Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: USA:n päätös ei edesauta rauhaa

13.3.2026 15:20
Lue lisää 
Lukijalta
Kotihoitaja huolsi asiakkaan petivaatteita tämän kotona Helsingissä 21. helmikuuta 2025. (Kuva: Lehtikuva / Emmi Korhonen)

Lukijalta: Hoivapalvelujen haasteet ratkaistaan yhteistyöllä – ei monopolilla

Juha-Erkki Mäntyniemi, Carita Röpelinen 27.2.2026 13:28, muokattu 27.2.2026 13:28
a– a+
Lukijalta

Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on nostanut esille aiheellisen huolen vanhustenhoidon tilasta. Jaamme huolen. Hoivan laadusta, henkilöstön jaksamisesta ja palvelujen saatavuudesta ei voi tinkiä. Väestön ikääntyessä kyse on koko hyvinvointiyhteiskunnan kestävyydestä.

Keskustelu kääntyy silti liian helposti vastakkainasetteluun: julkinen vai yksityinen. Ikään kuin vaihtoehtoina olisivat julkinen monopoli tai suurten yritysten hallitsema markkina. Tällainen asetelma kaventaa ratkaisuvaihtoehtoja.

Monopoli – oli se julkinen tai yksityinen – keskittää valtaa ja vähentää joustavuutta. Hoivassa se voi merkitä etääntymistä paikallisista yhteisöistä ja henkilöstöstä. Keskitetty rakenne on myös haavoittuva, jos ongelmat kasaantuvat.

Keskeinen kysymys ei ole vain se, kuka palvelun tuottaa, vaan se, miten palveluja hankitaan.

Kilpailutuksissa ratkaisee liian usein halvin hinta. Hoivatyön laatu, henkilöstön pysyvyys ja ennaltaehkäisevä työ jäävät varjoon. Jos yhteiskunnallista vaikuttavuutta ei mitata, sitä ei myöskään arvoteta. Silloin säästö syntyy paperilla, mutta kustannukset näkyvät arjessa.

Suomalaisen mallin vahvuus on ollut monituottajuus: vahva julkinen vastuu, järjestöjen työ ja vastuullinen yrittäjyys rinnakkain. Tämä tasapaino on tehnyt järjestelmästä joustavan, kestävän ja ihmistä lähellä olevan. Tätä tasapainoa ei pidä purkaa, vaan vahvistaa.

Yhteiskunnallinen yritys on tässä yksi luonteva kumppani. Yhteiskunnallisen yrityksen ensisijainen tavoite on tuottaa positiivinen vaikutus yhteiskuntaamme. Mahdollinen ylijäämä ohjataan takaisin palvelujen kehittämiseen ja laatuun. Toiminta on pitkäjänteistä ja paikallisesti sitoutunutta.

Paikallisesti juurtunut, yhteiskunnallinen toimija voi turvata hoivapalveluja alueilla, joilla vaihtoehdot muuten kapenisivat. Haja-asutusalueilla yksipuolinen rakenne on erityisen riskialtis. Markkinaehtoinen logiikka ei yksin turvaa palveluja siellä, missä asiakasmäärät ovat pieniä ja etäisyydet pitkiä.

Toisaalta julkinen tuotanto ei yksin vastaa kaikkiin tarpeisiin. Hajautettu toimijakenttä on myös huoltovarmuuden näkökulmasta kestävämpi kuin keskitetty monopoli. Tarvitaan rinnakkain toimivia ratkaisuja.

Keskustelussa esillä ollut hoiva-alan työvoimapula tarvitsee ratkaisuiksi pitkäjänteisiä malleja, joissa työntekijöiden osaaminen varmistetaan ennen vastuullisiin tehtäviin siirtymistä. Tarvitaan koulutusta, työssä vaadittavaa kielitaitoa ja työyhteisöjen tukea.

Tämä edellyttää sitoutumista, jota lyhyen aikavälin taloudellinen optimointi ei tue. Yhteiskunnalliset yritykset yhdessä järjestöjen kanssa voivat ottaa tässä vahvemman roolin koulutuksen ja työelämäpolkujen rakentajina.

Hoivapalvelujen tulevaisuus rakennetaan yhteistyöllä. Vahva julkinen vastuu, yhteiskunnalliset ja yksityiset yritykset sekä järjestöjen työ rinnakkain turvaavat laadukkaan ja inhimillisen hoivan jokaiselle – asuinpaikasta riippumatta.

Juha-Erkki Mäntyniemi
toimitusjohtaja, Suomen Setlementtiliitto

Carita Röpelinen
toiminnanjohtaja, Setlementti Toivola ry




Tällä palstalla Suomenmaan lukijat voivat käydä avointa keskustelua mieltään askarruttavista ajankohtaisista aiheista. Toimituksella on oikeus editoida kirjoituksia. Voit jättää kirjoituksen osoitteessa: https://www.suomenmaa.fi/kategoria/mielipide/

Lue myös

Lukijalta: Jokainen opiskelemaan

Riittääkö työpaikkoja kaikille, se huolestuttaa. Tekoäly uhkaa, tuet vähenevät, kaikki kallistuu, maailma on pudottanut...
12.3.2026 13:05

Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli

Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra nosti viime joulukuussa Kauppalehden Talousaamussa esiin tarpeen arvioida...
12.3.2026 12:57

Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista

Valtiovarainministeriö pyysi lausuntoja hallituksen esityksestä hyvinvointialueiden rahoitusmallin muuttamiseksi 11.3.2026 mennessä. Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmät...
12.3.2026 12:17

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Israelin armeija sanoo iskeneensä kohteeseen, jossa Iran kehittää ydinaseita
Uutiset | 12.3.2026 13:36
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Netanjahu lisäsi sodalle uuden tavoitteen – ”Nyt on tullut aika”
Uutiset | 13.3.2026 9:10
Tutkimus: Testosteronin taso tulee huomioida ruokavaliossa – yksi asia voi olla vaaraksi
Uutiset | 12.3.2026 21:36
Valiokunta vaatii loppua dieselautojen pakkasongelmille – Ministeri Ranteelta peräänkuulutetaan toimia
Uutiset | 11.3.2026 16:30
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
”Hengenlähtö oli lähellä,” Kelan Lasse Lehtonen sanoo kohutuista Brysselin lentokentän tapahtumista MT:lle
Uutiset | 12.3.2026 18:40
USA ei ole vielä valmis saattamaan aluksia Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 12.3.2026 15:22
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Trump ylvästeli Iranin johtajien tappamisella – ”On suuri kunnia tehdä se”
Uutiset | 13.3.2026 18:39
Tutkija: Siviiliuhrien määrä kasvaa, mutta Iranin johdossa ei näy paniikkia
Uutiset | 13.3.2026 18:31
Macron varoitti Venäjää kuvittelemasta liikoja – ”Se erehtyy”
Uutiset | 13.3.2026 18:21
Tämäkin vuosi on vaikea, sanovat Vuokranantajat
Uutiset | 13.3.2026 18:10
”Minulla on vain yksi pää,” aivotärähdyksen saanut Kläbo viestitti
Uutiset | 13.3.2026 18:00
Viestipalvelu X esittää muutoksia tileihinsä EU:n sakkojen myötä
Uutiset | 13.3.2026 17:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Paljastus Trumpin sisäpiiristä: Sotaveteraani vastustaa Iranin sotaa
Uutiset | 13.3.2026 22:02
Täältä suomalaiset haluavat nyt mökkinsä
Uutiset | 13.3.2026 21:45
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Tarvitaan tukiasemia ja valokuitua
Mielipide | 11.3.2026 13:40
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste