Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tarinat

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

13.6.2026 18:09
Lue lisää 
Yhdysvallat
Yhdysvaltain entinen presidentti Donald Trump on julistanut haluavansa ehdolle vuoden 2024 presidentinvaaleissa. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Trump tähyää republikaanien presidenttiehdokkaaksi 2024 – puolueen sisäisestä esivaalista voi tulla tiukka kisa

STT - Kaisu Suopanki 27.1.2023 8:00, muokattu 27.1.2023 10:39
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain entinen presidentti Donald Trump on julistanut haluavansa ehdolle vuoden 2024 presidentinvaaleissa.

Vaikka Trumpin kannatus republikaanipuolueen sisällä on edelleen vankka, ei hänen ehdokkuutensa ole lainkaan varma asia. Ensin on voitettava puolueen sisäinen kilpailu siitä, kuka asetetaan ehdolle. Republikaanien sisäiset esivaalit järjestetään näillä näkymin helmi-kesäkuussa 2024.

Moni republikaani on sitä mieltä, että Trump on tehnyt liian monta virhettä kelvatakseen enää puolueen ehdokkaaksi.

Mainetta hiertävät rikossyytteet, jotka oletettavasti nostetaan Trumpia vastaan liittyen 6. tammikuuta 2021 tapahtumiin, jolloin hänen kannattajansa mellakoivat ja hyökkäsivät kongressitaloon. Samalla useampi Trumpiin kohdistettu tutkinta on vielä kesken.

Samalla Trumpin uskottavuuden rapautumisesta äänestäjien keskuudessa kertoo se, että syksyn välivaaleissa hänen tukemansa ehdokkaat eivät menestyneet.

Tuorein signaali Trumpin vallan heikkenemisestä puolueen sisällä nähtiin, kun Kevin McCarthyn valinta edustajainhuoneen puhemieheksi vaati kiusalliset 15 äänestyskierrosta Trumpin tuesta huolimatta. Valintaa viivästyttäneet henkilöt olivat samoja tahoja, jotka ovat aiemmin olleet ex-presidentin kovimpia tukijoita.

CNN:n mukaan ei ole kyse siitä, etteivätkö republikaanit edelleen pitäisi Trumpista. Kyse on siitä, etteivät he rakasta häntä enää. Ainakaan niin paljoa, että republikaanipoliitikot olisivat peloteltuja tottelemaan hänen jokaista sanaansa.

Trumpin peittoamiseen vaadittaisiin kuitenkin merkittävä määrä valtakunnallista näkyvyyttä – ja rahaa.

Samalla kun kukaan ei ole vielä virallisesti asettunut Trumpia vastaan, Washington Postin mukaan kilpailijaleireissä valmistaudutaan kampanjointiin. Useiden lehden haastattelemien republikaanitoimijoiden mukaan kampanjataktiikkana on katsoa ja odottaa, kun Trump joutuu kohtaamaan kasaantuvia ongelmiaan.

Tällä hetkellä Trumpin potentiaalisin haastaja on huippuyliopistoissa opiskellut Floridan kuvernööri Ron DeSantis, joka uusi pestinsä marraskuun välivaaleissa poikkeuksellisen kovin luvuin. Hän kasvatti suosiotaan erityisesti löyhän koronapolitiikan edistäjänä.

Tuoreimmassa esivaaleissa potentiaalisesti äänestäville tehdyssä mielipidemittauksessa DeSantisia äänestäisi noin 30 prosenttia, jos vaalit pidettäisiin nyt, Trumpia puolestaan noin 50 prosenttia. Morning Consultin toteuttamaan kyselyyn vastasi lähes 3  800 henkilöä. Joidenkin mielipidemittausten mukaan DeSantis oli kuitenkin joulukuussa jopa reilusti Trumpia edellä.

Vakavasti otettava vastustaja on kiinnittänyt myös Trumpin huomion.

Välivaalimenestyksen jälkeen Trump nimitti DeSantisia ”keskinkertaiseksi” ja pani vaalisuosion Floridan auringonpaisteen piikkiin. Trump myös syytti DeSantisin pelaavan pelejä, koska ei ole vastannut suoraan kysymykseen siitä, tavoitteleeko presidenttiyttä.

Aiemmin Fox Newsin haastattelussa Trump sanoi DeSantisin tekevän virheen, jos asettuu ehdolle.

–  Uskon, että jos hän asettuu ehdolle, hän voi satuttaa itsensä erittäin pahasti, Trump lisäsi.

Hän myös uhkasi kertovansa DeSantisista epäimartelevia asioita, jos tämä asettuu ehdolle.

–  Tiedän hänestä enemmän kuin kukaan muu, kenties lukuun ottamatta hänen vaimoaan, Trump sanoi.

Uhkailu ei vaikuta purreen DeSantisiin, sillä joulukuussa hän käynnisti valtakunnallisesti kohdistetut Facebook- ja Google-mainoskampanjat. Ne oli ajoitettu ennen lainsäädäntöistuntoja, joissa käsiteltiin aiheita, jotka voisivat nostattaa hänen kannatustaan esivaaleissa, asiaa tunteva republikaanikonsultti kertoi Washington Postille.

Kolmanneksi tuoreessa kyselyssä tuli Trumpin entinen varapresidentti Mike Pence, joka keräsi hieman alle kymmenen prosenttia äänistä virhemarginaalin ollessa 2 prosenttiyksikköä suuntaansa.

Pence on asetellut demokratian sankarin viittaan harteilleen, koska ei taipunut Trumpin vaatimuksiin tämän yrittäessä saada hänet kumoamaan vuoden 2020 presidentinvaalien tuloksen.

Entinen varapresidentti kirjoitti Trumpista useaan otteeseen kriittisesti marraskuussa julkaistuissa muistelmissaan. Washington Postin mukaan Pence on yrittänyt hankkia lisätukea varainkeruuseen. Erityisesti republikaanien uskonnollisiin äänestäjiin ja kovaäänisimpiin abortinvastustajiin vetoava Pence tuskin saavuttaisi kuitenkaan Trumpia suurempaa suosiota mittelössä.

Pencen perässä on liuta ehdokkaita, joiden kannatus pyörii tällä hetkellä muutamassa prosentissa. Heistä yksi on Liz Cheney joka on kongressitalon hyökkäystä tutkineen komitean varapuheenjohtajana kritisoinut rajusti entistä presidenttiä.

Entisen varapresidentti Dick Cheneyn tytär menetti välivaaleissa edustajainhuoneen paikkansa Trumpin tukemalle Harriet Hagemanille. Ehdolle asettuessaan Cheney onnistuisi todennäköisesti saamaan joitakin ääniä niiltä republikaaneilta, joiden mielestä kongressitalon hyökkäys meni liian pitkälle.

Muutaman prosentin kannatuksen sai Trumpin kanssa aiemmin työskennellyt, Yhdysvaltojen entinen YK-lähettiläs Nikki Haley. Hän vihjaili ehdokkuudesta viimeksi Fox News -kanavan tähtijuontaja Sean Hannityn haastattelussa. Haley ei vielä suoraan vahvistanut lähtevänsä ehdolle, mutta mainosti olevansa sopiva henkilö presidentiksi.

–  Uskoisinko voivani olla tuo johtaja? Kyllä, Haley sanoi.

–  Mutta selvittelemme vielä asioita. En ole koskaan hävinnyt kilpailua. Enkä aio hävitä nytkään. Pysykää kuulolla, hän jatkoi.

51-vuotias Haley on myös penännyt sukupolvenvaihdosta.

–  Minusta ei pidä olla 80-vuotias, jotta voi mennä johtajaksi (Washington) D.C.hen, hän totesi.

Mikäli Trump valittaisiin presidentiksi marraskuussa 2024, hän olisi virkaan astuessaan 78-vuotias.

Pari prosenttia äänistä meni myös Texasin senaattori Ted Cruzille, joka kisasi Trumpin kanssa vuoden 2016 esivaaleissa.

Trumpia kongressitalon mellakan jälkimainingeissa tukenut Cruz ei ole suostunut kertomaan kantaansa mahdolliseen presidenttikisaan, mutta on todennut hakevansa kolmatta kautta senaatissa vuonna 2024.

Myös lukuisia muita nimiä on vilahdellut Trumpin potentiaalisina vastaehdokkaina. Tämä voi lopulta koitua Trumpin onneksi, mikäli kilpailijoiden äänet hajaantuvat liikaa kuten kävi 2016.

Lue myös

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – "pula-ajan säästöjenkki" valloitti myös Suomen soratiet

Sotien jälkeen Suomessa oli huutava pula valuutasta, ja auton ostoon tarvittiin tuontilisenssi. Menneiden...
13.6.2026 21:20

Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat

Britanniassa juhlittiin kuninkaan syntymäpäiviä, Ruotsissa hallitsijaparin kultahäitä.
13.6.2026 18:09

Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi

Yön aikana voi sataa ja tuulla runsaastikin.
13.6.2026 17:23

Aihetunnisteet

presidenttiehdokas republikaanit Trump Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Museoautot välttyvät paalaukselta – keskustameppi Katri Kulmuni kiittelee autoharrastajia aktiivisuudesta
Uutiset | 12.6.2026 12:10
Keskustan Ovaskalta tyly arvio: ”Kokoomuksella on niin kiire wolttaamaan viinaa, että siinä jää presidenttikin toiseksi”
Uutiset | 12.6.2026 12:54
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Iran: Rauhansopimusta ei allekirjoiteta sunnuntaina
Uutiset | 13.6.2026 17:12
Pakistan: Iranin ja Yhdysvaltojen rauhansopimus valmistunee vuorokauden sisällä
Uutiset | 13.6.2026 15:20
Iranin edesmennyt korkein johtaja haudataan heinäkuussa
Uutiset | 13.6.2026 15:16
Järjestöt vaativat täyskieltoa parveketupakointiin
Uutiset | 13.6.2026 13:54
Englannin joukkueelta varastettiin varusteita MM-kisoissa
Uutiset | 13.6.2026 13:14
Israel jatkoi hyökkäyksiään Etelä-Libanoniin
Uutiset | 13.6.2026 13:04
Poliisi tutkii: Ihminen tönäistiin raitiovaunun alle Tampereella
Uutiset | 13.6.2026 12:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Detroitin jättien varjostama AMC oli automaailman hullu altavastaaja – ”pula-ajan säästöjenkki” valloitti myös Suomen soratiet
Uutiset | 13.6.2026 21:20
Lauantaina kuninkaallisia juhlittiin maailmalla sekä ilosta että surusta – Katso kuvat
Tarinat | 13.6.2026 18:09
Kurja sää hellittää hieman sunnuntaina, sanoo meteorologi
Uutiset | 13.6.2026 17:23
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Asiakasmaksujen korotukset ovat hallituksen piiloleikkauksia
Mielipide | 12.6.2026 18:55
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Kalankasvatus – nukkuva jättiläinen
Mielipide | 12.6.2026 14:26
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: On oltava parempi hallitusohjelma
Mielipide | 8.6.2026 12:55
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste