Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Mattila: Ministeri Rydman käyttää Kainuun sairaalaa poliittisen kilpensä kiillottamiseen

22.10.2026 18:10
Lue lisää 
Ukrainan sota
Venäläinen T-34-panssarivaunu kuvattiin Moskovassa 4. toukokuuta 2023. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Venäjä etenee Ukrainassa hitaasti, mutta maksaa siitä hirveää hintaa – Putinin hallinto saattoi tehdä virhearvion Yhdysvaltain tukipaketin läpimenosta, arvioi suomalaistutkija

STT – Lassi Lapintie 8.5.2024 10:00, muokattu 8.5.2024 10:56
a– a+
Ukrainan sota

Torstaina Venäjällä vietetään voitonpäivää jo kolmatta kertaa sinä aikana, kun maa käy laajaa hyökkäyssotaa Ukrainassa.

Toisen maailmansodan voittoa juhlistava vuosipäivä on Venäjällä nykyisin yltiöisänmaallisen paatoksellinen juhlapäivä, jonka puitteissa Ukrainan ”erikoissotilasoperaatiota” on yritetty maalata osaksi samaa natsismin vastaista kamppailua, jota myös esivanhemmat kävivät. Venäjällä Ukrainan hallintoa on perättömästi leimattu natsistiseksi.

Voitonpäivän viime vuosien juhlintaa on varjostanut se, että Venäjän saavutukset hyökkäyssodassa ovat olleet laihanlaisia ja niistä maksettu hinta on ollut hirveä. Viime kuukausina Venäjä on kuitenkin edennyt hitaasti mutta varmasti Ukrainan itäosissa ukrainalaisjoukkojen ammuspulan vuoksi.

– Kyllä Venäjän joukot etenevät, mutta onhan se eteneminen hidasta ja kallista, niin kuin tässä on nyt kerta toisensa jälkeen nähty, eli eihän se tilanne hirveän hyvä ole nyt Venäjällekään, sanoo STT:lle sotatieteiden dosentti, Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin vieraileva tutkija Ilmari Käihkö.

– Ukraina on hätää kärsimässä tällä hetkellä, mutta totta kai venäläiset tahtoisivat edetä nopeammin, tehdä läpimurron ja saada ukrainalaiset antautumaan, mutta tämä on lähitulevaisuudessa epätodennäköistä.

Britannian puolustusministeriön julkaiseman tiedusteluarvion mukaan Venäjä menetti huhtikuussa noin 900 sotilasta päivässä kuolleina tai haavoittuneina. Venäjän kokonaistappiot saman arvion mukaan ovat yli 465 000 sotilasta laajan hyökkäyksen ajalta.

– Onko yhtäkään länsimaata, joka olisi kestänyt näin paljon tappioita kuin Ukraina tai varsinkin Venäjä? En edes tiedä vastausta, mutta jos nyt sanotaan vaikka Suomessa olisi 150 000 kaatunutta, niin sehän tietysti olisi aivan valtava määrä ihmisiä. Miten se sitten vaikuttaisi meidän halukkuuteen käydä sotaa? Kyllä tämä raja tietysti Venäjälläkin jossain vaiheessa tulee vastaan, mutta ei sitä valitettavasti ole näköpiirissä, Käihkö sanoo.

Toisaalta yhdysvaltalaisten arvioiden mukaan Venäjä on edelleen pystynyt värväämään noin 30 000 uutta sotilasta kuukaudessa, eli toistaiseksi se vaikuttaa Käihkön mukaan pystyneen korvaamaan tappionsa.

– Joskin sitten pitää muistaa, että suurhyökkäykseen Venäjä todennäköisesti tarvitsisi paljon enemmän joukkoja ja reservejä. Tällä tavalla se pystyy ylläpitämään joukkojen määrää, mutta ei pysty luomaan sitä reserviä. Tarvittavat reservit voivat siis puuttua esimerkiksi Harkovaan hyökkäämiseksi, Käihkö sanoo.

Tällä hetkellä kiivainta kamppailua käydään Tshasiv Jarin kaupungista Donetskin alueella. Ukrainan mukaan Venäjä teki viikonloppuna yhden vuorokauden aikana 125 hyökkäystä 700 kilometrin pituisella rintama-alueella. Näistä puolet tehtiin lähellä Tshasiv Jaria ja Venäjän äskettäin valtaamaa Otsheretynen kylää, joiden välillä on etäisyyttä linnuntietä noin 40 kilometriä. Tshasiv Jar on tärkeä ukrainalaisten joukkojen huollolle.

Käihkön mukaan Venäjän saavutukset rintamalla ovat jääneet ”aika heikoiksi”, kun huomioidaan, että Ukrainan ammuspula ja Venäjän selvä ylivoima ovat jatkuneet jo ainakin puolen vuoden ajan. Yhdysvaltain aseapu jumitti kuukausia maan kongressissa ja EU:n ammustuotanto on jäänyt luvatusta jälkeen, minkä vuoksi Ukraina on elänyt veitsenterällä jo pidemmän aikaa.

– Suuri kysymys on se, minkä takia Venäjä ei ole käyttänyt hyväksi tätä mahdollisuutta. Tässä väistämättä herää kysymys, että oliko Venäjä olettanut, että (Yhdysvaltain) tukipaketti ei mene läpi ja heillä olisi ollut enemmän aikaa. Nythän hyökkäykset ovat kiihtyneet ennen tuen saapumista rintamalinjoille, Käihkö sanoo.

Kyllähän Venäjän päätöksentekijöillä tällä hetkellä voi hyvinkin olla se käsitys, että he ovat voittamassa sodan, toteaa Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin vieraileva tutkija Ilmari Käihkö. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Yhdysvaltain kongressi hyväksyi yli 60 miljardin aseapupaketin Ukrainalle huhtikuun lopulla. Paketti oli jumiutunut republikaanien niukalla enemmistöllä hallitsemaan edustajainhuoneeseen sisäpoliittisten kiistojen vuoksi.

Kaiken avun saapuminen rintamalle kestää vielä viikkoja ja kuukausia, joten Venäjällä on vielä mahdollisuus käyttää ylivoimaansa hyväkseen. Venäjän äkillinen kiire kertoo kuitenkin Käihkön mukaan siitä, että maassa ehkä tehtiin poliittinen virhearvio Yhdysvaltain apupaketin läpimenosta.

Käihkö kuitenkin korostaa sitä, että edes Yhdysvaltain uusi apupaketti ei tuo taistelukentälle ”pariteettia” eli tee Ukrainasta tasavahvaa Venäjän kanssa.

– Tätä ei ole näköpiirissä, ja on hirveän tärkeä muistaa, että kyllä Venäjä tulevaisuudessakin tulee olemaan Ukrainaa vahvempi. Tämä tukipaketti ei muuta sitä, vaan tarvitaan radikaaleja uusia toimenpiteitä Ukrainan tukemiseksi, jotta se pariteetti saataisiin aikaan, sanotaan nyt vaikka seuraavan vuoden aikana.

Venäläisjoukot ovat saavuttaneet pieniä voittoja valtaamalla yksittäisiä kyliä Donbasin alueella Itä-Ukrainassa, mutta kokonaisuutena Venäjä on kaukana niistä tavoitteista, jotka itsevaltainen presidentti Vladimir Putin hyökkäyksen alussa sille asetti. Silti Venäjän päättäjät voivat elää uskossa, että he ovat voittamassa sodan pitkällä aikavälillä.

– Kyllähän Venäjän päätöksentekijöillä tällä hetkellä voi hyvinkin olla se käsitys, että he ovat voittamassa sodan. Kyllä voimasuhteet tällä hetkellä suosivat Venäjää, ei me siitä päästä yhtään mihinkään. Mutta mitä se voitto sitten tarkoittaa? Tuskin sitä, mitä Venäjä toivoi silloin helmikuussa 2022, eli Kiovan nopeaa alistamista ja hallinnon vaihtoa. On vaikea nähdä, miten Venäjä tähän pääsisi, mutta kyllä tällä hetkellä on hyvin mahdollista, että Putin kätyreineen uskoo, että sota menee kaikesta huolimatta hyvin Venäjälle tai että tilanne paranee, Käihkö kertoo.

Käihkön mukaan sodan varrella Venäjän sodankäynnin tavoissa on tapahtunut muutoksia, joista yksi merkittävä on nähty ilmasodassa Ukrainan energiainfrastruktuuriin tehdyissä iskuissa. Siinä missä laajan hyökkäyksen alussa vuonna 2022 iskut kohdistuivat lähinnä voimansiirtokalustoon, nykyään iskut tehdään voimantuotannon laitoksiin. Hiljattain Venäjä esimerkiksi iski Ukrainan suurimpaan vesivoimalaan.

Käihkö katsoo tämän muutoksen kielivän siitä, että vielä hyökkäyksen alussa Venäjä elätteli toivoa siitä, että se saisi nämä laitokset itse haltuunsa ja voisi sitten korjata voimansiirtokaluston nopeasti omaan käyttöönsä. Nyt tästä on luovuttu ja tavoitteena on aiheuttaa mahdollisimman suurta haittaa Ukrainan energiantuotannolle.

Käihkön mukaan pienemmän väestön vuoksi jokainen taisteluissa kaatunut sotilas on Ukrainalle suurempi menetys kuin Venäjälle. Sodan voittaminenkaan ei välttämättä pelasta maata perikadolta.

– Maailmanhistoriassa on voitettu sotia, mutta hävitty rauhoja. Ukrainan poliitikkojen pitää miettiä myös sitä, miltä Ukraina näyttää viidenkymmenen vuoden kuluttua. Jos sieltä parikymppisten joukko pitkälti kuolee tässä sodassa, niin eihän Ukrainalla ole tulevaisuutta. Samaan aikaan pitää muistaa, että sieltä on miljoonittain koulutettuja naisia ja heidän lapsiaan lähtenyt maasta. Millä heidät saadaan tulevaisuudessa takaisin?

Yhdysvaltain uudella tukipaketilla on ostettu Ukrainalle lisäaikaa, mutta pysyvästi se tuskin maan ongelmia ratkaisee, Käihkö sanoo. Siihen vaaditaan vielä suurempia toimia myös Euroopan mailta.

Lue myös

Unkari 1956 | Lännen radioasema ruokki kapinoivien unkarilaisten toivoa – apua ei koskaan tullut

Lokakuun 23. päivänä 1956 Budapestissa syttynyt Unkarin kansannousu oli yksi kylmän sodan dramaattisimmista...
22.10.2026 22:37

Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus

Lokakuun ensimmäisenä päivänä vuonna 1946 Nürnbergin pääoikeudenkäynti tuli päätökseensä. Natsi-Saksan johtajille jaettiin kuoleman-...
22.10.2026 22:00

Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – "Mies meni kahtia"

Miinoihin kuoli kolmatta sataa ihmistä vielä Lapin sodan jälkeenkin
22.10.2026 21:30

Aihetunnisteet

Ukrainan sota Ulkomaat Venäjä

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Witkoff esitteli Putinille ”uusia ideoita” sodan lopettamiseksi Ukrainassa ja sai myös vapaaksi yhdysvaltalaisen opettajan
Uutiset | 21.10.2026 12:38
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Wall Street Journal: Elon Musk antoi määräyksen Starshield-yhteyksien rajoittamisesta Ukrainassa
Uutiset | 21.10.2026 5:36
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Tutkimus: Lapin sodan jäljet näkyvät yhä ihmisten elämässä – ”Osasta vaiettiin”
Uutiset | 21.10.2026 20:31
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Keskustan Siponen vaatii Orpoa julkistamaan Googlen viestit: ”Laki on laki myös pääministerille”
Uutiset | 22.10.2026 14:41
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

Unkari 1956 | Lännen radioasema ruokki kapinoivien unkarilaisten toivoa – apua ei koskaan tullut
Uutiset | 22.10.2026 22:37
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – ”Mies meni kahtia”
Uutiset | 22.10.2026 21:30
Orpo vieraili koetellussa Kiovassa ja tapasi Zelenskyin
Uutiset | 22.10.2026 18:39
Keskustan Mattila: Ministeri Rydman käyttää Kainuun sairaalaa poliittisen kilpensä kiillottamiseen
Uutiset | 22.10.2026 18:10
Hallitukselta esitys raskaan liikenteen ammattidieselistä
Uutiset | 22.10.2026 17:23
Lupa- ja valvontavirasto teki Muhoksen datakeskushankkeesta tutkintapyynnön poliisille
Uutiset | 22.10.2026 17:07
Pitkäaikaistyöttömien osaamissetelille hyväksyntä
Uutiset | 22.10.2026 16:49
Purralta kehut keskustan sähköpaketille: ”Erittäin hyviä elementtejä”
Uutiset | 22.10.2026 16:41
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Unkari 1956 | Lännen radioasema ruokki kapinoivien unkarilaisten toivoa – apua ei koskaan tullut
Uutiset | 22.10.2026 22:37
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – ”Mies meni kahtia”
Uutiset | 22.10.2026 21:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Perusuomalaisten teot ovat katastrofaalisia
Mielipide | 22.10.2026 14:37
Lukijalta: Itseluottamuksen puute omiin kykyihin – yksi koulumenestyksen jarru
Mielipide | 22.10.2026 9:49
Lukijalta: Vantaa päätti pysyä Vantaana
Mielipide | 22.10.2026 9:37
Lukijalta: Riittävät kotiin vietävät palvelut kuuluvat jokaiselle ikääntyneelle
Mielipide | 22.10.2026 9:32
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata