Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Pienydinvoimalat mahdollistava ydinenergialain kokonaisuudistus eduskuntaan

12.3.2026 15:08
Lue lisää 
Politiikka
Leikkuupuimuri venäläisellä pellolla noin 50 kilometriä Moskovasta etelään, kuvattu 15. elokuuta 2010. (Kuva: LEHTIKUVA / AFP PHOTO / YURI KADOBNOV)

Latvia kielsi venäläisten maataloustuotteiden tuonnin, Puola harkitsee – Näitä tuotteita Venäjä tuo Suomeen

Pauliina Pohjala 4.3.2024 14:44, muokattu 5.3.2024 13:40
a– a+
Politiikka

Latvian parlamentti on kieltänyt venäläisten maataloustuotteiden maahantuonnin ensimmäisenä Euroopan unionin jäsenmaana. Puola harkitsee nyt samaa, kertoo Euractiv.

Maiden kohdalla kysymys on etenkin viljasta. Latvia ja Puola haluavat tukea Ukrainaa sekä estää sen, että Venäjältä tuotava vilja sotkee niiden omia markkinoita.

Ukrainan sodan alettua Venäjälle on asetettu talouspakotteita, mutta ne eivät ole koskeneet ruokaa.

Tullista kerrotaan Suomenmaalle, että vuonna 2023 suurin Venäjältä Suomeen tuotu elintarvikeryhmä oli eläimille tarkoitetun rehun raaka-aineet. Niitä tuotiin 3,9 miljoonan euron arvosta, ja luvussa on laskua noin 89 prosentilla vuoteen 2022 verrattuna.

Viljaa tuotiin viime vuonna Venäjältä Suomeen vain noin 54 0000 euron arvosta, ja se on jopa 98 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2022.

Elintarvikkeista toiseksi suurin Suomeen tuotu elintarvikeryhmä oli kalat, käytännössä pakastettu alaskanseiti, jota tuotiin 1,4 miljoonan euron arvosta viime vuonna. Venäläisen alaskanseitin tuonti alkoi toukokuussa 2023, ja se tuodaan Suomeen Puolasta merikuljetuksilla.

Lannoitteita ja ammoniakkia tuodaan Venäjältä Vainikkalan rajanylityspaikan kautta junarahdilla Suomeen. Valtaosa lannoitteista on kauttakulkua länteen, Tullista kerrotaan. Lannoitetta lastataan junista merirahdiksi HaminaKotkan satamassa.

Vuonna 2023 Venäjältä tuotiin Suomeen typpilannoitteita 3,3 miljoonan euron arvosta (91,3 prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna) ja muita lannoitteita 2,2 miljoonan euron arvosta (-87 prosenttia). Lannotteiden raaka-ainetta ammoniakkia tuotiin 49,5 miljoonan euron arvosta (-75 prosenttia).

Maataloustuotteiden tuonti Venäjältä Suomeen on suurin piirtein niin alhaalla kuin mahdollista, arvioi kansainvälisten asioiden johtaja Aulikki Hulmi maa- ja metsätalousministeriöstä.

Hän sanoo, ettei nykyisten viljamäärien tuonnilla Venäjältä Suomeen ole käytännön merkitystä.

Hulmi kuitenkin muistuttaa, että EU:n kautta viljaa menee paljon kehitysmaihin.

– Viljan vapaa kauppa on koko maailman ruokaturvan kannalta olennainen asia. Vientikiellot iskevät kuitenkin pahimmin köyhimpiin maihin, jotka ovat riippuvaisia viljan tuonnista, hän sanoo.

EU:ssa on yhteinen kauppapolitiikka, ja autonomiset toimet murentavat EU:n vaikutusvaltaa.

Aulikki Hulmi maa- ja metsätalousministeriöstä

Hulmin mukaan asiassa on myös se puoli, että Venäjä valjastaa ruokaturvaan liittyvät asiat erityisen herkästi propagandansa välineeksi. Tässä propagandassa elintarvikkeisiin kohdistuvat pakotteet eivät olisikaan Venäjää, vaan kehitysmaita vastaan.

– Sellaista propaganda-asetta ei haluta antaa Venäjän käyttöön, Hulmi sanoo.

Hän myös muistuttaa, että pakotteiden pitää iskeä Venäjän talouteen mahdollisimman tehokkaasti.

– Epäilen, ettei kukaan ole edes ehdottanut lannoitteiden tuonnin kieltämistä täysin.

Hulmin mukaan on kauppapoliittisesti iso asia, jos yksittäiset EU-maat kieltävät maataloustuotteiden tuonnin Venäjältä alueelleen.

– EU:ssa on yhteinen kauppapolitiikka, ja autonomiset toimet murentavat EU:n vaikutusvaltaa.

Lue myös

Pysäyttävä tulos: Jopa puolet syöpäkuolemista voitaisiin estää – Näin se kävisi

Tuoreen selvityksen mukaan jopa noin puolet syöpäkuolemista voitaisiin todennäköisesti estää, kertoo lääkäriseura Duodecim. Selvityksen...
12.3.2026 22:01

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi

Matala testosteronitaso ja runsas fruktoosin eli hedelmäsokerin saanti yhdessä voivat vaurioittaa miehen maksaa vakavasti. Japanilaisen Osaka...
12.3.2026 21:36

Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa

Vielä 1950-luvulla Euroopan rautatieverkko oli maailmansodan jäljiltä melko karussa kunnossa, ja liikkuminen maasta...
12.3.2026 21:20

Aihetunnisteet

elintarvikkeet maa- ja metsätalousministeriö Maatalous maataloustuotteet Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Lähes kaikilla yli nelikymppisillä on tämä poikkeama, vaikka se ei oirehtisi mitenkään
Uutiset | 11.3.2026 21:31
Yhdysvallat varoittaa voivansa iskeä Iranin satamiin Hormuzinsalmella – Kehottaa siviilejä poistumaan
Uutiset | 11.3.2026 18:18
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Ajatollahilta hyytävä tv-viesti: ”Trumpin veri vuodatettava”
Uutiset | 5.3.2026 21:03
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Suoraa puhetta Iran-taustaisesta moskeijasta: ”Pitää kieltää välittömästi”
Uutiset | 4.3.2026 12:17
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Keskusta tiukkasi syytä elintarvikemarkkinalain viivästymiselle – Essayahilta outo selitys
Uutiset | 12.3.2026 18:34
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Marttinen ei peruuta kiisteltyä määräaikaisuuslakia – ”Aivan äärimmäisen typerää, yksiselitteisen typerää”
Uutiset | 12.3.2026 18:01
Sote-valiokunta taas ilmiriidassa – Hallitus haluaa runnoa lakiesityksen väkisin läpi
Uutiset | 12.3.2026 17:52
Suomalaisten hakijoiden määrä moninkertaistui EU:n tärkeimmässä virkamieskilpailussa
Uutiset | 12.3.2026 17:45
Suomalaiset rauhanturvaajat pysyttelivät suojissa Libanonissa iskujen jatkuessa – Unifil: Varasuunnitelmia on valmiina
Uutiset | 12.3.2026 17:42
Israel laajensi evakuointikehotusaluetta Etelä-Libanonissa
Uutiset | 12.3.2026 17:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Trans-Europ-Express toi bisneksen ja politiikan kiskojen päälle – futuristisissa luksusjunissa rakennettiin uutta Eurooppaa
Uutiset | 12.3.2026 21:20
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste