Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Työryhmä: Tietosuojalain suostumuksen ikärajaa voitaisiin nostaa 13:sta 16 vuoteen sosiaalisen median osalta

10.6.2026 15:03
Lue lisää 
Politiikka
Viimeisen viikon aikana sähkön pörssihinta on ollut alle 30 senttiä kilowattitunnilta vain yhden tunnin aikana, mikä tapahtui tiistain alettua. Korkeimmillaan hinta piipahti saman päivän alkuiltana, jolloin se ylitti hetkellisesti 80 sentin rajan. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Virkamiehillä ei ole vielä selvää esitystä sähkön hintahyvityksestä puolueiden kokoukseen: "Haarukoimme vaihtoehtoja"

Yhtenä vaihtoehtona pohditaan vanhojen tukimallien laajennusta. Työ- ja elinkeinoministeriön energiaosaston johtajan mukaan tukkumarkkinoiden hintakatto johtaisi varmasti sähkön loppumiseen.
STT-Ilkka Hemmilä ja Suomenmaa 15.12.2022 14:51, muokattu 15.12.2022 15:06
a– a+
Politiikka

Työ- ja elinkeinoministeriön sekä valtiovarainministeriön virkamiehet vielä miettivät erilaisia malleja kalliimpien sähkölaskujen hyvittämiseksi.

Työ- ja elinkeinoministeriön energiaosaston ylijohtaja Riku Huttunen sanoo STT:lle, että joka tapauksessa kyseessä on varmaankin jonkinlainen hyvitys sähkönkäyttäjille. Yhtenä vaihtoehtona on pohtia aiempien tukimallien laajennusta, mikä voitaisiin saada nopeasti käyttöön.

–  Meillä ei ole mitään yhtä esitystä tällä hetkellä, vaan haarukoimme vaihtoehtoja. Se on yksi rajoittava tekijä, että toimien pitää olla nopeita, Huttunen sanoo.

Eduskunta on aiemmin hyväksynyt väliaikaisena toimena sähkön arvonlisäveron alentamisen yli puoleen normaalista. Lisäksi tammikuun alusta voimaan tulee sähköenergialaskujen perusteella tehtävä kotitalousvähennys sekä Kelasta haettava pienten kotitalouksin sähkötuki.

Huttunen ei ota kantaa siihen, esitteleekö ministeriö maanantain parlamentaarisessa kokouksessa yhden esityksen vai eri toimista muodostuvan paletin.

–  Se riippuu hallituksen tahdosta ja siitä, miten pitkällä valmistelu silloin on.

Pääministeri Sanna Marin (sd.) on kutsunut eduskuntapuolueet koolle maanantaina käsittelemään sähkön korkean hinnan kompensointia kuluttajille.

Huttusen mukaan toistaiseksi ei voi sanoa tarkalleen sitä, kuinka paljon hintojen hyvittäminen maksaisi valtiolle, koska tarkkaa mallia ei ole tiedossa. Hänen mukaansa luku on kuitenkin miljardiluokassa, jos sillä halutaan saada aikaiseksi merkittävää vaikutusta.

Pohdintaan ottavat osaa valtiovarainministeriön virkamiehet, Huttunen kertoo. Syynä tähän on se, että kyse on joka tapauksessa valtion varojen käytöstä.

Viimeisen viikon aikana sähkön pörssihinta on ollut alle 30 senttiä kilowattitunnilta vain yhden tunnin aikana, mikä tapahtui tiistain alettua. Korkeimmillaan hinta piipahti saman päivän alkuiltana, jolloin se ylitti hetkellisesti 80 sentin rajan.

–  Sähkö on kallista, ja sen hinnan laskeminen on myös kallista, Huttunen sanoo.

Maanantain kokous kutsuttiin koolle sen jälkeen, kun pääministeripuolue SDP esitti eilen sähkölle hintakattoa, joka olisi alle 20 senttiä kilowattitunnilta.

Huttusen mukaan hintakatto ei voi olla käytössä markkinoilla, vaan se olisi jonkinlainen kompensointi sähköä myyvien yhtiöiden kautta, jolloin kuluttajan kohtaama hinta olisi pienempi.

–  Siihenkään ei ole olemassa vielä valmista mallia.

Suomi on perinteisesti tuonut sähköä ulkomailta helpottamaan talven kulutushuippuja. Markkinoille asetettava katto voisi pelkojen mukaan johtaa siihen, että sähköä myydään muualle, jossa se on kannattavampaa.

–  Jos puhutaan ihan oikeasta hintakatosta markkinoille, riskeeraamme helposti sähkön saatavuuden. Varsinkin jos kyseessä olisi tukkumarkkinoiden hintakatto, on aivan varmaa, että meiltä loppuu sähkö, Huttunen sanoo.

Kyse voisi siis olla vähittäismarkkinoiden hintakatosta, jolloin kuluttajalle näkyvää alhaisempaa hintaa hyvitetään energiayhtiöille. Tässäkin tapauksessa kuluttajalla tulisi ministeriön näkökulmasta säilyä kannuste säästää sähköä.

–  Jos kuluttajan kohtaama hinta on selvästi alhaisempi kuin pörssisähkön hinta, se helposti lisää sähkön kysyntää ja voi jo sinällään johtaa sähköpulaan.

Lue myös

Israelin Netanjahu asettuu ehdolle seuraavissa vaaleissa

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu asettuu ehdolle seuraavissa vaaleissa, joissa valitaan maan parlamentti eli...
10.6.2026 17:20

USA:n inflaatio nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2023

Korkea inflaatio aiheuttaa huolta välivaaleihin valmistautuville republikaaneille.
10.6.2026 17:19

HS: Ulkoministeriön valtiosihteeriksi nousemassa Tuomas Tapio

Ulkoministeriön valtiosihteeriksi on nousemassa ministeriön kansainvälisen kaupan osaston osastopäällikkönä toimiva Tuomas Tapio. Asiasta...
10.6.2026 17:14

Aihetunnisteet

Energia kotitaloudet parlamentaarinen kokous Politiikka puolueet sähkö sähkön hinta Talous työ- ja elinkeinoministeriö valtiovarainministeriö

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Tätä moni ei hoksaa lomareissulla – Voi tulla todella kalliiksi
Uutiset | 9.6.2026 22:01
Kela laski: Lapsilisän ostovoima romahti
Uutiset | 9.6.2026 6:00
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Palauteryöpyn saanut Silja Silvasti seisoo sanojensa takana: ”Velkajarruun ei sitoutunut Suomen Keskusta r.p.”
Uutiset | 9.6.2026 13:58
Nyt sekin on selvitetty: Täältä saa Suomen parhaat burgerit
Uutiset | 9.6.2026 21:01
Karhukiista repesi – keskusta väläyttää jo epäluottamusta Essayahille
Uutiset | 8.6.2026 17:48
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Mannerheim johti venäläisiä kohti voittoa 110 vuotta sitten – kaikki romuttui alle vuotta myöhemmin
Uutiset | 3.6.2026 21:30
OP:n ja Nordean verkkopankeissa toimivaan palveluun iso muutos
Uutiset | 8.6.2026 11:12
Lääkäriltä tyly arvio – ”Viimeinen oljenkorsi”
Uutiset | 2.6.2026 22:01
Prinssi Haakon synkkänä median edessä – ”Mette-Marit ei voi hyvin”
Uutiset | 1.6.2026 20:30
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Öljyn hinnat ampaisivat nousuun
Uutiset | 8.6.2026 1:57
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Tiedätkö, mihin Suomen sisällissota lopulta päättyi?
Uutiset | 14.5.2026 21:15
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45

Uusimmat

Israelin Netanjahu asettuu ehdolle seuraavissa vaaleissa
Uutiset | 10.6.2026 17:20
USA:n inflaatio nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2023
Uutiset | 10.6.2026 17:19
HS: Ulkoministeriön valtiosihteeriksi nousemassa Tuomas Tapio
Uutiset | 10.6.2026 17:14
Kalifornian kuvernöörinvaaliin etenee entinen Fox News -juontaja
Uutiset | 10.6.2026 16:54
Viestinnän keskittäminen valtioneuvostoon huolettaa ministeriöiden viestijöitä
Uutiset | 10.6.2026 15:40
Alkoholilain käsittely siirtyi eduskunnassa
Uutiset | 10.6.2026 15:05
Työryhmä: Tietosuojalain suostumuksen ikärajaa voitaisiin nostaa 13:sta 16 vuoteen sosiaalisen median osalta
Uutiset | 10.6.2026 15:03
Ulkoasiainvaliokunta on erimielinen selonteon ydinasekirjauksesta
Uutiset | 10.6.2026 14:41
Opiskelijoiden luottamus uranäkymiin heikentynyt, talousvaikeudet yleistyneet – ”Viime vuodet ovat olleet vaikeita”
Uutiset | 10.6.2026 14:23
”Suomella ei ole hätäpäivää” – Stubb: Naton tulevassa huippukokouksessa on enemmän mahdollisuuksia kuin uhkia
Uutiset | 10.6.2026 13:48
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mikko Savola ydinaserajoitusten poistosta: ”Varautuminen on tehtävä hyvän sään aikana”
Uutiset | 9.6.2026 15:03
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48
”Me emme heitä ketään bussin alle” – Keskustaväki kypsyi hallituksen leikkauksiin
Uutiset | 6.6.2026 17:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Israelin Netanjahu asettuu ehdolle seuraavissa vaaleissa
Uutiset | 10.6.2026 17:20
USA:n inflaatio nousi korkeimmalle tasolle sitten kevään 2023
Uutiset | 10.6.2026 17:19
HS: Ulkoministeriön valtiosihteeriksi nousemassa Tuomas Tapio
Uutiset | 10.6.2026 17:14
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine blogikirjoitukseen ”Pelto on luonnon oma aurinkopaneeli”
Mielipide | 9.6.2026 13:14
Lukijalta: Keskustan johto
Mielipide | 9.6.2026 12:49
Lukijalta: Puheista tekoihin – Vaalivoitto pääkaupunkiseudulla vaatii taloudellista panosta
Mielipide | 9.6.2026 12:33
Lukijalta: Turhaa vai tarpeellista?
Mielipide | 9.6.2026 12:30
Lukijalta: Haloo, kuuleeko kenttä?
Mielipide | 3.6.2026 13:51
Lukijalta: Keskustanuoret, tutkikaa puolueen historiaa
Mielipide | 6.6.2026 14:37
Lukijalta: Nato-sopimus ei vaadi Suomen ydinasekieltolakien muuttamista
Mielipide | 8.6.2026 13:12
Lukijalta: Kaappikepulaisuus metropolialueella
Mielipide | 3.6.2026 14:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Millä lohkaisulla keskusta voisi osallistua lippisnokitteluun? – ”Saatanan tunarit”, ehdottaa puoluekokousvieras
Uutiset | 7.6.2026 20:30
Keskustan liput täyttivät Tampereen kadut ja Keskustorin – Kaikkonen kampeaisi rakennusalan nousuun
Uutiset | 7.6.2026 17:50
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
Keskustan puoluekokouslauantain suora lähetys on päättynyt
Uutiset | 6.6.2026 9:59
Keskustan puoluekokous käynnissä Tampereella
Uutiset | 5.6.2026 14:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste