Teollisuushankkeet nostavat työperäisten oleskelulupien hakemusmääriä
Työperusteisten oleskelulupahakemusten määrän odotetaan kasvavan tänä ja ensi vuonna viime vuoteen verrattuna, Maahanmuuttovirasto kertoo. Viraston ennakointiverkosto on päivittänyt arvionsa tämän ja ensi vuoden hakemusmääristä.
Tämän vuoden tammi–toukokuussa ensimmäisiä työperusteisia hakemuksia jätettiin vajaat 6 200, mikä on 16 prosenttia enemmän kuin viime vuoden vastaavana ajankohtana. Hakemusten määrää kasvattavat teollisuushankkeet. Tämän vuoden kokonaishakemusmääräksi arvioidaan 11 000–13 000 hakemusta ja ensi vuoden 12 000–14 000 hakemusta.
Opiskeluperusteisten oleskelulupahakemusten määrän arviota on sen sijaan laskettu. Opiskelijoiden hakemusmäärä väheni tammi–toukokuussa 25 prosentilla edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta.
Tammi–toukokuussa ensimmäisiä turvapaikkahakemuksia jätettiin reilut 700, mikä on seitsemän prosenttia vähemmän kuin viime vuoden vastaavana ajanjaksona.