Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

YK hyväksyi uuden maailmankartan – Afrikka jatkossa suurempi ja Yhdysvallat pienempi

5.9.2026 10:56
Lue lisää 
Rikollisjärjestöt
Viranomaisten mukaan rikollisjärjestöjen lakkauttaminen toimii, vaikka se ei estäkään niiden jäseniä jatkamasta rikollista toimintaa omillaan tai jonkin toisen ryhmän jäsenenä. (Kuva: Youtube)

Viranomaiset: Rikollisryhmien lakkauttaminen tehoaa, vaikkei estä uutta rikollisuutta – "Liivien ja niiden herättämän pelon menettämisellä on merkitystä varsinkin nuorille "

STT - Maria Rosvall 26.4.2022 7:30, muokattu 26.4.2022 8:53
a– a+
Rikollisjärjestöt

Päijät-Hämeen käräjäoikeudessa alkaa huomenna keskiviikkona pääkäsittely moottoripyöräjengi Cannonballin lakkauttamisesta.

Cannonball on kolmas ryhmä, jota viranomaiset ovat viime vuosina vaatineet lakkautettavaksi yhdistyslain nojalla. Aiemmin uusnatsijärjestö Pohjoismainen vastarintaliike (PVL) ja rikollisryhmä United Brotherhood (UB) on lakkautettu lainvoimaisilla tuomioilla.

Viranomaisten mukaan ryhmien lakkauttaminen toimii, vaikka se ei estäkään niiden jäseniä jatkamasta rikollista toimintaa omillaan tai jonkin toisen ryhmän jäsenenä.

Poliisihallituksen poliisitarkastajan Tuomas Pöyhösen mukaan kieltojen myötä PVL:n ja UB:n toiminta on enimmälti kadonnut katukuvasta.

–  Lakkauttamiset hankaloittavat kiellettyjen ryhmien toimintaa. Ne kertovat myös siitä, että yhteiskunnan rakenteet toimivat ja viestivät kansalaisille turvallisuutta niin, että viranomaiset puuttuvat tällaiseen toimintaan, Pöyhönen sanoo.

Rikosseuraamuslaitoksen erityisasiantuntijan Sami Peltovuoman mukaan lakkauttamiset myös vähentävät rikollisryhmien vetovoimaa ja vaikeuttavat uusien jäsenien hankkimista.

–  Varsinkin nuoremmille rikosalttiille ihmisille se, että saa liivit päälleen, vaikuttaa merkittävästi halukkuuteen liittyä rikollisjärjestöön. (Kielloilla) saadaan pois se liivien tuoma valta-asema ja siihen liittyvä pelkoon perustuva kunnioitus, mitä varsinkin nuoret usein hakevat, Peltovuoma sanoo.

Suomen suurimpiin rikollisryhmiin kuuluneen UB:n lakkauttamistuomio sai lainvoiman viime kuussa.

Vaikka ryhmä ilmoitti itse lopettavansa toimintansa ennen oikeuden päätöstä, sekä Pöyhönen että Peltovuoma kertovat, että viranomaiset törmäävät edelleen UB:n punamustaan väritykseen.

–  Tietysti on sanomattakin selvää, että UB:hen kuuluneet eivät ole lopettaneet rikollista toimintaa ja elämäntapaa. Se jatkuu, ja jossain määrin näitä UB:n väreihin liittyviä asioita on tullut poliisille edelleen vastaan, Pöyhönen sanoo.

Sama näkyy Peltovuoman mukaan vankiloissa, missä UB oli aiemmin selvästi vaikutusvaltaisin jengi.

–  Vankiloissa samat UB:hen kiinnittyneet henkilöt pyrkivät toimimaan aivan samalla tavoin kuin aiemminkin. Puhutaan punamustista, eli UB:n tunnusväreistä, kun UB:ta ei enää saa käyttää.

Epäilyistä, että UB:n ja PVL:n toimintaa on jatkettu laittomasti, on noussut syytteitäkin. Helsingin käräjillä on vireillä juttu, jossa yhdeksän ihmisen syytetään jatkaneen PVL:n toimintaa laittomasti Kohti vapautta -liikkeen nimissä.

Kyse on muun muassa mielenosoituksista. Oikeuden on määrä käsitellä syytteitä loppuvuodesta. Laittoman yhdistystoiminnan harjoittamisesta voi saada enimmillään sakkoja.

Viime vuonna Kanta-Hämeen käräjäoikeus tuomitsi parikymppisen miehen muun muassa vanginvartijan pahoinpitelystä Riihimäen vankilassa.

Oikeus katsoi, että mies teki teot osana UB:n toimintaa. Ryhmä oli tuolloin jo väliaikaisessa toimintakiellossa, joten mies tuomittiin myös laittoman yhdistystoiminnan harjoittamisesta. Tuomiosta on valitettu hoviin.

Nyt lakkautettavaksi vaadittuun Cannonballiin kuuluvat vangit ovat jo jonkin aikaa olleet vankiloissa toiseksi suurin ryhmä UB:n jälkeen. Peltovuoman mukaan UB:hen kiinnittyneitä vankeja on tällä hetkellä noin 90 ja Cannonballiin noin 40.

–  Cannonball ei ole kuitenkaan ollut vankiloissa lainkaan niin aktiivinen ja rikolliseen toimintaan pyrkivä joukko kuin UB, eikä ole aiheuttanut meille läheskään samanlaisia ongelmia. Yksi syy siihen voi olla, että UB-taustainen joukko on ollut ja on edelleen vankiloissa ylivoimaisesti vahvin ja sillä on eniten valtaa, Peltovuoma sanoo.

Viime aikoina otsikoihin on noussut myös uusia ryhmiä, kuten Espoosta lähtöisin oleva Mantaqa-rikollisryhmä ja helsinkiläinen, nimillä 47 ja Kurdish Mafia tunnettu katujengi.

Poliisihallituksen Pöyhösen mukaan uusille ryhmille tyypillistä on, että ne ovat hyvin verkostoituneita myös kansainvälisesti.

–  Kun erilaisia rikosporukoita saadaan vastuuseen teoistaan, syntyy aina tyhjiö, joka pyrkii täyttymään uusilla ryhmillä. On ensiarvoisen tärkeää, että poliisi ja yhteiskunta laajemmin tunnistavat nämä uudet ilmiöt ja niihin pystytään puuttumaan mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, hän sanoo.

Samaan aikaan myös yhä useammat haluavat pois jengeistä ainakin vankiloissa. Peltovuoman mukaan Rikosseuraamuslaitoksen jengeistä irtautumista tukevaan toimintaan tulee huomattavasti enemmän yhteydenottoja kuin aiemmin.

–  Tuntuu, että varsinkin nyt kun UB:n toiminta vankiloiden ulkopuolella on paljon heikompaa eikä samalla tavalla johdettua kuin aiemmin, näitä askelia uskalletaan ottaa enemmän. Myös silloin, kun Cannonball oli kriisissä muutama vuosi sitten, nähtiin selkeä irtautumispiikki siitä, hän sanoo.

Peltovuoman mukaan tutkimusten perusteella tiedetään, että valtaosalla jengiläisistä on irtautumiseen liittyviä haluja ja ajatuksia, mutta askelta ei uskalleta ottaa. Rikollisjärjestöt kokevat suurena uhkana sen, että joku haluaa lähteä ryhmästä vapaaehtoisesti.

–  Se on huono juttu heidän imagonsa ja toiminta-ajatuksensa kannalta, ja sitä pyritään estämään väkivallalla uhkaamalla ja myös väkivaltaa käyttämällä, Peltovuoma sanoo.

Lue myös

Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan

Syyskuun 7. päivänä 1936 Hobartissa Tasmaniassa eläintarhan työntekijät löysivät kuolleena yksinäisen eläimen, jonka...
6.9.2026 21:01

Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?

Urho Kekkosen vaikutus tulee jatkumaan tulevaisuudessakin, toimittaja Lauri Heikkilä kirjoittaa
6.9.2026 14:00

Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä

YTHS:ää luotsaava entinen ministeri katsoo, että nuorten paha olo johtuu myös yhteiskunnan rakenteista, jolloin lääkkeeksi ei riitä pelkkä medikalisaatio.
6.9.2026 8:00

Aihetunnisteet

Kotimaa liivijengit rikollisryhmät

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Edesmennyt kuningas Harald pakeni lapsena Yhdysvaltoihin Suomen kautta, joka jo viritteli yhteistyötä Norjaa miehittävien natsien kanssa
Uutiset | 5.9.2026 13:00
YK hyväksyi uuden maailmankartan – Afrikka jatkossa suurempi ja Yhdysvallat pienempi
Uutiset | 5.9.2026 10:56
Sofia Virta kehaisee keskustan avausta
Uutiset | 5.9.2026 18:37
Ovaska: Perintövero on aika poistaa
Uutiset | 5.9.2026 10:25
Trump Britannialle: Pelastan maanne ydiniskulta
Uutiset | 4.9.2026 21:49
HS: Hallitus siirtää Rydmanin leikkaamat sosiaalityön tutkimusrahat Suomen Akatemialle
Uutiset | 4.9.2026 16:59
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Tietty vitamiini voi hidastaa valtimoiden kalkkeutumista – Näistä ruoista sitä saa
Uutiset | 4.9.2026 21:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jo kahdeksan vuotta matkaa tehnyt avaruusalus saapuu viimein Merkuriuksen läheisyyteen
Uutiset | 3.9.2026 14:11
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Uusimmat

Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Väläyttikö vastaantulija valoja? Tästä se voi nyt johtua
Uutiset | 5.9.2026 23:03
Musiikki lievittää kipua yllättävän tehokkaasti
Uutiset | 5.9.2026 22:10
Historia | Carl Zeiss Jena oli valon valtias varjojen valtakunnassa – Itä-Saksan optiikkajättiläinen herätti kunnioitusta lännessäkin
Uutiset | 5.9.2026 21:27
Aiheuttaako kylmä sää flunssan? Lääkäri murtaa sitkeän myytin OP Mediassa
Uutiset | 5.9.2026 21:11
Sofia Virta kehaisee keskustan avausta
Uutiset | 5.9.2026 18:37
Rasistisen ja fasistisen sinimustan liikkeen mielenosoituksessa noin 300 osallistujaa Helsingissä
Uutiset | 5.9.2026 17:06
Ilma jää sunnuntaina viileäksi pilvipeitteen alla
Uutiset | 5.9.2026 16:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Sote-järjestöt vietiin Rydmanin giljotiiniin – pohjatyö tehtiin jo vuosia sitten
Uutiset | 2.9.2026 15:54
Orpon hallituksen viimeinen syksy alkaa myrskyn merkeissä – luvassa sopeutussavottaa, jääviystutkintaa ja sisäistä sotaa
Uutiset | 31.8.2026 15:28
Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Luonto | Tasmanialaisen eläintarhan häkki tyhjeni 90 vuotta sitten – pussihukan surullinen kohtalo ei jätä ihmiskuntaa rauhaan
Uutiset | 6.9.2026 21:01
Toimittajalta | Kyllä Kekkonen kääntyisi haudassaan – vai voiko sitä oikeasti tietää?
Uutiset | 6.9.2026 14:00
Nuoriso ei ole pilalla – Annika Saarikko kertoo, miksi hän välttelee puhetta mielenterveyskriisistä
Uutiset | 6.9.2026 8:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskukset nostavat sähkön hintaa – ellei Suomi toimi ajoissa
Mielipide | 4.9.2026 10:35
Lukijalta: Suomen jatkuva talouskasvu perustuu työn tuottavuuteen ja kansalaisten korkeaan koulutukseen
Mielipide | 3.9.2026 14:02
Lukijalta: Kokoomus leikkii turvallisuudella
Mielipide | 3.9.2026 10:24
Lukijalta: Hyvä johtaminen vahvistaa, huono kuluttaa
Mielipide | 3.9.2026 10:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste