Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen

20.2.2026 21:45
Lue lisää 
Politiikka
Eniten tappiollisia tai kannattamattomia apteekkeja ennustetaan uudistuksen jälkeen olevan Helsingissä. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Yli sata suomalaisapteekkia uhan alla – Fimea: osasta kuntia voi lähteä viimeinenkin apteekki

Apteekkiuudistus hyväksyttiin värikkään eduskuntakäsittelyn jälkeen ennen vuodenvaihdetta.
STT / Saila Kiuttu 5.1.2026 8:00, muokattu 5.1.2026 8:33
a– a+
Politiikka

Hiljattain eduskunnassa hyväksytyn apteekkiuudistuksen myötä noin 38 suomalaisen apteekin tulos uhkaa jäädä tappiolliseksi. Lisäksi alle 100 000 euron tulokseen on jäämässä 79 apteekkia. Arvioon on päätynyt Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea.

Alle 100 000 euron vuotuista tuottoa saavia apteekkeja voidaan pitää käytännössä kannattamattomina, sillä apteekkareille ei jää tästä Fimean mukaan käteen kohtuullista toimeentuloa.

Fimea on tarkastellut apteekkilainsäädännön talousvaikutuksia hyvinvointialueittain. Eniten tappiollisia tai kannattamattomia apteekkeja ennustetaan uudistuksen jälkeen olevan Helsingissä, yhteensä 24.

Toiseksi eniten niitä tulee olemaan Varsinais-Suomessa, 11 kappaletta. Pohjois-Pohjanmaalla ja Pirkanmaalla niitä ennustetaan olevan molemmissa 9.

Joistakin kunnista saattaa lähteä viimeinenkin apteekki. Alle 100 000 euron tuloksen tekevistä apteekeista 27 on Fimean mukaan kriittisiä reseptilääkkeiden ja apteekkipalveluiden alueellisen saavutettavuuden kannalta. Kriittisellä tarkoitetaan tässä yhteydessä sitä, että apteekki on kunnan tai lähialueen ainoa apteekki.

Fimea ei voi kertoa, missä päin maata apteekit sijaitsevat, koska ei voi paljastaa apteekin ja apteekkarin taloustietoja.

– Sen voin sanoa, että näitä on ympäri Suomea, ne eivät siis keskity jollekin tietylle alueelle, sanoo yksikön päällikkö Juha Sinnemäki Fimeasta STT:lle.

Apteekkitoiminnan tuloksella tarkoitetaan kirjanpidon tulosta, josta vähennetään muun muassa apteekkareiden henkilökohtainen tulovero, joka on keskimäärin 40 prosenttia.

– Esimerkiksi 100 000 euron tuloksen apteekkarille jää tuloverojen jälkeen noin 60 000 euroa laiteinvestointeihin, ohjelmistoihin, tilojen remontointiin tai palkan nostamiseen omasta työstä, Sinnemäki sanoo.

Fimean arviossa on käytetty vuosien 2023–2024 taloustietoja.

Apteekkien kannattavuutta uhkaa heikentää vuoden lopussa eduskunnassa hyväksytty hallituksen esitys apteekkitalouden kokonaisuudistuksesta. Osana uudistusta reseptilääkkeiden lääketaksaa leikataan.

Hallitus on laskenut tämän vähentävän valtion lääkekorvausmenoja noin 30 miljoonalla eurolla. Lisäksi apteekkiveroa muutetaan.

Hallituksen esitys herätti kritiikkiä eduskunnan käsittelyssä – jopa hallituksen sisällä. Esimerkiksi perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen kritisoi esitystä tiukkasanaisesti sosiaalisessa mediassa.

– Harvinaisen yltiöälytön uudistus! Hallituksen esitys voi tappaa apteekkeja, Reijonen kirjoitti viestipalvelu X:ssä joulukuun alussa.

Perussuomalaiset äänesti kuitenkin lopulta hallituksen kannan mukaisesti.

Esitys sai myös eduskunnan perustuslakivaliokunnalta pyyhkeitä. Valiokunta edellytti, että sosiaali- ja terveysvaliokunta muuttaa lainsäädäntöä niin, että se tuottaa mahdollisuudet kannattavan liiketoiminnan harjoittamiseen myös niille apteekeille, joille sääntely merkitsisi toiminnan muuttumista kannattamattomaksi.

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan tekemät muutokset eivät ainakaan oppositiopuolueiden mukaan poistaneet perustuslakivaliokunnan esiin nostamaa huolta tappiollisista tai kannattamattomista apteekeista.

Valiokunta muutti esitystä niin, että apteekkiveron alarajaa nostettiin 200 000 eurosta 250 000 euroon. Sen alle jäävän voittomarginaalin apteekit ovat vapautettuja apteekkiverosta kokonaan.

Valiokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru (sd.) sanoi tuolloin uskovansa uudesta alarajasta huolimatta, että osalla apteekeista jatko on vaarassa lakimuutosten vuoksi.

– Voi olla, että kansalaisten mahdollisuus apteekkipalveluihin riittävällä saavutettavuudella ei ole kaikilta osin turvattu, hän sanoi.

Fimean mukaan valiokunnan tekemän muutoksen jälkeen esimerkiksi kriittisten apteekkien lukumäärä väheni kolmella.

On ennenaikaista arvioida, kuinka monta apteekkia voidaan joutua kokonaan lakkauttamaan apteekkitalouden uudistuksen seurauksena.

– Riskinä on, että joillakin syrjäseuduilla tai haja-asutusalueilla jopa sivuapteekin pitämisen edellytykset heikkenevät niin paljon, että niitä joudutaan lakkauttamaan, Sinnemäki sanoo.

Sivuapteekkia pitäviltä apteekkareilta on tullut Sinnemäen mukaan selvästi aiempaa tavanomaista enemmän tiedusteluja Fimealle sen jälkeen, kun lainsäädäntöä päätettiin muuttaa.

Apteekkien talouteen vaikuttaa myös lakimuutos, jonka myötä tiettyjä itsehoitolääkkeitä saa myydä apteekkien ulkopuolella. Ensi vuoden alusta ruokakaupoista voi löytyä lääkkeitä esimerkiksi närästykseen, ummetukseen ja silmien kuivuuteen.

– Tämä heikentää osaltaan apteekkien toimintaedellytyksiä ja siten reseptilääkkeiden saavutettavuutta alueilla, Sinnemäki sanoo.

Lue myös

Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava

Pääministeri Petteri Orpon (kok) hallituksen esitys apteekkilainsäädännön uudistukseksi on nostattanut voimakasta kritiikkiä erityisesti...
10.12.2025 13:23

Aihetunnisteet

apteekit Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Selvitys: Venäjä värvännyt rintamalle yli tuhat kenialaista
Uutiset | 19.2.2026 10:41
Onkologin suositukset: Näin syöt, jos haluat pienentää syöpäriskiäsi
Uutiset | 18.2.2026 22:10
Huippuhiihtäjät avautuvat väleistään – ”Nuo kaksi näyttävät vihaavan toisiaan”
Uutiset | 19.2.2026 21:31
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Ukraina vallannut alueita takaisin tällä viikolla – Venäjän ei ole helppoa korvata menettämiään Starlink-yhteyksiä
Uutiset | 19.2.2026 13:59
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
”Shokeeraava” tutkimus: Kivulias trooppinen tauti vyöryy Eurooppaan
Uutiset | 18.2.2026 21:50
Autot | Legendaarinen maastoauto niitti mainetta savanneilta ”siirtomaa-Suomeen”– Land Rover oli Suomen sähköistämisen näkymätön sankari
Uutiset | 19.2.2026 21:20
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Historia | Brittiläinen autoteollisuus suistui rotkoon kädet nelikulmaisessa ratissa  –  ”Punainen Robbo” löi British Leylandin polvilleen
Uutiset | 17.2.2026 21:15
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Euroopan ”viisi silmää” – Saksan puolustusministeriltä yllättävä ehdotus
Uutiset | 20.2.2026 22:00
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Hätkähdyttävän moni ei tiedä tätä erittäin tärkeää asiaa kodistaan
Uutiset | 20.2.2026 21:01
USA:n korkeimman oikeuden tullilinjaus ei selkiytä yritysten tilannetta heti, sanoo asiantuntija
Uutiset | 20.2.2026 19:01
USA:n talouskasvu oli loppuvuonna odotettua heikompaa
Uutiset | 20.2.2026 18:39
Ajokeli heikkenee koko Suomessa
Uutiset | 20.2.2026 18:36
Veden lirinä herätti Korkeasaaren karhut
Uutiset | 20.2.2026 18:11
Poliisi jatkoi etsintöjä ex-prinssi Andrew’n entisessä kodissa
Uutiset | 20.2.2026 17:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Purra puhalsi haaveet erityistalousalueista sammuksiin – oppositio tyrmistyi hallituksen asenteesta Itä-Suomea kohtaan
Uutiset | 19.2.2026 17:39
”Tämä on pilkantekoa” – Tuore EU-esitys paljastaa hallituksen epäonnistumisen, keskustakaksikko sanoo
Uutiset | 19.2.2026 15:03
Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
07:03, 21/02/2026
weather icon 10°C
Daily Forecast Ennuste
Today 09:0021/02/2026
weather icon
9° / 10°°C 0 mm 0% 19 Km/h 87 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 12:0021/02/2026
weather icon
11° / 11°°C 0 mm 0% 18 Km/h 83 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 15:0021/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0 mm 0% 18 Km/h 89 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 18:0021/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0.2 mm 20% 19 Km/h 93 % 1019 hPa 0 mm/h
Today 21:0021/02/2026
weather icon
12° / 12°°C 0 mm 0% 22 Km/h 90 % 1019 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Pahinta, kuvottavinta, hirveintä ikinä” – islantilainen mädätetty ”herkku” on järkyttänyt karaistuneita julkkiskokkejakin
Uutiset | 20.2.2026 22:38
Ex-presidentti pelkää pahinta: ”KGB-upseeri” Putin huijaa Zelenskyiä
Uutiset | 20.2.2026 22:09
Euroopan ”viisi silmää” – Saksan puolustusministeriltä yllättävä ehdotus
Uutiset | 20.2.2026 22:00
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eläkemaksuista saatu tuotto on hyvin pieni
Mielipide | 20.2.2026 13:35
Lukijalta: Hallitus heitti koko maata koskevat elvytyssuunnitelmat paperikoriin
Mielipide | 20.2.2026 10:59
Lukijalta: Eläkeraha sinivalkoisiin kasvutalkoisiin
Mielipide | 20.2.2026 9:37
Lukijalta: Leikattu eläkeindeksi on palautettava ennalleen ostovoiman parantamiseksi
Mielipide | 19.2.2026 15:44
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret arvostelee hallitusta nuorisovaltuustojen aseman heikentämisestä
Keskusta | 19.2.2026 17:46
Keskustan Siika-aho vaatii kokoomusta panemaan koijarit kuriin: ”Pormestaripuolueella on vastuu”
Uutiset | 18.2.2026 10:02
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste