Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kela

Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin

28.4.2026 6:00
Lue lisää 
Gazan sota
Palestiinalaispoika kantoi lautaa Nuseiratin pakolaisleirin luoteispuolella Gazan kaistalla 4. lokakuuta 2025. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

"Tässä voi käydä mitä vain" – Varsinaisesta rauhasta ollaan Gazassa vielä kaukana, sanoo asiantuntija

Jonkinlaiset neuvottelut suunnitelman toteuttamisesta nyt alkavat, Timo R. Stewart summaa
Suomenmaa–STT/Laur Forsén 4.10.2025 12:33, muokattu 4.10.2025 17:29
a– a+
Gazan sota

Israel ja äärijärjestö Hamas ovat kertoneet ottavansa askelia Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin Gazan-rauhansuunnitelman toteuttamiseksi.

Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Timo R. Stewart arvioi STT:lle, että parhaimmissakin skenaarioissa Israelin ja palestiinalaisten toimijoiden väliset varsinaiset rauhanneuvottelut ovat vielä todella kaukana.

Trump on tulkinnut Hamasin perjantaista vastausta rauhanaloitteeseen hyvin positiivisesti, vaikka tulema olisi voinut olla myös päinvastainen. Israelin hallituksen tulkinta on paljon negatiivisempi. Stewart näkee kuitenkin toivoa.

– Jonkinlaiset neuvottelut suunnitelman toteuttamisesta nyt alkavat. Ne eivät tule olemaan helppoja, sillä on erilaisia näkemyksiä paitsi Hamasilla ja Israelilla myös Yhdysvalloilla siitä, mitä tässä tulisi minimissään tapahtua, Stewart arvioi.

Hamas kertoi perjantai-iltana, että se on valmis vapauttamaan kaikki panttivangit osana Trumpin rauhansuunnitelmaa. Samalla järjestö kertoi olevansa valmis aloittamaan keskustelut suunnitelman yksityiskohdista välittäjien avustuksella.

Vanhempi tutkija Timo R. Stewart kuvattuna Helsingissä tammikuussa 2025. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Stewartin mukaan parhaimmassa skenaariossa neuvoteltaisiin aseleposopimuksen yksityiskohdista ja Israel päästäisi humanitaarista apua taas alueelle.

Tulevien päivien aikana odotetaan, että Hamas vapauttaisi panttivankeja ja saisi näin pidettyä Yhdysvaltain hyvää tahtoa yllä.

Hamas kuitenkin odottaa yhä selkeitä takeita siitä, että Israel ei ole vapaa aloittamaan konfliktia uudestaan. Israelin vetäytymislinjoista ja aikataulusta odotetaan sopimista.

– Israel ei ole ollut halukas antamaan sitoumuksia, Stewart sanoo.

Seuraaviin askeliin haetaan todennäköisesti välittäjien kautta selvennystä. Tulevien päivien aikana tullaan näkemään aktiivista neuvottelua, johon voivat osallistua myös välittäjävaltiot, kuten Egypti ja Qatar.

Israel tulee todennäköisesti yhä vaatimaan, että kaikki panttivangit vapautettaisiin ennen vetäytymistä Gazasta, Stewart arvioi.

Sotatoimet eivät näytä tauonneen, vaan Israel on yhä pommittanut Gazaa Trumpin vaatimuksista huolimatta. Hamas odottaa Yhdysvaltojen puuttumista Israelin toimiin.

– Pahin skenaario on, että sopimus kaatuu nyt heti alkuunsa. Osapuolten luottamus toisiaan kohtaan on hyvin matala, Stewart sanoo.

Stewartin mukaan sisäpoliittisista syistä Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu pyrkii yhä löytämään Hamasin rikkomuksia, joita käyttää verukkeena tilanteen jatkamiselle. Ei ole myöskään selvää, kuinka pitkälle Hamasin johto on valmis tosiasiassa taipumaan edes nykyisessä epätoivoisessa tilanteessa.

– Toisaalta Yhdysvaltain paine on nyt kova. Tässä voi käydä mitä vain.

Lue myös

Kotitalousvähennyksen leikkaus hyydytti remontti-innon, paljastaa kysely – "Asuntojen korjausvelka on kasvanut"

Suomalaisten remontointihalukkuus on kohdannut kovan iskun kuluneen vuoden aikana, selviää rautakauppaketju Stark Suomen...
28.4.2026 13:38

Ensimmäinen LNG-tankkeri liki kahteen kuukauteen päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi

Ensimmäinen nesteytettyä maakaasua (LNG) kuljettava tankkeri on päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi sitten maaliskuun...
28.4.2026 13:23

Stubb: Suomessa ei ole syytä huoleen USA:n asetoimitusten viivästyksistä

Viron presidentin Alar Karisin mukaan yhteydenpito Venäjään voi alkaa vasta Ukrainan sodan loputtua.
28.4.2026 12:59

Aihetunnisteet

Gazan sota Timo R. Stewart Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Poliisi varoittaa uudesta tavasta viedä pankkikortin tietoja
Uutiset | 27.4.2026 16:23
Keskustasta tuki kansanedustaja Mattilalle sanasodassa: ”Rydmanin on turha syytellä”
Uutiset | 27.4.2026 10:31
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

Kotitalousvähennyksen leikkaus hyydytti remontti-innon, paljastaa kysely – ”Asuntojen korjausvelka on kasvanut”
Uutiset | 28.4.2026 13:38
Ensimmäinen LNG-tankkeri liki kahteen kuukauteen päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 28.4.2026 13:23
Stubb: Suomessa ei ole syytä huoleen USA:n asetoimitusten viivästyksistä
Uutiset | 28.4.2026 12:59
Fazer-suvun miljonäärille vaaditaan ehdollista vankeutta törkeästä veropetoksesta
Uutiset | 28.4.2026 12:40
Viron presidenttipari aloitti valtiovierailunsa Suomessa
Uutiset | 28.4.2026 10:59
Valtonen osallistuu Pohjoismaiden ja Baltian maiden ulkoministerikokoukseen Virossa
Uutiset | 28.4.2026 10:46
Järjestö: Israel on järjestelmällisesti heikentänyt vedensaantia Gazassa lokakuusta 2023 alkaen
Uutiset | 28.4.2026 10:22
Skenaario: Tällainen olisi kotirintaman tilanne sodassa – pulaa perushyödykkeistä, kansallinen yhtenäisyys kortilla
Uutiset | 28.4.2026 9:00
Pelastakaa Lasten raportti: Somaliaa voi uhata pahin katastrofi sitten vuoden 2011 nälänhädän
Uutiset | 28.4.2026 9:00
Kaksi uutta miljardiluokan risteilijätilausta Turkuun – heijastusvaikutukset merkittäviä Suomen taloudelle
Uutiset | 28.4.2026 8:45
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kotitalousvähennyksen leikkaus hyydytti remontti-innon, paljastaa kysely – ”Asuntojen korjausvelka on kasvanut”
Uutiset | 28.4.2026 13:38
Ensimmäinen LNG-tankkeri liki kahteen kuukauteen päässyt kulkemaan Hormuzinsalmen läpi
Uutiset | 28.4.2026 13:23
Stubb: Suomessa ei ole syytä huoleen USA:n asetoimitusten viivästyksistä
Uutiset | 28.4.2026 12:59
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste