Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tekoäly karkasi testiympäristöstä – Anthropic: ”Liian vaarallinen julkaistavaksi”

9.4.2026 22:15
Lue lisää 
Presidentinvaalit
Jutta Urpilainen vaalivalvojaisissaan sunnuntai-iltana. (Kuva: Seppo Samuli / Lehtikuva)

Urpilainen: En onnistunut korvaamaan Pekka Haavistoa ei-porvarillisen Suomen kärkiehdokkaana

Moni äänestäjä koki tärkeäksi estää Jussi Halla-ahon nousun toiselle kierrokselle, Urpilainen sanoo.
STT / Tuomas Savonen 29.1.2024 16:30, muokattu 29.1.2024 17:54
a– a+
Presidentinvaalit

SDP:n presidenttiehdokas Jutta Urpilainen katsoo, ettei onnistunut vaalikampanjassaan korvaamaan Pekka Haavistoa ei-porvarillisen Suomen kärkiehdokkaana.

Urpilainen tiesi presidenttiehdokkaaksi lähtiessään asetelman muuttamisen olevan vaikeaa, mutta halusi silti yrittää.

– Kun ilmoittauduin presidentinvaaliehdokkaaksi ja aloitin kampanjoinnin kaksi kuukautta sitten, tiesin, että tämä asetelma on hyvin vaikea. Pekka Haavisto on ollut 12 vuotta ei-porvarillisen Suomen kärkiehdokas, ja moni sosiaalidemokraatti on häntä useissa edellisissä vaaleissa äänestänyt. Tällaisen asetelman muuttaminen lyhyessä ajassa oli vaikeaa, Urpilainen sanoi STT:lle.

– Halusin kuitenkin asettua ehdokkaaksi, koska koen, että demokratiaa puolustetaan asettumalla ehdokkaaksi ja tarjoamalla vaihtoehtoja, Urpilainen jatkoi.

Urpilaisen mukaan Haaviston johtoaseman haastaminen oli erityisen vaikeaa, koska EU-komissaarin työnsä vuoksi hän saattoi kampanjoida vain vajaan kahden kuukauden ajan. Urpilainen on kuitenkin tyytyväinen, että lähti ehdokkaaksi, koska katsoo voineensa vaikuttaa vaalikeskustelujen agendaan.

– Aidosti ajattelen, että tällä lyhyellä kampanjalla pystyttiin vaikuttamaan vaalien keskusteluagendaan eli tuomaan esille sitä, että presidentti on arvojohtaja ja että arvoilla ja yhteiskunnallisella eheydellä on merkitystä, Urpilainen arvioi.

Urpilainen on tyytyväinen myös siihen, että hän saattoi nostaa keskusteluissa esille niin sanotun laajan turvallisuuden käsitettä, joka on tullut hänelle läheiseksi EU:n kansainvälisistä kumppanuuksista vastaavana komissaarina.

– Suomi ei voi katsoa vain omia rajojaan, vaan meidän täytyy myös kantaa vastuuta globaalista etelästä, Urpilainen painotti.

Urpilaisen mukaan on selvää, että niin sanottu taktinen äänestäminen vaikutti hänen vaatimattomaksi jääneeseen äänisaaliiseensa. Erityisesti tilanteeseen vaikutti Urpilaisen mukaan perussuomalaisten ehdokkaan Jussi Halla-ahon nousu mielipidekyselyissä vaalikampanjoinnin loppusuoralla.

– Olen saanut paljon viestejä, ja moni äänestäjä tuli sanomaan suoraan, että halusin äänestää sinua, mutta koen tärkeäksi estää Jussi Halla-ahon nousun toiselle kierrokselle. Monet äänestivät jotain vastaan sen sijaan, että äänestävät jonkin puolesta. Sekin varmasti osittain selittää tulosta, Urpilainen sanoi.

Urpilainen ei pidä ihmeellisenä, että hävisi vaalien ensimmäisellä kierroksella vasemmistoliiton Li Anderssonille, vaikka vasemmistoliitto muutoin vaaleissa yleensä aina jää selvästi SDP:n taakse.

Urpilainen sai 4,3 prosenttia ensimmäisen kierroksen äänistä, kun Anderssonin osuus oli 4,9 prosenttia. Andersson sai noin 17 500 ääntä enemmän kuin Urpilainen.

Urpilainen muistuttaa, että Andersson on ollut viimeiset vajaat kymmenen vuotta kotimaan politiikan eturivissä, puolueensa puheenjohtajana ja myös opetusministerinä.

– Minä olen puolestani ollut viimeiset kymmenen vuotta kotimaan politiikan takarivissä sen jälkeen, kun jäin SDP:n puheenjohtajan paikalta pois kymmenen vuotta sitten. Neljä viime vuotta olen ollut EU-komissaarina, minkä vuoksi en ole ollut Suomessa kovinkaan paljon julkisuudessa. Tälläkin oli varmasti oma roolinsa vaalituloksessa.

Urpilainen sanoo, ettei ole päättänyt, ketä äänestää presidentinvaalien toisella kierroksella. Hän aikoo katsoa tarkasti tulevia vaalikeskusteluja ja kiinnittää erityistä huomiota ehdokkaiden arvoihin.

– Arvojohtajuus on minulle tärkeää. Haluan, että tasavallan presidenttinä toimii henkilö, joka haluaa edesauttaa suomalaisen eheyttä ja yhtenäisyyttä, koska vain eheä ja yhtenäinen Suomi on ulkoisesti vahva Suomi, Urpilainen painotti.

Urpilainen ei aio antaa äänestäjilleen minkäänlaista suositusta, miten heidän tulisi äänestää vaalien toisella kierroksella.

– Äänestäjä on kuningas. Hän osaa kyllä itse päättää, ketä hän äänestää. Uskon, että suomalaiset osaavat tehdä viisaita valintoja ilman, että heille annetaan siihen ohjeita, Urpilainen summasi.

Lue myös

Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja

Hallitus etsii nopeita ja konkreettisia keinoja, joilla tekoälyä voitaisiin ottaa käyttöön julkisessa hallinnossa. Pääministeri Petteri Orpo...
10.4.2026 13:49

Poliisi otti Porissa kiinni koulun lähellä liikkuneen itsensäpaljastajan

Porissa Enäjärven koulun tienoilla liikkunut ja häiriötä aiheuttanut mies on otettu perjantaina kiinni...
10.4.2026 13:41

Öljyvuoto keskeyttänyt valtaosan laivaliikenteestä Antwerpenin satamassa Belgiassa

Belgiassa Antwerpenin satamassa tapahtuneen öljyvuodon kerrottiin perjantaina pysäyttäneen valtaosan sataman laivaliikenteestä. Kyseessä on...
10.4.2026 13:35

Aihetunnisteet

Jutta Urpilainen Presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Huh, mikä nopeus! – Artemiksen miehistö iskeytyy ilmakehään hirmuisella vauhdilla
Tarinat | 8.4.2026 21:01
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
”Neljä kuukautta on lyhyt aika etsiä uutta kotia”– hallitus sai kritiikkiä vuokralaisen aseman heikentämisestä
Uutiset | 8.4.2026 18:09
Britannian laivasto sai Venäjän sukellusveneet kiinni rysän päältä
Uutiset | 9.4.2026 21:38
Raakaöljyn hinnat lähtivät jälleen nousuun
Uutiset | 9.4.2026 13:57
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Uusimmat

Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja
Uutiset | 10.4.2026 13:49
Poliisi otti Porissa kiinni koulun lähellä liikkuneen itsensäpaljastajan
Uutiset | 10.4.2026 13:41
Öljyvuoto keskeyttänyt valtaosan laivaliikenteestä Antwerpenin satamassa Belgiassa
Uutiset | 10.4.2026 13:35
Li Andersson uuden vasemmistolaisen ajatuspajan toiseksi johtajaksi – jatkaa meppinä
Uutiset | 10.4.2026 13:27
Suomalaisille rauhanturvaajille Libanonissa uusi komentaja
Uutiset | 10.4.2026 13:03
Viikonloppuna luvassa auringonpaistetta koko maassa
Uutiset | 10.4.2026 12:57
Pääministeri: Ydinasekirjauksista ei edelleenkään sopua puolueiden kesken
Uutiset | 10.4.2026 12:49
Poliisi kertoo ottaneensa uhkaavasti käyttäytyneen ihmisen kiinni Jyväskylän normaalikoulussa
Uutiset | 10.4.2026 12:46
Zelenskyi: Ukrainalaisten tuella on tuhottu Iranin drooneja useissa Lähi-idän maissa
Uutiset | 10.4.2026 11:22
Julkisen sanan neuvostolta langettavat Helsingin Sanomille ja Metsästys ja Kalastus -lehdelle
Uutiset | 10.4.2026 11:21
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Liikenne- ja viestintäministeriöön tekoälyneuvonantaja
Uutiset | 10.4.2026 13:49
Poliisi otti Porissa kiinni koulun lähellä liikkuneen itsensäpaljastajan
Uutiset | 10.4.2026 13:41
Öljyvuoto keskeyttänyt valtaosan laivaliikenteestä Antwerpenin satamassa Belgiassa
Uutiset | 10.4.2026 13:35
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kainuun tulevaisuutta ei saa keskittää
Mielipide | 10.4.2026 13:19
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Eläkeuudistuksia ei pidä tehdä tasa-arvon kustannuksella
Mielipide | 8.4.2026 13:51
Lukijalta: Data on uusi öljy ja pohjoinen on uusi Persianlahti
Mielipide | 8.4.2026 13:15
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Suomelta puuttuu johtajuus
Mielipide | 8.4.2026 13:08

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
Pirkanmaan Keskustanaiset esittää Petra Schulze Steinenia keskustan varapuheenjohtajaehdokkaaksi
Uutiset | 8.4.2026 15:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste