Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Vajaa puolet suomalaisista kertoo kyselyssä ajaneensa vaarallisen väsyneenä

21.8.2026 9:21
Lue lisää 
Lukijalta
Neuvotteleminen ei tarkoita hankkeen hyväksymistä. Se tarkoittaa kuntalaisten edun puolustamista, muistuttaa Matti Torvinen. (Kuva: Handout / Nurmijärven kunta)

Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella

Matti Torvinen 21.8.2026 11:42, muokattu 21.8.2026 11:42
a– a+
Lukijalta

Suomeen suunnitellaan nyt datakeskuksia ennennäkemättömällä vauhdilla. Kyse ei ole muutamasta yksittäisestä hallista, vaan kymmenistä hankkeista ja koko sähköjärjestelmäämme muuttavasta investointiaallosta.

Fingridin viesti on pysäyttävä. Jos jo liittymissopimuksen tehneet suuret sähkönkulutushankkeet toteutuvat täysimääräisesti, Suomen sähkönkulutus voi kasvaa lähes 40 prosenttia vuoden 2025 tasosta. Pelkästään liittymissopimuksen tehneiden datakeskusten suunniteltu kokonaisteho ylittää jo 3 000 megawattia.

Tämä on Suomelle valtava mahdollisuus. Mutta ilmaiseksi se ei tule.

Datakeskukset tarvitsevat sähköä ympäri vuorokauden. Sähkö pitää tuottaa, siirtää ja järjestelmä pitää tasapainossa myös silloin, kun ei tuule eikä paista.

Se tarkoittaa uutta sähköntuotantoa, säätövoimaa, sähkövarastoja, sähköasemia ja voimajohtoja. Fingridillä on jo yli sata kantaverkon rakennushanketta käynnissä eri puolilla Suomea.

Samalla datakeskuksilla itsellään on paikallisia vaikutuksia. Ne vievät maa-alaa, tarvitsevat mittavan sähköinfrastruktuurin ja voivat aiheuttaa esimerkiksi melua. Voimajohdot puolestaan kulkevat metsien, kylien ja maanomistajien maiden kautta.

Siksi kysymys ei saa olla vain siitä, kuinka monta datakeskusta Suomeen saadaan.

Paljon tärkeämpi kysymys kuuluu:

Mitä Suomi ja hankkeiden sijaintikunnat niistä saavat – ja kuka maksaa muutoksen hinnan?

Tässä kunnilla on suuri vastuu.

Datakeskusta, tuulivoimalaa, sähkölinjaa, energiavarastoa tai muuta suurta energiahanketta ei pitäisi hyväksyä suoraan eikä torjua suoraan. Ensin pitää selvittää vaikutukset. Sen jälkeen pitää neuvotella.

Neuvottelupöydässä pitää puhua yhtä aikaa hyödyistä ja haitoista: työpaikoista, verotuloista, paikallisista hankinnoista, infrastruktuurista, luonnosta, maanomistajien asemasta ja haittojen korvaamisesta.

Neuvotteleminen ei tarkoita hankkeen hyväksymistä. Se tarkoittaa kuntalaisten edun puolustamista.

Tästä löytyy kiinnostava esimerkki Kemijärveltä.

Kemijärvelle suunnitellut pumppuvoimalat ovat herättäneet voimakasta vastustusta. Silti Taloustutkimuksen kyselyssä 84 prosenttia kaupunkilaisista haluaa kaupungin neuvottelevan Ailangantunturin hankkeen kanssa. Verotuloja jopa 3,5 miljoonaa vuodessa.

Tulos kertoo suomalaisesta maalaisjärjestä.

Hanketta voi vastustaa ja silti kuntalaiset haluavat selvittää rakentamisenkin ehdot, tulevat hyödyt. Voi olla huolissaan luonnosta ja samalla kysyä, mitä taloudellista hyötyä paikkakunnalle jäisi. Voi vaatia tiukkoja ehtoja, että voi antaa rakentamiselle hyväksyntä.

Tätä ajattelua tarvitaan nyt koko Suomessa.

Kun kansainväliset miljardiluokan yritykset etsivät paikkoja datakeskuksilleen ja energiainvestoinneilleen, kuntien ei pidä mennä neuvotteluihin lakki kourassa. Suomalaisella maalla, puhtaalla sähköllä, vakaalla yhteiskunnalla ja toimivalla sähköverkolla on arvo.

Se pitää myös osata hinnoitella.

Jos kunta kantaa investoinnin ympäristö-, maankäyttö- ja infrastruktuurivaikutukset, kuntalaisilla on oikeus kysyä, mitä pysyvää hyötyä heidän kotiseudulleen jää.

Suomi tarvitsee investointeja ja kasvua. Me tarvitsemme uusia työpaikkoja ja verotuloja. Datakeskukset voivat olla osa tätä kasvua, ja niiden tarvitsema sähkö voi käynnistää kokonaan uusia energiainvestointeja.

Mutta vastuullinen päätöksenteko ei ole automaattinen kyllä eikä automaattinen ei.

Ensin selvitetään. Sitten neuvotellaan. Asetetaan ehdot. Ja vasta sen jälkeen päätetään, mihin vaaka asettuu.

Kemijärveläiset näyttävät tässä hyvää esimerkkiä.

Kun Suomeen rakennetaan uutta sähköistä teollisuutta, meidän pitää huolehtia siitä, että Suomeen ja investointien sijaintikunnille jää muutakin kuin sähkölasku, voimajohdot ja muuttunut maisema.

Kasvua tarvitaan – mutta hyvistä ehdoista pitää osata neuvotella.



Matti Torvinen
varatuomari, yrittäjä
Keskustan esivaaliehdokas Lappi





Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen

Tekoäly korvaa lähivuosina osan rutiinityöstä. Ainakin alkuvaiheessa tämä nostaa työttömyyttä, kun kaikkia ei...
21.8.2026 11:26

Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin

Hoiva edellyttää, että hoidettavasta huolehditaan. Kaikki hänen tarpeensa otetaan huomioon. Ei kaikille voi hoivan...
21.8.2026 10:02

Lukijalta: Hoivateknologia hälyttää hoitajan paikalle, mutta se ei tee itse hoitotyötä

Vanhustyötä tekevät hoitajat ympärivuorokautisen palveluasumisen yksiköissä seuraavat huolestuneena hallituksen toimia lain muuttamiseksi siten...
20.8.2026 14:21

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Verenpaineen laskeminen voi onnistua nopealla kotikonstilla
Uutiset | 20.8.2026 21:18
Trump julisti taloudellisen sodan Iranille ja uhkasi samaa maan taloutta tukeville
Uutiset | 20.8.2026 9:21
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Siviilipoliisiauton oven Tampereella avanneesta miehestä on aloitettu esiselvitys
Uutiset | 20.8.2026 16:07
Venäjän yritykset edetä Ukrainassa ovat vain lisänneet sen tappioita
Uutiset | 20.8.2026 13:25
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Uusimmat

Etelä-Korean ja Yhdysvaltojen sotaharjoitukset päättyivät etuajassa
Uutiset | 21.8.2026 12:13
Sveitsiläisturisti hölötti puhelimeensa hindujen pyhän juhlan aikana Balilla – vankeustuomio
Uutiset | 21.8.2026 11:48
KKO: Huolimattomasti ampunut mies syyllistyi tapon sijasta törkeään kuolemantuottamukseen – väärä mies kuoli
Uutiset | 21.8.2026 11:03
Ruissato ei riitä kattamaan suomalaisten vuosikulutusta, mutta hernesadosta on tulossa ennätyksellinen
Uutiset | 21.8.2026 10:58
Osuman saanut karhu vahingoitti kahta metsästäjää Joensuussa
Uutiset | 21.8.2026 10:52
Tapporaha, rajatoimet ja Euroopan parhaat opit – Savola vaatii hallitukselta lisätoimia sikaruton nujertamiseksi
Uutiset | 21.8.2026 10:48
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Amnesty: Hamas teloitti julkisesti kahdeksan saman perheen jäsentä Gazassa
Uutiset | 21.8.2026 10:04
Venäläiskoneen epäilty ilmatilaloukkaus kesti kolme minuuttia – lensi lähes yhdeksän kilometriä Suomen alueella
Uutiset | 21.8.2026 9:48
Ruotsin kruununprinsessa Victoria vierailee Suomessa
Uutiset | 21.8.2026 9:46
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Etelä-Korean ja Yhdysvaltojen sotaharjoitukset päättyivät etuajassa
Uutiset | 21.8.2026 12:13
Sveitsiläisturisti hölötti puhelimeensa hindujen pyhän juhlan aikana Balilla – vankeustuomio
Uutiset | 21.8.2026 11:48
KKO: Huolimattomasti ampunut mies syyllistyi tapon sijasta törkeään kuolemantuottamukseen – väärä mies kuoli
Uutiset | 21.8.2026 11:03
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02
Lukijalta: Hoivateknologia hälyttää hoitajan paikalle, mutta se ei tee itse hoitotyötä
Mielipide | 20.8.2026 14:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste