Ranskassa keskustavasemmiston Raphael Glucksmann ilmoittautui presidenttikisaan
Ranskassa presidentinvaaliehdokkaaksi on ilmoittautunut keskustavasemmistolaista Place Publique -puoluetta johtava Raphael Glucksmann. Hän kertoi ehdokkuudestaan TF1-televisiokanavalla sunnuntaina.
46-vuotias Glucksmann on europarlamentaarikko ja entinen toimittaja. Hän kertoo tavoitteekseen saada Ranska nousuun. Glucksmann korostaa sitä, ettei kuuluu perinteisiin poliittisiin piireihin, vaan on työskennellyt kansainvälisissä tehtävissä kuten Georgian presidentin neuvonantajana.
Glucksmannin uskotaan voivan haastaa jyrkempää vasemmistolaisuutta edustavan Jean-Luc Melenchonin, jonka linja on monille äänestäjille liian radikaali.
Ranskan presidentinvaalit pidetään ensi keväänä. Nykyinen presidentti, keskustaoikeistoa edustava Emmanuel Macron ei voi enää asettua niissä ehdolle.