Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Öljy

Arabiemiraatit jättää Opec-järjestön ja Opec+-liittouman

28.4.2026 16:53
Lue lisää 
Eurovaalit
Katri Kulmunin mielestä Suomen EU-politiikassa tuntuu korostuvan virkamiesvalmistelun rooli, mikä on poliitikkojen omaa syytä. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Suomen pitäisi opetella sanomaan EU:ssa myös ei, opastaa Katri Kulmuni

Unioni heikentää omaa kilpailukykyään ylikireällä sääntelyllä, EU-parlamenttiin pyrkivä keskustaedustaja näkee
Pekka Pohjolainen 25.2.2024 8:00, muokattu 28.2.2024 15:14
a– a+
Eurovaalit

Suomen pitäisi uskaltaa sanoa EU-pöydissä tarvittaessa myös ”ei käy”, opastaa kesän EU-vaaleissa Euroopan parlamenttiin pyrkivä keskustan kansanedustaja Katri Kulmuni.

Kulmuni arvioi, että Suomen EU-vaikuttamiseen on pesiytynyt jo unioniin liittymisen ajoilta pyrkimys olla rakentava ja etsiä kompromissia jokaiseen asiaan. Peruslähtökohtana tämä on Kulmunin mielestä toki hyvä.

– Mutta joskus olisi varmasti hyvä meille todella tärkeissä asioissa jo aikaisessa vaiheessa sanoa, että tämä ei ole se suunta, johon tätä pitäisi nyt viedä. Sen sijaan että suhtaudutaan aina ”kriittisesti” tai ”varauksellisesti,” kyllä Suomi voisi joskus suhtautua ihan kielteisesti tiettyihin asioihin, Kulmuni pohtii Suomenmaalle.

Kulmunin mukaan Suomen EU-politiikassa tuntuu korostuvan virkamiesvalmistelun rooli, mikä on poliitikkojen omaa syytä.

– Hyvin paljon mennään vaan virkamiesten pohjien mukaan. Ja sehän ei kyllä ole demokratian perusolemus, vaan kyllä poliitikkojen pitäisi muuttaa niitä aina sen mukaan, mitä he ovat vaaleissa mieltä olleet, Kulmuni huomauttaa.

Kulmunin mukaan näin toimimalla voitaisiin kääntää neuvottelu- ja valmisteluprosessi jo alkuvaiheessa oikealle ladulle.

– Suomessa on jotenkin kauhea pelko, että ei saa ikinä olla mihinkään asiaan kielteinen, koska se jotenkin blokkaisi meidät neuvottelupöydästä. Minä olen eri mieltä siitä, minä ajattelen, että se päinvastoin olisi reilumpaa kaikkia kohtaan, jos kerrotaan, että tämä suunta ei Suomelle käy, etsitään tämänkaltaista suuntaa.

Katri Kulmuni piti viime viikolla keskustan ryhmäpuheen eduskunnan Ukraina-keskustelussa. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kulmuni istuu eduskunnassa kolmatta kauttaan, takanaan myös kaksi ministeripostia ja keskustan puheenjohtajuus. Jos äänestäjät suovat, kesällä poliittinen maisema vaihtuu. 

EU-vaaliehdokkuuden taustalta löytyy Kulmunin mukaan valtava määrä luonnonvaroihin ja teollisuuteen liittyvää lainsäädäntöä, joka EU:n kautta vaikuttaa Suomeen. 

– Ja totta kai toivon omalta osaltani voivani myös auttaa tätä kansanliikettä. Keskusta tarvitsee monipuolisia ehdokkaita säilyttääkseen kaksi paikkaa. 

Vuonna 1987 syntyneelle Kulmunille Suomen EU-jäsenyys on aina ollut tavallaan itsestäänselvyys, mutta unionin kehityssuunta on asia erikseen. 

– Ja kyllä minä siihen haluan vaikuttaa, että unioni noudattaisi niitä ajatuksia, mihin se on perustettu, Kulmuni sanoo. Hänen mukaansa EU:n pitäisi keskittyä yhä yksityiskohtaisemmaksi ja monimutkaisemmaksi käyvän sääntelyn sijaan isoihin ja globaaleihin kansainvälisen kauppapolitiikan kysymyksiin. 

Kulmunin mielestä EU on menossa myös huonoon suuntaan heikentäessään itse kilpailukykyään suhteessa Yhdysvaltoihin ylikireällä sääntelyllään. Hän sanoo olevansa suorastaan kauhistunut siitä, että kilpailukyvyn heikkenemää yritetään parantaa yhteisvastuullisilla uusilla velkapaketeilla. 

EU:n pitäisi Kulmunin mielestä myös pitää kiinni omista perusperiaatteistaan ja jättää velat jäsenmaiden omalle vastuulle. 

– Mutta niin vaan aina erinäköisten kriisien keskellä on luotu uusia yhteisvastuumekanismeja ja niitä perustellaan nyt tietenkin sillä, että Yhdysvallat laittaa näin ja näin paljon julkista rahaa liikkeelle. 

Kulmunin mukaan Yhdysvalloissa kuitenkin jokainen osavaltio vastaa lopulta itse omista veloistaan. 

– Sitähän ei ole ikinä Euroopan unionissa testattu, että olisiko lopulta meillä niin, hän muistuttaa. 

Kulmuni uskoo, että yksi vaalikysymys on tarve antaa markkinoille rauhaa liian tiukalta ja alati muuttuvalta säätelyltä, jotta markkinat pystyisivät ratkomaan vaikkapa ilmastonmuutokseen liittyviä isoja haasteita. 

– Koska kuitenkin on lopulta niin, että markkinat tarvitaan vastaamaan niihin, millään julkisella rahalla ei ikinä pystytä vastaamaan kaikkiin yhteiskunnan ongelmiin. 

Katri Kulmuni toimi ministerinä Antti Rinteen ja Sanna Marinin hallituksissa 2019-2020. Kuva: (Valtioneuvoston kanslia)

Talous- ja teollisuuspolitiikan lisäksi Kulmunia kiinnostaa myös EU-tason aluepolitiikka. Hän huomauttaa., että Suomessa keskustaa on usein ikään kuin syytetty aluepolitiikasta ja lyöty koko asiaan jotenkin kielteinen, nurkkakuntainen leima.

– Mutta se alueiden tasa-arvohan on ihan valtavan iso kansainvälinen kysymys myös. Ja se heiluttaa ihan poliittisia järjestelmiä läpi Euroopan.

Kulmuni arvelee, että aluepolitiikka ymmärretään unionin tasolla paremmin kuin Suomen kansallisessa keskustelussa.

– Meillä se on ollut enemmän sellaista kepuvihaa, että alueellinen tasa-arvo on ollut vain tällainen kepun juoni.

Kulmunin kausi keskustan puheenjohtajana jäi vain vuoden mittaiseksi. Ensi kesän puoluekokouksessa keskustan puheenjohtaja vaihtuu jälleen, koska Annika Saarikko ei enää ole ehdolla tehtävään.

Kulmuni arvelee, että tälläkään kertaa pelkkä kasvojen vaihtuminen ei riitä puolueen kannatuskadon korjaamiseksi.

– Tämä kuitenkin on yhteiskunnallinen liike, ja täytyy olla jotain poliittista sanottavaa. Ja siihen kyllä kannustan uutta puheenjohtajaa.

Kulmunin mukana sataa prosenttia suomalaisista ei voi koskaan miellyttää, mutta 20 prosentilla pääsisi jo takaisin suurten joukkoon. Se edellyttää myös yhteiskuntapoliittista linjaa siitä, mihin suuntaan maata viedään.

– Se minusta on jotenkin keskustasta kadonnut viimeisten vuosien aikana. Tästä on tullut enemmän tämmöinen valtapoliittinen tuolileikki, että kuka on milläkin paikalla, kun kysymys kuitenkin on yhteiskunnallisesta liikkeestä ja kansanliikkeestä, jonka pitäisi viedä Suomea eteenpäin.

Kulmuni toivoo, että puheenjohtajaehdokkaat toisivat linjaa myös esiin, ja että siitä myös mediassa uutisoitaisiin.

– Koska se niin helposti menee muuten siihen, että kerrotaan vain irrelevantteja detaljeja persoonasta, minkä ikäinen on ja mistä tulee, mikä on koulutus.

Unioni heikentää omaa kilpailukykyään ylikireällä sääntelyllä, EU-parlamenttiin pyrkivä keskustaedustaja näkee.

Katri Kulmuni puoluekokouksessa Oulussa 2020. (Petra Pöyliö)

Kovien vaalitappioiden heikentämä keskusta vaikuttaa nyt oppositiossa. Kulmuni arvioi, että keskusta hakee vielä tilanteessa vähän itseään.

– Mutta kyllä minä luulen, että niitä painotuksia sieltä ihan oikeista kohdista löytyy.

Kulmuni huomauttaa kuitenkin, että pelkkä hallituksen epäonnistumisen odottelu ei riitä.

– Tämmöistä tendenssiä ehkä vähän on, että odotetaan kieli pitkällä, että hallitus epäonnistuu ja kannatus tulisi automaattisesti meille. Kyllä se vaatii, että meilläkin on jotain järkevää sanottavaa, parempaa sanottavaa kuin hallituksella. Sitä tietenkin eduskuntaryhmältä toivoo ja osana olen tekemässäkin.

Kulmuni sanoo katselevansa myös mielenkiinnolla, kuinka kauan Petteri Orpon (kok.) hallitus aikoo jatkaa edeltäjänsä haukkumista.

– Meinaako se vielä keväällä -27 sanoa, että mikään ei onnistu, ”koska edellinen hallitus”? Toistaiseksi ne ovat sillä porskuttaneet vuoden.

– Mutta kyllä minä luulen, että kun huhtikuussa monet näistä sosiaaliturvan säästöistä realisoituvat pienituloisten kukkarossa, siellä alkaa kovimpienkin hallituksen tukijoiden alaleuka väpättää.

Jotkut EU-parlamenttiin valitut tyytyvät vapaaehtoisesti yhteen kauteen, toiset tekevät jopa vuosikymmeniä kestävän meppiuran. Kulmunilla ei ole vielä vastausta siihen, kiinnostaisiko pidempikin keikka.

– Näissä hommissa kannattaa mennä vaalit kerrallaan, kun ei ole vielä edes vaaleja käyty eikä kannata ajatella yhtään sen pidemmälle.

Ainakaan kielitaidosta menestyminen meppinä ei Kulmunin tapauksessa jää kiinni.

– Varmasti Ranska on minulle se unionin valtakieli, saksaksi ei vielä ihan niin hyvin onnistu. Mutta ranskaksi totta kai pystyn työskentelemään ihan täysin.

Kulmuni uskoo, että asiasta on hyötyä vaikuttamisessa.

– Jos kertoo suomalaisesta metsätaloudesta ranskaksi, se menee helpommin perille kollegoille.

Kulmunin perheeseen on tulossa kesällä uusi jäsen. Kulmunin mukaan työn ja perhe-elämän yhteensovittamiseen on jo löydetty ratkaisut. Perheen tytär ja syntyvä nuorimmainen ovat vielä niin pieniä, että koko perheen on helppo lähteä.

– Onhan tämä toki myös tällainen koko perheen harrastus ja elämäntapa. Kyllä se vaatii läheisiltä myös paljon, mutta näin me ollaan se ajateltu, että jos tulen valituksi, niin kaikki lähtevät sinne. Ja se olen enemmänkin minä, joka sieltä reissaa takaisin Suomeen tilaisuuksia kiertämään, hän kertoo.

Lue myös

EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: "Ei ole vastuullista"

Keskustameppi kuitenkin painottaa, ettei hän vastusta kaikkia asioita mietinnössä.
28.4.2026 18:54

Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi

Mediassa julkaistiin brittisuurlähettilään kiusallinen kommentti, jonka mukaan Yhdysvalloilla on erityissuhde vain Israeliin.
28.4.2026 18:52

SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet

Viime vuonna Euroviisuissa Ruotsia edustaneen suomalaisyhtye KAJ’n Jakob Norrgård ilmoittaa tulevissa Euroviisuissa Ruotsin...
28.4.2026 18:04

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Talvisodan veteraaneja enää kolme? – Sotaveteraaneja poistuu keskuudestamme tällä hetkellä yksi joka päivä
Uutiset | 27.4.2026 21:00
Kela: Yleistä asumistukea saavat nyt työttömät ja pienituloiset – opiskelijat siirtyivät muiden tukien piiriin
Uutiset | 28.4.2026 6:00
Toinen maailmansota | Kuka oli Japanin suurin syntinen? – ”Vihollisen kasvo” suojeli keisaria viimeiseen asti
Uutiset | 25.4.2026 21:00
Axiosin lähteet: Iran jätti Yhdysvalloille ehdotuksen Hormuzinsalmen avaamiseksi
Uutiset | 27.4.2026 8:09
Merten moukari teki natsien ylpeydestä muussia – Nelson-luokan taistelulaivat näyttivät oudoilta, mutta herättivät kauhua
Uutiset | 27.4.2026 21:20
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Poliisi varoittaa uudesta tavasta viedä pankkikortin tietoja
Uutiset | 27.4.2026 16:23
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Ovatko rahasi OP:ssa? Tällaisen muutoksen pankki aikoo nyt tehdä kaikille tileille
Uutiset | 24.4.2026 21:31
Unohda trimmattu piha – Tässä ovat kesän puutarhatrendit
Uutiset | 20.4.2026 21:37
Toinen maailmansota | Japani nousi maihin Alaskassa – piti aluetta hallussaan yli vuoden
Uutiset | 24.4.2026 21:45
Asiantuntija: Puun polttaja voi tehdä kaikkein suurimmat virheet tässä perusasiassa
Uutiset | 19.4.2026 21:00
Onko sinullakin kertynyt säästöjä? – Asiantuntija: ”Ei ole lainkaan varmaa”
Uutiset | 25.4.2026 21:31
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Ikä ei kerro kaikkea – tutkijat löysivät tavan ennustaa elinikää
Uutiset | 8.4.2026 22:17

Uusimmat

EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: ”Ei ole vastuullista”
Uutiset | 28.4.2026 18:54
Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi
Uutiset | 28.4.2026 18:52
SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet
Uutiset | 28.4.2026 18:04
Trumpin murhayrityksestä syytetylle luvassa lisäsyytteitä
Uutiset | 28.4.2026 18:01
EU-parlamentti haluaa unionille vielä komissiotakin suuremman budjetin
Uutiset | 28.4.2026 17:56
Ikosen sote-säästöille täystyrmäys oppositiolta – Kiuru pauhasi ”umpilatinasta”
Uutiset | 28.4.2026 17:12
Arabiemiraatit jättää Opec-järjestön ja Opec+-liittouman
Uutiset | 28.4.2026 16:53
Ukraina: Israel päästi Venäjän varastaman viljakuljetuksen satamaansa
Uutiset | 28.4.2026 16:21
Israel kiisti havittelevansa Libanonin alueita itselleen – kehotti asukkaita evakkoon Etelä-Libanonissa
Uutiset | 28.4.2026 16:17
HS: Venäjän nationalistiselle leirille lapsia Suomesta etsinyt yhdistys asetettiin konkurssiin
Uutiset | 28.4.2026 16:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Orpon hallitus leikkaa jopa vainajilta – ideologinen käärmeöljy ei tuonutkaan dynaamista loikkaa
Uutiset | 23.4.2026 15:31
”Norsunluutornista tuleva mielipide” – Keskustalaiset tyrmäävät vanhusten hoivavastuun siirron läheisille
Uutiset | 26.4.2026 8:00
”Tunnelma on kuin lääkärin odotusaulassa” – Leikkaukset eivät riitä politiikan suunnaksi, keskustalaiset linjasivat
Uutiset | 25.4.2026 16:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-parlamentti paisutti budjettia – Keskustan Kulmuni: ”Ei ole vastuullista”
Uutiset | 28.4.2026 18:54
Trump: USA:lla ei ole ylempää ystävää kuin Britannia – Kuningas Charlesin vierailu alkoi
Uutiset | 28.4.2026 18:52
SVT: KAJ-yhtyeen jäsen ilmoittaa Euroviisuissa Ruotsin pisteet
Uutiset | 28.4.2026 18:04
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Epävarmuudesta huolimatta käänteen merkit vahvistuvat
Mielipide | 28.4.2026 12:45
Lukijalta: Suomalainen diplomatia ansaitsee oman liputuspäivänsä
Mielipide | 28.4.2026 12:33
Vastine: Hakkuut ovat ilmastolain ongelma – eivät ratkaisu
Mielipide | 28.4.2026 10:51
Lukijalta: Aktiivista järjestötyötä ja aatteen paloa Lapin ohjelmatyöpajoista
Mielipide | 27.4.2026 15:39
Lukijalta: Suomalainen hyvinvointivaltio käy kuolinkamppailuaan
Mielipide | 23.4.2026 12:05
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15
Lukijalta: Naisen matka politiikan huipulle kohtaa edelleen esteitä
Mielipide | 21.4.2026 10:19
Lukijalta: Turun tunnin juna vai Lapin tiet – kumpi pitää Suomen liikkeessä?
Mielipide | 21.4.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Polviselta esitys: Suomi edelläkävijäksi koko kansan tekoälyajokortilla
Uutiset | 27.4.2026 9:34
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Mehtälä: Perussuomalaiset tekevät pilkkaa turvetuottajien kustannuksella – ”Hävettää ja harmittaa”
Uutiset | 24.4.2026 18:17
Keskustan Honkoselta vaatimus: Pankkien ylisääntely on tutkittava viipymättä
Uutiset | 27.4.2026 9:32
Savola: Perussuomalaiset on pettänyt kaikki maaseudulle antamansa lupaukset
Uutiset | 24.4.2026 15:41
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste