Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 
Ranska
Notre Dame on korjattu entiseen loistoonsa. (Kuva: Christophe Petit Tesson / AFP / Lehtikuva)

Tulipalon runtelema Notre-Dame avaa taas ovensa – näin uusi katastrofi aiotaan välttää

STT / Niilo Simojoki 4.12.2024 9:00, muokattu 4.12.2024 9:52
a– a+
Ranska

Ranska ja huomattava osa muuta maailmaa seurasivat kauhuissaan, kun raivoisa tulipalo runteli Pariisin Notre-Damen katedraalia huhtikuussa 2019. Kirkon keskitorni ja suuri osa kattoa romahtivat liekkimereen suorassa tv-lähetyksessä.

Tuho oli mittavaa ja korjaustyöt vähintäänkin haastavia, mutta tämän viikon lauantaina maailmankuulu kirkko avaa jälleen ovensa niin kirkkokansalle kuin turisteille.

Viisi ja puoli vuotta on pitkä aika olla suljettuna yhdelle Pariisin päänähtävyyksistä. Notre-Damen noin 850-vuotisessa historiassa se on kuitenkin vain ohimenevä hetki.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron asetti pian tulipalon jälkeen kunnianhimoisen tavoitteen Notre-Damen palauttamisesta ennalleen, tai jopa entistä ehommaksi, vain viidessä vuodessa. Tästä ei lopulta paljoa myöhästytty.

Notre-Damen ylösnousemus tarjoaa sisäpoliittisesti ahtaalla olevalle Macronille jo toisen näyttävän tilaisuuden paistatella myönteisessä julkisuudessa jatkona hyvin sujuneille viime kesän olympialaisille.

Viime viikonvaihteessa presidentti saattoi myhäillä, kun hän pääsi tarkastelemaan katedraalin häikäisevästi vaalentuneita sisätiloja.

– Olette saavuttaneet jotain, mitä pidettiin mahdottomana, Macron sanoi korjaustöiden tekijöille.

Macron on luonnollisesti mukana Norte-Damen avajaisissa. Julkisen vallan uskonnosta erottava sekularismin (laicite) periaate on kuitenkin Ranskassa niin pyhä asia, että aivan ongelmatonta presidentin osallistuminen katedraalin vihkiäisiin ei ole.

Pariisin arkkipiispa Laurent Ulrich ilmoitti aiemmin syksyllä Macronin puhuvan vihkiäisissä sisällä katedraalissa, mikä herätti keskustelua presidentille sopimattomasta osallistumisesta uskonnon harjoittamiseen.

Elysee-palatsi kiirehtikin myöhemmin korjaamaan, että Macron pitää ”melko lyhyen” puheensa lauantaina 7. joulukuuta Notre-Damen edustalla olevalla aukiolla seremonian ”maallisen osuuden” aikana.

Itse vihkimiseen Macron kuitenkin aikoo osallistua ihan sisätiloissa, samoin kuin sunnuntaina 8. joulukuuta Notre-Damessa pidettävään ensimmäiseen messuun.

Avajaisjuhlallisuuksiin on kutsuttu ulkomaisia valtiojohtajia, joista Yhdysvaltain tuleva presidentti Donald Trump on jo ehättänyt kertoa osallistumisestaan. Ranskan valtio ja Pariisin arkkihiippakunta esittivät kutsun myös paavi Franciscukselle, joka kuitenkin totesi varsin painokkaasti syyskuussa:

– Minä en lähde Pariisiin.

Ranska mielletään yleensä katolilaiseksi maaksi, mikä piti ehkä aiemmin paikkansa, mutta ei enää nykyään. Viime vuonna julkaistujen tilastojen mukaan vain 29 prosenttia 18–59-vuotiaista ranskalaisista sanoo olevansa katolilaisia. Vielä selvästi pienempi osa käy säännöllisesti messussa.

Toisella sijalla uskontokunnista (10 prosenttia) ovat islaminuskoiset, selvästi suurin ryhmä (51 prosenttia) ovat uskonnottomat.

Presidentti Macron itse kasvoi uskonnottomassa perheessä, mutta kastettiin omasta pyynnöstään katolilaiseksi 12-vuotiaana. Hän ei käy säännöllisesti kirkossa, mutta sanoo arvostavansa kristillisiä perinteitä.

Miksi Ranskan valtio sitten on niin näyttävästi vastuussa Notre-Damen korjaustöistä? Siksi, että kirkkorakennukset ovat Ranskassa pääosin kuntien ja valtion omistuksessa. Perinne juontaa jo 1700-lopun suuresta vallankumouksesta ja sinetöitiin lakiin kirkon ja valtion erosta vuonna 1905.

Notre-Damen kaltaisten historiallisiksi monumenteiksi luokiteltujen rakennusten suojelu, konservointi ja entisöiminen kuuluvat maan kulttuuriministeriölle. Notre-Damea ei kuitenkaan korjattu verovaroin, vaan noin 700 miljoonan euron kustannukset katettiin kokonaan lahjoituksilla.

Itse asiassa lahjoituksia Ranskasta ja muualta maailmasta kertyi lopulta lähes 850 miljoonaa. Ylijäävä osuus käytetään Notre-Damen ulkoseinien tarpeellisiin korjaustöihin.

Notre-Damessa kävi vuonna 2017 noin 12 miljoonaa vierailijaa, ja vuosittaisen kävijämäärän odotetaan nousevan jopa 15 miljoonaan kirkon avauduttua uudelleen.

Ranskan hallituksen ministerit ovatkin väläytelleen omistajan oikeudella ajatusta pienen pääsymaksun perimisestä. Pariisin arkkihiippakunnan mukaan on kuitenkin tärkeää pitää kiinni periaatteesta, että kirkkoon pääsee ilmaiseksi.

Ranskalaisia järkyttäneen tulipalon syttymissyy ei ole edelleenkään varmuudella tiedossa.

Epäilyt ovat kohdistuneen niin oikosulkuun sähkölaitteessa, savukkeeseen kuin hitsaustöihin keväällä 2019 käynnissä olleiden korjaustöiden aikana. Mitään viitteitä tulipalon tahallisesta sytyttämisestä ei ole perusteellisissa tutkimuksissa löydetty.

Uuden katastrofin estämiseksi katedraaliin on nyt asennettu katseilta piilossa oleva sammutusjärjestelmä.

Lue myös

Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: "En halua lietsoa pelkoa, mutta…"

Kuolaaminen nukkuessa saattaa olla merkki vakavasta unihäiriöstä tai jopa Parkinsonin taudin kaltaisesta neurologisesta...
16.3.2026 23:15

EU-johtajalta raju Putin-väite: "Kukaan ei uskalla sanoa ääneen"

Belgian pääministeri Bart De Wever sanoo, että EU:n on ”normalisoitava suhteet Venäjään” edullisen...
16.3.2026 23:02

Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana

Suomalaiset eivät periaatteessa hyväksy sairaana ajamista, mutta moni toimii käytännössä toisin. Joka kymmenes...
16.3.2026 22:29

Aihetunnisteet

notre dame pariisi Ranska

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tohtori varoittaa yöllisestä kuolaamisesta: ”En halua lietsoa pelkoa, mutta…”
Uutiset | 16.3.2026 23:15
EU-johtajalta raju Putin-väite: ”Kukaan ei uskalla sanoa ääneen”
Uutiset | 16.3.2026 23:02
Joka kymmenes lähtee rattiin liian sairaana
Uutiset | 16.3.2026 22:29
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste