Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Venäjä

Ruttohämmennys leviää – Trump aikoo puhua Putinin kanssa

7.10.2026 14:50
Lue lisää 
Ydinvoima
Suomen keskeiset ympäristöjärjestöt eivät koe ydinvoimaa enää uhkaavaksi, vaan osana ilmasto- ja energiakriisin ratkaisua. (Kuva: Roni Lehti / Lehtikuva)

Ympäristöjärjestöjen ydinvoimavastustus hiljentyi kriisin uhatessa – "Ydinvoimalat ovat osa Suomen energiapalettia, pitipä siitä tai ei"

STT - Jani Ahosola 20.9.2022 7:00, muokattu 20.9.2022 11:18
a– a+
Ydinvoima

Ydinvoimaan kriittisesti suhtautuneet Suomen keskeiset ympäristöjärjestöt eivät koe asiaa enää uhkaavaksi, vaan osana ilmasto- ja energiakriisin ratkaisua. Greenpeace ja Suomen luonnonsuojeluliitto odottavat tuulivoimasta kuitenkin ydinvoimaa suurempaa ratkaisijaa.

Ilmastokriisi ja Venäjän käymä energiasota Eurooppaa vastaan vaativat tehokkaita ja vähäpäästöisiä ratkaisuja energian tuottamiseksi.

Ympäristöjärjestöjen kritiikin kohteena olleen ydinvoiman, ja erityisesti Olkiluoto 3 -ydinvoimalan, odotetaan helpottavan Suomen talven energiapulaa.

Ydinvoimaa vastustanut ympäristöjärjestö Greenpeace ei koe asiaa ajankohtaisena ongelmana Suomessa. Suurimpina huomion aiheina järjestössä nostetaan ilmastokriisin ratkaiseminen, päästöttömän energian lisääminen ja luonnon monimuotoisuuden kriisi.

Greenpeacen uutena Suomen maajohtajana tänään aloittava Touko Sipiläinen kertoo suhtautuvansa ydinvoimaan käytännönläheisesti.

–  Kiista ydinvoimasta ei ole tällä hetkellä ajankohtainen energiapolitiikan ja ilmaston näkökulmasta, Sipiläinen sanoo.

Ydinvoimalat koetaan Suomen Greenpeacella edelleen hitaaksi ja kalliiksi rakentaa. Olkiluodon ydinvoimalan viivästymiset ja nousseet kustannukset ovat osaltaan vaikuttaneet mielikuvan syntyyn.

Sipiläisen mukaan heidän odotuksensa ovat voimakkaasti kasvavan tuulivoiman määrässä. Suomen kantaverkosta vastaava Fingrid vahvistaa tiedon, että tuulivoiman tuotantokapasiteetin odotetaan Suomessa ylittävän ydinvoiman vuoteen 2027 mennessä.

–  Päästövähennyksiä täytyy saada mahdollisimman nopeasti, jotta vältytään katastrofaaliselta lämpenemiseltä, Sipiläinen sanoo.

Vaikka järjestöt ovat edelleen tuulivoiman kaltaisten uusiutuvien energiamuotojen kannalla, koetaan ydinvoima välttämättömäksi energiamuodoksi ympäristökriisin ratkaisussa.

–  Ydinvoimalat ovat olemassa oleva realiteetti. Ne ovat osa Suomen energiapalettia, pitipä siitä tai ei, Suomen luonnonsuojeluliiton toiminnanjohtaja Tapani Veistola sanoo.

Suomessa ydinvoiman vastustus on laskenut 20 prosenttiyksikköä vuodesta 1990, ilmenee Energiateollisuuden vuonna 2021 teettämästä mielipidetutkimuksesta. Viime vuonna ydinvoiman vähentämisen kannalla oli 18 prosenttia kansasta. Tämän vuoden tutkimus julkaistaan loppuvuodesta.

Neutraalimpaa suhtautumista ydinvoimaa kohtaan on myös hallituspuolue vihreillä. Lisäydinvoiman rakentamisesta heillä ei ole yhteistä mielipidettä.

–  Kyseessä on vuosia kestänyt prosessi, miten meidän asenteet ovat kehittyneet. Puolueessa on edelleen ydinvoiman kannattajia sekä vastustajia molemmin puolin. Nykyinen linja on yhteinen kompromissi, vihreiden poliittinen suunnittelija Sarianna Mankki sanoo.

Keväällä hyväksytyn puolueohjelman mukaan vihreissä kannatetaan vanhempien ydinvoimaloiden jatkoaikaa, mikäli Säteilyturvakeskus (STUK) arvioi nämä turvallisiksi.

–  Fennovoiman korvaamiseksi ei välttämättä tarvitse olla ydinvoimaa, mutta perusvoimaa täytyisi olla saman verran, Mankki sanoo.

Puolue pyrkii uudistamaan ydinenergialakia helpottamalla pienydinreaktorien sääntelyä. Pienydinreaktoreilla voitaisiin tarvittaessa tuottaa esimerkiksi lämpöä kokonaisen kaupungin tarpeisiin.

Venäjän valtionyhtiö Rosatomin kanssa yhteistyössä suunnitellun Fennovoiman ydinvoimalahankkeen kaatuminen oli helpotus sitä vastustaneille. Fennovoiman ydinvoimala oli tarkoitus rakennuttaa Pyhäjoelle Pohjois-Pohjanmaalle.

–  Vastustimme Fennovoima-hanketta muun muassa Venäjä-kytkösten takia. Ukrainan tilanteesta huomattiin, ettei ikinä voida olla varmoja siitä mitä tapahtuu, Mankki sanoo.

Greenpeace oli mukana kampanjoimassa Fennovoimaa vastaan. Ydinvoimaa vastustanut Suomen luonnonsuojeluliitto kokee keskitetyt voimalaitokset uhaksi.

–  Haasteina näissä on se, että ne ovat isoja keskitettyjä yksiköitä, hitaita rakentaa ja alttiita konflikteille, kuten Ukrainassa on huomattu, sanoo Veistola Suomen luonnonsuojeluliitosta.

Epäilystä herättää myös ydinpolttoaineen loppusijoitus ja miten se tuotetaan vastuullisesti. Loppusijoittamisen turvallisuuden varmistaminen vaatii Greenpeacen mukaan erityistä tarkkuutta viranomaisilta.

–  Tämä on asia, missä Suomi on ensimmäisenä liikkeellä, ja vaatii hurjaa tarkkuutta, Sipiläinen sanoo.

Lue myös

Keskustan Räsänen ja Savola: Puolustusvoimat tarvitsee drooneihin ja autonomisiin järjestelmiin keskittyvän yksikön

Keskustalaiset eduskunnan puolustusvaliokunnan jäsenet Hanna Räsänen ja Mikko Savola esittävät, että Puolustusvoimiin perustetaan...
7.10.2026 17:50

Keskusta tavasi eduskunnassa Orpon EU-kirjettä ja vaati maatalousrahojen turvaamista – "Tehkää enemmän"

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) kiisti eduskunnassa väitteen siitä, että Suomi olisi ajamassa EU:ssa...
7.10.2026 17:39

Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia

Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia maataloustukiin ja maataloustuotteiden vientiin....
7.10.2026 17:23

Aihetunnisteet

Kotimaa ydinvoima ympäristöjärjestöt

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Poliisilla mystinen valvontatehtävä Virolahdella, Puolustusvoimat pyydetty apuun
Uutiset | 6.10.2026 16:21
Hälyttävä syöpätutkimus julki: ”Tikittävä aikapommi”
Uutiset | 6.10.2026 21:05
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Tyrmistys leviää Mustanmeren iskuista: ”Räikeä rikkomus”
Uutiset | 6.10.2026 18:45
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Nykyisistä valtioista 22 on saanut nimensä jonkun henkilön mukaan – montako osaat nimetä?
Uutiset | 6.10.2026 21:50
Nelikymppinen jyväskyläläisopettaja hyväksikäytti ja raiskasi poliisin mukaan lapsia partiotoiminnassa – uhreja yhteensä 20
Uutiset | 6.10.2026 9:34
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39
Sotilasilmailu | Ceaușescun ”korppikotka” näytti pitkää nokkaa Neuvostoliitolle – Vultur-suihkuhävittäjä oli sosialistileirin kapinallisten yhteisponnistus
Uutiset | 9.9.2026 21:08

Uusimmat

Keskustan Räsänen ja Savola: Puolustusvoimat tarvitsee drooneihin ja autonomisiin järjestelmiin keskittyvän yksikön
Uutiset | 7.10.2026 17:50
Keskusta tavasi eduskunnassa Orpon EU-kirjettä ja vaati maatalousrahojen turvaamista – ”Tehkää enemmän”
Uutiset | 7.10.2026 17:39
Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia
Uutiset | 7.10.2026 17:23
USU: Sivullista aseella osoitelleen poliisin tapaus syyteharkintaan
Uutiset | 7.10.2026 16:59
Nokia: Yt-neuvottelut Suomessa
Uutiset | 7.10.2026 16:40
Venäjä kommentoi ruttoa: Ei epidemiariskiä
Uutiset | 7.10.2026 16:06
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Ruttohämmennys leviää – Trump aikoo puhua Putinin kanssa
Uutiset | 7.10.2026 14:50
EK:n Vientibarometri lupaa vientiin vahvaa kasvua
Uutiset | 7.10.2026 14:00
Kemian Nobel-palkinnon saavat Henri Kagan ja Kenso Soai epäsymmetrisen mysteerin ratkaisemisesta
Uutiset | 7.10.2026 13:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00
Toimittajalta | Kansallinen uutistoimisto viedään saunan taakse – mitäpä jos lopetetaan myös sellun keittäminen?
Uutiset | 3.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Räsänen ja Savola: Puolustusvoimat tarvitsee drooneihin ja autonomisiin järjestelmiin keskittyvän yksikön
Uutiset | 7.10.2026 17:50
Keskusta tavasi eduskunnassa Orpon EU-kirjettä ja vaati maatalousrahojen turvaamista – ”Tehkää enemmän”
Uutiset | 7.10.2026 17:39
Ukraina ei suostu EU-jäsenyyteen, jos se aiheuttaisi pysyviä rajoituksia
Uutiset | 7.10.2026 17:23
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Missä häiriköivät vuokralaiset voivat asua?
Mielipide | 6.10.2026 12:20
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Miten passiivinen varallisuus saadaan pyörittämään yhteiskuntaa?
Mielipide | 5.10.2026 10:26
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste