Varoitus: Rikolliset esiintyvät Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksen edustajina
Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin tietoon on tullut tapauksia, joissa rikolliset ovat soittaneet huijauspuheluita esiintyen Kyberturvallisuuskeskuksen asiantuntijoina. Virasto kertoo asiasta tiedotteessaan.
Puheluissa rikolliset ovat muun muassa väittäneet uhrien matkapuhelinten olevan virusten saastuttamia ja että Kyberturvallisuuskeskuksen asiantuntijat tulevat noutamaan laitteet pois. Puheluissa on myös pyydetty pankkitunnuksia ja maksukorttien tietoja.
Tarficomin mukaan rikolliset ovat alkaneet myös lähettää EU:n kyberturvallisuusdirektiivi NIS2 -aiheisia WhatsApp-viestejä, joissa viitataan organisaation tekemään tietoturvailmoitukseen. Viestissä pyydetään vahvistamaan kyseisen viestin vastaanottaminen.
Tarkoituksena on saada uhri vastaamaan, jolloin rikolliset voivat soittaa takaisin ja jatkaa huijausta.
Näihin viesteihin ei tule vastata, Traficom varoittaa. Sen sijaan niistä tulisi ilmoittaa matalalla kynnyksellä Kyberturvallisuuskeskukselle.
– Huijauspuheluissa tai viesteissä rikolliset pyrkivät synnyttämään uhrissa hätää tai pelkoa, jotta saisivat hänet toimimaan ja luovuttamaan esimerkiksi pankkitunnukset. Lisäksi rikolliset vetoavat yleensä kiireeseen, jotta uhri toimisi nopeasti, Traficom toteaa.
Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa, ettei se koskaan kysy ihmisten pankkitunnuksia, kertakäyttöisiä tunnistuskoodeja tai maksukorttien tietoja. Keskus ei pyydä henkilötietoja tai lähetä linkkejä kirjautumissivuille.
Keskus ei myöskään painosta kiireellisiin toimiin, pyydä siirtämään rahaa tai asentamaan etähallintaohjelmaa. Keskuksen työtekijät eivät ilmesty koteihin tai toimistoihin vaatimaan välitöntä maksua, luottamuksellisia tietoja tai noutamaan laitteita, kuten matkapuhelimia.