Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Olympialaiset

Taas pronssia Suomeen – Herola taisteli kullasta lopun nousuun asti

17.2.2026 15:55
Lue lisää 
Korkeakoulupolitiikka
Ehkäpä yliopistoissa olisi pieni pelisääntökeskustelun paikka, tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) sanoo. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva )

"Tuntuu, että heillä on jakomielitauti" – ministeri Kurvinen ihmettelee MTV:llä yliopistojen ristiriitaista viestiä koulutuksen laajentamisesta

EK, Akava ja yliopistoja on lähtenyt kokoomuksen oppositiopolitiikan välineiksi, tiede- ja kulttuuriministeri uskoo
Pauliina Pohjala 12.11.2021 11:40, muokattu 12.11.2021 11:42
a– a+
Korkeakoulupolitiikka

Tiede- ja kulttuuriministeri Antti Kurvinen (kesk.) kertoo olevansa hyvin hämmentynyt EK:n, Akavan ja yliopistojen hallitusten yhteisestä kannanotosta, jossa vastustetaan korkeakoulutuksen hajauttamista.

Se allekirjoitti 10 yliopiston hallitusten puheenjohtajat.

– Samat korkeakoulut, joiden hallitusten puheenjohtajat panivat tämän oudon kannanoton, ovat pyytäneet uusia aloituspaikkoja. Eli tuntuu, että heillä on jakomielitauti. Tuntuu siltä, että illalla he ovat sitä mieltä, että lisää koulutusta ja aamulla he ovat eri mieltä, Kurvinen sanoo MTV:n Uutisaamussa.

Kurvinen korostaa, että yksikään korkeakoulu ei joudu väkisin kouluttamaan ketään, mutta ne ovat itse viestineet haluavansa lisää koulutusvastuita.

– Minulla on noin 30 koulutusvastuuhakemusta pöydällä, Kurvinen kertoo.

– Tämä on todella hämmentävää ja outoa, ja toivoisin että nämä yliopistot kertoisivat avoimesti, mitä ne todella haluavat.

Kurvinen toteaa, että kannanoton on allekirjoittanut muun muassa Åbo Akademin hallituksen puheenjohtaja Thomas Wilhelmsson.

– Wilhelmssonilta haluaisin kysyä, pitääkö minun hylätä Åbo Akademin hakemus uudesta juristikoulutuksesta?

Kurvinen myös kysyy, hylkääkö hän Itä-Suomen yliopiston diplomi-insinöörikoulutushakemuksen, kun sen hallituksen puheenjohtaja vastustaa kannanotossa koulutuksen laajentamista.

Kurvinen sanoo uskovansa, että tosiasiassa on kyse siitä, että EK, Akava ja yliopistoja on lähtenyt kokoomuksen oppositiopolitiikan välineiksi.

– Kokoomus on ajanut nyt parikymmentä vuotta äärimmäisen keskittävää koulutuspolitiikkaa. Nyt kokoomusvaikuttajille näyttää olevan ikävä tilanne se, että keskusta on muuttanut tämän linjan. Meillähän on 10 000 aloituspaikkaa jo nyt otettu käyttöön.

Kurvinen korostaa MTV:llä, että korkeakoulujen profiloituminen ja erikoistuminen kelpaa hänelle hyvin, mutta se on eri asia kuin keskittäminen.

– Nythän on viimeiset 10–15 vuotta ideologisesti keskitetty korkeakoulujärjestelmää ja lopetettu sivupisteitä.

– Näin ei ole, että vain pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja parissa keskuksessa Suomessa voisi olla laadukasta tutkimusta ja opetusta.

Kurvisen mielestä EK:n Akavan ja yliopistojen kannanotto ei käy yksiin sen kanssa, että hän kuulee jatkuvasti maakunnista viestiä osaajapulasta.

– Eikä se kyllä vastaa sitä viestiä, mitä olen saanut vaikkapa korkeakoulujen rehtoreilta tällä viikolla. Ehkäpä yliopistoissakin olisi pieni pelisääntökeskustelun paikka ainakin osittain hallitusten ja rehtoreiden kanssa.

Tiede- ja kulttuuriministeri kysyykin EK:n toimitusjohtajalta Jyri Häkämieheltä ja Akavan puheenjohtajalta Sture Fjäderiltä, mitä ne sanoisivat osaajapulasta jäsenilleen maakunnissa.

– Minusta on erikoista, että Akavan ja EK:n johto puhuu eri kieltä kuin heidän kenttäväkensä.

Häkämies kommentoi MTV:n Uutisaamussa puhelimitse, että raha on rajallista, jolloin lähtökohta on se, että toiminnan kehittäminen perustuu nykyiseen korkeakouluverkkoon ja siihen, että kukin löytää oman vahvuutensa.

– Jos sitä lähdetään kovasti laajentamaan ja hajauttamaan, niin silloin jaetaan nykyisiä resursseja uudelleen, Häkämies sanoo.

Kurvinen kehottaa Häkämiestä maakuntakierrokselle Etelärannasta.

– Koska kun minä tapaan teollisuuden edustajia monta kertaa joka viikko, he sanovat, että heillä ei ole riittävästi osaajia.

– Itä-Suomessa EK:n jäsenet eivät saa diplomi-insinöörejä. Miten sitä hoidetaan, ellei saa laajentaa koulutusta?

Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö sanoo myös puhelimitse Uutisaamussa, että Kurvisen puheet korkeakoulupolitiikan täyskäännöksestä ihmetyttivät, koska hallitusneuvotteluissa sovittiin lähinnä työrauhasta korkeakouluille.

– En aio pakottaa korkeakouluja kouluttamaan lisää, Kurvinen sanoo.

– Korkeakoulut itse pyytävät uusia aloituspaikkoja, ja tämähän tekee tästä tilanteesta niin hämmentävän.

Lue myös

Iranin ulkoministeri: Yhteisymmärrys ydinsopimusta ohjaavista pääperiaatteista saavutettu

Yhdysvaltain ja Iranin edustajat neuvottelivat tiistaina Sveitsin Genevessä kasvaneiden jännitteiden keskellä.
17.2.2026 18:07

Hävittäjiä kaupusteleva Macron tapasi Intian Modin – hehkuttivat maiden suhteita

Yhteisessä lehdistötilaisuudessa Macron kehotti Modia tukemaan yritystä saada Venäjä lopettamaan iskunsa siviilejä ja siviili-infrastruktuuria vastaan Ukrainassa.
17.2.2026 17:57

Valkoisia lippuja ja turpeen käryä – eduskunta kiisteli energia- ja ilmastopolitiikasta

Oppositio kyseenalaisti hallituksen kyvyn ja tahdon saavuttaa asetetut ilmastotavoitteet eduskunnan keskustelussa hallituksen energia-...
17.2.2026 17:24

Aihetunnisteet

Antti Kurvinen korkeakoulupolitiikka korkeakoulut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Pysäyttävä Ukraina-varoitus: ”Koko järjestelmä on sortumisen partaalla”
Uutiset | 17.2.2026 11:26
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
BBC: Hillary Clintonilta kova Esptein-syytös – ”Laittakaa asiakirjat julki”
Uutiset | 17.2.2026 9:00
Ukrainassa tyrmistys neuvottelujen alla: ”Näin räikeästi Venäjä vesittää rauhanpyrkimykset”
Uutiset | 17.2.2026 11:02
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Joskus tappaa, joskus ei – kyseenalainen meren herkku on venäläistä rulettia lautasella
Uutiset | 16.2.2026 21:35
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Iowa-luokan taistelulaivat palauttivat USA:n laivastomahdin – Ronald Reagan yllätti Neuvostoliiton menneen maailman jättiläisillä
Uutiset | 14.2.2026 21:39
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Eläketurvakeskus: Tämä on suomalaisten keskimääräinen eläköitymisikä
Uutiset | 13.2.2026 9:45
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21

Uusimmat

Iranin ulkoministeri: Yhteisymmärrys ydinsopimusta ohjaavista pääperiaatteista saavutettu
Uutiset | 17.2.2026 18:07
Hävittäjiä kaupusteleva Macron tapasi Intian Modin – hehkuttivat maiden suhteita
Uutiset | 17.2.2026 17:57
Valkoisia lippuja ja turpeen käryä – eduskunta kiisteli energia- ja ilmastopolitiikasta
Uutiset | 17.2.2026 17:24
Ilmastonmuutos tuo haasteita maa- ja metsätalouden huoltovarmuuteen
Uutiset | 17.2.2026 17:22
Suomenlahden jäätyminen haittaa Venäjän vientiä
Uutiset | 17.2.2026 17:09
Purra myönsi maahanmuuttajille esittämänsä työvelvoitteen olevan perustuslain vastainen
Uutiset | 17.2.2026 17:00
Purra tulevista säästöistä: Satojen miljoonien urakka edessä
Uutiset | 17.2.2026 16:32
Ministeri Grahn-Laasonen vastaa Purralle: ”En puhuisi Suomessa velvoitetyöstä”
Uutiset | 17.2.2026 16:11
Taas pronssia Suomeen – Herola taisteli kullasta lopun nousuun asti
Uutiset | 17.2.2026 15:55
Ruotsin sotilastiedustelu: Venäjä lisää hybridiuhkiaan ja ottaa suurempia riskejä
Uutiset | 17.2.2026 15:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miten Eurooppa selviää? – Olli Rehnin mukaan ratkaisu löytyy halukkaiden koalitiosta
Uutiset | 15.2.2026 9:01
Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
16:45, 17/02/2026
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Today 18:0017/02/2026
weather icon
5° / 6°°C 0 mm 0% 9 Km/h 51 % 1017 hPa 0 mm/h
Today 21:0017/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0 mm 0% 10 Km/h 55 % 1017 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0018/02/2026
weather icon
4° / 4°°C 0 mm 0% 14 Km/h 60 % 1014 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0018/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0.79 mm 79% 14 Km/h 79 % 1011 hPa 0.38 mm/h
Tomorrow 06:0018/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0.96 mm 96% 19 Km/h 86 % 1007 hPa 0.45 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Iranin ulkoministeri: Yhteisymmärrys ydinsopimusta ohjaavista pääperiaatteista saavutettu
Uutiset | 17.2.2026 18:07
Hävittäjiä kaupusteleva Macron tapasi Intian Modin – hehkuttivat maiden suhteita
Uutiset | 17.2.2026 17:57
Valkoisia lippuja ja turpeen käryä – eduskunta kiisteli energia- ja ilmastopolitiikasta
Uutiset | 17.2.2026 17:24
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Konepistoolit sarjatulella yleislakon aikana maaliskuussa 1956 Jyväskylän Taulumäellä
Mielipide | 17.2.2026 14:37
Lukijalta: Yliopisto kutsuu tiedetestaajia – Uusin visio
Mielipide | 17.2.2026 13:12
Lukijalta: Älä osta lupauksia
Mielipide | 17.2.2026 13:02
Lukijalta: Työeläke on työllä ansaittu omaisuuserä
Mielipide | 17.2.2026 12:59
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55
Lukijalta: Maailman suurin kansa vailla itsenäistä valtiota
Mielipide | 4.2.2026 14:56

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Mikko Polvinen tyrmää Kainuun rintasyöpäleikkausten siirtämisen Ouluun – ”Olisi häpeällinen virhe”
Uutiset | 14.2.2026 15:53
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Kaikkonen nimeää Juuson seuraajan ykköstehtävän: ”Jokainen ansaitsee arvokkaan vanhuuden”
Uutiset | 16.2.2026 13:39
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste