäjä sotii demokratioita vastaan kaikkien elektronisen sodankäynnin keinojen avulla. Venäjä käyttää häikäilemättä hyödyksi sananvapautta ja avoimuutta lietsomalla sekasortoa ja lakkoja valheellisten nettiuutisten ja keskustelujen avulla. Tästä huolimatta EU ei varaudu pahimpaan, vaan käyttäytyy kuin lammaslauma.

Venäjän diktatuurin kehitys on ollut nähtävissä jo Vladimir Putinin valtaannoususta lähtien. Putin on toiminut diktaattorin käsikirjan mukaan jo 24 vuotta, mutta siitä huolimatta EU-päättäjät eivät ymmärtäneet pelin henkeä edes Krimin valloituksen 2014 jälkeen.

Toinen järkyttävä virhe on ollut arvokkaan teknologisen osaamisen siirtäminen Kiinaan. Nyt nämä huippupoliitikot ovat vihdoin myöntäneet virheensä, mutta tästä huolimatta heidän annetaan jatkaa näiden massiivisten virheiden sarjaa.

Ukrainan hyökkäyksen jälkeen Venäjä on käytännössä siirtynyt  sotatalouteen, mutta EU maat tekevät edelleen vain kosmeettisia panostuksia omien puolustusvoimien kehitykseen. Tämä on aivan käsittämätöntä typeryyttä.

Historialliset faktat osoittavat, että tässä tilanteessa EU maiden tulisi vähintään kaksinkertaistaa panostuksensa asevoimien kehitykseen, koska diktaattorit uskovat vain voimaan. Diktaattorit eivät hyökkää, jos he ovat varmoja häviöstään.

Käytännössä oman aseteknologian kehitys ja valmistus parantaa myös työllisyyttä ja kiihdyttää elinkeinoelämän rattaita, jos työt tehdään EU-maissa.

EU-maissa kannetaan huolta tärkeistä asioista ja arvoista kuten ympäristöstä, tasa-arvosta, rasismin kitkemisestä, terveydenhuollosta ja taloudesta.

Ikävä kyllä ei ymmärretä, että näillä ei ole juuri mitään merkitystä Ukrainassa, jossa venäläiset sotilaat julmasti murhaavat, raiskaavat ja tuhoavat Ukrainan yhteiskuntaa.

Valtion velalla, ilmastonmuutoksella tai tasa-arvolla ei ole myöskään merkitystä siinä vaiheessa, kun Putin on näytösluonteisesti tuhonnut Helsingin taktisella ydinohjuksella tai romuttanut Suomen voimalaitokset.

EU loi korona-aikana 700 miljardin elpymispaketin, ja nyt kaavaillaan 1500 miljardin vuosibudjettia ilmastonmuutoksen torjuntaan. Sen sijaan Venäjän torjuntaan merkittäviä panostuksia on tosi vaikea löytää. Ukrainan tukemisessakin EU:n lammaslauma luottaa USA:n apuun.

EU-maissa lapsen usko on jalostettu huippuunsa. Perinteisesti on ajateltu, että jos meillä ei ole uskottavaa ydinpelotetta, emme uhkaa diktaattoreita ja olemme turvassa. Sen sijaan jokainen diktaattori on ymmärtänyt jo kauan sitten, että omien ydinaseiden avulla he voivat olla vallassa ikuisesti.

EU-valtioissa on uskottu, että USA:n ydinasepelote suojaa myös Euroopan demokraattisia valtioita, vaikka historian kirjoista löytyy lukematon määrä esimerkkejä, joissa diktaattorit ovat sopineet keskenään etupiireistään salaisilla sopimuksilla.

Käytännössä Euroopan demokraattisten valtioiden tärkein elinehto on oman uskottavan ydinasepelotteen luominen – ennen USA:n seuraavia presidentin vaaleja. Sen lisäksi tavoitteena tulee olla naiivista yksimielisyysvaatimuksesta luopuminen EU:n ja Naton päätöksenteossa.

Antti Roine
Ulvila

Mielipideosastolla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. 

Voit jättää mielipidekirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Sananvapauden takkuinen taival – erimielisetkö toisia syrjiviä?

Suomessa on edelleen perustuslain mukaan sanan, mielipiteen, ilmaisun ja uskonnon vapaus. On sanottu...
23.9.2025 13:09

Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna

Keskustan Kymenlaakson piirin kirjoituksessa (Suomenmaa 22.9.) esitettiin väite, että hankintalain muutos johtaisi jätehuollossa...
23.9.2025 12:27

Lukijalta: Älkää romuttako kuntien yhteistyötä ja ympäristövastuuta

Hallituksen esitys hankintalain muuttamisesta uhkaa vakavasti Kymenlaakson kuntien taloutta, yhteistyötä ja kestävää kehitystä....
22.9.2025 14:39

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutusta yrtistä paljastui terveyshyötyjä – etenkin aivot kiittävät
Uutiset | 23.9.2025 21:07
James Bondin tappaminen oli virhe, sanoo Bond-kirjailija
Uutiset | 23.9.2025 21:32
Kylmäävä Nato-ennustus: Tarvitaan kuolettava isku
Uutiset | 23.9.2025 22:10
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Kenraalilta paljastus: Näin Saksa varautuu aseelliseen yhteenottoon
Uutiset | 22.9.2025 22:32
Koiran flunssa kannattaa ottaa vakavasti – tällaisia ovat oireet
Uutiset | 21.9.2025 21:00
Miksi ihmeessä joulusuklaita näkee kaupoissa jo nyt? – Kauppaketju kertoo syyn
Uutiset | 21.9.2025 21:34
Et ehkä ole niin hyvä lajittelija kuin luulet – Nämä ovat yleiset mokat
Uutiset | 23.9.2025 20:51
Maanantaina on syyspäiväntasaus – tätä se tarkoittaa
Uutiset | 22.9.2025 8:01
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33
Tätä superruokaa tutkijat hehkuttavat: ”Vain pari päivässä”
Uutiset | 17.9.2025 21:04
Tutkija: Tämä helppo kikka auttaa unettomuuteen
Uutiset | 15.9.2025 22:05
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Sähköautojen kysyntä on nyt kovaa – Tässä ovat Sakan myydyimmät
Uutiset | 20.9.2025 22:06
Ukrainaan yli 40 Patrian ajoneuvoa – lasku Suomen kumppanimaahan
Uutiset | 16.9.2025 12:46
Pahaenteinen Kreml-varoitus: Kohteena Suomi
Uutiset | 19.9.2025 14:23
Nato vastasi Viron ilmatilan loukkaukseen heti – pysäytti Venäjän hävittäjät
Uutiset | 19.9.2025 18:51
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Hiiriä on joka talossa, sanoo asiantuntija – Yksi keino niiden torjunnassa ei auta lainkaan
Uutiset | 14.9.2025 20:30
Järkytys: Vaarallinen ”suuteleva lude” uhkaa yli sataa miljoonaa ihmistä
Uutiset | 9.9.2025 22:02
Näin teet polttopuut oikealla tavalla itse – Yksi asia muistettava kaikissa olosuhteissa
Uutiset | 1.9.2025 21:21
Kysely: Monelle syöpään sairastuneelle ei kerrota olennaisesta hoitoon liittyvästä asiasta – ”Huolestuttavaa”
Uutiset | 29.8.2025 22:00
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ihmiset ikääntyvät entistä nopeammin – tässä syy
Uutiset | 26.8.2025 21:39
Kremliltä tivattiin Puola-kommenttia: Tämä oli reaktio
Uutiset | 11.9.2025 13:47
Valko-Venäjän armeija raportoi yöllisistä drooneista
Uutiset | 10.9.2025 11:36
Miksi legendaarisen kettukarkin virallinen nimi on Pihlaja? – Selitys saattaa yllättää
Uutiset | 9.9.2025 21:21

Uusimmat

Takavuosien elokuvatähti Claudia Cardinale on kuollut – näistä klassikoista hänet muistetaan
Uutiset | 24.9.2025 9:58
Ex-vanginvartija Mikko Kiiskilä edusti työnantajaansa julkisuudessa, kunnes ura päättyi jengisyytöksiin
Uutiset | 24.9.2025 9:00
Ulkomaisten investointien määrä kasvoi – Ruotsin tasoon on silti vielä matkaa
Uutiset | 24.9.2025 8:59
Trump jumiutui pysähtyneisiin rullaportaisiin YK:n päämajassa – YK selvitti syyn
Uutiset | 24.9.2025 8:58
Asuntojen hinnat nousevat ensi vuonna kolme prosenttia, ennakoi OP
Uutiset | 24.9.2025 8:57
Macron tylytti YK:n arvostelijoita: Haluavat muuttaa pelisääntöjä kasvattaakseen omaa valtaansa
Uutiset | 24.9.2025 8:54
Zelenskyi: Trumpin kannanotto on iso muutos – ”Ja hyvin myönteinen”
Uutiset | 24.9.2025 8:50
Stubb: YK:n turvallisuusneuvosto on epäonnistunut tehtävässään Ukrainassa – ”Pyydän, lopettakaa tämä sota”
Uutiset | 24.9.2025 8:46
Ulkomaisten investointien määrä kasvoi, mutta Ruotsin tasoon on vielä pitkä matka
Uutiset | 24.9.2025 8:45
Trumpia golfkentällä vaaninut mies tuomittiin murhayrityksestä
Uutiset | 24.9.2025 8:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kuuma kysymys: Leikkaako EU maataloudesta? – Näin kommentoivat meppi ja tutkimusprofessori
Uutiset | 21.9.2025 8:00
Mauri Kontu joutui palkkaamaan yritykseensä hitsaajat Filippiineiltä – ”Työperäinen maahanmuutto on elinehto”
Uutiset | 20.9.2025 8:00
Huolestuttaa, 28-vuotias Jere Tapio sanoo väestöennusteista – ”Meidän sukupolvella on valtava vastuu”
Uutiset | 21.9.2025 12:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Takavuosien elokuvatähti Claudia Cardinale on kuollut – näistä klassikoista hänet muistetaan
Uutiset | 24.9.2025 9:58
Ex-vanginvartija Mikko Kiiskilä edusti työnantajaansa julkisuudessa, kunnes ura päättyi jengisyytöksiin
Uutiset | 24.9.2025 9:00
Ulkomaisten investointien määrä kasvoi – Ruotsin tasoon on silti vielä matkaa
Uutiset | 24.9.2025 8:59
Yksi muutos lautasella laski kolesterolia ja painoa – tutkijatkin yllättyivät
Uutiset | 17.9.2025 21:33
Vakava terveysriski: Tällainen tulehdus rokottaa elinikää ja iskee aivoihin
Uutiset | 17.9.2025 22:02
Tutkimus: Ozempicin käyttö loppuu usein lyhyeen – tässä syyt
Uutiset | 19.9.2025 21:33

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sananvapauden takkuinen taival – erimielisetkö toisia syrjiviä?
Mielipide | 23.9.2025 13:09
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27
Lukijalta: Älkää romuttako kuntien yhteistyötä ja ympäristövastuuta
Mielipide | 22.9.2025 14:39
Lukijalta: Kun merkityksettömyys syö koulutuksen ja oppimisen sydämen
Mielipide | 22.9.2025 14:28
Lukijalta: Kun Suomi luopui omasta rahasta, se oli suuri talouspoliittinen virhe
Mielipide | 16.9.2025 16:15
Lukijalta: Miksi EKP kehittää maksuvälinettä, jota kukaan ei halua?
Mielipide | 14.8.2025 10:34
Lukijalta: Urheilun vapaamatkustajat pois
Mielipide | 18.9.2025 18:42
Lukijalta: Valvonta ja jätehuollon turvallisuus eivät ole uhattuna
Mielipide | 23.9.2025 12:27

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
Keskustanuorten varapuheenjohtajaksi kolme ehdokasta
Keskusta | 22.9.2025 13:09
Vesaiset täydensi hallitustaan
Keskusta | 22.9.2025 15:06
Keskustanuoret vaatii kunnille tukea peruskoulukriisin ratkaisemiseksi – ”Pohja murenee altamme”
Uutiset | 19.9.2025 13:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste