Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa

27.3.2026 22:02
Lue lisää 

Uudellamaalla menossa läpi runsaasti uusia ehdokkaita – Vihreät kahmi Helsingissä eniten ääniä, Halla-aho äänikuningas

STT Nina Törnudd 14.4.2019 20:55, muokattu 15.4.2019 0:27
a– a+
Eduskuntavaalit

Vihreät nousi ensimmäistä kertaa Helsingin vaalipiirin suurimmaksi puolueeksi. Vihreät oli kerännyt äänistä 23,5 prosenttia, kun noin 95 prosenttia äänistä oli laskettu.

Kokoomus oli saamassa 21,7 prosenttia äänistä, mutta molemmat olivat saamassa kuusi paikkaa Helsingin vaalipiirissä.

Vasemmistoliitto oli saamassa yhden lisäpaikan ja kolme edustajaa. Saman verran oli luvassa SDP:lle, joka oli menettämässä yhden neljästä paikastaan.

Perussuomalaiset oli säilyttämässä kolme paikkaansa, mutta keskusta oli menettämässä ainoansa, kun Kaakkois-Suomen vaalipiiristä siirtynyt ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) jäi rannalle. RKP säilytti yhden paikkansa.

Miesten ja naisten välinen suhde oli Helsingissä keikahtamassa toisin päin kuin viime eduskuntavaaleissa.

Nyt läpi oli menossa 13 naista ja yhdeksän miestä. Neljä vuotta sitten Helsingistä valittiin kahdeksan naista ja 14 miestä.

Pääkaupungin ääniharavaksi nousi perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho, joka hätyytteli Sauli Niinistön (kok.) ennätystä vuodelta 1999.

Halla-aholla oli lähes 29 500 ääntä ja eroa Niinistön ennätykseen oli vain noin tuhat ääntä.

Toiseksi eniten ääniä oli keräämässä vihreiden puheenjohtaja Pekka Haavisto, jonka äänisaalis kipusi yli 19 000:n.

Kolmanneksi oli yltämässä kokoomuksen konkariedustaja Ben Zyskowicz. Neljännessä sijassa oli kiinni vihreiden varapuheenjohtaja Maria Ohisalo, joka on nyt nousemassa ensimmäistä kertaa eduskuntaan.

Läpi olivat pääsemässä myös ensikertalaiset Mai Kivelä (vas.), Eveliina Heinäluoma (sd.), Terhi Koulumies (kok.), ja Mari Rantanen (ps.).

Myös Mari Holopainen (vihr.), Atte Harjanne (vihr.) ja Veronika Honkasalo (vas.) olivat nousemassa ensimmäistä kertaa eduskuntaan.

Eduskunnasta olivat alkuillan äänten perusteella putoamassa kansanedustajat Pilvi Torsti (sd.), Mika Raatikainen (ps.), Silvia Modig (vas.) ja Ozan Yanar (vihr.).

Kokoomus on pitämässä paikkansa Uudenmaan vaalipiirin suurimpana puolueena. Kun äänistä on laskettu vaalipiirissä kaksi kolmasosaa, kokoomus on saanut äänistä 19,8 prosenttia.

Toiseksi eniten ääniä on sosiaalidemokraateilla (18,2 prosenttia) ja kolmanneksi eniten perussuomalaisilla (16,1 prosenttia).

Tässä vaiheessa eniten ääniä on saanut kokoomuksen Elina Lepomäki, jolla on nyt vajaat 11 000 ääntä. Seuraavaksi eniten ääniä, noin 8 200, on Lepomäen puoluetoverilla Kai Mykkäsellä.

Kolmantena kisassa Uudellamaalla on tässä vaiheessa SDP:n Antti Lindtman 9 300 äänellä. Neljäntenä Uudellamaalla on SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne, jolla on nyt runsaat 7 700 ääntä.

Äänten laskeminen on edennyt Uudellamaalla erityisen hitaasti.

Uudenmaan vaalipiiristä valitaan 36 kansanedustajaa. Jos tulokset pysyvät nykyisellään, piirin perinteinen ykköspuolue kokoomus menettää yhden kansanedustajan Uudeltamaalta ja sosiaalidemokraatit saavat yhden edustajan lisää. Perussuomalaiset on menettämässä yhden ja keskusta kaksi paikkaa.

Vihreille on tulossa kaksi ja vasemmistoliitolle yksi paikka lisää Uudeltamaalta.

Pitkän poliittisen uran tehnyt Paavo Väyrynen on putoamassa eduskunnasta. Väyrynen on ehdolla Uudellamaalla, missä hänen puolueensa Seitsemän tähden liike ei ole saamassa yhtään paikkaa.

Väyrysen lisäksi paikkansa ovat menettämässä Uudellamaalla myös sinisten Jussi Niinistö ja Sampo Terho. Perussuomalaisista irtaantunut puolue ei ole saamassa vaalipiiristä ainoatakaan kansanedustajaa.

Sen sijaan Harry Harkimo olisi saamassa Liike Nytin ehdokkaana paikan Uudeltamaalta.

Laskennan tässä vaiheessa näyttää siltä, että Uudenmaan vaalipiirissä on menossa läpi runsaasti uusia kansanedustajia.

Uusia kansanedustajia tämänhetkisen tilanteen perusteella olisivat muun muassa perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo ja vihreiden ehdokas, näyttelijä Pirkka-Pekka Petelius. Myös Brother Christmas -hyväntekeväisyyksistä tunnettu perussuomalaisten Ari Koponen näyttäisi pääsevän kansanedustajaksi.
 

Lue myös

Lapissa keskusta menetti paikan kokoomukselle – keskustalta läpi meni Kulmuni, Kärnä ja Lohi

Lapissa viimeisestä paikasta saadaan jännittää tarkastuslaskentaan saakka, sillä vihreiden ehdokas jäi rannalle vain seitsemän äänen erolla
14.4.2019 20:45

SDP nousi keskustan ohi Kaakkois-Suomen vaalipiirin suurimmaksi puolueeksi – keskustan paikkamäärä putosi viidestä kolmeen

SDP nousi keskustan ohi Kaakkois-Suomen vaalipiirin suurimmaksi puolueeksi ja kasvatti perinteisellä teollisuusalueella kansanedustajiensa...
14.4.2019 22:33

Varsinais-Suomesta eduskuntaa nousee Husin johdosta eläköitynyt Aki Lindén – keskustalta läpi menivät Annika Saarikko ja Esko Kiviranta

Varsinais-Suomen äänikuningatar on vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson. Hän sai 24 404 ääntä. Perussuomalaiset sai...
14.4.2019 22:20

Savo-Karjalassa keskustan paikkamäärä tippui kuudesta neljään – SDP voitti ja Essayah keräsi äänipotin

Keskusta säilytti asemansa Savo-Karjalan vaalipiirin suurimpana puolueena, mutta menetti alueella kaksi kansanedustajan paikkaa....
14.4.2019 22:11

Aihetunnisteet

eduskuntavaalit vaalit19

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Putin sulki Telegramin, mutta sillä on kova hinta – ”Kyse on jostain isommasta”
Uutiset | 28.3.2026 8:01
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Sota nielee miljardeja – Nyt Putin joutui nöyrtymään
Uutiset | 27.3.2026 22:31
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Suosikkihedelmiä on syytä varoa auringossa – Näin syntyy raju Margarita-ihottuma
Uutiset | 27.3.2026 21:23
Pappi ja ex-kansanedustaja Räsäsen tuomiosta: Kristillisen puolueen perustaminen oli virhe, uskonto ja politiikka erotettava toisistaan
Uutiset | 27.3.2026 19:33
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Historia | Kuolevan Ranskan presidentin viimeisessä ateriassa oli jotain hyvin häiritsevää – ranskalainen keittiö näytti pimeimpiä puoliaan
Uutiset | 25.3.2026 21:35
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Saimaan juoksutuksia vähennetään välittömästi – Vuoksen vesistöalueella varaudutaan poikkeukselliseen kuivuuteen
Uutiset | 23.3.2026 15:22
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Keskustan Kettunen: Elokapinan toiminta Lapinlahdella on vastuutonta
Uutiset | 28.3.2026 16:35
Iran kertoi tuhonneensa Ukrainan droonientorjuntavälineistöä Arabiemiraateissa – Ukraina kiisti
Uutiset | 28.3.2026 14:33
Kesäaika alkaa ensi yönä
Uutiset | 28.3.2026 13:16
Vuolaana virtaavat joet nostaneet jääpatojen riskiä Pohjois-Suomessa
Uutiset | 28.3.2026 12:34
Sairauspelosta kärsivät potilaat kuormittavat terveydenhuoltoa
Uutiset | 28.3.2026 11:30
Ministeri Multala väläytti Ylellä toimia bensan korkean hinnan vuoksi: työmatkavähennyksen nosto ja verohelpotus ammattiliikenteelle
Uutiset | 28.3.2026 11:25
Kaksi Pietariin matkalla ollutta konetta laskeutui Helsinki-Vantaalle
Uutiset | 28.3.2026 10:20
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Vuotaako Unkari EU:n tietoja suoraan Kremliin? – Tutkija: Siltä näyttää, eikä se enää edes häpeile sitä
Uutiset | 24.3.2026 17:39
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Bensatankilta kajahti tiukka vaatimus hallitukselle – ”Tämä alkaa mennä ihan hulluksi”
Uutiset | 29.3.2026 9:01
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Ilman joustavaa suurkulutusta tuulivoima syö oman kannattavuutensa
Mielipide | 27.3.2026 14:43
Lukijalta: Suomalaisten on pienennettävä erittäin paljon hiilijalanjälkeään
Mielipide | 26.3.2026 13:02
Lukijalta: Talouspolitiikka tarvitsee tuekseen vahvaa perhepolitiikkaa
Mielipide | 26.3.2026 12:56
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Lapin yksityistiet murenevat, kun miljardit uppoavat Turun junaan
Mielipide | 26.3.2026 12:12
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste