Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Kotimaa
Vastuu yhteydenpitorajoitusten valvonnasta olisi vapauden menetystä muutenkin valvovalla säilytyspaikan viranomaisella, eli lähtökohtaisesti vankilaviranomaisella. (Kuva: Lehtikuva)

Tutkintavankeudessa olevien viestit saatetaan estää kokonaan – Osa laajempaa pakkokeino- ja esitutkintalain muutosesitystä

STT/Mari Tuohiniemi 31.10.2022 17:04, muokattu 31.10.2022 17:28
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Kotimaa

Tutkintavankeudessa olevien viestit saatetaan jatkossa estää kokonaan, jotta rikoksesta epäilty ei pääse vaikeuttamaan esitutkintaa. Oikeusministeriöstä kerrotaan STT:lle, että ilmenneisiin epäselvyyksiin pyritään puuttumaan eduskunnalle jo annetulla lakiesityksellä.

MTV kertoi sunnuntaina julkaistussa jutussaan esitutkinnan ongelmista: tähän asti rajoitusten valvonta vankiloissa on ollut pääosin poliisin kontolla. Poliisi on kuunnellut puheluita ja tapaamisia ja vahtinut, etteivät tutkintavangit puhu kiellettyjen henkilöiden kanssa tai tutkittavana oleviin rikoksiin liittyvistä asioista.

Oikeusasiamies on kuitenkin linjannut, että vankilat eivät voi päästää poliisia tiloihinsa valvontatöihin, ellei tuomioistuin ole näin erikseen määrännyt, mitä tapahtuu harvoin.

Rikosseuraamuslaitoksen edustaja sanoi MTV:lle, ettei vankilaviranomaisilla ole riittävää tietoa esitutkinnasta. Ongelmaksi muodostuu myös se, että laitoksen mukaan laki ei anna vankilaviranomaisille oikeutta kuunnella vankien yksityisiä keskusteluja pelkän yhteydenpitokiellon perusteella. Vankilaviranomaisilla on siis niukemmat valtuudet kuin poliisilla.

Yhteydenpitorajoitus tarkoittaa jatkossa sitä, että viestintä rajoituksen kohteena olevan kanssa estetään yhdellä tai useammalla yhteydenpitotavalla kokonaan. Silloin viestinnän sisältöä ei tarvitse valvoa, kertoo esittelijä, yksikön päällikkö Lauri Rautio STT:lle.

–  Jos yhteydenpitoa tietyn henkilön kanssa rajoitetaan esimerkiksi sähköpostilla, silloin sähköpostia tälle henkilölle ei lähetetä. Tai puhelut tämän henkilön kanssa estetään. Rajoitus tarkoittaa sitä, että yhdellä tai useammalla viestintävälineellä ei saa pitää yhteyttä. Se selkiyttää tilannetta, Rautio kuvailee.

Vastuu yhteydenpitorajoitusten valvonnasta olisi vapauden menetystä muutenkin valvovalla säilytyspaikan viranomaisella, eli lähtökohtaisesti vankilaviranomaisella. Tutkintavankeudessa olevat siirretään viimeistään seitsemän päivän jälkeen poliisin säilöstä tutkintavankilaan.

Yhteydenpidon rajoittamisen muutos on osa laajaa pakkokeino- ja esitutkintalakien muutosesitystä, joka annettiin eduskunnalle 20. lokakuuta.

Lauri Rautio kertoo, että nykyiseen pakkokeino- ja esitutkintalakiin liittyen on nostettu esiin muutostarpeita, ja myös eduskunta on edellyttänyt, että hallitus selvittää tiettyjä kysymyksiä. Nyt muutettava lainsäädäntö on tullut voimaan vuonna 2014.

–  On ollut muun muassa kohtia, joissa lainsäädäntö on osoittautunut epäselväksi tai tulkinnanvaraiseksi. Yksi tällainen kohta on juuri esitutkintaan liittyvä yhteydenpidon rajoittaminen.

Lauri Raution mukaan muun muassa tekniikan nopea kehittyminen vaatii lakimuutoksia. Rikoksenteon keinot kehittyvät, ja tutkinnan pitää pysyä muutosten perässä. Rautio kertoo, että yksi lakiesityksen ehdotuksista koskee televalvontaa ja -kuuntelua.

Jos esitys hyväksytään, tuomioistuin voi myöntää luvan kohdistumaan yleisesti epäilyä koskevaan telekuunteluun tai televalvontaan. Tällä hetkellä lupa kohdistuu luvassa nimettyyn osoitteeseen tai laitteeseen.

–  Pidättämiseen oikeutettu virkamies tekisi sitten päätöksen siitä, mitä kaikkia rikoksesta epäillyn laitteita pitäisi milloinkin kuunnella ja valvoa. Laitteet ja liittymät lisääntyvät kovaa vauhtia, ja muutoksen jälkeen ei tarvitse tulla tuomioistuimeen joka kerran, kun on löytynyt uusi laite tai uusi liittymä.

Muita lakiesitykseen sisältyviä muutoksia on muun muassa salaisten pakkokeinojen kohta, jossa peitelty tiedonhankinta tietoverkoissa olisi mahdollista nykyistä matalammalla kynnyksellä.

–  Telekuuntelu olisi myös mahdollista tietyissä rikoksissa, joissa se ei tällä hetkellä ole, Rautio listaa.

Hallituksen esitys on tarkoitus käsitellä vielä tämän kauden aikana. Jos esitys hyväksytään, muutokset tulevat voimaan puolen vuoden kuluttua hyväksymisestä.

Lue myös

Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma

Ensimmäiset Salpausselän kisat järjestettiin tasan 100 vuotta sitten
5.2.2023 21:00

Teollisuusliitto hyväksyi neuvottelutulokset teknologiateollisuudessa ja kemianteollisuudessa

Teollisuusliitto on hyväksynyt Teknologiateollisuuden työnantajien kanssa neuvotellun ratkaisun teknologiateollisuudessa. Myös Kemianteollisuuden kanssa sovittu...
5.2.2023 16:05

Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo

Varsinais-Suomen Keskustan piirihallitus on käsitellyt kokouksessaan kansanedustaja Esko Kivirannan vetäytymisilmoituksen johdosta muuttunutta piirin...
5.2.2023 15:40
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

esitutkinta kotimaa lakiesitys pakkokeinot

Ei kommentteja

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
FT: ”Puhdistus” Nato-maan sotilasjohdossa nosti esiin vakavan Venäjä-kysymyksen
Uutiset | 4.2.2023 20:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Marin väläyttää vähemmistöhallitusta, jos Nato-prosessi uhkaa viivästyä
Uutiset | 4.2.2023 12:25
Brittitiedustelu: Venäläisten vankien värvääminen Ukrainaan palkkasotureiksi vähentynyt merkittävästi
Uutiset | 3.2.2023 19:21
Ukraina: Yli 130 000 venäläissotilasta saanut surmansa taisteluissa
Uutiset | 4.2.2023 11:35
Bobi on virallisesti maailman vanhin koira – Näin paljon karvaturrille tuli ikää mittariin
Uutiset | 3.2.2023 23:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12
Järjestö: Ukraina käyttää kiellettyjä jalkaväkimiinoja
Uutiset | 31.1.2023 13:14
Kaikki eivät halua lääkehoitoa ahdistuneisuushäiriöön – Tämä voisi toimia yhtä hyvin, kertoo tutkimus
Uutiset | 31.1.2023 23:00
Huippuasiantuntija varoittaa Venäjän ”rauhanturvaajista”: Tällä alueella käynnissä Krimin toisinto
Uutiset | 3.2.2023 22:00
Putin sai selvityksen liikekannallepanon ”merkittävistä ongelmista” – Kuunteli ilmeettömänä
Uutiset | 1.2.2023 22:15
Turkin sisäministeri Soylu Yhdysvaltain suurlähettiläälle: Vedä likaiset kätesi Turkista
Uutiset | 3.2.2023 16:11
Boris Johnson katuvana Washington Postissa: Tämä Kremlin kohtalokas valhe meni läpi Natossa – ”Hyväksyin sen itsekin”
Uutiset | 31.1.2023 20:00
Avaus duumasta: Venäjän ostettava Kiinalta lentotukialus, jonka Ukraina myi ”parin vodkapullon hinnalla”
Uutiset | 18.1.2023 22:15
Venäläiskersantti mahtaili alaisilleen – Kävi kalpaten
Uutiset | 17.1.2023 23:00
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Tiedustelu: Wagner-palkkasotilasyhtiössä ällistyttävä kurssinmuutos
Uutiset | 20.1.2023 11:52
WSJ: Valkoisen talon ex-neuvonantaja sai tarpeekseen Erdoğanin ”roistomaisesta” käytöksestä – Esittää Natolle äärimmäistä keinoa
Uutiset | 18.1.2023 11:26
Asiantuntija hätkähti Putinin harhaista esiintymistä: ”Kylmääviä merkkejä”
Uutiset | 26.1.2023 11:52
Tämä supervitamiini ehkäisee nopeasti yleistyvää syöpää
Uutiset | 16.1.2023 22:00
Maailman vanhin ihminen kuollut – ensimmäinen tässä hurjassa iässä kuollut henkilö
Uutiset | 18.1.2023 8:34
Zelenskyin neuvonantaja: Venäjä saanut varoituksen muilta ydinasevalloilta – Paljastaa, mikä pidättelee Putinia
Uutiset | 1.2.2023 11:12

Uusimmat

Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Teollisuusliitto hyväksyi neuvottelutulokset teknologiateollisuudessa ja kemianteollisuudessa
Uutiset | 5.2.2023 16:05
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
”Kaksilla raiteilla ajelu ei ole totuudenmukaista puuhaa, vaan puhdasta pölhöpopulismia” – Honkonen perää muilta puolueilta kantoja miljardien liikennehankkeisiin
Uutiset | 5.2.2023 15:12
Keskusta jäi yksin etelän suurten raidehankkeiden hautaamisajatuksen kanssa – Markus Lohi: ”Ei ole näköpiirissä olevassa tulevaisuudessa varaa”
Uutiset | 5.2.2023 14:39
Scholz: Zelenskyin kanssa on yksimielisyys länsimaisista aseista – tyrmää Putinin historiavertailun
Uutiset | 5.2.2023 14:37
Israelin ex-pääministeriltä kova väite: Putin lupasi, ettei surmaa Zelenskyiä
Uutiset | 5.2.2023 14:23
Tutkijat yksimielisiä: Mannerlaatat liikkuvat ja sota raivoaa, mutta turvallisuuspolitiikasta ei ole eduskuntavaalien teemaksi
Uutiset | 5.2.2023 13:27
Palkkasotilasyhtiö Wagnerin johtajan mukaan Bahmutin pohjoisosissa käydään kovia taisteluita
Uutiset | 5.2.2023 12:35
Kuuluisan brittitutkijan tuore Kiina-teos on muistutus siitä, että isolle osalle maailmaa Ukrainan sota on kaukainen kriisi
Uutiset | 5.2.2023 10:00
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

EU-ero maksaa briteille satumaisia summia joka vuosi, eikä samaa hullutusta pitäisi kenenkään hautoa enää Suomessa
Pääkirjoitus | 3.2.2023 21:00
Pääministerin ennenaikaista eroa ei pitäisi kuitata kovin huolettomasti, sillä taustalla voi olla demokratiaa uhkaava todellisuus
Pääkirjoitus | 2.2.2023 21:00
Uusia Nato-himmeleitä ei kannata perustaa kovalla kiireellä ja poliittisella painostuksella
Pääkirjoitus | 1.2.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Kaakkois-Suomessa keskusta menetti tärkeitä kuntia ja Jari Lepän – vaaleissa pidetään kiinni kolmesta kansanedustajasta
Uutiset | 4.2.2023 8:00
”Saimme viimeksi tärkeän muistutuksen, että jokaisella äänellä on merkitystä” – keskusta aikoo pitää tiukasti kiinni kolmesta kansanedustajastaan Lapissa
Uutiset | 5.2.2023 8:00
Sipilän ääniperintö on nyt uusjaossa Oulun vaalipiirissä – Pohjois-Pohjanmaan listalla ensimmäistä kertaa naisenemmistö
Uutiset | 2.2.2023 15:20

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomessa repesi riemu, kun norjalaiset kerrankin hävisivät – Siitä alkoi legendaarinen suomalainen urheilutapahtuma
Uutiset | 5.2.2023 21:00
Teollisuusliitto hyväksyi neuvottelutulokset teknologiateollisuudessa ja kemianteollisuudessa
Uutiset | 5.2.2023 16:05
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Paljastus Pentagonin kulisseista: Ukrainalle lobataan tuhovoimaista apua
Uutiset | 30.1.2023 22:15
Insider: Venäjä toi Ukrainaan harhautustankkeja – Operaatiolla nolo loppu
Uutiset | 31.1.2023 22:15
Nähdäänkö länsihävittäjiä pian Ukrainan sotataivaalla? – ukrainalaispilotti FT:lle ilmavoimien ahdingosta: lentäminen jää kohta reserviläisukoille
Uutiset | 4.2.2023 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Muistisairaiden elämänlaatua parannettava
Mielipide | 3.2.2023 9:02
Miksei kukaan puhu tulevaisuusahdistuksesta?
Mielipide | 3.2.2023 8:55
Metsä- ja maatalouden kerrannaisvaikutukset taloutemme perusta
Mielipide | 2.2.2023 15:25
Trump ei ole vaaraton
Mielipide | 31.1.2023 16:24
Metsäteollisuus ja kotimainen energiantuotanto uhattuna
Mielipide | 30.1.2023 9:34
Köyhien määrä järkyttää hyvinvointi-Suomessa
Mielipide | 3.2.2023 9:24
Keskustan piina
Mielipide | 2.2.2023 8:41

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta reagoi Esko Kivirannan vetäytymiseen – listalle nousivat Johanna Riski ja Henna Takatalo
Uutiset | 5.2.2023 15:40
Pirkanmaan keskustan listalla 19 nimeä – Matti Äijö nimettiin ehdokkaaksi keskiviikkona
Uutiset | 3.2.2023 11:09
Könttä: Keskusta kannattaa siirtymistä lisenssimalliin rahapelitoiminnassa
Uutiset | 3.2.2023 9:45
Keskustan Ovaska: Peli poikki, Marin!
Uutiset | 31.1.2023 14:05
Professori kertoi Natoa paremman ratkaisun keskustan risteilyllä – Perusasiat eivät muutu Naton jäsenenäkään, viestittää puolustusministeri Savola
Uutiset | 29.1.2023 10:00
Palaa vaalistartin ja -risteilyn tunnelmiin tästä – katso Suomenmaan kuvat keskustalaisten kemuista
Uutiset | 30.1.2023 13:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)