Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Zelenskyi: EU:n tukipaketti vahvistaa Ukrainaa

19.12.2025 10:47
Lue lisää 
Kirjat
Mikkelin vuoden 1975 liittokokouksen valtakirjojen tarkastaminen alkoi jo viikkoa ennen kokousta. Kuvassa vasemmalta Raimo Lehtinen, Marko Auer, Jussi Kasanen, Mikko Stylman, Juha Kivinen, Olli Kyrki ja Heimo Hakamo. (Kuva: Kalle Kultala / Suomen valokuvataiteen museo)

Teiniliiton valtakamppailussa olivat käytössä kaikki keinot – jopa lailliset 

Annukka Kaarela 14.1.2024 12:00, muokattu 12.1.2024 9:35
a– a+
Kirjat

Kun suurten ikäluokkien poliitikot muistelevat nuoruuttaan, puoluekannasta riippumatta muistoja yhdistää yleensä yksi asia: toiminta Suomen Teiniliitossa.  

Teiniliitto toimi koko olemassaolonsa ajan kasvualustana yhteiskunnallisesti aktiivisten nuorten etujoukolle. Suuri osa järjestön luottamustehtävissä toimineista tytöistä ja pojista jatkoi tietään politiikkaan, korkeakouluihin tai kulttuuriälymystöön.  

Harva entinen nuori on kuitenkaan varsinaisesti ylpeillyt Teiniliitto-menneisyydellään, sillä liiton jälkimaine on ollut voimakas. Nuoremmille sukupolville liitosta muistuu lähinnä mieleen politisoituminen ja kaatuminen talousongelmiin.   

Ehkä juuri sotkuisuutensa ja ikävän jälkimaineensa vuoksi Teiniliiton historia pysyi pitkään kirjoittamattomana. Vuonna 2020 kuusi tutkijaa tarttui haasteeseen Koneen säätiön rahoittamassa projektissa.  

Viime syksynä ilmestyi kokoomateos Vimmaa ja voimaa, jossa käydään läpi liiton taival sen perustamisvuodesta 1939 aina vuonna 1983 tapahtuneeseen kaatumiseen asti.  

Kirjan kirjoittajista Ville Soimetsä, Essi Jouhki, Liisa Lalu, Ville Okkonen ja Aapo Roselius ovat 1970- ja 1980-luvuilla syntyneitä tutkijoita. Emeritusprofessori Kimmo Rentolalla on ollut hankkeessa kaksoisrooli sekä tutkijana että aikalaisena.  

Nuortaistolaisiin kuulunut Rentola toimi Teiniliitossa ensin hallituksen jäsenenä, sitten varapuheenjohtajana ja lopuksi järjestösihteerinä.  

Teinit kiinnostuivat myös kansainvälisistä teemoista, kuten rauhanaatteesta ja ihmisoikeuksista. 

Teiniliitto perustettiin kesäkuussa 1939 nimellä Suomen Oppikoulujen Toverikuntien Liitto. Oppikouluissa oli jo 1800-luvulta asti toiminut toverikunniksi kutsuttuja oppilasyhteisöjä, jotka järjestivät jäsenilleen vapaa-ajan toimintaa.  

Toverikuntien liitto perustettiin niiden valtakunnalliseksi kattojärjestöksi. Vuonna 1943 sen nimi muutettiin Suomen Teiniliitoksi.  

Teiniliitto oli poliittisesti sitoutumaton, mutta tutkijoiden mukaan sen henki oli pitkään vahvasti porvarillinen. Tämä oli ymmärrettävää, sillä liiton alkuaikoina sen jäsenet, oppikoulujen ylimpien luokkien oppilaat, olivat lähes yksinomaan hyvätuloisten perheiden jälkikasvua.  

Myös koulujen henki oli oikeistolainen. Vallitsevia arvoja olivat kuri, kristillisyys ja isänmaallisuus.  

Lappeenrannan teinipäiviä vietettiin vuonna 1954 juhlallisin menoin. (Kuva: Suomen Teiniliiton kokoelma, Kansallisarkisto)

Historiikin mukaan Teiniliiton toiminta säilyi varsin muuttumattomana 1960-luvun alkuun asti. Vielä vuoden 1961 Teinipäivillä Mikkelissä teinit laskivat seppeleen sankarihaudoille ja osallistuivat jumalanpalvelukseen.  

Yhteiskunnan vapautuessa teinitoiminnan juhlava jäykkyys alkoi kuitenkin tuntua joistakin nuorista vieraalta. Kirjan mukaan kritiikki virisi ensin kulttuuripiireissä.  

Valtakunnallinen Teinilehti ja paikalliset teinikuntien julkaisut ryhtyivät ottamaan kantaa koulujen epäkohtiin. Vaatimukset kouludemokratiasta ja oppilasneuvostoista heräsivät.  

Teinit kiinnostuivat myös kansainvälisistä teemoista, kuten rauhanaatteesta ja ihmisoikeuksista. 

Vapaan kasvatuksen vaihetta seurasi teinien politisoituminen. Yhteiskunta vasemmistolaistui, ja niin kävi Teiniliitollekin.  

Osa liiton johtohahmoista hurahti summerhilliläiseen vapaan kasvatuksen aatteeseen. Teinijohtajakurssit lippuvaloineen vaihtuivat ”epäseminaareihin”, joissa tehtiin vapautumisharjoituksia ja haettiin aistimellisuutta.  

Teiniliittoa vuonna 1966 johtanut Risto Volanen muistelee vaihetta kirjassa kauhulla. Sittemmin keskustaan liittynyt Volanen yritti yksin puolustaa perinteisiä arvoja liiton hallituksessa.  

Vapaan kasvatuksen vaihetta seurasi teinien politisoituminen. Yhteiskunta vasemmistolaistui, ja niin kävi Teiniliitollekin.  

Historiikin mukaan poliittiset jakolinjat sinetöitiin viimeistään vuoden 1969 taksvärkin yhteydessä. Vasemmistoteinit ehdottivat keräyskohteeksi Mosambikin itsenäistymistä tukevaa Mosambik-instituuttia, mutta porvarit jättäytyivät ulkopuolelle epäillen rahojen valuvan sissiliikkeen aseisiin.   

Eerikkilän kesäkurssi yhteiskuvassa kesällä 1960. (Kuva: Suomen Teiniliiton kokoelma, Kansallisarkisto)

Teiniliiton puoluepolitisoituminen oli kirjan mukaan nopeaa. Pieksämäen liittokokouksessa marraskuussa 1971 jo lähes jokaisella kokousedustajalla oli puoluekanta.  

SDP:n ja keskustapuolueen tukemat taistolaiset saivat hallituksessa määräävän aseman. Jälkeenpäin on usein väitetty kommunistien vallanneen Teiniliiton, mutta tutkijoiden mukaan tämä ei pidä paikkaansa.  

Sen sijaan monet keskeisistä johtohenkilöistä kääntyivät taistolaisuuteen. Esimerkiksi sitoutumattomana liiton johtoon vuonna 1969 valittu Rauna-Riitta Lahtela liittyi kautensa aikana SKDL:n jäseneksi.  

Karismaattiset käännynnäiset saivat runsaasti seuraajia. Kokoomus ei tyytynyt seuraamaan tapahtumia toimettomana, vaan käynnisti oman Taneli-operaationsa liiton valtaamiseksi.  

Samoihin aikoihin politisoitumisen kanssa pahenivat liiton talousongelmat. Jäsenmaksutulot romahtivat, kun ainaiseen riitelyyn kyllästyneet riviteinit äänestivät jaloillaan.  

Liiton organisaatio kuitenkin paisui puolueiden miehittäessä keskustoimistoa omalla väellään. Lopulta rahaa päädyttiin lainaamaan Mosambik-taksvärkin tuotoista.  

Muutenkaan kaikki liiton piirissä harjoitettu toiminta ei kestänyt päivänvaloa. Valtakamppailussa käytettiin kirjaan haastatellun Ben Zyskowiczin mukaan ”kaikkia keinoja, myös laillisia”.  

Erityisen kuuluisaksi liitto tuli valtakirjojen väärinkäytöstä, jossa historiikin mukaan ”kunnostautuivat” varsinkin taistolaiset ja kokoomus.  

– Monet aikalaisten tällaisissa yhteyksissä mainitsemat henkilöt olivat oikeustieteiden opiskelijoita ja sittemmin juristeja, kirjassa todetaan.   

Vuoden 1972 Taksvärkin julisteet mielenosoituksessa Helsingin Suurkirkon portailla. (Kuva: Suomen rauhanpuolustajien kokoelma, Kansan arkisto)

Epädemokraattinen toiminta huipentui Mikkelin liittokokouksessa maaliskuussa 1975. Kirjan mukaan keskustalaiset olivat kyllästyneet rooliinsa taistolaisten juoksupoikina ja etsiytyneet yhteistyöhön kokoomusteinien kanssa.  

Yhdessä kokoomus ja keskustapuolue olivat saamassa taakseen liittokokousedustajien enemmistön, mutta vasemmisto hylkäsi perusteetta tukun niiden valtakirjoja ja jatkoi vallankahvassa.  

Osa turhautuneista keskustateineistä soitti kokouspaikalta opetusministeri Marjatta Väänäselle ja kertoi tälle liiton ongelmista. Väänänen keskeytti Teiniliiton valtionavun ennakoiden maksatukset ja kohdisti siihen Valtiontalouden tarkastusviraston tarkastuksen.  

Liitto sätki hengissä vielä kahdeksan vuoden ajan, kunnes se kuopattiin vähin äänin keväällä 1983.  

Teiniliiton historiaan kohdistuva mittava tutkimushanke alkoi oikeaan aikaan. Kirjaa varten onnistuttiin haastattelemaan yli kuuttakymmentä entistä teiniliittolaista. 

Tutkijat pyrkivät tavoittamaan myös toiminnassa siipeensä saaneita, mutta enemmistönä ovat silti liittoa positiivisesti muistelevat ja nuoruuden ylilyönteihin ymmärtäväisesti suhtautuvat,  

Tutkittavaakin vielä jää. Liiton arkistomappeja löytyi kahdessa erässä 1980-luvulla, mutta aineistossa on edelleen aukkoja. Pöytäkirjoja puuttuu etenkin 1970-luvun kiivaimpien valtakamppailujen ajalta.  

Entä mitä tapahtui Mosambik-taksvärkistä lainatuille rahoille? Päätyivätkö ne koskaan oikeaan kohteeseensa? 

Ville Soimetsä, Essi Jouhki, Liisa Lalu, Kimmo Rentola, Ville Okkonen, Aapo Roselius: Vimmaa ja voimaa. Suomen Teiniliitto ja yhteiskunta 1939–1983. Teos, 488 s.

Artikkeli on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä marraskuussa 2023.

Lue myös

Rotat pyrkivät nyt sisälle – "Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta"

Rotat pyrkivät nyt aktiivisesti sisätiloihin talven kylmetessä. Kesällä pihoilla viihtyneet kannat etsivät nyt paikkaa...
19.12.2025 22:35

Korttidata paljastaa, ketkä ostavat joululahjoja kiinalaisista verkkokaupoista

Kiinalaisverkkokauppojen suosio on kasvanut merkittävästi viime vuosina, OP Pohjolan korttidata kertoo. Kiinalaiset verkkokaupat houkuttelevat...
19.12.2025 21:18

Etelä-Korean presidentti: Rohkea avaus kaljuuntuvien puolesta

Etelä-Korean presidentti on ottanut tehtäväkseen auttaa maan kaljuuntuvaa väestöä. Hänestä kansallisen sairausvakuutusjärjestelmän tulisi...
19.12.2025 21:12

Aihetunnisteet

Historia Kirjat Politiikka Teiniliitto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Varoitus: Euroopassa käynnissä raju Kiina-shokki
Uutiset | 18.12.2025 10:30
”Aina ei ole tarpeen keskittyä kiloihin” – Potilaat näkevät ongelmia painopuheessa
Uutiset | 17.12.2025 21:43
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Influenssa-aalto yltyy – Asiantuntija: Toimi näin
Uutiset | 18.12.2025 23:03
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
”Älkää matkustako tähän maahan” – Finnairille tulvii palautetta silmienvenytyskuvista, ministeri kieltäytyy kommentoimasta
Uutiset | 16.12.2025 15:43
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15
Saksan Merziltä rajua puhetta Putinista: ”Ei pysähdy”
Uutiset | 15.12.2025 22:02
Joulun hittilahja on aiheuttanut kodeissa kalliita vahinkoja – jopa lattia voi olla tarpeen uusia
Uutiset | 14.12.2025 15:40
Tutkimus: Tämä jouluherkku voi hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 11.12.2025 21:30
Superbakteeriin löytyi uusi lääke – “Valtava käännekohta”
Uutiset | 16.12.2025 22:15
Ranskasta vaatimus: Alueluovutuksista ei voi neuvotella ennen Ukrainan vankkoja turvatakuita
Uutiset | 16.12.2025 11:15
Miksi ihmeessä miesten yleisintä syöpää ei seulota? – Näin asiantuntija perustelee
Uutiset | 14.12.2025 14:04
Taiwan: USA hyväksynyt jättimäisen asekaupan
Uutiset | 18.12.2025 10:01
Rankka tauti lähti leviämään talven kynnyksellä: ”Ennennäkemätöntä”
Uutiset | 17.11.2025 23:10
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Pohjois-Korean kouluihin uusi pakollinen kieli
Uutiset | 27.11.2025 22:04
Tutkimus: Tämä naposteltava parantaa muistia
Uutiset | 3.12.2025 23:10
Jyrähdys Saksasta: Nyt alkaa olla kiire
Uutiset | 28.11.2025 21:15
Tyrmistys leviää Venäjällä: Ex-taistelijat pettyivät raskaasti
Uutiset | 2.12.2025 21:04
Selkkaus ydinsukellusveneiden tukikohdan yllä – Ranska avasi tulen
Uutiset | 5.12.2025 14:35
Nyt tuli Kremlistä kylmä suihku: ”Ei myönnytyksiä”
Uutiset | 26.11.2025 14:50
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Uusimmat

Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Korttidata paljastaa, ketkä ostavat joululahjoja kiinalaisista verkkokaupoista
Uutiset | 19.12.2025 21:18
Etelä-Korean presidentti: Rohkea avaus kaljuuntuvien puolesta
Uutiset | 19.12.2025 21:12
Yle: Perussuomalaisten Eerola olisi omasta mielestään ansainnut ankaramman rangaistuksen
Uutiset | 19.12.2025 18:30
YK: Nälänhätä Gazassa on ohi, mutta tilanne edelleen kriittinen
Uutiset | 19.12.2025 18:20
MTV: Adlercreutz aloittaa selvityksen uskonnon korvaavasta oppiaineesta
Uutiset | 19.12.2025 18:02
Norjan kruununprinsessan terveys heikkeni dramaattisesti: valmistautuu keuhkonsiirtoon
Uutiset | 19.12.2025 17:56
Entinen Moskovan-suurlähettiläs: Putinin lehdistötilaisuus oli tuttujen argumenttien toistamista
Uutiset | 19.12.2025 17:24
Von der Leyen luottaa Mercosur-sopimuksen syntyvän tammikuussa
Uutiset | 19.12.2025 15:57
Presidentti Stubb teki yksityishenkilönä yli puolen miljoonan euron lahjoituksen kolmeen kohteeseen
Uutiset | 19.12.2025 15:33
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntijat komppaavat Kaikkosen avausta: ”Tässä on todella vaarallinen pommi rakentumassa”
Uutiset | 13.12.2025 10:31
Susikiista ryöpsähti kansanedustajien välille: ”Helppo huudella Helsingin lähiöstä”
Uutiset | 10.12.2025 18:00
Miksi apteekkilakiuudistusta vastustetaan niin kiivasti? Ongelmakohtien lista on pitkä ja huolestuttava
Uutiset | 10.12.2025 13:23

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
23:08, 19/12/2025
weather icon 6°C
Daily Forecast Ennuste
Tomorrow 00:0020/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 6 Km/h 92 % 1017 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0020/12/2025
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 6 Km/h 91 % 1017 hPa 0 mm/h
Tomorrow 06:0020/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 92 % 1015 hPa 0 mm/h
Tomorrow 09:0020/12/2025
weather icon
6° / 6°°C 0 mm 0% 7 Km/h 92 % 1014 hPa 0 mm/h
Tomorrow 12:0020/12/2025
weather icon
10° / 10°°C 0 mm 0% 12 Km/h 76 % 1011 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rotat pyrkivät nyt sisälle – ”Vahingot alkavat tyypillisesti nakertamisesta”
Uutiset | 19.12.2025 22:35
Korttidata paljastaa, ketkä ostavat joululahjoja kiinalaisista verkkokaupoista
Uutiset | 19.12.2025 21:18
Etelä-Korean presidentti: Rohkea avaus kaljuuntuvien puolesta
Uutiset | 19.12.2025 21:12
Puolalaiset varjelivat ihmeasettaan suurena sotasalaisuutena – saksalaiset eivät käsittäneet, mikä heihin iski
Uutiset | 16.12.2025 21:40
Rajun taudin aalto uhkaa iskeä: ”Vaarallinen tilanne”
Uutiset | 11.12.2025 22:25
Varoitus: Nyt on pelissä Puolan itsenäisyys
Uutiset | 18.12.2025 20:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Koko Suomi yhden puolueen vankina
Mielipide | 19.12.2025 13:50
Lukijalta: Digitalisaatio ei saa tehdä vanhenevasta väestöstä toisen luokan kansalaisia
Mielipide | 18.12.2025 15:12
Lukijalta: Tuetut lomat eivät ole ylellisyystuote
Mielipide | 18.12.2025 14:56
Lukijalta: Osaamisesta, yrittäjyydestä ja teknologiasta kasvua koko Suomeen
Mielipide | 17.12.2025 15:08
Lukijalta: Vanhenevaan hävittäjään lastattu liikaa toiveita
Mielipide | 15.12.2025 13:48
Lukijalta: Suomen ei kannata antaa aseita putinilaisille historiantulkinnoille
Mielipide | 16.12.2025 13:22
Lukijalta: Kelan kuntoutuspsykoterapia säilytettävä
Mielipide | 23.10.2025 13:17
Lukijalta: Keskustan vahvuus ei ole poukkoilu vaan periaatteellinen keskellä oleminen
Mielipide | 15.12.2025 13:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Niina Örn Varsinais-Suomen Keskustan toiminnanjohtajaksi 
Keskusta | 19.12.2025 13:04
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
”Musta maanantai suomalaiselle väyläpolitiikalle”– keskustan Ovaska katsoo hallituksen epäonnistuneen liikennepolitiikan ytimessä
Uutiset | 16.12.2025 16:16
Kurvinen syyttää hallitusta keskituloisten hylkäämisestä: ”Tämä on giga-luokan virhe”
Uutiset | 15.12.2025 10:59
Keskustan Oinas-Panuma ja Kettunen irtisanomislaista: Keskustalle ei käy hallituksen pamppulinja, eikä vasemmisto-opposition ”ei-ei”
Uutiset | 12.12.2025 10:37
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste