Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”

13.5.2026 13:48
Lue lisää 
Yhdysvallat
Readingin kaupungin baseball-joukkueen media-päällikkö Adam Bonin kertoo laulaja Taylor Swiftin historiasta Readingin baseball-joukkueen Fighting Philsin FirstEnergy Stadiumilla Readingissä Pennsylvaniassa 8. lokakuuta. (Kuva: Lehtikuva/Jussi Nukari)

Taylor Swift herättää yhä tunteita synnyinseudullaan – tähden vaalikannanotosta ollaan montaa mieltä

STT-Anssi Rulamo 12.10.2024 12:01, muokattu 12.10.2024 12:40
a– a+
Yhdysvallat

Maailman suosituin poptähti Taylor Swift on edelleen kovassa huudossa synnyinkaupungissaan Pennsylvaniassa, vaikka hän muutti jo teini-ikäisenä Tennesseehen edistääkseen uraansa kantrimusiikissa.

Swift syntyi vuonna 1989 West Readingissa Pennsylvaniassa, joka on teollisuuskaupunki Readingin kyljessä sijaitseva pikkupaikkakunta noin 100 kilometrin päässä Philadelphiasta.

Swiftillä on erityismerkitys monille paikallisille. Näin sanoo STT:lle Missy Brown, joka kertoo syntyneensä samassa sairaalassa kuin Swift.

– Asun nykyään Los Angelesissa, mutta silti minulla on sellainen tunne, että minun pitää tukea häntä, koska hän on kotoisin täältä, Brown, 51, kertoo STT:lle West Readingin pääkadulla.

– Ihmiset ovat olleet aika kovia häntä kohtaan sen jälkeen, kun hän alkoi seurustella sen jalkapalloilijan (Kansas City Chiefsin Travis Kelcen) kanssa.

Brown ei itse ole suuri Swiftin musiikin fani, mutta kertoo altistuneensa sille ystäviensä kautta.

– Jotkut ystävistäni ovat hulluna hänen musiikkiinsa. Eräs ystäväni joutui petetyksi ja hänelle tuli avioero, ja hän käytti Taylorin musiikkia selvitäkseen siitä.

Ystävykset Missy Brown (vas.) ja Dean Adams pohtivat kahvilassa muusikko Taylor Swiftin vaikutusta USA:n presidentinvaaleihin West Readingissä Pennsylvaniassa 8. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Yli miljardi dollaria musiikilla tienannut Swift aiheutti melkoisen mediamylläkän, kun hän heitti lusikkansa Yhdysvaltain presidentinvaalisoppaan syyskuussa. Hurjan suosionsa vuoksi Swiftin kannanotto oli ollut ehkäpä näiden vaalien odotetuin, ja ”lapsettomaksi kissanaiseksi” julistautunut laulaja ilmoitti tukevansa demokraattien Kamala Harrisia presidentiksi.

Kannanoton jälkeen republikaanien ehdokas Donald Trump julisti sosiaalisessa mediassa ”vihaavansa Taylor Swiftiä”.

– Heillä (Trumpin kannattajilla) on kulttimainen ajattelutapa. Donald Trump sanoi vihaavansa Taylor Swiftiä, mutta Donald Trump voisi sanoa vaikka vihaavansa koiranpentuja ja kissanpentuja, ja ihmiset äänestäisivät häntä silti, Brown huokaa.

West Reading sijaitsee Berksin piirikunnassa, jossa Trump voitti Joe Bidenin vuoden 2020 vaaleissa prosentein 53–45. Alueella on siis lievä republikaanienemmistö. Pennsylvanian vaa’ankieliasemasta johtuen jokaisesta äänestä taistellaan tiukasti.

Brown ei ole varma, vaikuttaako Swiftin tuenilmaus Harrisille vaalitulokseen.

– Se sai monet ihmiset rekisteröitymään äänestäjiksi, mutta se ei vielä kerro, miten he aikovat äänestää. Mutta ehkä se auttoi, koska hänellä on niin paljon faneja.

Swiftin side synnyinseutuunsa on konkreettisesti nähtävillä Readingin baseball-joukkueen Reading Fighting Philsin kotistadionilla. FirstEnergy Stadiumilla on nykyään Swiftin uran alkuvaiheita esittelevä seinämaalaus. 10 000 katsojaa vetävästä stadionista on tullut joillekin Swift-faneille eli swiftieille pyhiinvaelluskohde.

– Eräs perhe ajoi 12 tuntia Londonista Ontariosta Kanadasta ja tuli katsomaan sitä, kertoo Fightin Philsin viestintäpäällikkö Jake Starr STT:lle esitellessään seinämaalausta.

Seuran yhteys Swiftiin ei ole tuulesta temmattu. Hänen ensimmäinen suuri esiintymisensä tapahtui nimenomaan FirstEnergy Stadiumilla vuonna 1999, jolloin Swift oli vasta yhdeksänvuotias.

Swift oli tuolloin laulamassa kerhonsa kanssa lauluja stadionilla ottelun alla. Kansallishymnin laulaja ei saapunut paikalle, Swiftin vanhemmat ilmoittivat hänet vapaaehtoiseksi, ja laulajanalku suoriutui hienosti. Swift esitti kansallishymnin stadionilla uudestaan vuonna 2002, jolloin hänen vanhempansa saivat myös kuvattua tilanteesta videon, mikä ei ensimmäisellä kerralla ollut onnistunut.

Readingin kaupungin baseball-joukkueen Fighting Philsin FirstEnergy Stadium Readingissä Pennsylvaniassa 8. lokakuuta 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Kolmannen ja toistaiseksi viimeisen kerran Swift esiintyi stadionilla keväällä 2007, jolloin hän oli jo julkaissut ensimmäisen levynsä ja saavuttanut menestystä. Kansallishymnin laulamisen yhteydessä 17-vuotias Swift luovutti seurajohdolle kultalevyn, joka on edelleen Fightin Philsin toimiston seinällä.

Swift koki kiitollisuudenvelkaa seuralle, koska sen johtohenkilöt olivat toimineet hänen ensimmäisen soolokonserttinsa promoottoreina Readingissa ja näin auttaneet hänen uraansa alkuun. Ironista kyllä, Swift piti kyseisen konserttinsa samalla areenalla, jolla Trump piti keskiviikkona vaalitilaisuuden.

– Olemme senkin jälkeen säilyttäneet hyvän suhteen häneen. Ottaisimme hänet mielellämme takaisin laulamaan tänne, mutta se on tällä hetkellä vähän vaikeaa. Jos hän ei ole esiintymässä, hän on yleensä (Kansas City) Chiefsin ottelussa, Starr nauraa.

– Olemme hyvin ylpeitä suhteestamme häneen.

Seura pitää nykyään säännöllisesti Taylor Swift -teemailtoja, jolloin otteluissa soitetaan hänen kappaleitaan ja tuodaan häntä esiin eri tavoin. Starrin mukaan edellinen teemailta syyskuussa oli suuri menestys, paikalla oli suuri määrä teinityttöjä ja -poikia, jotka tanssivat Swiftin musiikin tahtiin.

– Se oli kuin olisi ollut koulun tanssiaisissa.

Starr uskoo, että tähden kannanotolla vaaleihin voi olla vaikutusta.

– Sillä voi varmasti olla merkitystä, koska hänellä on niin suuri fanijoukko, jotka ovat todella omistautuneita ja intohimoisia.

Eläkeläinen Dean Adams, 70, ei välitä Swiftin musiikista, mutta arvostaa häntä ihmisenä ja vertaa häntä Trumpiin.

– En ehkä pidä hänen musiikistaan, mutta hän on sivistynyt, älykäs, hyvin käyttäytyvä ihminen. Hän ei käyttäydy lapsellisesti eikä hauku toisia, West Readingin lähellä koko ikänsä asunut Adams sanoo.

Adamsin mukaan Swiftin suhde NFL-pelaaja Travis Kelceen on tuonut laulajalle yhä lisää suosiota Pennsylvaniassa, koska Kelcen veli Jason Kelce pelasi koko uransa Philadelphia Eaglesissa ja on sitä kautta erittäin suosittu myös Readingissa. Adams oli viime kuussa paikalla baseball-joukkue Fightin Philsin Swift-teemaillassa.

Adams kertoo äänestävänsä Harrisia ja olevansa huolissaan Yhdysvaltojen suunnasta.

– Menemme taaksepäin, emme eteenpäin. Emmekä mene eteenpäin vähään aikaan, riippumatta siitä kuka voittaa. Meillä on sellainen asenne, että pitää palata menneeseen, vaikka kukaan ei ole koskaan onnistunut kääntämään kelloa taaksepäin.

Myös Missy Brown on huolissaan Yhdysvalloista. Hän on skeptinen sen suhteen, onko maa valmis naispresidenttiin.

– Vuonna 2016 olin aika varma että Hillary Clinton voittaa, koska hän oli niin pätevä. Ja sitten Donald Trump voitti. Ajattelin että vau, tämä maa vihaa naisia.

Taylor Swift lavalla Arlingtonissa, Teksasissa maaliskuussa 2023. LEHTIKUVA / AFP / SUZANNE CORDEIRO

Sairaanhoitaja Rachel Furno on yksi West Readingin seudun republikaaneista, ja hän kertoo olevansa Trumpin kannattaja. Hän kuuntelee Swiftin musiikkia, mutta lähinnä siksi, että hänen tyttärensä on niin suuri fani. Swiftin kannanotto ei vaikuta hänen äänestyspäätökseensä, vaan hän pitää sitä laskelmoituna julkisuustemppuna.

– Olen vahva, itsenäinen nainen. Ei kenenkään tarvitse kertoa minulle, miten äänestää, Furno sanoo.

Hän sanoo toivovansa ensisijaisesti rauhaa ja sitä, etteivät ihmiset olisi niin voimakkaasti toisiaan vastaan.

Swiftiä nostetaan Furnon mielestä liikaakin jalustalle laulajan synnyinseudulla.

– Ei hän edes koskaan käy täällä.

Lue myös

Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen

Budapest lopettaa toimimisen Moskovan Troijan hevosena Euroopan unionissa, lupaa Unkarin tuore ulkoministeri Anita...
13.5.2026 22:03

Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä

Teheranin itäpuolelle tiistain ja keskiviikon välisenä yönä iskenyt yhdeksän pienen maanjäristyksen sarja on...
13.5.2026 21:54

Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä

Tuoreen tutkimuksen mukaan kasvispainotteinen ja muutenkin monipuolisen terveellinen ruokavalio voi auttaa ylläpitämään muistia...
13.5.2026 21:31

Aihetunnisteet

Taylor Swift Ulkomaat Yhdysvallat Yhdysvaltain presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Viime vuonna Suomen kansalaisuuden sai ennätysmäärä ihmisiä – Irakista tulleiden osuus suurin
Uutiset | 12.5.2026 8:21
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Suomen viisuedustajat Lampenius ja Parkkonen kisaavat tänään Euroviisujen finaalipaikasta
Uutiset | 12.5.2026 2:31
”Ylitettiin kaikki rajat” – Keskustan Timo Mehtälä pöyristyi lapsilisäesityksestä
Uutiset | 11.5.2026 18:42
EU:lta pakotteita Venäjälle ukrainalaislasten pakkosiirroista – Kallas: ”Jokainen lapsi on palautettava Ukrainaan”
Uutiset | 11.5.2026 18:36
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Tutkivan journalismin Lumilapio-palkinnot Ylelle ja Turun Sanomille
Uutiset | 13.5.2026 18:17
Lapin liitto hakee Natura-poikkeamaa Viiankiaavalle
Uutiset | 13.5.2026 16:18
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste