Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”

31.10.2026 11:31
Lue lisää 
Luontokato
Suomen valtuuskuntaa kokouksessa johtaa ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.). (Kuva: Lehtikuva/Roni Rekomaa)

Suomi osallistuu maailman suurimpaan luontokokoukseen tyhjin käsin, ympäristöjärjestö kritisoi

STT – Anniina Korpela 18.10.2024 9:01, muokattu 18.10.2024 9:18
a– a+
Luontokato

Maailman maat kokoontuvat ensi viikolla Kolumbian Caliin YK:n luontokokoukseen hakemaan jatkoa menestyksenä pidetylle toissavuoden kokoukselle. Kaksiviikkoisen COP16-kokouksen keskeisenä tavoitteena on sopia maailmanlaajuisten luontotavoitteiden toimeenpanosta ja seurannasta.

– Monet ovat kuulleet ilmastokokouksesta, tämä on samanlainen koskien luonnon monimuotoisuuden suojelua, kertoo kokoukseen paikan päällä osallistuva ympäristöjärjestö WWF:n ohjelmajohtaja Anne Tarvainen.

COP16-kokouksesta on tulossa suurin koskaan järjestetty luontokokous. Neuvotteluihin ja erilaisiin sivutapahtumiin odotetaan noin 14 000:ta osallistujaa. Kokoukseen osallistuu useiden maiden päämiehiä sekä noin sadan maan ministerit. Suomen valtuuskuntaa kokouksessa johtaa ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.).

Luontokokous on ensimmäinen sen jälkeen, kun lähes 200 maata, Suomi mukaan lukien, pääsivät yhteisymmärrykseen uusista kansainvälisistä tavoitteista luontokadon pysäyttämiseksi vuonna 2022 Kanadan Montrealissa järjestetyssä kokouksessa. Tuolloin sovittiin luontokadon pysäyttämisestä ja luonnon tilan vahvistamisesta vuoteen 2030 mennessä.

Tavoitteena on muun muassa suojella 30 prosenttia maailman maa- ja merialueista ja ennallistaa vähintään 30 prosenttia maailman heikentyneistä ekosysteemeistä vuoteen 2030 mennessä.

COP16-kokouksessa on määrä tarkastella maiden kansallisia luonnon monimuotoisuuden strategioita ja toimintaohjelmia. WWF:n mukaan kuitenkin vain 10 prosenttia sopimuksen osapuolista on tehnyt suunnitelman ja niissäkin on havaittu vakavia puutteita. Määräaika suunnitelmien jättämiselle kokouksen sihteeristölle umpeutui elokuussa.

Suomi toteuttaa Montrealissa sovittuja tavoitteita kansallisen luonnon monimuotoisuuden strategian alla. Vuosia valmisteilla ollut strategia on edelleen poliittisessa käsittelyssä, vaikka sen piti valmistua jo alkuvuodesta.

– Suomi menee nyt vähän tyhjin käsin kokoukseen, kun meillä ei ole kansallista toimeenpanosuunnitelmaa. Laiskanläksyä saadaan varmaan kokouksesta, Tarvainen arvelee.

Ympäristöministeriö kertoo, että luonnokset kansallisista tavoitteista on toimitettu biodiversiteettisopimuksen sihteeristölle. Ministeriön tiedotteen mukaan samoin on toiminut noin 90 muutakin maata.

Tarvaisen mukaan tavoitteita on kuitenkin vaikea arvioida ilman konkretiaa.

– Toimenpiteitä, resursseja tai seurantaa ei ole asetettu, hän arvioi Suomen kansallisia tavoitteita.

Tarvainen painottaa, että luontopositiivisuus mainitaan esimerkiksi hallitusohjelmassa.

– On suoraan ristiriidassa hallitusohjelman kirjauksen kanssa, että meillä ei ole edes kansallista suunnitelmaa olemassa. Meidän näkemyksemme mukaan tämä on kupru Suomen kansainväliselle roolille ja maineelle YK-piireissä, Tarvainen sanoo.

Suomen aiemman biodiversiteettistrategian päätavoitteena oli pysäyttää luonnon monimuotoisuuden köyhtyminen Suomessa vuoteen 2020 mennessä.

Ympäristöministeriön ympäristöneuvos Marina von Weissenberg kuvattiin luontopaneelissa Helsingissä 15. toukokuuta 2019. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Olisi ollut parempi, jos Suomen kansallisen luonnon monimuotoisuuden strategian päivitys olisi ollut valmiina ennen COP16-kokousta, pääneuvottelija Marina von Weissenberg ympäristöministeristöstä myöntää STT:lle.

– Luonnos on valmiina, ja se on nyt poliittisessa käsittelyssä, hän sanoo.

Von Weissenberg painottaa, että Suomi tekee kansallisesti koko ajan töitä luonnon monimuotoisuuden eteen.

– Päätavoitteet on raportoitu, ja ne ovat kaikkien katsottavissa. Kansallinen suunnitelma siitä, mitä kaikki toimenpiteet ovat, se vielä puuttuu.

Ympäristöministeriön mukaan vasta 29 maata on toimittanut päivitetyn luonnon monimuotoisuuden strategiansa. Von Weissenberg kritisoi strategioista monia. Kehuja hän antaa Irlannin, Malesian ja Japanin kansallisille strategioille.

Rahoitus on yksi COP16-kokouksen keskeisiä kysymyksiä. Kokouksessa pyritään vahvistamaan luottamusta siihen, että Montrealissa asetetut rahoitustavoitteet toteutuvat ja kehittyvät maat saavat luonnon monimuotoisuutta turvaavaa kehitysyhteistyörahoitusta.

– Valitettavasti kehitysyhteistyön määrärahojen leikkaukset eivät anna hirveästi toivoa, että Suomi tulisi rahoituslupauksia antamaan, WWF:n Tarvainen toteaa.

– Toivotaan, että jotkut edelläkävijämaat kuitenkin antavat konkreettisia rahoituslupauksia, hän lisää.

Tarvainen toivoo, että kehittyvät maat ja länsimaat onnistuisivat löytämään yhteisen sävelen ja luottamuksen luontokato- ja ilmastokysymyksissä.

– Meillä on vain yksi yhteinen maapallo, jonka resurssien mukaan meidän pitää elää.

YK:n ilmastokokous COP29 on vuorossa marraskuussa Azerbaidzhanin Bakussa. Kokous keskittyy pitkälti siihen, miten varakkaiden teollisuusvaltioiden pitäisi tukea köyhempiä valtioita sopeutumaan ilmastonmuutokseen.

WWF:n tässä kuussa julkaisema Living Planet -raportti piirtää luonnon tilasta synkän kuvan. Raportin mukaan luonnon monimuotoisuus on heikentynyt merkittävästi 50 vuodessa.

Tarkastelussa olleiden selkärankaisten villieläinten populaatiot ovat pienentyneet keskimäärin 73 prosenttia vuosina 1970–2020. Populaatio tarkoittaa samalla alueella eläviä saman eliölajin kaikkia eri-ikäisiä yksilöitä.

Raportti perustuu Living Planet -indeksiin, joka tarkastelee noin 5 500 selkärankaisen eläinlajin lähes 35 000:ta populaatiota ympäri maailman. Aineistossa on mukana nisäkkäitä, lintuja, sammakkoeläimiä ja kaloja.

Populaatioiden pienenemisen taustalla on WWF:n mukaan muun muassa luontaisia elinympäristöjä tuhoava maankäyttö, liikakalastus, haitalliset vieraslajit, saasteet ja ilmastonmuutos.

WWF julkaisee luonnon monimuotoisuuden tilaa analysoivan raportin joka toinen vuosi. Living Planet -indeksi kuvaa suhteellisia muutoksia populaatioiden koossa, eikä se kerro, kuinka paljon villieläinten laji- ja yksilömäärät ovat vähentyneet.

Amazonin sademetsässä paloi 15. elokuuta 2020. LEHTIKUVA / AFP / CARL DE SOUZA

Lue myös

Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö

Kainuun prikaatin henkilökuntaan kuuluva sotilas loukkaantui lauantaina aamupäivällä Kuhmossa sijaitsevalla Vuosangan ampuma- ja...
31.10.2026 13:56

Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi

Puolassa kärjistyneen sisäpoliittisen kriisin seurauksena presidentti Karol Nawrocki on kutsunut puolueiden edustajat koolle...
31.10.2026 12:57

Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää

CAS:n päätös päästää Venäjä mukaan kansainväliseen toimintaan sekoitti IIHF:n ja kisajärjestäjien kuviot.
31.10.2026 12:41

Aihetunnisteet

Ilmastonmuutos luontokato Ulkomaat ympäristöpolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Vanha tulisija nielee paljon puuta – ”Kehitystä voi verrata automaailmaan”
Uutiset | 29.10.2026 22:15
Venäjän miehittämä Oleshky evakuoitiin Ukrainassa
Uutiset | 30.10.2026 12:25
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Presidentti Halonen STT:n kohtalosta: ”Isku suomalaisen uutismediakentän kattavuudelle ja luotettavuudelle”
Uutiset | 30.10.2026 16:55
Potkunsa oikeuteen vienyt ex-kaupunginjohtaja Purran erityisavustajaksi
Uutiset | 30.10.2026 14:04
Mediat: Ukraina iski öljynjalostamoon ja elintarviketehtaaseen Venäjällä
Uutiset | 30.10.2026 11:43
IS: Ay-konkari muistuttaa, miksi lomat ovat pitkiä – ”Yksityisellä sektorilla se tuli rahallisesti”
Uutiset | 29.10.2026 13:43
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
Suomen suurin suhteellinen korkeusero ei olekaan Saanalla
Uutiset | 24.10.2026 22:15
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
Tulisija pakolliseksi uusiin pientaloihin? Omakotiliitto kommentoi nyt Kaikkosen avausta
Uutiset | 27.10.2026 9:28
Lapin sota | Mannerheim-ristejä myönnettiin jatkosodan jälkeenkin – kahdeksan nimitysperustetta kertoo, että sotaa käytiin tosissaan
Uutiset | 23.10.2026 23:00
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Asiantuntija: Donetskista nähdään, mitä Venäjä tavoittelee
Uutiset | 26.10.2026 11:00
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Uusimmat

Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Yrittäjägallup: Yrittäjät tukevat laajalti kotihoidon tuen säilyttämistä
Uutiset | 31.10.2026 12:34
Timo Soini Iltalehdelle: Trump on ”muninut koko homman”
Uutiset | 31.10.2026 11:31
Stubb Ylen Ykkösaamussa: Puhelu Putinin kanssa oli mahdollisuus kuulla suoraan Venäjän johtajan näkemyksiä
Uutiset | 31.10.2026 11:26
YK:n luontokokouksen osittainen sopu tärkeä saavutus, mutta rahoitusta tarvitaan lisää, arvioi WWF
Uutiset | 31.10.2026 10:58
Ukrainan Oleshkysta evakuoituja saapui Valko-Venäjälle, kertoo maan uutistoimisto
Uutiset | 31.10.2026 10:46
Näihin kohteisiin kaupat ohjaavat pullonpalautuslahjoitukset – lahjoittajat aktivoituvat erityisesti jouluisin
Uutiset | 31.10.2026 10:30
Ukrainassa pelastajatkin ovat kohteita – Pavlo, 31, selvisi droonin lähiosumasta, kolme työtoveria ei
Uutiset | 31.10.2026 9:00
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ranskan liekit tulivat kuin tilauksesta – näin perussuomalaiset valjastavat Pariisin mellakat vaalivankkureihinsa
Uutiset | 26.10.2026 16:39
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kainuun prikaatin sotilas loukkaantui, kun aseeseen tuli toimintahäiriö
Uutiset | 31.10.2026 13:56
Puolan presidentti kutsui koolle hätäkokouksen hallinnon ja tuomioistuimen välisen kiistan vuoksi
Uutiset | 31.10.2026 12:57
Latvian laki kieltää maan jääkiekkomaajoukkueita kohtaamasta Valko-Venäjää ja Venäjää
Uutiset | 31.10.2026 12:41
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Julkishallinnon tietojärjestelmät on uudistettava – tekoälyllä satojen miljoonien tuottavuushyöty
Mielipide | 31.10.2026 11:03
Lukijalta: Pitkäikäistyvä yhteiskunta tarvitsee vastuullisia yrityksiä
Mielipide | 31.10.2026 11:02
Lukijalta: Vahvat kunnat, vahva Suomi
Mielipide | 31.10.2026 10:56
Lukijalta: Kaakkois-Suomen asuntopolitiikka tarvitsee uusia ratkaisuja
Mielipide | 31.10.2026 10:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaisten Kainuun piiri: Pitkien etäisyyksien vaikutukset kotitalouksiin huomioitava päätöksenteossa
Keskusta | 26.10.2026 10:27
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata