Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sienet

Tshernobyl muistuttaa yhä itsestään suomalaisissa metsissä – tämä ruokasieni säteilee eniten

14.4.2026 11:38
Lue lisää 
Eduskunta
Vastuu jäi taas orvoksi, keskustan Tuomas Kettunen arvioi hallituksen riveistä kuultuja puheita työttömyystilanteesta. (Kuva: MIKKO STIG / LEHTIKUVA / STR)

"Viedään turvaa ihmisiltä, joiden elämä on jo palasina" – Keskustan Kettuselta tunteikas purkaus välikysymyskeskustelussa

Oikeampi nimitys työministerille on työttömyysministeri, Tuomas Kettunen sanoi, kun eduskunta käsitteli välikysymystä Euroopan pahimmasta työttömyydestä.
Pauliina Pohjala 24.2.2026 14:29, muokattu 24.2.2026 19:53
a– a+
Eduskunta

Keskustan kansanedustaja ja varapuheenjohtaja Tuomas Kettunen piti eduskunnassa tunteikkaan puheen siitä, miltä monia koetteleva työttömyys tuntuu.

– Herätyskello soi. Samaan aikaan kuin ennenkin. Mutta enää ei ole paikkaa, minne aamulla mennä, keskustan ja Liike Nytin työttömyysvälikysymyksen ensimmäisen allekirjoittaja aloitti.

Kettunen totesi, että tätä on Suomi liian monelle nyt, painoa rinnassa.

– Useampi kuin joka kahdeksas ilman töitä. Kartalla koko maa työttömyydestä mustana. 

Kettunen kuvaili toivon häviämistä.

– Toivo ei sammu kuin valo, jonka joku painaa pois päältä. Se hiipuu, kuin kaikki värit haalistuisivat vähän kerrallaan.

Kettusen mukaan Petteri Orpon (kok.) hallitus on vieraantunut tavallisten ihmisten arjesta.

– Menkää töihin, pääministeri ja valtiovarainministeri sanovat pamput kädessä. Mihin menet, kun töitä ei ole?

Kettunen huomautti, että työttömiä on nyt enemmän kuin Espoossa porukkaa, mutta avoimia työpaikkoja hieman vähemmän kuin Rovaniemellä asukkaita.

– Tämä karmeus ei selittelemällä muuksi muutu. 

– Oikeampi nimitys työministerille on työttömyysministeri, Kettunen sivalsi Matias Marttista (kok.).

Keskustan mukaan hallituksen politiikka on epäonnistunut, eikä tätä mitata vain numeroina. 

– Se mitataan ihmisissä, jotka yrittävät hiljaa jaksaa vielä yhden päivän. Se mitataan siinä hetkessä, kun lapsi kysyy vanhemmaltaan: ”Miksi me ei voida?” 

– Se mitataan yön pimeänä hetkenä, kun läheinen valvoo miettien, onko hänellä merkitystä.

Kettunen arvioi, ettei välikysymyksen käsittelyn yhteydessä kuullusta työministeri Marttisen puheesta vieläkään kuulunut tosiasioiden tunnustamista tai nöyryyttä.

– Selittely jatkuu. Vastuu jäi taas orvoksi.

Kettusen mukaan hallituksen politiikka ei ole auttanut vaikeuksiin joutuneita ihmisiä, vaan se on ajanut heidät yhä tiukemmalle.

– Ei ole tullut kannustusta, ei ole tullut mahdollisuuksia. Pelkästään kurjuutta, pelkästään keppiä.

– Kiristetään ehtoja ihmisille, joilla ei ole mitään kiristettävää jäljellä. Viedään turvaa ihmisiltä, joiden elämä on jo palasina. Ikään kuin työttömyys olisi valinta, ei seuraus.

Tämä karmeus ei selittelemällä muuksi muutu.

Tuomas Kettunen

Kettunen esitti hallitukselle epäluottamusta siitä, että sen politiikka ei tuo suomalaisille työtä, turvaa eikä tulevaisuudenuskoa.

Keskusta ja Liike nyt tekivät edellisen välikysymyksen työttömyydestä lokakuussa. Sittemmin asiat ovat menneet vain huonompaan suuntaan, Kettunen sanoi.

– Mikä on se päivämäärä, jolloin satatuhatta uutta työpaikkaa tulee?

Kettunen totesi, että jokainen päivä epäonnistunutta työllisyyspolitiikkaa tarkoittaa lisää ihmisiä, jotka menettävät uskonsa itseensä ja tulevaisuuteen.

– Suomi nousee, kun jokaiselle annetaan mahdollisuus osallistua, tehdä työtä ja kokea merkitystä. Ja uskoa jälleen tulevaan.

Yhteisöveron alennus myös silloin, kun tulos jaetaan ulos sijoittajille, on hallitukselta iso ja kallis virhe, Kettunen sanoi.

– Sitä ei kannata juuri kukaan talouden päälle ymmärtävä eikä ihme. Työpaikat ovat toiveiden varassa.

– Oikeasti se on melkein miljardin euron tulonsiirto pörssiherroille ja muille kokoomuksen eturyhmille. Vekselin kuittaa tavallinen ihminen.

Kettusen mukaan keskusta parantaisi etenkin pienten ja keskisuurten yritysten mahdollisuuksia kasvaa, investoida ja työllistää.

Puolueen mukaan yrityksen sisään jätettävää tulosta tulee verottaa vähemmän ja palauttaa kotitalousvähennys ennalleen.

– Nyt pitää tulla samaan arkeen kuin työtön. Me palauttaisimme työttömyysturvan suojaosan ja uudistaisimme aikuiskoulutustuen ja työnhaun. 

Lue myös

Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala

Rakkaushuijaukset ovat vanha keino, joilla on viilattu ihmisiä linssiin maailman sivu. Huijari pyrkii...
14.4.2026 22:28

Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo Ukrainan asevoimien vallanneen venäläisten aseman käyttämällä ainoastaan maalla...
14.4.2026 22:10

Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – "useita vahinkoilmoituksia päivittäin"

Kevät on piha- ja puutöiden sesonkia. Kääntöpuolena mukavalle hyötyliikunnalle ovat yllättävän yleiset vakavat...
14.4.2026 22:00

Aihetunnisteet

Eduskunta Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Iran: Yksikään lähialueiden satama ei ole turvassa, jos Iranin satamat saarretaan
Uutiset | 13.4.2026 11:05
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
CIA:n ex-johtaja vaatii Trumpin syrjäyttämistä: ”On selvästi tolaltaan”
Uutiset | 13.4.2026 22:11
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Hallituksen leikkausten kovat seuraukset: Jo 14 apteekkia sulkemassa ovensa – Ja lisää on tulossa
Uutiset | 14.4.2026 9:41
Trump julkaisi itsestään kuvan Jeesuksena ja hyökkäsi paavia vastaan – Paavi Leo: En pelkää
Uutiset | 13.4.2026 15:10
Keskustakolmikko varoittaa: Hallitus altistaa ihmisten potilastiedot Vastaamo-tyyppisille tietomurroille
Uutiset | 13.4.2026 9:37
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Venäjä lähes tuplasi öljytulonsa – tienasi maaliskuussa 19 miljardia dollaria
Uutiset | 14.4.2026 11:31
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17
Suomalaisässien arvostama ”Sussu” haastoi punahävittäjät Itä-Karjalan taivaalla – Curtiss P-36 oli seuraajaansa ketterämpi kone
Uutiset | 11.4.2026 21:29
Historia | Tutkan alla tuomiopäivään – pelätyt V-pommittajat olivat RAF:n strateginen nyrkki
Uutiset | 10.4.2026 21:20
Tutkimus: Lihavuuslääkkeet voivat vaikuttaa myös mielialaan
Uutiset | 11.4.2026 21:46
Ruotsissa surkutellaan: Prinssin lahja paloi karrelle
Uutiset | 8.4.2026 21:47
Vihdoinkin hyviä uutisia työnhakijoille – Duunitori: Näillä aloilla on parhaat näkymät
Uutiset | 8.4.2026 14:20
Historia | Bitburgin lentotukikohta oli kylmän sodan tyly etuvartio – ”Eifelin kotkien” piti siivota taivaalta Varsovan liiton MiGit
Uutiset | 7.4.2026 21:15
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Uusimmat

Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Kylmäävä varoitus: Britannia on täysin valmistautumaton sotaan
Uutiset | 14.4.2026 21:48
Onko pomosi ärtynyt? – Sillä voi olla karut seuraukset koko työpaikalle, sanoo väitöstutkimus
Uutiset | 14.4.2026 21:40
Tästä sodasta on melkein sata vuotta, mutta sen veteraaneja on yhä elossa
Uutiset | 14.4.2026 21:30
Älä valitse koiraa vain ulkonäön perusteella – ”Terveyserot ovat merkittäviä”
Uutiset | 14.4.2026 21:25
Historia | Laukaus kuin maailman laidalta – legendaarinen biisonikivääri pelasti intiaanien piirittämät metsästäjät Texasin takamailla
Uutiset | 14.4.2026 21:20
Tiedätkö, kuinka moni ihminen on kuollut avaruudessa? Vastaus voi yllättää
Uutiset | 14.4.2026 21:01
Israelin ja Libanonin neuvottelut alkoivat Washingtonissa – ulkoministerit 17 maasta kehottavat löytämään sovun
Uutiset | 14.4.2026 18:36
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Kehitys on ollut hirveä” – Palveluiden katoaminen on perussuomalaisten vastuulla, keskustalaiset sanovat
Uutiset | 13.4.2026 16:33
Aatteen mukana ei tarvitse ostaa vaatteita, sanoo äärilaitoja karsastava keskustan puoluesihteeri
Uutiset | 12.4.2026 8:00
Moraalifilosofi: Trump on oikeasti vaarallinen – Eurooppa joutuu ajamaan kaksilla rattailla
Uutiset | 9.4.2026 21:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaverina juudas? Harrastusryhmissä voi piillä kavala kyy, varoittaa Finanssiala
Uutiset | 14.4.2026 22:28
Zelenskyi: Robotit valloittivat venäläisten aseman ensimmäistä kertaa historiassa
Uutiset | 14.4.2026 22:10
Suomalaiset huolestuttavan varomattomia työkoneiden kanssa – ”useita vahinkoilmoituksia päivittäin”
Uutiset | 14.4.2026 22:00
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hankintalaki uhkaa jättää pienet kunnat yksin kyberuhkien edessä
Mielipide | 14.4.2026 11:01
Lukijalta: Eläkepata porisee yli
Mielipide | 14.4.2026 10:46
Lukijalta: Ydinaseilla ei torjuta drooneja
Mielipide | 14.4.2026 10:27
Lukijalta: Sote-alan työturvallisuutta edistäviä toimia tarvitaan kipeästi
Mielipide | 14.4.2026 10:25
Lukijalta: Kunnanjohtajat eivät johda politiikkaa
Mielipide | 7.4.2026 9:27
Lukijalta: Oikeutta äänestäjille
Mielipide | 10.4.2026 12:16
Lukijalta: Kenelle Kainuun hyvinvointialue on olemassa?
Mielipide | 7.4.2026 10:13
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen paaluttaa vaalitavoitteitaan – Hakee jatkopaikkaa eduskunnasta
Uutiset | 13.4.2026 10:57
Tuomas Kettunen ja Mikko Polvinen eduskuntavaaliehdokkaiksi
Uutiset | 13.4.2026 10:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Markku Siponen äimistelee Nasima Razmyarin toimintaa – ”Vastuutonta”
Uutiset | 13.4.2026 9:12
Keskustakolmikko: Hallitus vie vanhustenhoidosta rahat ja hoitajat – Korvaa ne ”aparaateilla”
Uutiset | 9.4.2026 14:07
Katariina Souri lähtee keskustan eduskuntavaaliehdokkaaksi
Uutiset | 9.4.2026 15:16
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste