Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Hallituksen veropäätökset vaarantavat investoinnit ja työpaikat, sanoo ex-ministeri Lintilä

16.3.2026 11:07
Lue lisää 
Yhdysvallat
Yhdysvaltain sisäisen turvallisuuden ministeri Kristi Noem puhui tiedotustilaisuudessa New Yorkissa 8. tammikuuta. (Kuva: Michale M. Santiago / Getty Images / AFP / Lehtikuva)

Trumpin hallinto lähettää lisää liittovaltion agentteja Minneapolisiin

Paikalliset demokraattijohtajat ovat vaatineet, että maahanmuuttoviranomaiset poistuisivat Minneapolisista sen jälkeen, kun ICE-agentti ampui naisen kaupungissa.
STT / Arttu Mäkelä 12.1.2026 8:30, muokattu 12.1.2026 8:32
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain hallinto lähettää satoja liittovaltion agentteja lisää Minneapolisiin. Asiasta on kertonut kansallisen turvallisuuden ministeri Kristi Noem.

Yhdysvalloissa on järjestetty viime päivinä laajoja mielenosoituksia sen jälkeen, kun maahanmuuttopoliisi ICE:n edustaja ampui naisen kuoliaaksi Minneapolisissa viime keskiviikkona.

Hallinnon päätös lähettää lisää henkilöstöä Minneapolisiin uhmaa suoraan paikallishallinnon toiveita. Kaupungin demokraattijohtajat ovat ampumisen jälkeen vaatineet, että maahanmuuttoviranomaiset poistuisivat kaupungista.

Ministeri Noem on väittänyt, että naisen autoonsa surmannut agentti käytti asettaan puolustaakseen itseään. Ampumisen uhriksi joutunutta naista Noem on sen sijaan syyttänyt ”sisäisestä terrorismista”.

Tunnetut demokraattipäättäjät, kuten Minnesotan kuvernööri Tim Walz ja Minneapolisin pormestari Jacob Frey, ovat kiistäneet Noemin väitteen jyrkästi.

Heidän mukaansa tapahtumapaikalla kuvattu videomateriaali osoittaa, että naisen auto oli kääntymässä poispäin agentista eivätkä hänen toimensa aiheuttaneet agentille vaaraa.

Useat tahot ovat kuvanneet ampumista murhaksi.

Kun uutiskanava CNN painosti Noemia toistuvasti siitä, miten ministeri saattoi antaa niin lopullisia lausuntoja, kun tapauksen tutkinta oli vasta alkanut, Noem sanoi, että hän ja hallinto ovat oikeassa.

Uutiskanava Fox Newsillä Noem puolestaan sanoi, että paikallista aikaa sunnuntaina ja maanantaina Minneapolisiin saapuu satoja liittovaltion agentteja lisää. Noemin mukaan agentteja lähetetään paikalle, jotta Minneapolisissa olevat maahanmuuttoviranomaiset voivat tehdä työtään turvallisesti.

Liittovaltion agenttien ja mielenosoittajien väliset yhteenotot jatkuivat sunnuntaina Minneapolisissa. Poliisien nähtiin käyttävän pippurisumutetta kylttejä piteleviä ihmisiä vastaan ​​ICE:n toimitilojen ulkopuolella.

CNN:n haastattelussa ministeri Noem syytti demokraattipäättäjien yllyttävän väkivaltaan maahanmuuttoviranomaisia ​​vastaan. Hän nosti erikseen esille kuvernööri Walzin ja pormestari Freyn puheet.

Keskiviikkoisen ampumisen jälkeen tuhannet ihmiset ovat osoittaneet mieltään useissa kaupungeissa ympäri maata. Mielenilmaukset ovat sujuneet enimmäkseen rauhanomaisesti.

Minneapolisissa on poliisin mukaan otettu mielenilmausten yhteydessä kiinni kolmisenkymmentä ihmistä, jotka on sittemmin päästetty myös vapaaksi.

Mielenosoittajat ovat vaatineet täyttä tutkintaa ampumisesta. Demokraatit ovat arvostelleet muun muassa sitä, kuinka paikallisviranomaiset on suljettu ulkopuolelle liittovaltion poliisin FBI:n johtamasta tutkinnasta.

Frey sanoi CNN:lle, että tutkinnan pitäisi olla puolueeton, jotta faktat saadaan selville.

Frey kuvaili aktivistien toimia maahanmuuttoviranomaisten operaatioiden häiritsemiseksi laillisiksi.

– Lakien noudattamista on tietenkin valvottava, mutta on myös vaatimus siitä, että lakeja valvotaan perustuslaillisesti, Frey lisäsi.

Pormestari kuvaili raskaana olevia naisia raahattavan kaduilla ja oppilaita vietävän pois, vaikka he olisivat Yhdysvaltain kansalaisia.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on lähettänyt liittovaltion agentteja useisiin suurkaupunkeihin toimeenpanemaan hänen siirtolaisvastaista maahanmuuttopolitiikkaansa.

Hallinto on pyrkinyt maalaamaan ICE:stä ja muista maahanmuuttoviranomaisista kuvaa lainvalvontaviranomaisina ja poliiseina. Tulkinta on kuitenkin haastettu usean tahon toimesta.

Muun muassa kansalaisoikeusjärjestö ACLU ja New Yorkin osavaltion oikeusministerin kanslia ovat sanoneet, etteivät ICE:n edustajat ole poliiseja, vaikka heidän univormuissaan saattaisi näin lukea.

Lisäksi sosiaalisessa mediassa on viime päivinä levinnyt laajasti Philadelphian sheriffin Rochelle Bilalin puhe, jossa hän arvostelee kovin sanoin Trumpin hallinnon toimia.

Bilal kuvailee ICE-agentteja muun muassa valelainvalvojiksi ja Trumpin armeijaksi, jonka avulla presidentti iskee yhdysvaltalaisia vastaan.

Siinä missä iso osa ICE-agenteista marssii kaduilla kasvot peitettyinä, Bilal korostaa, ettei yksikään todellinen lainvalvoja käytä maskia.

Bilal esittää myös varoituksen ICE-agenteille siltä varalta, jos yksikään heistä keksii tulla Philadelphiaan tekemään rikoksia.

– Ette voi piiloutua, kukaan ei vie teitä pois — Valkoisen talon rikollinen ei pysty estämään teitä joutumasta vankilaan, hän sanoi viitaten luultavimmin Trumpiin.

Ainakin varapresidentti J. D. Vance on väittänyt, että Minneapolisissa naisen ampuneella ICE-agentilla olisi täysi syytesuoja, mutta tämä ei pidä asiantuntijoiden mukaan paikkansa, kertoo muun muassa CNN.

Toisaalta rikoksesta syyttäminen ei olisi välttämättä aivan yksioikoista. Syytetty agentti voisi esimerkiksi pyytää oikeuskäsittelyn siirtämistä paikallisesta tuomioistuimesta liittovaltion tuomioistuimeen, jossa tuomarin tulisi määrittää, onko agentilla syytesuoja kyseisen tapauksen kohdalla.

Lue myös

Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – "Ei ole mahdotonta"

Yhdestä asiasta ei ole epäselvyyttä: Ruotsin Armand Duplantis on tällä hetkellä yleisurheilun kirkkain...
16.3.2026 21:31

Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta

Australialaiset tutkijat ovat löytäneet merilevästä yhdisteen, joka onnistui pysäyttämään noroviruksen ennen kuin se...
16.3.2026 21:12

Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa

Korkea kolesteroli on suomalaisilla hyvin yleistä. Erityisen haitallista on ”pahaksi kolesteroliksi” kutsuttu LDL-kolesteroli...
16.3.2026 20:58

Aihetunnisteet

Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03

Uusimmat

Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Trump vaati jälleen liittolaisia mukaan avaamaan Hormuzinsalmea
Uutiset | 16.3.2026 18:56
Valtonen: Erimielisyydet Hormuzinsalmen operaatiosta tuskin johtavat Yhdysvaltojen vetäytymiseen Natosta
Uutiset | 16.3.2026 18:35
Iranin vallankumouskaarti uhkaa iskeä yhdysvaltalaisyrityksiin Persianlahdella
Uutiset | 16.3.2026 18:31
Valkoisen talon kansliapäälliköllä todettu syöpä
Uutiset | 16.3.2026 18:30
Pohjois-Suomen puolustamiseen osallistuminen on myös Ruotsin puolustusta, sanoo puolustusministeri Pål Jonson
Uutiset | 16.3.2026 18:25
Suomalaisten rauhanturvaajien rotaatioita ei ole keskeytetty Libanonissa
Uutiset | 16.3.2026 18:15
SAK-pomo vahvistaa Ylelle: Nikolas Elomaa nousemassa valtakunnansovittelijaksi
Uutiset | 16.3.2026 18:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Legenda väläyttää jymypaukkua: Armand Duplantis juoksemaan viestiä – ”Ei ole mahdotonta”
Uutiset | 16.3.2026 21:31
Tutkijoilta läpimurto: Tämä superruoka torjuu pelättyä norovirusta
Uutiset | 16.3.2026 21:12
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Suomi nousuun naapurien opeilla: veroporkkanoita ja sähkövyöhykkeitä
Mielipide | 16.3.2026 15:03
Lukijalta: Kadonneet, vai kadotetut äänestäjät?
Mielipide | 16.3.2026 14:57
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25
Lukijalta: Militaristien logiikka ei kestä päivänvaloa
Mielipide | 10.3.2026 13:09

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste