Keskustalaiset polkevat Lappeenrannasta Raumalle – startti perjantaina
Keskustalaisten kesätempaus Pyörät pyörimään starttaa perjantaina 12. elokuuta Lappeenrannasta. Raumalle pyöräilijät kurvaavat tiistaina 16. elokuuta.
Myös puheenjohtaja Juha Sipilä on mukana osalla osuuksista.
Reitin pituus on nyt 500 kilometriä.
Pyöräily kulkee reittiä: Lappeenranta – Taipalsaari – Savitaipale – Kouvola – Jaala – Nastola – Lahti – Hollola – Kärkölä – Riihimäki – Loppi – Karkkila – Forssa – Ypäjä – Loimaa – Alastaro – Säkylä – Eura – Lappi – Rauma.
Mukana on keskustalaisia poliitikkoja sekä muita aktiiveja ja harrastajia. Tapahtuma on avoin kaikille yhdessä liikkumisesta ja yhteisistä asioista kiinnostuneelle.
Reitin varrella järjestettävissä tilaisuuksissa ja tapahtumissa aktivoidaan ihmisiä lähestyviin kuntavaaleihin sekä edessä oleviin muutoksiin.
Sote- ja maakuntauudistukset tulevat muuttamaan kuntien ja kuntapäättäjien tehtäviä ja tästä halutaan käydä avointa keskustelua.
Keskustalaisten pyöräilyreitin varren tauoilla ja tilaisuuksissa puhutaan paitsi lähestyvien kuntavaalien teemoista, myös kiertotaloudesta.
Pyöräilyreittiin on valittu muun muassa Lappeenranta ja Forssa, jotka molemmat kuuluvat Suomen ympäristökeskuksen hiilineutraalisuuden edelläkävijäkuntiin.
Kaksi vuotta sitten keskustalaisten pyöräilytapahtuman tuloksena syntyi vihkonen 101 ideaa byrokratian purkamiseksi. Ideoita kerättiin pyöräilyn yhteydessä tavatuilta ihmisiltä.
Pyöräilytempauksen tavoitteena on nyt kerätä 202 uutta ideaa byrokratian purkamiseksi.
Perjantai 12.8.
Lappeenranta 8.30-9.00 Kauppatori
Taipalsaari 9.45-10.30 Röytyn kotiseututalo (Leikonrannantie 1)
Savitaipale 12.00-12.45 Tori (Torikatu 8)
Heituinlahti Pysähdys 15 min Nuorisoseuran talo (Tuohikotintie 1266)
Tuohikotti 15.00-15.45 Tuohikotti ABC (Huoltamontie 2)
Kouvola 17.45-18.30 Tori (Torikatu 3)
Lauantai 13.8.
Kouvola startti 9.00 Sokos hotel Vaakuna (Hovioikeudenkatu 2)
Jaala 10.30-11.15 Liikasenmäki (Jaalantie 75)
Pysähdys 10 min Vuolenkosken seurantalo (Vuolenkoskentie 1231)
Ruuhijärvi 12.45-13.30 Ruuhijärven seurantalo (Korkeentie 792)
Nastola 14.00-14.45 Rakokiven tori (Mestarintie 1)
Lahti 15.30-16.15 Lahden satama (Satamakatu)
Hollola 16.45-17.30 Salpakankaan tori (Torikuja)
Sunnuntai 14.8.
Hollola startti 10.00 Salpakankaan tori (Torikuja)
Kärkölä 10.45-11.30 Aurinkotori (Kauppatie 2)
Oitti 12.15-13.00 S-marketin piha (Tammitie 5)
Riihimäki 13.45-14.30 Granitin aukio (Välikatu)
Loppi 15.30-16.15 Lopen tori ( Kauppatie 6)
Läyliäinen 16.45-17.30 Läyliäisten Neste (Läyliäisenraitti 116)
Karkkila 18.15-19.00 Tori (Harjakatu 2-4)
Maánantai 15.8.
Karkkila startti 8.00 Tori (Harjakatu 2-4)
Loukku 9.00-9.45 Lounasravintola Loukku (Kärköläntie 1613)
Porras 10.30-11.15 Portaan kauppa (Portaanraitti 1)
Forssa 12.15-13.00 Kauppatori (Vapaudenkatu)
Ypäjä 14.15-15.00 Tori (Kurjenmäentie)
Loimaa 15.45-16.30 Prisman piha (Aleksis Kivenkatu 7)
18.30 Maatalousmuseo Sarka (Vanhankirkontie 383)
Tiistai 16.8.
Loimaa startti 8.00 Seurahuone (Satakunnantie 26)
Alastaro 8.45-9.30 vanhan Nordean edessä (Loimijoentie 84)
Virttaa 10.00-10.45 Virttaan koulu/kylätalo (Virttaan raitti 113)
Säkylä 12.00-12.45 Tori (Pyhäjärventie)
Eura 13.30-14.15 K-supermarketin piha (Satakunnankatu 13)
Lappi 15.00-15.45 OP:n piha (Meijeritie 2)
Rauma 16.45-17.30 Tori