Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Keskustaopiskelijat

Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi

2.11.2026 13:50
Lue lisää 
Näkökulma: Pekka Pohjolainen Näkökulma
Ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.) ja elinkeinoministeri Wille Rydman (ps.) Talousneuvoston kokouksessa tammikuussa. (Kuva: Fanni Uusitalo / Valtioneuvoston kanslia)

Näkökulma: Maahanmuuton kuripaketti herättää eduskunnan tyhjäkäynniltä

Hallituksen kasvupolitiikkaa ei näy eikä kuulu, Pekka Pohjolainen kirjoittaa näkökulmassaan
Pekka Pohjolainen 9.4.2024 14:38, muokattu 9.4.2024 14:44
a– a+
Näkökulma

Alkuun kysymys aktiivisille politiikan tarkkailijoille: oletteko nähneet elinkeinoministeri Wille Rydmania (ps.) tai ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkästä (kok.) esittelemässä eduskunnalle Suomea taloudellisesta suosta nostavia hallituksen kasvuesityksiä?

Jos ette, niin ei ongelmaa: ei ole moni muukaan.

Kasvupoliitikasta pitkälti vastaavassa eduskunnan talousvaliokunnassa ei ole tällä hetkellä työn alla yhtään mietintöä Petteri Orpon (kok.) hallituksen esityksistä. Työpöydällä on vain kaksi lausuntoa, toinen saamelaiskäräjälaista ja toinen 8-prosenttisten alkoholijuomien päästämisestä ruokakauppoihin.

Toistaiseksi talousvaliokunta on laatinut viisi melko vähäpätöistä mietintöä Orpon hallituksen esityksistä: EU:n digimarkkina-asetuksesta, veroraportointidirektiivistä, arvopaperimarkkinalaista, hankintalaista ja positiivisesta luottotietorekisteristä.

Elinkeinoministeri Rydmanin nimi löytyy alta yhdestä esityksestä, arvopaperimarkkinalain muutoksista. Energia-asioista vastaavalta Mykkäseltä ei ole tullut talousvaliokuntaan mitään.

Kolmas TEM-ministeri, työministeri Arto Satonen (kok.) on kyllä työllistänyt eduskuntaa, mutta enemmänkin työ- ja tasa-arvovaliokuntaa.

Hallitusten työn käynnistäminen vie toki aina oman aikansa ja vaalikaudesta on takana vasta neljännes. Työryhmiä istuu ja selvityksiä tehdään. Oppositiossa hallituksen flegmaattisuus varsinkin kasvukysymyksissä ja eduskunnan valiokuntien tyhjäkäynti ei ole kuitenkaan jäänyt huomiotta.

Kuudessa valiokunnassa on työstettävänä tällä hetkellä vain yksi mietintö ja kokouksia täytetään muun muassa lueskelemalla hallituksen selvityksiä EU-asioista.

Kasvulinjauksia on tosin luvassa ainakin kehysriihestä. Työ- ja elinkeinoministeriöstäkin on kevätistuntokaudelle tulossa eduskuntaan yhdeksän esitystä. Kiinnostavin ja kiistanalaisin eli paikallisen sopimisen laajentaminen tulee kuitenkin työministeri Satosen työpöydältä.

Pinkassa on myös Mykkäseltä esitys muun muassa polttoainejakelun päästökaupan kansallisesta toteutuksesta. Melko monimutkainen esitys nostaa polttoaineiden hintaa, joten ainakin perussuomalaisille kyse on vähintään poliittista närästystä aiheuttavasta asiasta.

Rydmaniltakin on tulossa vielä Business Finland Venture Capitalin, Ilmastorahaston ja Oppiva Investin sulauttaminen Suomen Teollisuussijoitukseen. Hankkeen takaa löytyy perussuomalaista antipatiaa vihreää siirtymää – persuksi ”puhdasta siirtymää” – kohtaan.

Eduskunnan loppukevään varsinaiset sähköistäjät ovat kuitenkin hallituksen ensi viikon kehysriihessä tehtävät leikkaukset ja veronkiristykset sekä maahanmuutto.

Sisäministeri Mari Rantaselta (ps.) on tulossa eduskuntaan nippu maahanmuuttolakien kiristyksiä, joita kannattavat käytännössä vain perussuomalaiset. Luvassa on poliittinen myrsky ja voimakasta vastarintaa sekä ihmisoikeus- että talousnäkökulmasta.

Maahanmuuton kurilait saivat lausuntokierroksella ankaraa palautetta vahingollisuudestaan maan taloudelle muun muassa elinkeinoelämältä, mutta perussuomalaiset eivät tietenkään tätä kritiikkiä kuuntele.

Kiistellyn rajamenettelylain eli turvapaikanhakijoiden käännytyslain lisäksi pinkasta löytyy muun muassa kansainvälisen suojelun muuttaminen väliaikaiseksi ja suojelulupien lyhentäminen EU-minimiin, kielteisen turvapaikkapäätöksen mutta töitä saaneiden kaistanvaihdon estäminen työperäisen maahanmuuton puolelle ja vastaanottorahan pienentäminen.

Esityksistä voi olla opposition lisäksi mielenkiintoista lausuttavaa perustuslakivaliokunnallakin.

Pääministeripuolue kokoomus joutui nielemään maahanmuuton kiristykset hintana puolueen ajamiin työmarkkinareformeihin kykenevästä oikeistohallituksesta.

Tämä kauhun tasapaino pitää hallituksen koossa myös asialistaltaan vaikean kehysriihen yli: kokoomus ei missään nimessä halua työmarkkinaoperaationsa sortuvan ja perussuomalaiset ovat hallituksessa nimenomaan maahanmuuttolakiensa vuoksi.

Orpon kokoonpanossa on kuitenkin yksi puolue, joka seuraa hallituksen menoa päivä päivältä huolestuneempana: kesällä puheenjohtajaa vaihtava RKP.

Ylen-Taloustutkimuksen viimeisimmässä kannatusmittauksessa RKP putosi jo kristillisdemokraattien taakse 3,4 prosenttiin.

RKP:n tulos viime kevään eduskuntavaaleissa oli 4,3 prosenttia. Pienelle, vain muutamassa vaalipiirissä kansanedustajapaikkoja saavalle puolueelle prosenttiyksikönkin pudotus voi kuitenkin käydä todella kalliiksi.

Lisää murheita tuli tuoreesta puoluebarometrista, jossa vain 13 prosenttia RKP:n kannattajista katsoi hallituksen onnistuneen työssään ja puolueeseen suhtauduttiin entistä selvästi kielteisemmin.

Kesän EU-vaaleissa Orpon hallituksessa ryvettynyt RKP on nyt vaarassa menettää ainoan meppinsä, varsinkin kun kärkiehdokkaana on luopuva puheenjohtaja Anna–Maja Henriksson hallitussynnit niskassaan.

Vaa’ankieliasemansa turvin RKP pystynee kuitenkin kairaamaan hallituksen leikkausriihestä riittävän torjuntavoiton itselleen tärkeissä asioissa, jotta hallitus voi jatkaa.

Ja miksipä ei jatkaisi: Orpon oikeistohallitus on tehnyt lyhyellä taipaleellaan sellaista jälkeä, ettei sen rungolle voi rakentaa enää mitään ilman uusia eduskuntavaaleja. Sellaisiin on harvalla haluja.

Jos RKP kävelisi hallituksesta ulos, Orpolle ei jäisi muuta vaihtoehtoa hallitusenemmistöön kuin kolkuttaa keskustan ovea ja polvistua kesäkuussa Jyväskylässä valittavan uuden keskustajohtajan eteen.

Vaikka sellainen näky saattaisi joitakuita keskustassa hivelläkin, tuskinpa puolueessa on enemmälti haluja tärvellä hienoisella oraalla olevaa uutta nousua päivä päivältä epäsuositumman oikeistohallituksen pönkkänä.

Pekka Pohjolainen Toimittaja

Lue myös

Näkökulma | Viihdeteollisuus takoo rahaa natseilla – Yksi asia kuitenkin unohtuu

Perimmäiset kysymykset holokaustista koskevat meitä kaikkia, ihan jokaista, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
26.1.2025 10:00

Näkökulma: Hallitus selvittänee puolivälin karikot –"unohdettu" hallitusvaihtoehto ansaitsi silti paluun keskusteluun

Suomalaista politiikkaa vaivaa krooninen pula hallituspohjista, Pekka Pohjolainen kirjoittaa
8.1.2025 15:09

Näkökulma: Aina ei kannata verrata muihin Pohjoismaihin – Lapin sota opettaa, kuinka erilaisia valtioiden todellisuudet ovat olleet

Toinen maailmansota yleensä ja Lapin sota erikseen kertovat, kuinka maailman kuohut ovat kolistelleet Suomen koskivenettä, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
22.12.2024 10:00

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Omakannan verkkopalvelu poissa käytöstä – mobiilisovellus toimii
Uutiset | 2.11.2026 18:45
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Yle: Poliisille on tehty rikosilmoitus Makwan Amirkhanin oikeudenkäynnissä tapahtuneesta tönäisystä
Uutiset | 2.11.2026 17:49
Ukraina ja Venäjä ilmoittivat kyberhyökkäyksistä hälytyssovelluksiinsa
Uutiset | 2.11.2026 17:39

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Pakettiauto törmäsi ala-asteikäiseen lapseen suojatiellä Kirkkonummella
Uutiset | 2.11.2026 9:46
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Vattenfall: Sähkön kallistuminen seurausta verojen ja siirtohintojen noususta
Uutiset | 2.11.2026 8:35
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Pienkone syöksyi maahan Floridassa – amerikkalaismediat julkaisivat suomalaismiehen videon tilanteesta
Uutiset | 2.11.2026 0:34
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Omakannan verkkopalvelu poissa käytöstä – mobiilisovellus toimii
Uutiset | 2.11.2026 18:45
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Kyydissä ollut kuoli, kun auto törmäsi kaivinkoneeseen Kittilässä
Uutiset | 2.11.2026 17:51
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata